Mucca-American Staffordshire Terrier


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Αγαπώ αγελαδίτσα! Μεγάλο μούτρο και τρελοκομείο από τα λίγα!

Πρέπει όμως να την ενημερώσεις οτι δεν είναι σωστό για μια κιουρία να "αερίζεται"... Δείχνει κακή ανατροφή!
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Λοιπόν μιας και το έφερε η ριμάδα η τύχη και είμαι κρεβατωμένη καλοκαιριάτικα,είπα να ασχοληθώ λίγο ουσιαστικά με το θέμα της μικρής μου.Λοιπόν η Μούκα έφτασε αισίως τους 9 μήνες,είναι ενα σκυλί χαρούμενο,πολύ παιχνιδιάρικο,με φοβερές αντοχές(μπορεί να παίζει ασταμάτητα ώρες στον κήπο με κάποιον απο εμάς και το μπαλάκι της),ξεροκέφαλο και πεισματάρικο αλλά πολύ αγαπησιάρικο με όλους ανεξαιρέτως.Τι εννόω...όποιος και να μπεί στο σπίτι θα τον υποδεχτεί με τρελλή χαρά και ίσως κάποιες φορές με χοροπηδηχτά και θα θέλει να παίξει μαζί του.Δε βλέπω καμία επιφυλακτικότητα πρός το παρόν και το μόνο σημάδι "φύλαξης" που έχει βγάλει είναι τα βράδια που πέφτουμε για ύπνο αν ακούσει κάτι(σε κοντινή απόσταση) "περίεργο" θα γαυγίσει.Τη φωνούλα της πέρα απο αυτές τις στιγμές δεν την ακούμε ποτέ και αν την ακούσουμε ξέρουμε οτι υπάρχει λόγος.Κατά τα άλλα της βγαίνουν κάποιες άσχετες φοβίες που όμως αν δε δώσουμε σημασία ξεπερνιούνται πολύ γρήγορα.(π.χ γαύγιζε απο φόβο σε μια χελώνα και μια γάτα).Είναι πολύ πονηρή και ακούει το έλα όποτε θέλει(αν έχουμε φαγητό στο χέρι το ακούει πάντα),μιας και όταν ξέρει οτι την φωνάζουμε για να μπούμε στο σπίτι και το παιχνίδι στον κήπο έχει τελειώσει δεν έρχεται με τίποτα!Τις υπόλοιπες εντολές της βασικής τις εκτελεί σχεδόν πάντα.
Το κακό είναι η επιμονή της..αν της κολλήσει κάτι στο μυαλό πολύ δύσκολα θα βγεί...ο εκπαιδευτής μας τη φωνάζει "τζόρα"!:rolleyes:Βέβαια σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες έχει ηρεμήσει πολύ,έχει γίνει πιο υπάκουη,κρίνει περισσότερο καταστάσεις.Με τα σκυλιά ειδικά απο τότε που πήγαμε και στην έκθεση στην Ιταλία έχει ηρεμήσει πολύ,παίζει μαζί τους απλά κάποιες φορές το παιχνίδι της είναι λίγο άτσαλο και ίσως ενοχλήσει το άλλο σκυλί,έχει κόψει τα κυριαρχικά που έκανε μικρή και σε γενικές γραμμές είναι πιο ήρεμη.Βέβαια αν της γρυλίσει το άλλο σκυλί "επιθετικά" δε θα διστάσει να απαντήσει άμεσα με αρκετά σκληρό τρόπο γι'αυτό και (εκτός απο τον αδερφό της)με τα άλλα σκυλιά παίζει πάντα με λουρί και υπο την επίβλεψη μας!Κατά τα άλλα μπορώ να πώ πως δε μετάνοιωσα στιγμή για την επιλογή αυτής της τόσο παρεξηγημένης φυλής,μου δίνει τόση αγάπη που πραγματικά δε ζητάω τίποτα άλλο!Ελπίζω στο μέλλον να αξιωθώ και να αποκτήσω άλλο ενα μέλος στην οικογένεια της ίδιας καταπληκτικής φυλής!

Υ.Γ Η μικρή μου έχει κάνει ανθρώπους που είχαν μια προκατάληψη στη φυλή,να την αγαπήσουν και να αναθεωρήσουν και είμαι πολύ περήφανη και χαρούμενη γι'αυτό!

Απλά να συμπληρώσω πως είναι μια φυλή που ΔΕ τη συμπαθούν πολλοί...είναι αρκετά παρεξηγημένη(κακώς κατ'εμέ) ενώ είναι καταπληκτικά σκυλιά απο άποψη χαρακτήρα!
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
ρε άτομο τσάκισες το δάχτυλο σου καλοκαιριάτικα;; περαστικά και υπομονη

και μην ξεχνάμε οτι μούκα ειναι αγελάδα, και οι αγελάδες είναι πράα ζώα καλέ
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Σήμερα η αγελαδιτσα γίνεται ενός χρόνου!Σαν σήμερα με πήρε τηλ ο εκτροφεας για να μου ανακοινώσει τη γέννα!Περασε πολυ γρήγορα ο καιρός και δε κατάλαβα ποτε χρονισε μιας και στα ματια μου ειναι ακόμα εκείνο το μικροσκοπικό κουταβακι που με κοιτούσε όλο λαχτάρα!Μουκακι μου ελπίζω να περάσουμε πολλα ευτυχισμένα χρόνια μαζι,σ'αγαπαω βρωμοκουταβο!
 
Last edited:
























barbie_s2k

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2012
241
3
44
Αθήνα - Μαρούσι
Να τα εικοσαρίσει όπως πολύ σωστά είπε και η kritikopoula!
Μακάρι όλα τα χρόνια της ζωής της μαζί σας, να μην περάσουν τόσο γρήγορα όπως πέρασε αυτός ο χρόνος!
Σε 9 μέρες κλείνει και το Σαλβάκι μας έναν χρόνο και μας φαίνεται κι εμάς απίστευτο πως πέρασαν αυτοί οι μήνες κοντά μας.
Να της δώσεις ένα μεγάλο φιλί απο εμάς και μια γλωσσιά από την Σάλβε! ;)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Χρόνια πολλά στην κουταβίτσα σου!!! Πάντα να παραμείνει κουτάβι και να σε γεμίζει χαρά και λαχτάρα με τις τρέλες της!!!!;)
 


Barcode AST

Active Member
30 Αυγούστου 2012
39
1
41
athens
Σήμερα η αγελαδιτσα γίνεται ενός χρόνου!Σαν σήμερα με πήρε τηλ ο εκτροφεας για να μου ανακοινώσει τη γέννα!Περασε πολυ γρήγορα ο καιρός και δε κατάλαβα ποτε χρονισε μιας και στα ματια μου ειναι ακόμα εκείνο το μικροσκοπικό κουταβακι που με κοιτούσε όλο λαχτάρα!Μουκακι μου ελπίζω να περάσουμε πολλα ευτυχισμένα χρόνια μαζι,σ'αγαπαω βρωμοκουταβο!
Αργυρο να χαιρεσαι το παιδακι σου!!! χρονια πολλα ευτυχισμενα και γεματα υγεια της ευχομαι!!! πραγματικα να σας κανει ευτυχισμενους πολλα πολλα χρονια!!!! περημενουμε να ερθετε να κανουμε στα αδερφακια παρτυ σημερααααα!!! BARC & MUCCA = 1 YEAR!!!!!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki