Mucca-American Staffordshire Terrier


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ενας εκτροφέας θα απαντησει ορθότερα. Νομίζω ότι μπορεί να δηλωθει εξωτερικό, κανονικά, υπό τη σκέπη (και την ονομασία) εκτροφείου χώρας που επιτρέπει την αναπαραγωγη κομμένων. Δεν τα εχω ψάξει τα παραθυράκια, να σου πω την αλήθεια. Σίγουρα υπάρχουν. Απλά προτιμώ τις πόρτες
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Για να σας λύσω την απορία ο "γαμπρός"ειναι αλλοδαπός και στη χώρα του επιτρέπονται τα ζευγαρωματα με "κομμένα" αφτια...αρα δε τίθεται θεμα νόμου.Σας ευχαριστω και παλι όλους.
 
  • Like
Reactions: kasi


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Δεν είπα ότι με πείραξε αυτό. Συγκεκριμένα δεν με πείραξε μόνο αυτό. Επειδή με πειράζουν και άλλα, εδώ να βγάλω μόκο? Ή επειδή προέρχεται η κατάσταση από άτομο δικό μας να εθελοτυφλήσω? Κι αν μη τι άλλο η Πεταλουδοαγελαδίτσα είναι ένα από τα αγαπημένα μου σκυλιά
χαχα οχι καλα κανεις αφου ετσι θες απλα λεω οτι εχουν γινει τοσες γεννες απο κομμενα και απο εκτροφεις που αν μπεις σε καμια σελιδα θα σου αραδιαζουν αρθρα οτι δεν πρεπει να το κανουν επειδη ειναι κομμενα παρολα αυτα οι ιδιοι μια χαρα τα ζευγαρωνουν.
στο κατω κατω κιολας σιγα μην μας ρωτησουν χαχαχαχα

Αργυρω ουτε δικηγορος σου να ημουν χαχα
 
  • Like
Reactions: ntoulis


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Προσωπικά μου αρέσουν τα ‘’άκοπα’’ σκυλιά, γιαυτό (και όχι μόνο ) συμφωνώ με την απαγόρευση κοπής.
Από την άλλη ως προς το θέμα, ο συγκεκριμένος νόμος έχει πολλά προβλήματα και όσον αφορά το σκεπτικό αλλά και την εφαρμογή του μιας και δεν παίρνει υπ όψη του την υπάρχουσα κατάσταση με τα ήδη κομμένα.
Δεν μπορείς να νομοθετείς και να ΜΗΝ υπολογίζεις ότι οι δεδομένες συνθήκες βασίζονται σε παρελθούσες νόμιμες συνθήκες και συνεχίζουν να επηρεάζουν και να διαμορφώνουν το άμεσο τουλάχιστον μέλλον.

υ/γ επιτρέψτε μου και ένα τελευταίο σχόλιο που δεν απευθύνεται σε κανέναν προσωπικά……:)

αυτή η στείρα ‘’νομολατρεία’’ που δεν παίρνει θέση για το σωστό, το ηθικό και το καλό του κάθε νόμου, δημιουργεί πολίτες αδιάφορους, ανεκτικούς στην αποδοχή κακών νόμων και ταυτόχρονα εν δυνάμει ‘’παραβάτες’’ όλων των νόμων…
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
...
υ/γ επιτρέψτε μου και ένα τελευταίο σχόλιο που δεν απευθύνεται σε κανέναν προσωπικά……:)

