Oμιλοι Ρατσας...Ποιος ο ρολος τους?


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Βασικά εμένα δε με νοιάζει ποιοί είναι οι καλοί και ποιοί είναι οι κακοί... Με νοιάζει να μη βλέπει φαντασματα αυτός που κατηγορεί τους άλλους για τον ίδιο λόγο...
Aμα βλεπει φαντασματα το παλικαρι να φωναξουμε τους ghostbusters , το κακο ειναι οτι ο συγκεκριμενος χρηστης αρχιζει τις κατηγοριες σε αλλα μελη που απλα δενσυμφωνουσαν με αυτον ( εισουν και εσυ κρητικοπουλα στουσ αυλικουσ! Οπωσ και εγω αλλωστε) εμενα αυτο περισσοτερο μου κεντρισε τον ενδιαφερον . Ειλικρινα ουτε εμενα με νοιαζει ποια μερια εχει δικιο γιατι απο οσο καταλαβαινω ειναι μαλλον προσωπικο το θεμα εδω και ας βγαλουν τα ματια μονοι τους στα δικαστηρια η οπου αλλου θελουν αλλα ο sharpeilover να ειναι λιγο πιο προσεκτικος στο μελλον και να κατηγορει ατομα τα οποια δεν ξερει επειδη απλα δεν συμμεριζοντουσαν τις ιδιες αποψεις με αυτων .
 


sharpeilover

Member
19 Μαρτίου 2011
20
0
Aμα βλεπει φαντασματα το παλικαρι να φωναξουμε τους ghostbusters , το κακο ειναι οτι ο συγκεκριμενος χρηστης αρχιζει τις κατηγοριες σε αλλα μελη που απλα δενσυμφωνουσαν με αυτον ( εισουν και εσυ κρητικοπουλα στουσ αυλικουσ! Οπωσ και εγω αλλωστε) εμενα αυτο περισσοτερο μου κεντρισε τον ενδιαφερον . Ειλικρινα ουτε εμενα με νοιαζει ποια μερια εχει δικιο γιατι απο οσο καταλαβαινω ειναι μαλλον προσωπικο το θεμα εδω και ας βγαλουν τα ματια μονοι τους στα δικαστηρια η οπου αλλου θελουν αλλα ο sharpeilover να ειναι λιγο πιο προσεκτικος στο μελλον και να κατηγορει ατομα τα οποια δεν ξερει επειδη απλα δεν συμμεριζοντουσαν τις ιδιες αποψεις με αυτων .
Μαλιστα κυριε sirkos,δεν θα παραλειψω.Αφου σου κεντρισε αυτο το ενδιαφερον...πασο.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
@sharpeilover

Εγω οτι παρατηρησεις εκανα ηταν για εναν ομιλο γενικα και οχι για τον συγκεκριμενο και ειναι παρατηρησεις κοινης λογικης ,και η πλακα ειναι , ειπαμε και οι δυο οτι οι ομιλοι τον συμφερων τους κοιτανε , απλα για εμενα φαινεται λογικο ενω για εσενα οχι και σε ρωτησα γιατι πρεπει καποιος να κανει ενα ομιλο και να μην κοιταξει το συμφερον του? δηλαδη γιατι να δημιουργησει ενα ομιλο ? Tο κακο ειναι οτι εσυ βλεπεις φαντασματα παντου και εκτοξευεις ισχυρισμους για ατομα τα οποια δεν ξερεις , οταν κατηγορεις καποιον αδικα γιατι εσυ εχεις τα θεματα σου ,τι περιμενεις ? να μην υπερασπιστει τον εαυτο του καποιος και να μην απαντησει? επεισης ειπες οτι ' η πολυ πρεμουρα για υποστηριξη κανει καποιους τυφλους ' το ιδιο μπορει να πει καποιος και για καποιον που θελει να κατηγορησει η οποια ειναι η περιπτωση σου φιλε μου . Για αυτο σε παρακαλω πριν ξαναγραψεις να διαβαζεις καλυτερα αυτα που σου εχουν πει και να μην τους θεωρεις ολους εχθρους και να σταματησεις τις κατηγοριες .
 




