ORIJEN ξηρα τροφη


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
paps said:
Επίσης στους 90 βαθμούς γίνεται η διεργασία για τον ίδιο λόγο που λένε ... μην ζεστένετε το γάλα πολύ - προτιμότερο καθόλου ή να το πίνετε σε θερμοκρασία δωματίου - για να μην χάνει τα θρεπτικά συστατικά.
Κάνατε λόγο για θρεπτικά συστατικά.
Κοτόπουλο, ψάρι, γλυκοπατάτα καρότα, σπανάκι μπιζέλια, ντομάτες, μήλα κτλ. πως διατηρούν τα θρεπτικά τους συστατικά αναλλοίωτα σε μια επεξεργασμένη κονσερβοποιημένη τροφή η οποία έχει διάρκεια πάνω από χρόνο?
Οι τοκοφερόλες το κιτρικό οξύ και το εκχύλισμα ροσμαρί χρησιμοποιούνται για να αποτρέψουν τη βιολογική & μικροβιακή καταστροφή των τροφίμων και την οξείδωση κάποιων βιταμινών όπως η Α. Με τα υπόλοιπα θρεπτικά συστατικά τι συμβαίνει?,

Για παράδειγμα, ένα φρέσκο μήλο έχει την ίδια θρεπτική αξία σε σχέση με τον επεξεργασμένο, αποξηραμένο πολτό του διατηρημένο σε τοκοφερόλες και κιτρικό οξύ μετά από ένα χρόνο?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
To site που ανέφερες είναι πρώτο πρώτο στο forum μας ...

απλά δεν καταλαβαίνεις ότι θέλουμε να ΜΑΘΟΥΜΕ, και να λύσουμε κάποιες αποριες, οι οποιες αν δεν λύνονται, δεν θα έπρεπε να γράψεις εδώ, αλλά να συνεχίσεις να πουλάς την orijen που όντως είναι η καλύτερη ...

πάμε παρακάτω ??

Η όχι ??
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
To site που ανέφερες είναι πρώτο πρώτο στο forum μας ...

απλά δεν καταλαβαίνεις ότι θέλουμε να ΜΑΘΟΥΜΕ, και να λύσουμε κάποιες αποριες, οι οποιες αν δεν λύνονται, δεν θα έπρεπε να γράψεις εδώ, αλλά να συνεχίσεις να πουλάς την orijen που όντως είναι η καλύτερη ...

πάμε παρακάτω ??

Η όχι ??
 


kparis

Active Member
27 Αυγούστου 2007
31
0
Πρωτεινη

Pros: High named meat product content, grainless, uses high quality ingredients throughout.
Cons: High protein may not be suitable for puppies.

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους.
Οσον αφορα τα παραπανω οπου αναγραφονται σε γνωστο site που ειναι
πρωτο στην ενοτητα Διατροφη και Ασκηση ολοι ξερουμε ποιο ειναι,
γιατι λενε οτι εχει πολυ πρωτεινη σε συγκριση με τις αλλες 6 αστερων
τροφες οπου δεν αναγραφουν στα αρνητικα :High protein may not be suitable for puppies.
Ηθελα να παρω την Orijen puppy για τον δικο μου και τωρα βρισκομαι
σε διλλημα,τελικα τι να κανω ?μηπως παιζει ρολο η φυλη του σκυλου,εννοω καποιες φυλες ειναι παραπανω ενεργητικες,μυωδες ετσι ωστε ο οργανισμος τους να απορροφαει την παραπανω πρωτεινη, λεω εγω
τωρα με το δικο μου το μυαλο που δεν ξερω και πολλα πραγματα.
Απλως θελω το καλυτερο για το κουταβι μου.
Αν σας ζαλισα sorry παιδια και συνχωριστε μου αν λεω καποιες βλακειες.
 


kparis

Active Member
27 Αυγούστου 2007
31
0
Πρωτεινη

Pros: High named meat product content, grainless, uses high quality ingredients throughout.
Cons: High protein may not be suitable for puppies.

