maltese


Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
Σε γνωστό site για ζωοφιλους είδα γραμμένα για τα μαλτέζ:
Μέγεθος: Μικρό
Υψος: 36-43 εκ.
Βάρος: 8-14 κ.
Διάρκεια Ζωής: 12-15 χρόνια

Περιγραφή: Το Maltese είναι ένα ευγενικό, παιχνιδιάρικο, τρυφερό σκυλί που αγαπάει να είναι το επίκεντρο της προσοχής. Είναι πολύ δεκτικό σε μια ήρεμη εκπαίδευση που βασίζεται σε θετική ενίσχυση. Η πρώιμη κοινωνική συναναστροφή με άλλα σκυλιά εκτός οικογένειας βοηθάει να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να γίνει απόμακρο και επιφυλακτικό. Το Maltese ανέχεται τα ήρεμα παιδιά άνω των οκτώ χρόνων και τα πηγαίνει καλά με τις γάτες. Αυτό είναι ένα ιδανικό σκυλί για την πόλη ή το διαμέρισμα εξαιτίας του μικρού μεγέθους του και της λιγοστής άσκησης που χρειάζεται.
Εμφάνιση: Το τρίχωμα του Maltese είναι μακρύ και μεταξένιο. Τα μαλλιά στο κεφάλι του μπορεί να δεθούν ή να αφεθούν λυτά. Το χρώμα του τριχώματός του είναι ολόλευκο εκτός από μερικές εξαιρέσεις όπου υπάρχει ελαφρώς καστανό ή λεμονί στα αυτιά του.
Καλλωπισμός & Ασκηση: Χρειάζεται χτένισμα και βούρτσισμα καθημερινά. Είναι υψηλά ενεργητικό μέσα στο σπίτι αλλά δεν χρειάζεται μεγάλες βόλτες έξω από αυτό.
Ιστορικό: Όπως και το όνομα δείχνει, η φυλή αυτή προέρχεται από την Μάλτα. Ήταν αγαπημένη συντροφιά της υψηλής κοινωνίας για τους αρχαίους Αιγύπτιους, Έλληνες, και Ρωμαίους. Πιο πρόσφατα, στην Βικτωριανή εποχή, οι γυναίκες ταίριαζαν το χρώμα τις κορδέλας των Maltese τους με τα δικά τους ενδύματα.
Προειδοποιήσεις: Έχει ευαισθησία σε προβλήματα που έχουν να κάνουν με τα δόντια και τα γόνατα και ορισμένες φορές υποφέρει από υπογλυκαιμία και κινδυνεύει από κώφωση.

Kαταρχας μου κάνει μεγάλη εντύπωση το βαρος που γραφει!ειναι δυνατόν 8-14 κιλά? :shock:

Επειτα σχετικά με τις προειδοποιήσεις, ισχύουν?
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Κάποτε πήγαινα σε ένα - ο θεός να το κάνει - μαλτέζ, άνω των 6 κιλών. Η γυναίκα το είχε πάρει ώστε να είναι ελαφρύ και δεκτό στην καμπίνα του αεροπλάνου αλλά της βγήκε κάτιτις μεγαλύτερο. :lol:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Noela said:
Κάποτε πήγαινα σε ένα - ο θεός να το κάνει - μαλτέζ, άνω των 6 κιλών. Η γυναίκα το είχε πάρει ώστε να είναι ελαφρύ και δεκτό στην καμπίνα του αεροπλάνου αλλά της βγήκε κάτιτις μεγαλύτερο. :lol:
πες της να το βάλει σε αυστηρή δίαιτα :lol: :lol: :lol: :lol:
 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
εμενα παντος οταν μου φεραν το 3μηνων μαλτεζακι ηταν 1,5 κιλο και θα εφτανε το πολυ 4 τωρα για τα 14 που λεει αυτος.με τιποτα μαλλον
 










LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
μ'αυτη την αναφορα προχθες και μετα την καθιερωμενη μηνιαια επισκεψη στην κτηνιατρο την Παρασκευη αισθανομαι λιγο καπως διοτι την ζυγισαμε και εχασε ειναι 1850kgr δεν λεει να βαλει πιστευα οτι ειχε φτασει τα δυο κιλα τωρα 14/3 χρονιζει και προφανως καπου εδω θα σταματαει και η αναπτυξη?
επισης η κτηνιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ αδυνατη(με ανησυχητικο υφος) :shock: τι να πω....
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
3 γευματα τρωει πρωι μεσημερι βραδυ και δεν αφηνω το φαι της απο τοτε που μου το ειπες το πεταω και ειναι αδειο το πιατο της,απλα δεν δινω τιποτε αλλο εκτος απο ξηρα,συμπληρωματα η' μπισκοτα κτλ.δεν ειναι και νηστικο αλλα δεν την βλεπω να βαζει τελικα αλλο βαρος.....
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Ενταξει λοιπον μολιs την στουμπωσα στο φαι τηs εδωσα και δυο φετεs γαλοπουλα φουαντρε και ξεραθηκε στον υπνο :D
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
δεν εχω ψηφιακη ζυγαρια :lol: :lol: :lol: δεν εχω καν ζυγαρια :shock:
εχω ενα σκυλι καχεκτικο :lloro:
 




eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
αλλαξε τροφη,δωστης λιγο παραπανω.ειναι πολυ αδυνατη οντως.και μενα ηταν αλλα την παχυνα!!!!! οχι πολυ,ειναι 4 μηνων και ζυγιζει 2.600 περιπου.
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Έχω ακούσει απο άλλους αλλά και έχω δει Maltese που ζυγίζει κάτω απο 3kg αυτό που είχα δει ήταν 1,5 kg . Ξέρω ότι είναι εκτός προτύπου, αλλά γιατί δεν τα αναγνωρίζουν και αυτά όπως τα Poodle που υπάρχουν σε διάφορα κιλά?