Nέο Μελος-Βοήθεια


milkompukalos

New Member
27 Δεκεμβρίου 2010
4
2
Ξανθη
Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους.
Είμαι ο Μίλτος,ετων 33 και φίλος του φορουμ εδω και λιγες μέρες.
Θα παρακαλουσα να με βοηθήσετε σε ενα θέμα που με απασχολεί.
Μετα από ώριμη και μακρά σκέψη αποφάσισα να προχωρήσω στην απόκτηση ενός μεγαλόσωμου σκύλου(εως τωρα ειχα 2 ημιάιαμα μικρα σκυλια) και συγκεκριμένα Αγίου Βερνάρδου.
Παρακαλώ για την βοήθεια σας εάν υπάρχει καποιος ιδιοκτητης στο φορουμ που να με κατατοπισει που να ψάξω.
Για να μη χάνεται άδικα χρόνος θα θελα να σας ενημερώσω οτι δεν υπάρχει εκτροφεας της ρατσας στην Ελλάδα,(όπως τουλάχιστον μου είπε η κοπελα από τον Κ.Ο.Ε που κάνοντας αγγαρεία απάντησε στο τηλεφώνημα μου).Επίσης δεν θα θελα συμβουλες για απόκτηση ημίαιμου απο καταφύγιο κτλ,γιατι απλά αυτή και μόνη αυτή η ράτσα με ενδιαφέρει,όπως επίσης και να απευθυνθώ σε εκτροφείς του εξωτερικού,από τους οποίους μου έχουν ζητηθεί ποσά από 800 εως 1500Ε για την αγορά και 600 εως 1000Ε για την αποστολή του κουταβιού στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης!
Με λίγα λόγια θα θελα να μαθω πως γίνεται κανείς να αποκτήσει σκύλο Αγίου Βερνάρδου χωρίς να ταξιδέψει στο εξωτερικο,χωρίς να δώσει 1000Ε για αεροπορικο εισητήριο και αποφεύγωντας την "λύση¨" του petshop.
Ευχαριστω εκ των προτέρων για την βοήθειά σας...Μίλτος
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς Ήρθες!

Πολύ υγιής σκέψη!

Εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν είτε να πάω στο εξωτερικό είτε θα άλλαζα φυλή!

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος δρόμος για πολλές φυλές!

Για το ποσό της αγοράς που ζητείται από το εξωτερικό το βρίσκω λογικό!

Εν τέλει,θα έκανα το κουμάντο μου με το ποσό των 2500 ευρώ(αγορά απόκτησης+έξοδα αποστολής) παρά να έπαιρνα τον σκύλο είτε από γνωστό είτε από Pet Shop!

Νομίζω άσχετα με τις πιθανότητες εύρεσης εκτροφέα Αγίου Βερνάρδου στην Ελλάδα και πάλι οι λύσεις σου είναι ΠΟΛΥ ξεκάθαρες!
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
καλός όρισες μιλκομπουκαλος !!! Επιτέλους ένας άνθρωπος που μπενει στο φόρουμ και ξέρει τη θέλει !!! Στο θέμα μας τώρα ..! Από την στιγμή που δεν υπάρχει στην ελλάδα εκτροφείο θα αναγκαστής είτε να μην πάρεις αυτή την ράτσα είτε να μην πάρεις σκύλο είτε να πας στο εξωτερικό να τον παραλάβεις είτε να σκάσεις 2500 και να είναι σε 1 εβδομάδα σπίτι σου !!! δεν νομίζω να υπάρχει άλλη λύση στο θέμα σου φίλε μου ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Επίσης δεν θα θελα συμβουλες για απόκτηση ημίαιμου απο καταφύγιο κτλ,γιατι απλά αυτή και μόνη αυτή η ράτσα με ενδιαφέρει,όπως επίσης και να απευθυνθώ σε εκτροφείς του εξωτερικού
Aπό τους πιο συνειδητοποιημένους που έχουν μπει εδώ μέσα με την πρώτη..

Απλά μια παρένθεση..
Ίσως φαίνονται πολλά τα λεφτά για την απόκτηση του..(και προφανώς μιλάμε για μονόδρομο από όσο αντιλαμβάνεσαι όσον αφορά τον δρόμο της επιλογής..) ίσως μοιάζει όμως και με μία μικρή "πρόβα" για το μέλλον..όταν θα έχεις να δίνεις περίπου ένα κιλό τροφή την ημέρα..αμπούλες (όχι μία) κλπ..
Ένας γιγαντόσωμος σκύλος καταλαβαίνεις πως στοιχίζει κάτι παραπάνω και στην συντήρηση του...
Απλά μία μικρή υποσημείωση..:smile:
 






stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλώς ήρθες. Όπως είπε και η Kango1 τα έξοδα συντήρησης είναι αρκετά. Έχω έναν γνωστό που έχει και τραβάει τα μαλλιά του με τα έξοδά του. Χώρια που το καλοκαίρι το σκυλί δεν ξέρει που να πάει να κάτσει απο την ζέστη. Σου εύχομαι να αποκτήσεις το σκυλί που θέλεις.:)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καλως ηρθες!:)

Δεν καταλαβα καλα κατι.Δε θες την ταλαιπωρια του ταξιδιου;Θεωρεις κοροιδια τα 1000€ μονο για εισιτηριο ή δεν εχεις τα χρηματα;

Γιατι αν δεν εχεις τα χρηματα,καλυτερα να μην παρεις ακομα τετοιο σκυλο.Περιμενε λιγο καιρο να μαζεψεις καποια.Αν οτιδηποτε εκτακτο ιατρικα χρειαστει τετοιος σκυλος,πιστεψε με,θα δωσεις πολλα παραπανω χρηματα.

Αν δεν εχει να κανει με τα χρηματα,θα σε παρακινουσα να μη σκεφτεις την ταλαιπωρια.Να δεις και απο κοντα τον εκτροφεα,το κουταβι,κτλ.Δες το ως ταξιδακι...

Απο ποια χωρα μιλησες με εκτροφεα;Μηπως καποια κοντινοτερη εχει εξισου καλους εκτροφεις με λιγοτερα χρηματα;
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
http://www.tyronica.si/eng_index.htm εκτροφειο στην Σλοβενια.
http://www.rolas-bernards.com/ εκτροφειο στην Κροατια. (Απο την Ξανθη δεν ειναι μακρυα με το αυτοκινητο)
http://www.dampuj.it/ & http://www.allevamentosanbernardo.com/ εκτροφεια στην Ιταλια. Αυτα ειναι τα πιο κοντα. Δυστυχως δεν εχεις αλλη λυση απο το να το παρεις απο το εξωτερικο.
 
  • Like
Reactions: d-friend




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κανγου καλως κακως,τα εξοδα για αμπουλες κ τροφη φαινονται πολυ λιγα κ επειδη τα δινουμε λιγα λιγα δεν μας φαινονται.δεν τα υπολογιζουμε ποτε.απο την αλλη αποψη που το λες εσυ ,συμφωνω παντως...αν τα υπολογιζαν καποιοι σιγουρα θα ειχαμε καποια αδεσποτα λιγοτερα...
 


milkompukalos

New Member
27 Δεκεμβρίου 2010
4
2
Ξανθη
Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν στις απορίες μου.Αν και ήδη ήξερα τις επιλογές μου, πραγματικα με βοήθησατε, γιατί τις επιβεβαίωσα:)
Όσον αφορά τα μηνιαία έξοδα της ράτσας τα ξέρω και δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα διαθέσω.Ας με συγχωρεσουν οι φίλοι καπνιστές εδω μέσα αλλά τα μηνιαία εξοδα του σκύλου αυτού είναι αρκετά λιγότερα από αυτά ενός μέσου καπνιστή...(είμαι μη καπνιστής:maria:)
Όσον αφορά έκτακτα έξοδα κτηνιάτρου εχω ήδη παέι σε ασφαλιστική εταιρεία για να κάνω σχετική ασφάλιση αλλά μου είπαν πως πρώτα θα πρεπε να πάρω τον σκύλο και μετά να προχωρήσω στην ασφάλισή του:D
Δε ξέρω απλα το αεροπορικό εισιτήριο μεταφοράς μου φαίνεται πολύ ακριβό.Μάλλον θα πρεπει να σκεφτώ το συνδυασμό αγοράς του σκύλου με ενα ωραίο ταξιδάκι:rolleyes:
Τέσπα όπως και να χει οι προβληματισμοί μου και οι απαντήσεις σας ήταν ένας ωραίος τρόπος για να γνωριστούμε και να μπω στην παρέα σας!
Αλήθεια δεν υπάρχει κάποιο μέλος-κάτοχος σκύλου Αγίου Βερνάρδου?
 
  • Like
Reactions: d-friend






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Πιστευω οτι θα εχει και για καναρινια!Λεφτα να υπαρχουν...
Κοίτα...της πλάκας πακέτα, σίγουρα υπάρχουν [είχα κάνει κι εγώ για κανένα 6μηνο], αλλά κάτι πραγματικά σοβαρό δεν έχω ακούσει να υπάρχει. Κι επειδή έτυχε μόλις πρόσφατα να κάνουμε μια συζήτηση με τον γιατρό μας, πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να στηθεί κάτι τέτοιο.
 


milkompukalos

New Member
27 Δεκεμβρίου 2010
4
2
Ξανθη
Googlαρισε το εν λογω ζήτημα και θα δεις ότι υπάρχει.Εγώ ρώτησα ασφαλιστικές αλλά οι περισσότερες από αυτές κάνουν ασφάλιση μόνο για ζημιές των κατοικιδίων και θάνατο του ζώου.(φτου μακριά από μας).Βέβαια λεπτομέριες δεν γνωρίζω γιατί μου είπαν πως πρεπει να γνωρλιζουν τη ράτσα του σκύλου, την ηλικία του και άλλες παραμέτρους για να μου πουν παραπανω,οπότε και δε το ψαξα παραπανω...