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους.
Οσον αφορα τα παραπανω οπου αναγραφονται σε γνωστο site που ειναι
πρωτο στην ενοτητα Διατροφη και Ασκηση ολοι ξερουμε ποιο ειναι,
γιατι λενε οτι εχει πολυ πρωτεινη σε συγκριση με τις αλλες 6 αστερων
τροφες οπου δεν αναγραφουν στα αρνητικα :High protein may not be suitable for puppies.
Ηθελα να παρω την Orijen puppy για τον δικο μου και τωρα βρισκομαι
σε διλλημα,τελικα τι να κανω ?μηπως παιζει ρολο η φυλη του σκυλου,εννοω καποιες φυλες ειναι παραπανω ενεργητικες,μυωδες ετσι ωστε ο οργανισμος τους να απορροφαει την παραπανω πρωτεινη, λεω εγω
τωρα με το δικο μου το μυαλο που δεν ξερω και πολλα πραγματα.
Απλως θελω το καλυτερο για το κουταβι μου.
Αν σας ζαλισα sorry παιδια και συνχωριστε μου αν λεω καποιες βλακειες.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Καταφερα και επιασα σημερα στο γραφειο του αντιπροσωπου..
Καταρχην οποιος ενδιαφερεται μου εδωσε το τηλ κ τη διευθυνση ενος κτηνιατρου στη πλατεια αμερικης που εχει και orijen και acana..
Επισης ρωτωντας την...μου ειπε:
Απο ξηρα τροφη η καλύτερη ειναι η acana..τη ρωτησα για να προσθετω κοτοπουλο κτλ μου λεει δεν χρειαζεται καθολου..
Και μου ανεφερε οτι ακομα πιο κορυφαια τροφη ειναι η orijen η οποια ομως ειναι βιολογικη...
Μου φανηκε στο τηλ οτι τις ξεχωριζε τελειως σαν κατηγοριες..
Δηλαδη αλλη η ξηρα τροφη..αλλη η orijen..οπως και αλλο πραγμα το barf..

Επισης για το Γαλλακι μου 2 μηνων..μου ειπε να παρω την acana junior γιατι θεωρειται λεει στα μικρα μεσαιας κατηγοριας..και οχι την puppy small breed..ισχυει αυτο?
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Λοιπόν...Έχουμε μια συζήτηση στην οποία ο "επίσημος" εκπρόσωπος της Orijen δεν θέλει να συμμετάσχει,όχι γιατί δεν υπάρχουν απαντήσεις,αλλά γιατί ο σκοπός της παρουσίας του δεν είναι ενημερωτικός!

Σημαντικά ερωτήματα μένουν αναπάντητα (τουλάχιστον στα αυτιά/μάτια των λιγότερο υποψιασμένων).

Παρόλα αυτά μέλη συνεχίζουν να ρωτούν "Που μπορώ να προμηθευθώ...?"...Άραγε αναρωτιούναι έστω κάτι από αυτά που γράφτηκαν?...Και ποιά η άποψη τους?

Δεν σε εκπλήσει (it doesn't puzzle u?... :D ) puzzle...Γιατί ο αντιπρόσωπος σου πρότεινε την Acana αφού ως καλύτερη παρουσιάζουν την Orijen?!...

Τι σημαίνει:

...ακομα πιο κορυφαια τροφη ειναι η orijen η οποια ομως ειναι βιολογικη...
...δεν θέλησες να ρωτήσεις παρακάτω ("χρησιμοποιώ" εσένα ως παράδειγμα...μη με παρεξηγήσεις... :D )?



Τελικά η Orijen είναι "η καλύτερη"?

Είναι "η καλύτερη" για κάποια σκυλιά?...Και αν ναί,για κάποια σκυλιά είναι "καλύτερη" η Acana...για άλλα η Hills ή η Nutro?

