Jackie Labrador retriever


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Παιδιά έχω πάθει την πλάκα μου με την Jackie!!! Κλείσαμε μια εβδομάδα που είναι παρέα μας! Όταν μας την έφεραν μου έφεραν και την τροφή της που είχε περισεψει γύρω στα 1 κιλά h allergen σολωμος με πατάτα. Ξυνισα λίγο όταν είδα τον σολωμο γιατί δεδομένου ότι δεν έχω και Πολλές γνώσεις και μαθαίνω σιγά ξέρω ότι τα περισσότερα σκυλιά αρέσκονται με κοτόπουλο. Της βάζω την πρώτη μέρα τρώει το μισό, της βάζω την δευτερη τρώει λίγο... Με τα πολλα πηγα και της αγόρασαν μια τροφη ονόματι visan απο pet shop(ποια η γνωμη σας γι αυτην?) ξεκινήσαμε λίγο λίγο για να μην έχουμε διαροιες. Έχει φάει 2 μέρες mixed, ως που χθεσ στο πιάτο της κάθησε και ξεδιαλεξε αυτές με το κοτόπουλο και πέταξε απέξω τον σολωμο :p σήμερα της έβαλα 95% κοτόπουλο και 5 σολωμο και πάλι έχει κάνει το ίδιο!!
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Να προσθέσουμε κάτι που για μένα έχει τη μεγαλύτερη σημασία όλων ότι εκτός από κληρονομικές παθήσεις μεγάλο ρόλο παίζει κ το ταπεραμέντο ενός σκύλου. Ένας εκτροφέας δεν θα ζευγάρωνε ποτέ φοβικά ή επιθετικά ζώα. Κ το θεωρώ δεδομένο ότι δεν ξέρουν όλοι οι ιδιοκτήτες τι εστί επιθετικότητα ή κυριαρχικότητα ή αν μπορούν καν να τα ξεχωρίσουν.
Ένα πολύ απλό παράδειγμα που ακούω μέχρι κ σήμερα: Οι περισσότεροι θεωρούν το "καβάλημα" που κάνει ένα κουτάβι ή ένα σκυλί στους ίδιους ή πάνω στ αντικείμενα, ένδειξη παιχνιδιού, σεξουαλικής ανάγκης ή....συμπάθειας:confused: ενώ στην ουσία είναι κυριαρχικότητα.
Αυτά είναι επιγραμματικά, υπάρχουν κ άλλοι λόγοι,αλλά έχουν αναφερθεί χιλιάδες φορές
Με ενοχλεί να παίρνουν έτσι αψήφιστα το θεμα ζευγαρώματος:"Βάλτε 2 καλά σκυλιά σκουπίστε,καθαρίστε,τελειώσατε" Είναι ένας πολύ σοβαρός τομέας, που απαιτεί πολλές γνώσεις κ εμπειρία.
Ακόμα περισσότερο μ ενοχλεί να παίρνουν αψήφιστα το θέμα των κουταβιών κ της μελλοντικής ή όχι ευμάρειάς τους, τα οποία μπορεί να είναι από 3 μέχρι 13. Ξέρεις πόσοι αποφασίζουν έτσι ελαφρά την καρδίαν κάθε μέρα να ζευγαυρώσουν τα σκυλιά τους χωρίς να ξέρουν καν ότι μόνο το pedigree πιστοποιεί αν ένα ζώο είναι καθαρόαιμο ή όχι? Χιλιάδες. Εδώ, αντί να μειώνονται τ αδέσποτα, αυξάνονται οι φιλοζωικές.
Αν ο καθένας έβαζε το σκυλί του να ζευγαρώνει ασύστολα κ χωρίς διακρίσεις, κ αυτό ήταν σωστό ή ήταν ο μόνος τρόπος που υπήρχε, δεν θα είχαν δημιουργηθεί ποτέ οι ράτσες που ξέρουμε κ αγαπάμε. Τι προσφέρει έτσι στη φυλή? Τι προσφέρει στα σκυλιά του? Τι εξασφάλιση προσφέρει στα κουτάβια? Πως βοηθάει έτσι τ αδέσποτα? Τι προσφέρει γενικά στην κυνοφιλία?
Κ στην τελική, δε χρειάζεται καν ενημέρωση. Το θέαμα με τα αδέσποτα, που στην πλειονότητα τους χρειάζονται πρώτα γιατρό κ μετά σπίτι, ειναι αρκετό. Δε χρειάζεται το προσωπικό μας λιθαράκι ανευθυνότητας, για να αυξηθεί κ άλλο ο αριθμός τους

+++1000 silver:cool:
Δημήτρη άργησα να απαντήσω αλλά και φυσικά μπορείς:)
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Thanks Fani! Σε όλο ο γκρουπ όλοι είναι φιλόζωοι αλλά με ανύπαρκτη κυνοφιλική συνείδηση! Τα ζευγαρώματα πάνε σύννεφο, όλοι οι εκτροφείς είναι λαμόγια και δε φαντάζεστε τι άλλα γράφουν! Και βέβαια όλοι όσοι δεν έχουν pug θέλουν να αποκτήσουν καθαρόαιμο σκυλί τσάμπα... Κτηνίατροι που ενθαρύνουν γέννες, μπράβο σε αυτούς από τα μέλη κοκ! Τρεις και ο κούκος αυτοί που κάνουν like στα post μου!
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
PUG DOG IN GREECE

Δε διορθώνεται εκεί η κατάσταση, έχω απογοητευθεί...
Πες τους τότε κάτω από το "Ο μεγάλος σκύλος σε μικρή συσκευασία" να βάλουν "ο μικρός εγκέφαλος μας σε μεγάλη συσκευασία"
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
PUG DOG IN GREECE

Δε διορθώνεται εκεί η κατάσταση, έχω απογοητευθεί...
Σου αναλογεί η ευθύνη του περιεχομένου της ενημέρωσης, αλλά όχι κ η απήχηση της. Οι κινέζοι έχουν μια υπέροχη παροιμία: "Μη προσπαθείς να κάνεις το γουρούνι να καταλάβει τα μαθηματικά. Χάνεις το χρόνο σου κ ενοχλείς κ το γουρούνι."
Είδα τις προσπάθειες σου κ μπράβο σου,αλλά δεν μπορείς να πάρεις αποφάσεις για κανέναν. Μην σκας λοιπόν. Μπήκα στον πειρασμό να γίνω μέλος της ομάδας, αλλά υποπτεύομαι ότι αυτό πρέπει να ισχύει σχεδόν για όλες τις ομάδες με ρατσάτα σκυλιά πάνω-κάτω.
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ναι, silver αυτό ισχύει. Εμένα με έβγαλαν ψωνισμένη και κομπλεξική επειδή ήθελα ο σκύλος μου να έχει pedigree. Γι' αυτό μετά από τόσα που είπα κι ο τοίχος θα καταλάβαινε, αλλά αυτοί όχι απλά αποχώρησα.

Και πολύ ωραία η κινέζικη παροιμία, θα τη χρησιμοποιώ.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Όπως προείπα, καμιά προσπάθεια δεν είναι αποτυχημένη. Καλώς ή κακώς, κυρίως το fb είναι πηγή ενημέρωσης του ευρύτερου κοινού. Καλώς ή κακώς, η ενημέρωση, ανέκαθεν ήταν "προνόμιο" των λίγων. Θέλω να υπάρχει ένας σωστός αντίλογος στις χιλιάδες αγγελίες για ζευγάρωματα ή αγοράς σκύλων με 300 ευρώ.
Εμένα σίγουρα θα με βάζατε σε σκέψη κ ας μη το μαθαίνατε ποτέ. Ακόμα όμως κ αν δεν πετύχουμε τον πρόθυμο βοσκό, τα υπόλοιπα πρόβατα δεν έχουν πλέον τη δικαιολογία της άγνοιας:rolleyes:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Είδες για να σας αφήνω να παίρνετε πρωτοβουλίες;
Μπάχαλο τα κάνατε. Στο fb μεταφερθήκατε :mad:

elemaraki καλώς ήρθες στο φόρουμ :)
Να την χαίρεσαι την μικρή σου και να μην την ζευγαρώσεις ποτέ.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Ευχαριστώ πολυ! Όσον αφορά το φαγητο κάθε ποτε να την ταΐζω; Μια φορά την ημέρα ολόκληρο η να της δίνω λίγο το πρωι λίγο το μεσημέρι;
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Για εμένα καλό είναι να το χωρίζεις σε 2 δώσεις!Οπως το είπες πρωί και απόγευμα!
Επίσης όταν τρωει καλό είναι να αποφεύγεις τα παιχνίδια μαζί της και να μένει ήρεμη!
 


dimitris7

Active Member
9 Ιουλίου 2012
28
1
Πανέμορφη η Jackie! Πραγματικά πολύ όμορφη! Αν μπορείς βάλε και καμία άλλη φωτό άπό τις ασχολίες της ;) Να σου ζήσει....
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Ευχαριστώ , θα βγάλω σύντομα!!! Της έδωσα το πρωί και τώρα το απόγευμα δεν τρώει και της το πήρα πίσω. Να της το ξανά δώσω στις 7; Μια ώρα πριν παμε βόλτα; Τώρα την έχω στο ερκοντισιον την κυρία γιατι ζεστενομαστε!!!
 






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
'νταξ' το παραδέχομαι δε με λένε Δημήτρη αλλά πήγα να δω το άλμπουμ της μικρής και...τίποτα...
 




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
μπορεί να έχει μάθει να τρώει μία φορά την μέρα κ για αυτό το απόγευμα μην το πείραξε.λαμπραντόρ όμως κ να μην τρώει...μπράβο της!!εμένα είναι λαίμαργο κ θα φάει μέχρι να σκάσει,άντε βάλε κ φώτο γτ δείχνει τρελό γκομενάκι η κοπελιά.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
ηταν μαλλον οι πρωτες μερες προσαρμογης και ελεγα κατι εχει το σκυλι μου και δεν τρωει.. τωρα μου φερνει το πιατο της, της βαζω και μεσα σε 5 λεπτα εχει φαει! Εχω δει τεραστια προοδο! 1.5 χρονων γαιδουριτσα εκανε κακα σε πανα! απο τοτε που την ανελαβα δεν της εχω βαλει ποτε πανα...δεν κανουμε κακα στη βολτα...την βγαζω 3 φορες την ημερα και τα κανει στον κηπο και σε ενα χωραφι που εχω! ενταξει ειχαμε στην αρχη καποια ατυχηματακια αλλα τωρα ειναι μια χαρα! οσο για τις φωτο..ακομα δεν μπορειτε να την δειτε?