sharpeilover

Member
19 Μαρτίου 2011
20
0
@sharpeilover

Εγω οτι παρατηρησεις εκανα ηταν για εναν ομιλο γενικα και οχι για τον συγκεκριμενο και ειναι παρατηρησεις κοινης λογικης ,και η πλακα ειναι , ειπαμε και οι δυο οτι οι ομιλοι τον συμφερων τους κοιτανε , απλα για εμενα φαινεται λογικο ενω για εσενα οχι και σε ρωτησα γιατι πρεπει καποιος να κανει ενα ομιλο και να μην κοιταξει το συμφερον του? δηλαδη γιατι να δημιουργησει ενα ομιλο ? Tο κακο ειναι οτι εσυ βλεπεις φαντασματα παντου και εκτοξευεις ισχυρισμους για ατομα τα οποια δεν ξερεις , οταν κατηγορεις καποιον αδικα γιατι εσυ εχεις τα θεματα σου ,τι περιμενεις ? να μην υπερασπιστει τον εαυτο του καποιος και να μην απαντησει? επεισης ειπες οτι ' η πολυ πρεμουρα για υποστηριξη κανει καποιους τυφλους ' το ιδιο μπορει να πει καποιος και για καποιον που θελει να κατηγορησει η οποια ειναι η περιπτωση σου φιλε μου . Για αυτο σε παρακαλω πριν ξαναγραψεις να διαβαζεις καλυτερα αυτα που σου εχουν πει και να μην τους θεωρεις ολους εχθρους και να σταματησεις τις κατηγοριες .
Ο ομιλος φιλε εκπροσωπει μια φυλη και οχι το προσωπικο συμφερον του καθενος.Λεμε τα ιδια πραγματα αλλα παρολα αυτα με κατηγορεις οτι επιτιθεμαι αδικως στο συγκεκριμενο ομιλο.Πως γινεται αυτο?Αφου οντως κοιταει το συμφερον του(πραγμα που για εμας τους τωρινους ή μελλοντικους σκυλαδες δεν ειναι θεμιτο) γιατι σου φαινονται παραξενα οσα ειπα αφου συμφωνεις?
 


gr_voyager

Member
31 Ιανουαρίου 2012
6
0
Φίλε μου αναφερόμενος στο μήνυμα μου γράφεις "Και το δικο σου το μηνυμα λιγο περιεργο η αληθεια ειναι."

Δεν είναι καθόλου περίεργο το δικό μου μήνυμα μου φίλτατε,
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση , το ότι κάποιος που θέλει να ανοίξει ένα θέμα συζήτησης,
σχετικά με τους ομίλους φυλών, αντί να το ανοίξει με ένα απλό και κατανοητό σε όλους ποστ,
το ανοίγει αφήνοντας συγχρόνως αιχμές και κάνοντας μια κεκαλυμένα αρνητική κριτική,
για τον όμιλο ή για κάποιο συγκεκριμένο εκτροφέα.

Επειδή οι ιντριγκες του σκυλοχώρου δεν με αφορούν , καλό είναι να μένουν τα πράγματα
ΑΠΛΑ - ΞΕΚΑΘΑΡΑ και ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ σε όλους μας.

.
Και οταν δεν μου τα ειπαν ολα παραξενευτηκα.Εξαλου στο περιπτερο μου ειπαν οτι γνωριζουν και το αλλο εκτροφειο που πηρε σκυλο ο ξαδερφος μου,μου ειπαν μαλιστα και το ονομα, αλλα καλυτερα,λεει, να παω στα αλλα 4.Οποτε δεν λειτουργουν αμεροληπτα.Δεν λενε αυτα τα 5ή 6 ριναι παρε και ρωτα και μαθε.Λενε αυτα τα 4 παρε.Δεν προτεινεις αυτα που ξερεις και εμπιστευεσαι.Σαν ομιλος τα προτεινεις ολα και ο ενδιαφερομενος κρινει.Ετσι θα επρεπε νομιζω.
Μια συμβουλή... γιατί δεν προτείνεις στο εκτροφείο απ΄όπου πήρε σκύλο ο ξαδερφος σου,
να γίνει μέλος του ομίλου.
Σαν μέλος του ομίλου θα γίνει γνωστό και στα μέλη του και φυσικά θα μπορούν να το προτείνουν.
Πιστέυω ότι είναι απαραίτητο όλα τα νόμιμα εκτροφεία να εκπροσωπούνται στον όμιλο της φυλής τους. .

όσο για το "Δεν προτείνεις αυτά που ξέρεις και εμπιστεύεσαι" ... Εδώ κάνεις πολύ μεγάλο λάθος !!!

Έχω μάθει στην ζωή μου - όταν μου ζητηθεί η γνώμη μου - να προτείνω μόνο αυτά που ξέρω και εμπιστεύομαι...

Μην το κουράζω όμως άλλο το θέμα... καλό είναι οι προσωπικές κόντρες να μένουν μακρυά από
αυτό το φόρουμ.

Δημοσιεύτηκαν τόσες απαντήσεις στο θέμα ως τώρα και ειλκρινά δεν είδα καμία που να αναφέρεται
στην ουσία του θέματος ... Τι θα ήθελε κάποιος πραγματικά από ένα όμιλο, πέραν τον δραστηριοτήτων που αυτοί αναπτύσουν ως τώρα.
Μου φαινεται ότι βλέπουμε ένα δεντράκι και χάνουμε το δάσος.

Με εκτίμηση
Γιώργος
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ο ομιλος φιλε εκπροσωπει μια φυλη και οχι το προσωπικο συμφερον του καθενος.Λεμε τα ιδια πραγματα αλλα παρολα αυτα με κατηγορεις οτι επιτιθεμαι αδικως στο συγκεκριμενο ομιλο.Πως γινεται αυτο?Αφου οντως κοιταει το συμφερον του(πραγμα που για εμας τους τωρινους ή μελλοντικους σκυλαδες δεν ειναι θεμιτο) γιατι σου φαινονται παραξενα οσα ειπα αφου συμφωνεις?
Καθε ομιλος με οτι θεμα και αν ασχολειται το κανει με ενα συγκεκριμενο σκοπο και τροπο και βασικα ετσι οπως το σκεφτομαι ειναι δικαιωμα του. Τωρα αμα συμφωνω παω σε αυτον αμα δεν συμφωνω τον προσπερναω και παω παρακατω. Εγω αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι σου φενεται περιεργο ολο το θεμα πως λειτουργει ενας τετοις οργανισμος? Αν ο ομιλος της φυλης που σε ενδιαφερει εχει ενα συγκεκριμενο σκεπτικο και αποψεις πανω στην φυλη που εκπροσωπουν εσυ δεν μπορεις να τους απαιτησεις να σε στειλουν σε καποιον εκτροφεα με τον οποιο δεν εχουν κοινες αποψεις γιατι αν το εκαναν θα ηταν σα να λεγανε οτι οι αποψεις τους για το συγκεκριμενο θεμα ειναι λαθος. Οοποτε γιατι σου φανηκε περιεργο οταν πηγες και ρωτησες? εγω αυτο δεν καταλαβα και αυτο βασικα σε ρωτησα. Και εχε παντα υποψην οτι κανενας ομιλος η οργανισμος δεν ειναι τελειος και αψεγαδιαστος γιατι πολυ απλα ειναι ανθρωπινα δημιουργηματα. Εσυ λοιπον πρεπει να κατσεις και να το ξεψαχνισεις το θεμα και να δεις τι ειναι καλυτερο για εσενα και μονο για εσενα , ελπιζω αυτη την φορα να με καταλαβεις .
 
Last edited:


sharpeilover

Member
19 Μαρτίου 2011
20
0
Δεν φταιω εγω δυστυχως που το θεμα ξεφυγε τοσο και κανεις δεν προτεινει κατι για τους ομιλους.
Ειπα απο την αρχη οτι μου φανηκε περιεργη η αποκρυψη και η αποτροπη καποιων εκτροφειων.Και επειδη αυτα τα υπουλα δεν μου αρεσουν,βγηκα και ειπα το συμβαν.Και αμεσως καποιοι θεωρησαν οτι εχω δολο.
Επισης δεν εχω κανενα λογο να προτεινω σε οποιοδηποτε εκτροφειο να μπει στον ομιλο του.Πιστευω οτι ξερουν τη δουλεια τους καλυτερα απο εμενα και στην τελικη δεν εχω και επαφη για να το καω αυτο.Απλα ενα τηλεφωνο πηρα μια φορα οπως πηρα και σε αλλα.Επισης αν ισχυουν καποια πραγματα που ειπωθηκαν θα καταλαβεις κιεσυ οτι δεν προτεινουμε μονο οτι εμπιστευομαστε,αλλα και τους επιτιμους puppy mils(δεν εχω αποψη,απλα ειπωθηκε).

Το θεμα οντως κουρασε χωρις ωστοσο να προσφερει τιποτα σε οποιον το διαβαζει.

@sirkos

Γιαυτο το λογο ακριβως εβαλα και τον τιτλο αυτο με ερωτηματικο.Αν ηξερα,δεν θα ανοιγα καν θεμα.Εγω απλα νομιζα οτι θα μου δωθουν ΟΛΑ τα στοιχεια και θα κρινω εγω.Οταν μου κρυβουν καποια πραγματα για προσωπικους τους λογους τοτε ειναι σαν να με κοροιδευουν.Ο ομιλος ειναι φανταζομαι για τη φυλη.Ουτε για τους ανθρωπους ουτε για τις φιλοδοξιες.
 
Last edited:


olympusharpei

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2012
69
0
ΚΑΤΕΡΙΝΗ
www.olympus-sharpei.com
Πολλά μπερδέμετα ρε παιδιά χωρίς ουσιαστικό λόγο τελικά. Επειδή κάπου αναφέρθηκε και το δικό μου όνομα σε μια λίστα (όχι τη γνωστή λίστα) θεωρώ ότι πρέπει να πω και εγώ τη γνώμη μου.

1) Θεωρώ πολύ σημαντικό ότι γίνεται μια προσπάθεια σχετικά με τα Σαρπέι, έχει συσταθεί Όμιλος, μπορείς να μιλήσεις με κάποιους ανθρώπους, να ενημερωθείς για πάρα πολλά πρπάγματα, κτλ.

2) Σχετικά με το ποιοι εκτροφείς είναι καταχωρυμένοι στον Όμιλο θεωρώ ότι είναι θέμα του κάθε εκτροφέα να κάνει τη σχετική κίνηση και συζήτηση

3) Από την ιστοσελίδα του Ομίλου, η οποία φαίνεται πως τώρα οργανώνεται βλέπω ότι έχει μόνο χρήσιμες πληροφορίες και δεν παραπλανεί κανέναν για το που πρέπει να απευθυνθεί. Το ότι αναφέρει κάποια γεγονότα τα οποία πιθανόν να προβάλουν παραπάνω κάποια εκτορφεία τα οποία μπορεί να έχουν κάποιες διακρίσεις δεν το θεωρώ απαραίτητα κακό και πιστεύω ότι έχουν ενημερωτικό χαρακτήρα. Δόλος ίσως να έλεγε κάποιος ότι υπάρχει αν εσκεμένα γινόνταν απόκρυψη διακρίσεων κάποιου εκτροφέα.

4) Η απόφαση του καθενός που ενδαφέρεται για απόκτηση Σαρπέι είναι αποκλειστικά δικιά του και οφείλει να μιλήσει με όλα τα εκτροφεία αν θέλει να συλλέξει περισσότερες πληροφορίες και να αποκτήσει ένα σκύλο πιο κοντά στις δικές του απαιτήσεις.

5) Σχετικά με το περιστατικό στο περίπτερο, δεν θέλω να πιστεύω ότι δεν έγινε ενημέρωση για όλα τα εκτροφεία.

6) Όποιος ανταγωνισμός μπορεί να υπάρχει μεταξύ εκτροφέων σε οποιοδήποτε επίπεδο, είτε αυτό είναι προσωπικό είτε σε επίπεδο αναπαραγωγής ποιοτικών σκύλων, το θέμα μπορεί να μείνει μεταξύ τους. Όπως είπα και παραπάνω αν θέλεις να αποκτήσεις Σαρπέι ευτυχώς υπάρχουν άνθρωποι να μιλήσεις, τα τηλέφωνα υπάρχουν στον Όμιλο, στον ΚΟΕ, σε ιστοσελίδες, κτλ. Η επιλογή τελικά είναι του καθενός.

* Αν αδίκησα κάποιον ας με συγχωρήσει, τα παραπάνω απλά είναι δικιά μου γνώμη.

* Ένα βίντεο από το καμάρι μου, δικιάς μου εκτροφής (δεν πωλείται για να μην παρεξηγηθούμε)

[video=youtube;Am7u4GCgPwo]http://www.youtube.com/watch?v=Am7u4GCgPwo[/video]
 


sharpeilover

Member
19 Μαρτίου 2011
20
0
Οταν ο ενδιαφερομενος ψαχνει εκτροφεια,δεν ρωταει ποια εινα καταχωρημενα στον ομιλο,ρωταει ποια εκτροφεια υπαρχουν στην Ελλαδα.Ο ομιλος δεν αναγνωριζει εκτροφεια.Ο ΚΟΕ το κανει αυτο.
Σωστα τα λες,με εξερεση το συμβαν που ανεφερα στην εκθεση και το αν μου απεκρυψαν η οχι καποιο εκτροφειο.Το οτι μου απεκρυψαν καποιο ειναι προφανες απο ολο αυτο εδω το νημα αφου το παραδεχονται και οι ιδιοι.

Τελος παντων,το θεμα για εμενα εδω εχει ληξει.Ξετυλιγοντας το κουβαρι σιγα σιγα αυτες τις μερες καταλαβα τι κοντρες ακριβως υπαρχουν και τι ακριβως εχει γινει,αλλα και γιατι λειτουργει ετσι ο συγκεκριμενος ομιλος, πραγμα που δεν με αφορα καθολου.Σκυλακι βρηκα απο εξωτερικο και ελπιζω συντομα να το εχω.Ολο αυτο εδω ειναι δυστυχως μια μικρογραφια της Ελλαδιτσας της ιντριγκας ,της φαγωμαρας και της μιζεριας,γιαυτο και ποτε δεν θα παει κανεις μπροστα απο την Ελλαδα σαυτο το χωρο.

Να χαιρεσαι το καμαρι σου...(και το δικο μου σοκολα ειναι :p )
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
μεσα σε 1 βδομαδα βρηκες κουταβι απο το εξωτερικο που η γεννα ειχε και σοκολα?
Δηλαδη τυφλα να εχει ο σουπερμαν. και τα ελληνικα εκτροφεια τι τα ηθελες?
Τι ρωταω βεβαια, φως φαναρι ειναι η κατασταση.

Και για να το τελειωνουμε διοτι δεν θα ξανασχοληθω με κανενα που ισοπεδωνει τους κοπους τον εθελοντων του ομιλου κατσε με την αποψη σου και τα λεμε σε κανα δυο
τρια χρονακια παλι!

i rest my case διοτι βαρεθηκα τοσο κομπλεξ πια.
 
Last edited:






Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Θα μιλήσω ξανά γενικά όπως και στο προηγούμενο ποστ μου.
Δεν είναι δυνατόν να δημιουργείται όμιλος με τη σκέψη του προσωπικού οφέλους.
Τα πράγματα σε έναν όμιλο φυλής πρέπει να είναι ξεκάθαρα χωρίς καμία υπόνοια προσωπικού όφελους.
Οποιος πράτει το αντίθετο είναι για μένα καταδικαστέος και μαζί καταδικάζει και τον εκάστοτε όμιλο που αντιπροσωπεύει. Ωραία π.χ. τα Sharpei ή τα Rottweiler αλλά να τα βράσω με τέτοιο όμιλο που έχουν.
Είμαι πραγματικά ευτυχισμένη και ικανοποιημένη που ανοίκω σε έναν πραγματικά ενεργό όμιλο φυλής με εβδομαδιαίες συναντήσεις που μόνο γνώσεις μπορείς να πάρεις αλλά και να συναντήσεις πάρα πολλούς ιδιοκτήτες ιδών σκύλων. Το ότι η φυλή που διάλεξα έχει καλό όμιλο, για μένα έπαιξε τεράστιο ρόλο.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
να βρασεις τι ακριβως ρε Lumpie?
Ποιο προσωπικο οφελος ας ειμαστε και λιγο ωριμοι επιτελους?
Ας σκεφτομαστε και λιγο πιο σφαιρικα.
εγω εχω ΔΥΟ ΠΕΤΣΟΠΕΝΙΑ SHAR PEI και τα ζευγαρωνω και βγαζω λοιπον με 100κ
ευρω μια επωνυμια εκτροφειου και πετιγκρυ γιατι ειμαι μαγκας ο ομιλος πρεπει
να μυρισει τα νυχια του οτι υπαρχω? Η να στειλω ολα μου τα χαρτια σε εκεινον για να
με συμπεριλαβει?

Θαρρειτε οτι εχουμε κερδη απο τα κουταβια που πουλαει το χ η ψ εκτροφειο?
Θαρρειτε παιρνουμε μιζες απο τα εκτροφεια ποιο θα προβαλουμε περισσοτερο?
θαρρειτε οτι μας χαριζουνε κουταβια και το παιζουμε τσαμπα μαγκες?

Για να σοβαρευτουμε λιγο και να προσεχουμε πως και που πεταμε τις κατηγοριες μας γιατι
υπαρχουν και καποιοι μαλακες σαν και εμας που αγαπανε την φυλη και κοπιαζουν να
ενημερωσουν ΣΩΣΤΑ πρωτα απ'ολα τους ενδιαφερομενους που πολυ απ'αυτους δεν ξερουν
που πανε τα πεντε τους.

ειπατε τωρα ας ριξουμε και λιγο λασπη στον ομιλο shar pei για να περασει η μερα μας.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
sharpeilover ευκαιρείας δοθείσης,πες μας κιόλλας πιο εκτροφείο σου απέκρυψαν και από ποιο εκτροφείο πήρε κουτάβι ο φίλος σου?

Β.Ελλάδα υπάρχουν μόνο 2?Δεν είναι κακό να αναφέρεις επωνυμίες.Το ένα αν δεν κάνω λάθος(ας με διορθώσει αν κάνω λάθος)είναι το olympus και το άλλο που είναι σχετικά νέο Triplets Of Belleville?

Η δική σου εμπειρία ποιό από τα δύο εκτροφεία (η αν υπάρχει κ άλλο πέραν αυτό),ενέχει?Και ποιο σου απέκρυψαν?
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ωραία π.χ. τα Sharpei ή τα Rottweiler αλλά να τα βράσω με τέτοιο όμιλο που έχουν.
Nα μην σας χαλασω την παρεα,αλλα εγω δεν επελεξα καμια φυλη για τον ομιλο της...
Τι εγινε ?παλι τα σκυλια θα την πληρωσουν....?:eyecrazy:
 


sharpeilover

Member
19 Μαρτίου 2011
20
0
μεσα σε 1 βδομαδα βρηκες κουταβι απο το εξωτερικο που η γεννα ειχε και σοκολα?
Δηλαδη τυφλα να εχει ο σουπερμαν. και τα ελληνικα εκτροφεια τι τα ηθελες?
Τι ρωταω βεβαια, φως φαναρι ειναι η κατασταση.

Και για να το τελειωνουμε διοτι δεν θα ξανασχοληθω με κανενα που ισοπεδωνει τους κοπους τον εθελοντων του ομιλου κατσε με την αποψη σου και τα λεμε σε κανα δυο
τρια χρονακια παλι!

i rest my case διοτι βαρεθηκα τοσο κομπλεξ πια.
Mιλαω καιρο με εκτροφεια στο εξωτερικο.Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα σου.Σε ενοχλει που βρηκα γεννα που ειχε και σοκολα?Τοση πολυ καουρα?Θεωρεις οτι το βρηκα πολυ γρηγορα?Επρεπε να σε ρωτησω πρωτα ε?Λογικο ειναι να βαρεθεις τοσο κομπλεξ οταν κανεις καθε μερα παρεα με τον εαυτο σου.

να βρασεις τι ακριβως ρε Lumpie?
Θαρρειτε οτι εχουμε κερδη απο τα κουταβια που πουλαει το χ η ψ εκτροφειο?
Θαρρειτε παιρνουμε μιζες απο τα εκτροφεια ποιο θα προβαλουμε περισσοτερο?
θαρρειτε οτι μας χαριζουνε κουταβια και το παιζουμε τσαμπα μαγκες?
Δεν θαρουμε τιποτα απο αυτα.Απλα ομιλος και εκτροφειο ειναι ενα απο τη στιγμη που ο εκτροφεας ειναι προεδρος και η κολλητη του αντιπροεδρος οποτε δεν χρειαζεται να μαγειρευτει τιποτα απο τα παραπανω που αναφερεις.



sharpeilover ευκαιρείας δοθείσης,πες μας κιόλλας πιο εκτροφείο σου απέκρυψαν και από ποιο εκτροφείο πήρε κουτάβι ο φίλος σου?

Β.Ελλάδα υπάρχουν μόνο 2?Δεν είναι κακό να αναφέρεις επωνυμίες.Το ένα αν δεν κάνω λάθος(ας με διορθώσει αν κάνω λάθος)είναι το olympus και το άλλο που είναι σχετικά νέο Triplets Of Belleville?

Η δική σου εμπειρία ποιό από τα δύο εκτροφεία (η αν υπάρχει κ άλλο πέραν αυτό),ενέχει?Και ποιο σου απέκρυψαν?
Εγω φιλε μου δεν ανεφερα ποτε,ουτε ονοματα,ουτε βορεια και νοτια Ελλαδα.Ονοματα ανεφεραν οσοι ηθελα να αυτοδιαφημιστουν και το πετυχαν με τον καλυτερο τροπο.Αλλωστε τη λιστα την εδωσε η κυρια προεδρος,θα καταλαβεις ποιο ειναι απεξω.Βεβαια λενε πως δεν γνωριζουν την υπαρξη του,οταν εγω ομως τους ειπα στην εκθεση οτι υπαρχει κιαλλο,μου ειπαν "α,ναι ειναι κιαυτο,που το εχει ο ταδε κλπ κλπ".
Πλεον τιποτα δεν μου φαινεται περιεργο απολα αυτα μιας και εψαξα εδω μεσα και εμαθα για τη διαμαχη που υπαρχει αναμεσα σαυτα τα 2 εκτροφεια.Ο ενας κατηγορει τον αλλο οτι εκανε τις πρωτες του γεννες με πετσοπενιο σκυλι και πανω σαυτο εχτισε το εκτροφειο που εχει,ο αλλος κατηγορει τον αλλο οτι τα πεντιγκρι του ειναι χαλια και γενικα μια φαγωμαρα ανευ προηγουμενου.

Το καλο ειναι οτι βγαζουν τα απλυτα τους στη φορα και εμεις οδηγουμαστε στη σωστη κατευθυνση και μακρυα απο αυτους.

Το παρατραβηξατε ομως το θεμα.Φτανει με την κατινια.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Τελικα απο ποια χωρα θα σου ερθει το κουταβι ? παντως ολη η φασαρια και το flamming εγινε για τα ενχωρια εκτροφεια της αγαπημενης σου ρατσας σαρπειλοβερ και τελικα πηγες στο εξωτερικο:D μηπως θα μπορουσαμε να ειχαμε αποφυγει ολη αυτη την φασαρια??? λεω εγω τωρα...... Οπως και να εχει καλως να τον δεχτεις τον κουταβο , τελικα τι διαλεξες αρσενικο ή θηλυκο?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Το συμπερασμα ειναι ενα ανοιξες θεμα αφοτου ειχες βρει εκτροφειο, ειχες παραγγειλει κουταβι και ολα αυτα γιατι?? Για να ριξεις αβασιμες κατηγοριες σε ποιον? στην Λιλα? Αλλα μαθε οτι δεν μπορεις να προσβαλεις και τα υπολοιπα παιδια που αφιερωνουν τον χρονο τους, τα χρηματα τους και τον κοπο τους για να βοηθησουν την φυλη. Τωρα το τι ζορια τραβας με την Λιλα και την καθε Λιλα αυτο ειναι δικο σου θεμα και δεν ενδιαφερει ουτε εμενα ουτε και τον ομιλο.

Θα σου δωσω μια συμβουλη κοιτα το κουταβι σου που θα ερθει, μαθε οσο περισσοτερα μπορεις για τα shar pei το μονο που εκανες εδω ηταν κακο στην φυλη και τιποτα αλλο.

Αν δεν σε ενδιαφερει ο ομιλος μην γραφτεις δεν θα σκασουμε κιολας. Τωρα οσον αφορα τι παιζεται ευτυχως υπαρχουν ανθρωποι με "καθαρο μυαλο" που μπορουν και κρινουν καλυτερα.

Αυτα απο εμενα. Αρκετα κρατησε το πανηγυρακι.


Αφηστε τα μιση και πιαστε το. . . . Agility!!! :)
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki