Mikeius vs Φιλοζωοι-Comedy lab




Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
δεν λεει κατι λαθος,αλλα απο την αλλη δεν λεει και κατι καινουριο...η διαφορα ειναι οτι το διανθιζει με εναν σκασμο μπινελικια για να γινει πιο πιασαρικο στην πλεμπα οπου και απευθυνεται,για να "πουλησει" περισσοτερο...

τιποτα το ιδιαιτερο περαν αυτων...
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
Την τρέλα μου μέσα, ούτε το βίντεο με το ροτ είχα δει, ούτε ήθελα να δω τις εικόνες από τους πολέμους. Το περισσότερο απλά το άκουσα, δεν έβλεπα.

Έχει τον στόχο του και αυτού του είδους η κριτική και συχνά είναι εύστοχος (κι εδώ ήταν εύστοχος σε σημεία) αλλά έχω αηδιάσει ουκ ολίγες φορές με τις εικόνες του και καμία διαφορά δε μου χουνε κάνει κάτι στην "ψυχοσύνθεσή" μου ούτε να επαναπροσδιορίσω τις αξίες μου. Πάλι το βράδυ κοιμήθηκα μετά τα βίντεό του, όπως τα λέει, δεν ίδρωσε το αυτάκι μου. Άλλα πράγματα με έχουν κάνει να χάσω τον ύπνο μου, ειδήσεις ας πούμε, χωρίς gore εικόνες. Και έχει κι ένα δίκιο ο Ντούλης, όταν με προστακτική σε παρακινούν να βάλεις σε μια σειρά την ηθική σου.. φίλε... κάτι πάει στραβά σε αυτά που θέλεις να καυτηριάσεις.

Παρόλα αυτά από το ολότελα, καλό είναι να ακούγονται και κάποιες αλήθειες, το πώς τις πλασάρει κι αυτός και πολλοί πολλοί στον ευρύτερο χώρο του θεαματος (θέαση-θέαμα, όχι τιβι κτλ) είναι beyond me.

Δεν αντέχω να βλέπω βίντεο όπου πεθαίνουν/τραυματίζονται παιδιά και ζώα και αν και δεν έχω τέτοια ευαισθησία με τους ενήλικους ανθρώπους ομολογώ ούτε μπορω να βλέπω θανάτους ανθρώπων και δη εκτελέσεις, gore γενικά. Αυτή η διάσημη εικόνα πριν την εκτέλεση του βιετκογκ είναι για τα μέτρα μου... "στοιχειωτική".

Α και κάτι ακόμα. Το να μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ (συνήθως) όταν έχεις προηγουμένως δει τραγωδίες, ανθρώπινες και μη, που δε σε αφορούν άμεσα, είναι επίσης εργοστασιακή ρύθμιση του ανθρώπου. Αλλιώς θα υπήρχαν 10 σκληρόπετσοι που θα μας μπαζοβγάζαν όλους στα ψυχιατρεία.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Κατ'εμέ η σοβαρότητά του φάνηκε όταν είχε πάει στο Θησείο με τα άλλα ζαβά και χόρευαν "Harlem shake" μπας και τους πιάσει καμιά κάμερα... Χορτάσαμε εξυπνάδες, ειδικά από "διασκεδαστές"! Πολύ εύστοχο αυτό που είπες ntoulis, συμφωνώ απόλυτα.
 








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Πιστεύω ότι δεν τρέφει καμία συμπάθεια για τους σκύλους. Ωστόσο δεν με ενόχλησε αυτό καθόλου. Με ενοχλεί η καφρίλα του βίντεο που αντανακλά την καφρίλα της εποχής μας. Με ενοχλεί η λογική που υπάρχει πίσω από αυτά που καυτηριάζει μια λογική που λέει εδώ πεθαίνουν άνθρωποι και θα νοιαστούμε για τους σκύλους?
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Εντάξει σάτιρα είναι όντως και ο Mikeius είναι γνωστός κάφρος. Όλα πρέπει να τα σχολιάζει και σίγουρα θα έχει ξεμείνει και απο θέματα πλέον..Αυτό που λέει ουσιαστικά είναι ότι κακώς σοκάρεται κανείς με την πράξη ενός "πληρωμένου δολοφόνου" ο οποίος άνετα θα σφάξει άμαχους, μωρά παιδιά, γιαγιάδες, παππούδες κλπ κλπ..Οπότε δε θα πρεπε να μας εκπλήσσει η βιαιότητα ως προς τα ζώα. Όλο αυτό τώρα πρέπει να το φτιάξει σε βίντεο και να γεμίσει το στανταρ 5λεπτο καφρίλας..
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Με ενοχλεί η λογική που υπάρχει πίσω από αυτά που καυτηριάζει μια λογική που λέει εδώ πεθαίνουν άνθρωποι και θα νοιαστούμε για τους σκύλους?
Αυτο ακριβως,οπως και το γεγονος οτι οι φιλοζωοι δεν ενδιαφερονται για την δυστυχια των ανθρωπων,οπότε ουτε λιγο ουτε πολυ,ειναι απανθρωποι!!!!
Δεν ειναι ετσι,πως να το κανουμε!!!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γενικά τον αντέχω τον κύριο!

Λέει κάποια σωστά πράγματα στα βίνΔεα του!

Αυτό που δεν μου άρεσε στο συγκεκριμένο βίνΔεο είναι ότι ορίζει τον άνθρωπο ως κάτι ανώτερο από το ζώο και όχι διαφορετικό!
 


geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
Με το που ειδα το βιντεο ετρεξα στο dogforum να βρω το topic που τον κραζουν. Εγω τον βρισκω πολυ σωστο παντως!
 




ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Μπορω να πω οτι εχω γελασει πολλες φορες με τον mikeius γιατι παρολο που εχει αυτον τον τροπο και αυτο το λεξιλογιο, λεει την αληθεια.
Δεν ξερω αν μαρεσε το βιντεακι ή οχι αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι ειχε μεγαλη δοση αληθειας που απλα εμεις δεν θελουμε να την δεχτουμε.
Και στο τελος της ημερας οπως ειπε και στο βιντεο, ολοι θα κοιμηθουμε το βραδυ.
Οτι και να γινει, εκτος αν μας αφορα αμεσα το θεμα.
Δεν νομιζω να ειπε κατι που δεν ισχυει.
Ολοι κατηγορουμε τους απανθρωπους που σκοτωνουν τα ζωα, ολοι θυμωνουμε που μας βαζουν κι αλλους φορους, ολα μας ενοχλουν αλλα το μονο που κανουμε ειναι να καθομαστε στον καναπε και να τα λεμε απο εδω μεσα αντι να κανουμε κατι ουσιαστικο.
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Με το που ειδα το βιντεο ετρεξα στο dogforum να βρω το topic που τον κραζουν. Εγω τον βρισκω πολυ σωστο παντως!
Κι εγώ έτρεξα να δω τα κραξίματα. Έχουν πολύ γέλιο και το πιο αστείο είναι ότι τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούν οι κολλημένοι για να τον κράξουν δεν έχουν σχέση με αυτά που λέει στο βιντεάκι. Εδώ του έγραψε μία ότι τα βάζει με τα ζώα!:confused: :fan:
 


karamolegolas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
223
4
Athens
Μπορω να πω οτι εχω γελασει πολλες φορες με τον mikeius γιατι παρολο που εχει αυτον τον τροπο και αυτο το λεξιλογιο, λεει την αληθεια.
Δεν ξερω αν μαρεσε το βιντεακι ή οχι αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι ειχε μεγαλη δοση αληθειας που απλα εμεις δεν θελουμε να την δεχτουμε.
Και στο τελος της ημερας οπως ειπε και στο βιντεο, ολοι θα κοιμηθουμε το βραδυ.
Οτι και να γινει, εκτος αν μας αφορα αμεσα το θεμα.
Δεν νομιζω να ειπε κατι που δεν ισχυει.
Ολοι κατηγορουμε τους απανθρωπους που σκοτωνουν τα ζωα, ολοι θυμωνουμε που μας βαζουν κι αλλους φορους, ολα μας ενοχλουν αλλα το μονο που κανουμε ειναι να καθομαστε στον καναπε και να τα λεμε απο εδω μεσα αντι να κανουμε κατι ουσιαστικο.
ilektra_ilie θα συμφωνήσω 1000% μαζί σου. Στην ουσία δεν κράζει τους φιλόζωους αλλά την υποκρισία και τον φανατισμό.
Γράφει στην περιγραφή του βίντεο "Ποζεράδες φιλόζωοι και ζωόφιλοι του πληκτρολογίου, ήρθε η σειρά σας!" .Προφανώς αυτοί που τον βρίζουν στα σχόλια του βίντεο, αναγνώρισαν τον εαυτό τους σε καποια από τις δύο αυτές κατηγορίες.
Το πιο λυπηρό απ' ολα είναι ότι έχουμε συνηθίσει την βία προς τον άνθρωπο και μας αγγίζει περισσότερο η βία προς άλλες ψυχές. Βλέπω αναρτήσεις στο fb για διαμελισμένα παιδάκια και βρέφη σε διάφορα σημεία του κόσμου να συγκεντρώνουν 3-4 σχόλια, ενώ για κάποιο κακοποιημένο ζωάκι να γίνεται χαμός με 30-40 σχόλια, πολλά εξ' αυτών να βρίζουν μανάδες, πατεράδες, να εύχονται καρκίνους κλπ. Κάπου έχει χαθεί το μέτρο και κάποιοι έχουν περάσει στην απεναντι πλευρά, σ΄αυτήν που είναι αυτοί που βρίζουν.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Μάλλον έχει να κάνει με το γεγονός ότι είμαστε πιο εξοικειωμένοι με την ανθρώπινη βία. Όταν βλέπεις αποκεφαλισμους, εκτελέσεις, πιστολίδια σχεδόν σε όλες τις ταινίες, όταν βλέπεις πολέμους Live στις ειδήσεις ε δε σου κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση.
Η κακοποίηση των ζώων όμως δεν είναι κάτι που το βλέπεις στον ίδιο βαθμό (όταν λέω κακοποίηση δεν εννοώ την εγκατάλειψη η το δέσιμο εδώ αλλά πιο hardcore καταστάσεις).

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


karamolegolas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
223
4
Athens
Μάλλον έχει να κάνει με το γεγονός ότι είμαστε πιο εξοικειωμένοι με την ανθρώπινη βία. Όταν βλέπεις αποκεφαλισμους, εκτελέσεις, πιστολίδια σχεδόν σε όλες τις ταινίες, όταν βλέπεις πολέμους Live στις ειδήσεις ε δε σου κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση.
Τραγικό δεν είναι αυτό? ίσως όμως και το γεγονός οτι όλα αυτά τα βλέπουμε σε ταινίες και γενικά στην τηλεόραση τα κάνει πιο απόμακρα και "μη πραγματικά". Δεν το βιώνεις μπροστά σου αυτό που συμβαίνει κι οπως είπες, με την επανάληψη αδρανοποιείται η ευαισθησία.

Η κακοποίηση των ζώων όμως δεν είναι κάτι που το βλέπεις στον ίδιο βαθμό (όταν λέω κακοποίηση δεν εννοώ την εγκατάλειψη η το δέσιμο εδώ αλλά πιο hardcore καταστάσεις).
Θα διαφωνήσω σ' αυτό. Ειδικά οι άνθρωποι που ασχολούνται ενεργά με την φιλοζωία, αυτά τα βλέπουν πολύ συχνά. Αλλά αυτά τα ζούν και είναι μπροστά τους οποτε τα βιώνουν σε μεγαλύτερο βαθμό.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ilektra_ilie θα συμφωνήσω 1000% μαζί σου. Στην ουσία δεν κράζει τους φιλόζωους αλλά την υποκρισία και τον φανατισμό.
Γράφει στην περιγραφή του βίντεο "Ποζεράδες φιλόζωοι και ζωόφιλοι του πληκτρολογίου, ήρθε η σειρά σας!" .Προφανώς αυτοί που τον βρίζουν στα σχόλια του βίντεο, αναγνώρισαν τον εαυτό τους σε καποια από τις δύο αυτές κατηγορίες.
Το πιο λυπηρό απ' ολα είναι ότι έχουμε συνηθίσει την βία προς τον άνθρωπο και μας αγγίζει περισσότερο η βία προς άλλες ψυχές. Βλέπω αναρτήσεις στο fb για διαμελισμένα παιδάκια και βρέφη σε διάφορα σημεία του κόσμου να συγκεντρώνουν 3-4 σχόλια, ενώ για κάποιο κακοποιημένο ζωάκι να γίνεται χαμός με 30-40 σχόλια, πολλά εξ' αυτών να βρίζουν μανάδες, πατεράδες, να εύχονται καρκίνους κλπ. Κάπου έχει χαθεί το μέτρο και κάποιοι έχουν περάσει στην απεναντι πλευρά, σ΄αυτήν που είναι αυτοί που βρίζουν.
για να κράξεις ομως καποιον, στον δικό μου κοσμο, πρεπει να εχεις περγαμηνες δράσης και ξεκουνηματος του κώλου σου από την καρεκλα μπροστα από την καμερα. Τι τον κανει αυτόν διαφορετικό από τους "ποζεράδες του πληκτρολογίου"? Και αυτός το ιδιο δεν κανει? Δεν ξεκουνάς συνειδησεις με λογια πισω από μια κάμερα στον υπολογιστη σου, αλλά με πράξεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.015
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps