Nέο μέλος - Chryssalis


Chryssalis

Member
15 Ιανουαρίου 2010
23
0
Πρώτη φορά γράφω ,
Να σας πω ότι είστε θησαυρός, 10 μέρες τώρα ψάχνω και διαβάζω το forum.
Δεν βρίσκω λόγια να σας ευχαριστήσω.
Ξεκίνησα και εγώ για μαλτεζακι μέσα από αγγελίες, του τύπου άντρα θέλω τώρα τον θέλω.
Διαβάζοντας όμως και βλέποντας τα video συγκλονίστηκα. (Puppy mills, BYB, εκτροφείς κλπ.)
Πήρα στον ΚΟΕ, και σε εκτροφείς, μίλησα με την φιλοζωική (όχι για μαλτεζ).
Πριν λίγα λεπτά είπα όχι σε ένα κουταβι (αχ και πόσο το ήθελα!!!), γιατί η “καλή κυρία” μου είπε ότι το ένα θηλυκό της ζευγάρωσε πολύ σύντομα από την προηγουμένη γέννας της και το άλλο πριν κλείσει τούς 18 μήνες και δεν μπορεί να τα δηλώσει.
Δεν θέλω από άγνοια και εγωκεντρισμό να κάνω πλούσιο κανέναν ο οποίος διαπίστωσε ότι το κατοικίδιο του μπορεί να του φέρει κέρδη.
Το μαλτεζ με βολεύει, μικρό διαμέρισμα, πολλές ώρες δουλειάς (θα μπορώ να το έχω μαζί μου), και δεν είμαι και ο πιο αθλητικός άνθρωπος στον κόσμο!!
Έχω ραντεβού στην φιλοζωική το απόγευμα με την κτηνίατρο , αν δεν βρω μια μουσούδα που να μπορώ να κρατήσω ευτυχισμένη, και να ταιριάζουμε, θα περιμένω.
Δεν το παίζω καλή, ευγενική και φιλόζωη, πρέπει να ομολογήσω ότι φοβάμαι κιόλα.
Έχω “χάσει” 2 σκυλιά (όταν έμενα στο πατρικό μου), ημιαιμα και τα 2 δεν θα αντέξω να χάσω και τρίτο (πονάει πολύ), επειδή κάποιος διαθέτει σε αφελείς ζωάκια που δεν γεννηθήκαν κάτω από σωστές προϋποθέσεις.
Ευχαριστώ.
Χρυσούλα.






 


THEODOROF

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2009
152
0
ΠΑΤΡΑ
Καλώς ήρθες Χρυσούλα.Είσαι απο τα λίγα άτομα που φρόντισαν να ενημερωθούν και μετα να αποκτήσουν σκυλάκι!Μπράβο
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Χρυσούλα, καλώς ήρθες!!! Να'σαι καλά! Δε θα το μετανιώσεις. Παίρνεις τη σωστή απόφαση. Αν θέλεις ρίξε και μια ματιά στις αγγελίες του φορουμ. Εχει πολλά μικρόσωμα κουτάβια που ίσως σου κάνουν.

Επίσης, θα μεταφέρω το μύνημα σου σε νέο νήμα, ωστε να σε καλωσορίσουμε σε θέμα όλο δικό σου!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες Χρυσούλα. Σου εύχομαι να βρεις σήμερα την μουσούδα σου :) Αθήνα μένεις; Υπάρχουν ένα σωρό φιλοζωικές και καταφύγια; Γιατί περιορίστηκες μόνο σε ένα ή δεν κατάλαβα καλά;
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλώς ήρθες κι από μένα!:D

Μακάρι να βρείς το σκυλάκι των ονείρων σου γρήγορα!:D
 












Chryssalis

Member
15 Ιανουαρίου 2010
23
0
Μπράβο σε εσάς, που μου ανοίξατε τα μάτια !!!!

Συγνώμη για το delay αλλά είμαι στη δουλειά.
Δεν θα έκανα τπτ από τα παραπάνω αν δεν διάβαζα όλα αυτά που γράψατε εσείς!!!!
Λίγες ημέρες πριν τα γενέθλια μου, είδα στο pet shop της γειτονίας μου ένα θλιμμένο μαλτεζακι μέσα στο γυάλινο κλουβί του. Το τέλειο δώρο σκέφτηκα!!! ( Τόσο αφελής ήμουν). Άρχισα να διαβάζω για τα crate, τις πάνες και κατέληξα να θέλω να βάλω φωτιά στο pet shop J. αν έπαιρνα το μωράκι και μετά έβλεπα τα video για τα puppy mills, δεν θα άλλαζαν τα αισθήματα μου για το κουταβι, αλλά σίγουρα θα ένιωθα μεγάλος μ*****ς !!!
Ελπίζω και εγώ να βρω σύντομα … Σέρρες μένω.
Σας Ευχαριστώ ξανά,
Και ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα !!! J
 








Chryssalis

Member
15 Ιανουαρίου 2010
23
0
merenta,
Ενδιαφέρομαι για μικρόσωμο σκυλάκι (μικρό διαμέρισμα )και με σχετικά “ήσυχο”
Χαρακτήρα (σχετικά στραβός σπιτονοικοκύρης). Γιατί αν μου πει τπτ για το μωρό, θα τον πάρω απ’τα μούτρα και με βλέπω να μετακομίζω. Γιατί παιδί δεν αλλάζεις ..σπίτι όμως ναι !!!
 


merenta

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
221
1
ΔΡΑΜΑ
merenta,
Ενδιαφέρομαι για μικρόσωμο σκυλάκι (μικρό διαμέρισμα )και με σχετικά “ήσυχο”
Χαρακτήρα (σχετικά στραβός σπιτονοικοκύρης). Γιατί αν μου πει τπτ για το μωρό, θα τον πάρω απ’τα μούτρα και με βλέπω να μετακομίζω. Γιατί παιδί δεν αλλάζεις ..σπίτι όμως ναι !!!
κρίμα, έχω εδώ ένα αδέσποτο 5-6 μηνών και θα ξεκινήσω απο αύριο την διαδικασία να του βρώ σπίτι. θα γίνει μεγαλόσωμο όπως το κόβω, άρα δεν σου κάνει. πάντως θα μπορούσα να σου τον φέρω χωρίς να ταλαιπωρηθείς εσύ :)
 


Chryssalis

Member
15 Ιανουαρίου 2010
23
0
κρίμα, έχω εδώ ένα αδέσποτο 5-6 μηνών και θα ξεκινήσω απο αύριο την διαδικασία να του βρώ σπίτι. θα γίνει μεγαλόσωμο όπως το κόβω, άρα δεν σου κάνει. πάντως θα μπορούσα να σου τον φέρω χωρίς να ταλαιπωρηθείς εσύ :)
:) 5 Τραγούδια δρόμος είναι J !!! αν ήξερα ότι θα γίνει κάτω από 6-7 κιλά θα ερχόμουν εγώ J .
Ευχαριστώ πάντως J
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
:) 5 Τραγούδια δρόμος είναι J !!! αν ήξερα ότι θα γίνει κάτω από 6-7 κιλά θα ερχόμουν εγώ J .
Ευχαριστώ πάντως J
Κάνε ενα σκόντο βρε παιδί μου κι εσύ! Το όριο 6-7 είναι λίγο χαμηλό.... 7-10 κιλα θα βρεις περισσότερα. :)
 


merenta

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
221
1
ΔΡΑΜΑ
Κάνε ενα σκόντο βρε παιδί μου κι εσύ! Το όριο 6-7 είναι λίγο χαμηλό.... 7-10 κιλα θα βρεις περισσότερα. :)
όχι παραπάνω το βλέπω, ίσως 15 κιλά.

έχει δίκιο παντός 6-7 είναι χαμηλό όριο, η δικιά μου είναι 8 κιλά. δες φωτο απο το αλμπουμ μου και υπολόγισε ;):)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Άνετα πάντως ένα σκυλι εκεί γύρω στα 10 είναι μια χαρά!
Η διαφορά σε σχέση με ένα εκεί γύρω στα 6-7 ούτε καν φαίνεται!