αυτή η στείρα ‘’νομολατρεία’’ που δεν παίρνει θέση για το σωστό, το ηθικό και το καλό του κάθε νόμου, δημιουργεί πολίτες αδιάφορους, ανεκτικούς στην αποδοχή κακών νόμων και ταυτόχρονα εν δυνάμει ‘’παραβάτες’’ όλων των νόμων…
Συμφωνώ για το άδικο του συγκεκριμένου νόμου. Αλλά είναι κάτι που αφήνω off the record γιατί έχει να κάνει με προσωπική ηθική που είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Η τήρηση των νόμων δεν είναι απαραίτητα στείρα νομολατρεία. Επιπλέον στην Ελλάδα είναι αδύνατη πολλές φορές η τήρηση καθώς επί πολλών θεμάτων υπάρχει πολυνομία... Η επιλεκτική τήρηση των νόμων βάσει της προσωπικής μας ηθικής είναι, κατά τη γνώμη μου πάντα, πιο επικίνδυνη από τη φερόμενη δημιουργία αδιάφορων και ανεκτικών, στην αποδοχή κακών νόμων, πολιτών καθώς η αναρχία (γιατί περί τέτοιας πρόκειται όταν δεν είναι υποχρεωτική η τήρηση κανόνων) θέλει πολύ ώριμο το σύνολο των πολιτών, κάτι που φοβάμαι ότι είναι ουτοπικό
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ωραιο θεμα!! Και ισως να μην ειναι σωστο να συνεχιστει εδω. Καταλαβαινω το αδικο του νομου και την αναστατωση που μπορει να εχει φερει στο εκτροφικο σχεδιο καποιων αλλα απο την αλλη, δε θεωρω οτι υπαρχει και ελλειψη σκυλων αξιων για αναπαραγωγη. Ισως κανω και λαθος.

Συγχαρητηρια στη Mucca και σε σας που την φροντιζετε και την αγαπατε.
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Η Μουκα αν ολα πανε καλα θα ειναι το πρωτο αμσταφ στην Ελλαδα που θα κανει ζευγαρωμα με τόσες εξετασεις υγείας και απο τους δυο γεννήτορες.Δυστυχως στη φυλη μας περα απο αταξια και σπάνια και δυσπλασια δε γίνονται άλλες εξετασεις υγείας...Επισης εχει εξεταστεί ο χαρακτήρας της απο γνωστό συμπεριφοριστη και εχει κριθεί κατάλληλο δείγμα της φυλης της οπως και ο αρσενικος στη χώρα του.Επειδη συνηθως βλεπουμε μονο τα "τσαμπιον" και ξεχνάμε τα υπόλοιπα..
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Με το καλό να πάνε όλα και να βγει σε καλό ο μέχρι τώρα κόπος σου.
Μήπως δεν είναι πολύ σώφρον να ανακοινώνεις όμως ότι θα κάνεις εκτροφή από κομμένο?
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Να πάνε όλα καλά κορίτσι μου και να σας δώσει αυτό το ζευγάρωμα, ακόμα καλύτερα κουτάβια από τους γεννήτορες!!!:love:
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Mucca να πάνε όλα καλά και μακάρι όλοι οι εκτροφείς να έκαναν έστω τα μισά από όσα έκανες εσύ για να βάλουν μια γέννα.
Με το θέμα κόψιμο διαφωνώ και θα διαφωνώ πάντα, ωστόσο δεν το βλέπω ανασταλτικό παραγοντα στην προκειμένη περίπτωση, αφού όλα τα άλλα είναι by the book.
Αυτή θα ήταν μια γέννα από την οποία θα έπαιρνα σκύλο γιατί θεωρώ ότι πληροί όλες τις προϋποθέσεις για το πως πρέπει να γίνεται η σωστή εκτροφή. Επίσης θεωρώ τεράστιο πλεονέκτημα το ότι σκύλα και κουτάβια θα είναι σε σπίτι και θα κοινωνικοποιηθούν και όχι σε "επαγγελματικό" κένελ.
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά. Όπως συνηθίζουν να λένε “fingercrossed” πρώτα απ’ όλα για την Mucca.
Για να σε “αποενοχοποιήσω” όσο μπορώ, στο ίδιο δίλημμα βρεθήκαμε και εμείς με την Bianca σε ατέλειωτες συζητήσεις με την εκτροφέα της. Στην περίπτωση μας η μόνη λύση που διασφάλιζε όλες τις παραμέτρους ενός τέτοιου εγχειρήματος ήταν να πάει στην Αγγλία και να μείνει μακριά μας έξι μήνες. ΑΔΥΝΑΤΟΝ.

Θα περιμένω να δω τα μωρά.
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να ευχηθώ κι εγώ με την σειρά μου κάθε επιτυχία στο ζευγάρωμα αυτό και μακάρι η εκτροφή να έμενε σε αυτό το "ερασιτεχνικό" επίπεδο με κουτάβια που μεγαλώνουν σε οικογενειακό περιβάλλον και μαμάδες φροντισμένες, αγαπημένες και κοινωνικοποιημένες όσο η Μucca.
Τα κομμένα αφτιά δεν τα κάνω γαργάρα απλώς πάντοτε υπάρχει στο μυαλό μου μία ιεραρχία του τι είναι σημαντικό και τι λιγότερο σημαντικό..
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Καλως ή κακως αν χρειαστει θα το αντιμετωπίσω...αν καποιος εχει λεφτα και όρεξη για ατελείωτο δικαστικό αγώνα θα το διακινδυνεύσω οπως ολοι οι υπόλοιποι που βάζουν γεννες με "κομμένα" .Δυστυχως ειναι κατι που δε μπορω να αλλάξω και θα υποχρεωθω να παραβλέψω...Ομως εξηγώ οτι δεν υπαρχει περίπτωση να κοπούν αφτια στα κουταβια μου για κανενα λόγο.
Σημασία εχει οτι πιστεύω πολυ σε αυτο το ζευγαρωμα και εύχομαι να βγουν υγιή,σωστά κουταβια που θα δωθουν μονο για μεσα στο σπιτι σε κατάλληλες οικογενειες με συμβόλαιο ώστε να μπορέσω να διασφαλίσω οσο μπορω το μέλλον τους.Επισης εχω σκοπό να κρατησω απόγονο απο αυτη τη γεννα οποτε εχω μεγάλες προσδοκίες για το αποτέλεσμα του εγχειρήματος. Ελπιζω να "πειραχτούν" κάποιοι εκτροφεις της φυλης και να αρχίσουν να κανουν εξετασεις υγείας μπας και βελτιωθεί η κατάσταση. Σας ευχαριστω όλους για τις ευχες και για τα καλα σας λόγια και για τη θετική σας ενέργεια.
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
με το καλό ρε συ με το καλό
εγώ το βλέπω πολύ πιο εγωιστικά το όλο θέμα, το μόνο που σκέφτομαι είναι πως θα γίνει να ζουζουνίσω τα κουτάβια
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Μήπως δεν είναι πολύ σώφρον να ανακοινώνεις όμως ότι θα κάνεις εκτροφή από κομμένο?
Καλως ή κακως αν χρειαστει θα το αντιμετωπίσω...αν καποιος εχει λεφτα και όρεξη για ατελείωτο δικαστικό αγώνα θα το διακινδυνεύσω οπως ολοι οι υπόλοιποι που βάζουν γεννες με "κομμένα"
Εντάξει δεν είναι και τόσο μεγάλο το ρίσκο... 1.000 ευρώ είναι το πρόστιμο

Με το καλό όλα και από μένα...
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλως ή κακως αν χρειαστει θα το αντιμετωπίσω...αν καποιος εχει λεφτα και όρεξη για ατελείωτο δικαστικό αγώνα θα το διακινδυνεύσω οπως ολοι οι υπόλοιποι που βάζουν γεννες με "κομμένα" .Δυστυχως ειναι κατι που δε μπορω να αλλάξω και θα υποχρεωθω να παραβλέψω...Ομως εξηγώ οτι δεν υπαρχει περίπτωση να κοπούν αφτια στα κουταβια μου για κανενα λόγο.
Σημασία εχει οτι πιστεύω πολυ σε αυτο το ζευγαρωμα και εύχομαι να βγουν υγιή,σωστά κουταβια που θα δωθουν μονο για μεσα στο σπιτι σε κατάλληλες οικογενειες με συμβόλαιο ώστε να μπορέσω να διασφαλίσω οσο μπορω το μέλλον τους.Επισης εχω σκοπό να κρατησω απόγονο απο αυτη τη γεννα οποτε εχω μεγάλες προσδοκίες για το αποτέλεσμα του εγχειρήματος. Ελπιζω να "πειραχτούν" κάποιοι εκτροφεις της φυλης και να αρχίσουν να κανουν εξετασεις υγείας μπας και βελτιωθεί η κατάσταση. Σας ευχαριστω όλους για τις ευχες και για τα καλα σας λόγια και για τη θετική σας ενέργεια.
Διπλή η αγωνία δηλαδή για σένα αφού από το ζευγάρωμα αυτό θα αποκτήσεις και τον δεύτερο σκύλο σου.
Έχεις αποφασίσει τι φύλο θα κρατήσεις;
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981