Μήπως δεν είναι η καλύτερη...απλά άλλη μία?


Και μήπως θα έπρεπε να αναρωτηθούμε Πότε κάποια πολυεθνική,κάποια εταιρεία,κάποιος εμπορικός αντιπρόσωπος ενδιαφέρθηκε για το "κοινό καλό" ή το "ευ ζην" των ζώων και όχι για το κέρδος και την ανάπτυξη της αγοράς και της εταιρείας του,για να το κάνει τώρα?!....

Απλά ερωτήματα με απλές ή όχι τόσο απλές απαντήσεις...λέω...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
djdoctor said:
Και μήπως θα έπρεπε να αναρωτηθούμε Πότε κάποια πολυεθνική,κάποια εταιρεία,κάποιος εμπορικός αντιπρόσωπος ενδιαφέρθηκε για το "κοινό καλό" ή το "ευ ζην" των ζώων και όχι για το κέρδος και την ανάπτυξη της αγοράς και της εταιρείας του,για να το κάνει τώρα?!....

Απλά ερωτήματα με απλές ή όχι τόσο απλές απαντήσεις...λέω...
προσωπικα,θεωρω ολες τις ακριβουτσικες τροφες,παραπλησιες...
απο εκει και υστερα ομως,στο ερωτημα που θετεις,το ενα,δεν αναιρει απαραιτητως και το αλλο...θα μπορουσα καλλιστα σαν εμπορικος αντιπροσωπος ,να ενδιαφερομαι και για τα δυο.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Θεωρω οτι προφανώς γίνεται κάποιος διαχωρισμός..
Οπως πχ καποιοι απο εδω πιστεύουν οτι η Barf δεν κάνει καλό για το σκύλο του...ετσι καποιος αλλος θα θεωρει πως δεν κάνει για το σκύλο του η βιολογική τροφη(αν μπορουμε να ονομασουμε ετσι την orijen..)..
Οποτε και η acana ανήκει γι αυτούς σε άλλη κλίμακα που είναι οι ξηρές τροφές..και αυτοι θεωρούν(αν δεν στηριξεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει), οτι η acana ειναι η καλύτερη ξηρα τροφή...
Τώρα τι γίνεται με εμας που δεν εχουμε γνωσεις..????
Παιρνουμε αποψεις..κοιταμε συγκρητικα..δοκιμαζουμε και επιλεγουμε...
Προσωπικα ακολουθω αρκετα πιστα τη βοηθεια της frenchiefan εχοντας τοσες γνωσεις για τα μικρα μας γαλλακια...
Οποτε βλεπωντας ποσος κοσμος ειναι ευχαριστημενος απο την acana..αποφασισα να την δοκιμασω βαζωντας παντα(μετα απο προτροπη της frenchiefan)..και λιγο κοτοπουλο, γαλοπουλα κτλ...
Προτιμω να παρω μια λιγοτερη ποιοτικη και να κανω το συμπληρωμα μου..Νιωθω οτι κανω κατι καλο για το μωρο μου...

Αλλωστε η acana ειναι δοκιμασμενη και απο το '88 αν δεν κανω λαθος..Δεν ειναι κατι τοσο καινουργιο οσο η orijen..και απλα με την orijen περιεχωντας τοσο μεγαλα ποσοστα κρεατος(τουλαχιστον οπως αναγραφει)..δεν την προτιμω επειδη οπως ειπα θελω να προσθετω εγω τη νοστιμια του...
Δεν ειμαι fun στο να αλλαζεις πολλες τροφες στο σκυλο..αν μεινω ευχαριστημενος θα μεινω εκει..
Ο γιατρος μου ειπε: δεν ασχολουμε ποτε με τροφες..παρα μονο με την υγεια του ζωου..δεν με νοιαζουν αν τα κακακια ειναι μαλακα η μυριζουν, αλλα μονο να ειναι υγιες..προτεινω hills, eukunuba(πως λεγεται τεσπα) και οτιδηποτε παρομοιο (οχι ομως proplan,δεν εχει ακουσει τα καλυτερα)..
επειδη ειναι χρονια στην αγορα,εχουν μεγαλωσει τοσα σκυλια με αυτες και επενδυουν πολλα,απ οσο λενε, στη σωστη διατροφη..τωρα μου λεει αν βρεις κατι καλυτερο δοκιμασε την!
Καλυτερα μια καλουτσικη τροφη με συμπληρωματα δικα μας(frenhiefan)...
 


isalasi

Well-Known Member
5 Ιανουαρίου 2007
86
0
ΑΘΗΝΑ
Πιστεύω οτι τις όποιες απορίες σας θα μπορούσε ισως να τις απαντήσει άμεσα η ίδια η κατασκευάστρια εταιρία. :idea: :wink:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Που στην Αμερικη?
και τι θα αλλαξει...?
Αντε το μοναδικο ισως διαφορετικο εκει να ειναι στο distribution του προιοντος και να το διανεμει σε καθε pet shop...
Εγω συνεχιζω να μην καταλαβαινω γιατι να μην την εχουν ολα τα petshops εδω..και πρεπει να κανουν πλυση εγκεφαλου οι εκαστοτες πετσοπαδες για την "αρτια" ποιοτητα συγκριτικα με αλλες τροφες...η "εμμεσα" μεσω φορουμς η ερευση πελατων..

και πες οτι ζητανε πολλα ποσοστα ..τι αναγκη εχει το ακατανομαστο μαγαζι..pet city...εκτος και αν το ποσοστο κερδους ειναι πολυ λιγο..
και πες οτι ναι ειναι λιγο εφοσον δεν το ξερει το καταναλωτικο κοινο..τοτε γιατι δεν το διανεμεις παντου να το γνωρισουν..?
γιατι δεν διευκρινιζεται πουθενα απο ποτε υπαρχει η οριτζεν ,παραμονο της ακανα..
ναι εγω κοιταω αυτα τα θεματα μιας και ειναι τα πρωτα που με υποψιασαν..
μιας και οσον αφορα για την ποιοτητα σαφες απαντησεις δεν προκειτε να δωσουν..
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Προμηθευτηκα την acana απο ενα κτηνιατρειο..μου ειπε οτι μαζι με την orijen ειναι η καλυτερη τροφη αλλα εχουν προβλημα με τον εισαγωγεα μιας και ακομα δεν εχει αναπτυχθει..δεν εχει καν φορτηγακια να τη μεταφερει..
μεσα ειχε και αλλες τροφες γνωστες..τωρα δεν ξερω αν παιρνει προμηθεια κτλ αλλα ετσι μου ειπε...
Τωρα στο προσκυμενο..απο την παρασκευη που εχω τη μικρη τη proplan την ετρωγε με πολυ δυσκολια..οποτε της εβαζα ποτε δεν εκατσε να φαει κατευθειαν..
Δεν τολμησα να βαλω το μπολακι της με την acana και εγλυφε ολο το πιατακι..τωρα τι να πω..ελπιζω να ειναι καλη..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ ελπίζω να μας κάνει την τιμή ο εισαγωγέας να απαντήσει επί της ουσίας στα ερωτήματα μας.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Δεν ξερω τι να πω..απλα απο αυτα που ακουσα καταλαβα οτι επροκειτο για μια πολυ καλη τροφη που εχει αποκτησει πολυ μεγαλη ζητηση αλλα ο εισαγωγεας δεν εχει καθολου καλη οργανωση..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το θεμα μας είναι εάν ο εισαγωγέας έχει οργάνωση, εάν το κουτάβι σου έγλειψε το πιάτο ή ΤΙ ακριβώς ταΐζουμε τα ζώα μας?
Εάν είναι τόσο καλή η συγκεκριμένη τροφή, γιατί ο αντιπρόσωπος δεν απαντάει στα ερωτήματα μας? Μήπως είναι ευκολότερο να παπαγαλίζουμε δελτία τύπου, από το να κάνουμε ουσιαστικό διάλογο?
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Δεν ειμαι καταλληλος για να απαντησω σε θεματα τροφων..ομως τουλαχιστον σε αυτη τη περιπτωση υπαρχει ενας αντιπροσωπος που μας ανεφερε καποια πραγματα..
Κι απ την αλλη δεν εχουμε κανεναν να μιλησουμε για τις υπολοιπες γνωστες τροφες..ουτε σε αυτες τις περιπτωσεις ξερουμε τι τα ταιζουμε..
Κι ολοι εδω μεσα λενε hills, pro plan χαλια τροφες..μακρυαα..
Ε στο τελος θα τους δινουμε ψωμι βουτηγμενο στο λαδι..χαχαχα!!!
Φυσικα εγω πηρα το 1,5 κιλο να δω πως θα ανταποκριθει η μικρη μου..
Αν δω οτι δεν παει καλα θα την επαναφερω στις γνωστε τροφες μαζι με το κοτοπουλακι της κτλ..
Παντως καλα κανετε και επιμενετε με τον αντιπροσωπο αφου εχουμε την ευκαιρια να μαθουμε καποια πραγματα..
ισως θα ηταν ευκαιρια να τον παρετε ενα τηλ και να κανονισετε ενα online ραντεβου...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εμενα προσωπικα δεν με απασχολει αν ο εισαγωγεας εχει οργανωση..αλλα επειδη εχω μαθει γενικα να κοιταω και να παρατηρω τα παντα στα προιοντα π.χ σε ενα souper market και να μην κοιταω μονο οτι υποσχονται αλλα και τα αλλα περα απο τα ταμπελακια αλλα και τις παγιδες που κρυβονται σε ολα αυτα..
Με απασχολει π.χ ..αν ειναι τοσο καλη γιατι τοτε δεν εχει τοσο μεγαλη αποιχηση στους κτηνιατρους..(αναλογικα παντα..) και παντα για εμενα μιλαω..
Η μηπως τελικα ειναι μια πατατα που απλα παπαγαλιζοντας την περιεκτηκοτητα ,προσπαθουν να μας περασουν πατωντας ακριβως ανταγωνιστηκα με τις αλλες εταιριες στα μειονεκτιματα τους..(π.χ προτεινη..)
Μηπως ομως ακομα και η αναλογια προτεινης που προσπαθουν να μας επιβαλουν περα απο την πηγη της ..,ειναι τρομακτικη μεγαλη αναλογικα..(δεν ειναι τυχαιο οτι εχουν διχαστει ακριβως για αυτο οι κτηνιατροι..)
Αρα αν ειναι ετσι μιλαμε παλι για ενα διαφημιστικο τρικ βασιζοντας στην αδιναμια -επανασταση συγκριτικα με τις αλλες..και με φιλοσοφια "μαθετε να ξεχωριζετε μονοι σας την καλη τροφη"...
Εγω λεω να παμε να κανουμε και επισκεψη στις συνθηκες στις οποιες παρασκευαζονται..μιας και προκειτε να μας πουνε ναι οι συνθηκες ειναι καλες...
Ενταξυ δεν προκειτε να απαντηθουν τετοια θεματα για ευνοητους λογους..
Τουλαχιστον οτι μπορουμε να καταλαβουμε μονοι μας ας το κανουμε..
Αλλωστε καταναλωτες ειμαστε ολοι μας και εχουμε δικαιωμα να μας απασχολει η οποιαδηποτε απορια μιας και εχουμε τον εισαγωγεα στην παρεα μας ειναι δεν ειναι για διαφημιστικους λογους..
Αλλωστε διαφορετικοι τροποι σκεψεως προβληματων πολλες φορες ανιστοιχουν στις ιδιες λυσεις..
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Eμενα μου εχει δημιουργηθει μια αλλη απορια με την Orijen ,την

οποια ταιζω, θεωρωντας την την καλυτερη υπαρχουσα ,για την ωρα,

επιλογη και εν αναμονη των οποιων διευκρινισεων του κ. Παπαζογλου!

Χθες το απογευμα αγορασα αλλο ενα τσουβαλι "6 ψαρια", του οποιου

η συσκευασια δεν ηταν "κοκκαλο" λογω ελλειψης αερα οπως η

προηγουμενη! :?

Ρωτω λοιπον τον ιδιοκτητη του πετ σοπ και μου λεει οτι αλλες συσκευασιες

ειναι "κοκκαλο" και αλλες οχι :shock: , μου φαινεται πολυ περιεργο

λοιπον να συσκευαζει μια εταιρια το ΙΔΙΟ προιον με δυο διαφορετικους

τροπους : με και χωρις αερα , το συζητω μαζι του και εκεινος μη ξεροντας

τι να μου πει και εφοσον εγω αμφισβητω το κατα ποσον το προιον

ειναι φρεσκο οσο θα επρεπε , τηλεφωνει στον κ Παπαζογλου και

του κανει την σχετικη ερωτηση!

Απαντηση: Θα ρωτησει τους Καναδους :shock: :shock: :shock:

Συγγνωμη δηλαδη τωρα για να καταλαβω κι εγω , εκεινου βλεποντας

αυτη τη διαφορα στις συσκευασιες του προιοντος που εισαγει, ΔΕΝ

του ειχε τοσο καιρο δημιουργηθει η απορια;;; :?

Περιμενε να ανακαλυψω εγω την πυριτιδα;;; :roll: :roll: :roll:

Και η λογικη τι λεει;;;

Οταν απο ενα προιον απουσιαζουν χημικα συντηρητικα και για αυτο

αφαιρειται ο αερας απο την συσκευασια για να εμποδιστει η οξειδωση

ΑΝ η συσκευασια παρει αερα η οξειδωση δεν αρχιζει;;;

Η ημερομηνια ληξεως του προιοντος αυτου ισχυει οταν το προιον

δεν εχει αερα. Οταν ομως εχει; Πως γνωριζω εγω ποτε "πηρε"

αερα η συσκευασια και σε ποσο καιρο αλλοιωνεται;;;

Θα παρακαλουσα τον κ Παπαζογλου να μας λυσει την απορια! :roll:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Συγγνώμη αλλά εγώ που έχω αγοράσει 2 13κιλα ORIJEN κανένα από τα δύο δεν ήταν "κόκκαλο".Είχε κανονικά μέσα αέρα όπως όλες οι ξηρές τροφές.Μήπως μόνο το ψάρι είναι έτσι???Ασε που η σακούλα από τα πολλά ξεφορτώματα ήταν ψιλοταλαιπωρημένη(δηλ.θα είχε και καμιά τρυπούλα)....Η σακούλα επίσης δεν είναι ανθεκτική όπως της HILLS για παράδειγμα που δεν σκίζεται εύκολα ή της NUTRO που έχεις πολλές στρώσεις χαρτιού και πλαστικό μέσα.....
 


isalasi

Well-Known Member
5 Ιανουαρίου 2007
86
0
ΑΘΗΝΑ
Για θέματα που αφορούν στην τροφή και την ποιότητα της ώς πρός την σύνθεση της , την συντήρηση της κλπ, πιστεύω πως οι πλέον αρμόδιοι να απαντήσουν βρίσκονται στον Καναδά και όχι στην Κρήτη.
Τώρα αν οι απαντήσεις είναι αξιόπιστες αυτό μάλλον δύσκολα θα το μάθουμε.
Δεν γνωρίζω βέβαια αν μπορούν να κάνουν χημική ανάλυση της τροφής στο Γενικό Χημείο η σε άλλα εργαστήρια .