Pedigree


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη...πας στον ΚΟΕ και κάνεις μια ωραιότατη καταγγελία...(και πριν το κάνεις στείλε του ένα sms ότι οδεύεις προς ΚΟΕ για καταγγελία) να δεις για πότε θα σε πάρει πίσω!!

Επίσης ο ΚΟΕ έχει τη δυνατότητα (αν υπάρχει υποψία για φάουλ) να ζητήσει εξετάσεις dna τις οποίες είναι υποχρεωμένος ο εκτροφέας να πληρώσει...
 
Last edited by a moderator:


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Κάνουν στην Ελλάδα οι εκτροφείς εξετάσεις dna? Αν ναι γιατί δεν το γράφουν όπως τις εξετάσεις δυσπλασίας ή καρδιάς;
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κάνουν στην Ελλάδα οι εκτροφείς εξετάσεις dna? Αν ναι γιατί δεν το γράφουν όπως τις εξετάσεις δυσπλασίας ή καρδιάς;
Eδω καποιο εκτροφεις δεν κανουν ουτε καν τις απαραιτητες για την φυλη τους εξετασεις στους γεννητορες, επειδη απλα δεν απαιτουνται απο τους ομιλους φυλης η τον ΚΟΕ.
Αλλα να πουλανε τα κουταβια με τιμες εξωτερικου- και μαλιστα βορειας ευρωπης- σε αυτο ειναι μεσα!
 


apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
καλημερα

μην βιαστεις να κανεις κατι πριν μιλησεις μαζι του ... (εν το μεταξυ μπορει να εχει μιλησει μαζι σου και να εχει λυθει το θεμα)

ο Ακης ειναι απ'τα καλά και δραστήρια στον χώρο παιδιά

Και το ότι δέν βλέπεις τους γονείς στο site δεν σημαινει τιποτα,να χαιρεσαι το σκυλακι σου και να εχετε μια ομορφη συμβιωση
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Συγνώμη, αλλά το να μη βλέπεις τους γονείς στο site, δε σημαίνει τίποτα?

Και που τους βλέπεις? Μόνο από κοντά?

Και το site τι το θέλει τότε?

Τέσπα, το πιθανότερο είναι απλώς να δήλωσε τη γέννα πολύ αργότερα με βάση τα ελάχιστα που γνωρίζω εγώ.

Το ότι δε σηκώνει το κινητό είναι περίεργο, αλλά σκέφτηκες πως ίσως να έχει διαβάσει αυτά εδώ που γράφεις, και να έχει στραβώσει?

Όπως και να΄χει δίκιο έχεις, αλλά έπρεπε να προσπαθήσεις περισσότερο να επικοινωνήσεις μαζί του πριν κάνεις αυτού του είδους τη δυσφήμιση.
 


apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
Συγνώμη, αλλά το να μη βλέπεις τους γονείς στο site, δε σημαίνει τίποτα?

Και που τους βλέπεις? Μόνο από κοντά?

Και το site τι το θέλει τότε?

Τέσπα, το πιθανότερο είναι απλώς να δήλωσε τη γέννα πολύ αργότερα με βάση τα ελάχιστα που γνωρίζω εγώ.

Το ότι δε σηκώνει το κινητό είναι περίεργο, αλλά σκέφτηκες πως ίσως να έχει διαβάσει αυτά εδώ που γράφεις, και να έχει στραβώσει?

Όπως και να΄χει δίκιο έχεις, αλλά έπρεπε να προσπαθήσεις περισσότερο να επικοινωνήσεις μαζί του πριν κάνεις αυτού του είδους τη δυσφήμιση.
Μπορεί να μην θέλει κάποιος να το βάλει η να μην μπορεί να το βαλει.Και ναι ο ιδανικότερος τρόπος είναι να δείς τα σκυλία απο κοντά,τουλάχιστον την μαμα.Βέβαια εαν το σκυλακι ειναι 4 μηνων μπορεί να μην μπορείς να δείς ουτε την μαμα.

Ας περιμένουμε λίγο τον φίλο που ξεκίνησε το όλο θέμα,γιατί τα γεγονότα τρέχουν και ίσως τελικά να μην είναι έτσι οπως τα παρουσίασε.Πάντως κανενας εκτροφέας δεν θα ρίσκαρε κατι τέτοιο για να πουλήσει ενα σκυλάκι...
 


giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
ειναι ξεκαθαρο ο εκτροφεας ειναι ενας συνιθισμενος της εποχης...εμποριο κανει στην κυριολεξια δν υπαρχει τιποτα αλλο μεσα του
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ο εκτροφέας οφείλει να υποβάλει στον ΚΟΕ τη ΔΗΛΩΣΗ ΓΕΝΝΑΣ εντός 30 ημερών από τη γέννηση των κουταβιών, υπογεγραμμένη και από τον ιδιοκτήτη του επιβήτορα καθώς και από τον κτηνίατρο που έχει εξετάσει τα κουτάβια.
Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ είναι το μόνο έντυπο που κατοχυρώνει την αλλαγή στην κυριότητα του σκύλου. Πρέπει να παραδίδεται στο νέο ιδιοκτήτη μαζί με το Γενεαλογικό Χάρτη (Pedigree) του σκύλου
Απόσπασμα από τη σελίδα του ΚΟΕ
Ο σκυλος μου γραφει στο βιβλιαριο πως γεννηθηκε 20-2-2012 ενω το pedigree γραφει 1-5-2012.Εγω τον σκυλο μου τον παρελαβα 19-6-2012 σε ηλικια 4 μηνων.Το ονομα του σκυλου μου στο βιβλιαριο αντιστοιχει στο ονομα του σκυλου στο pedigree
Περίπτωση πρώτη
Άργησε να δηλώσει τη γέννα με αποτέλεσμα να την δηλώσει αργότερα σε ημερομηνία που να φαίνεται ότι είναι μέσα στην προθεσμία των 30 ημερών.
Αν συμβαίνει αυτό τότε αυτόματα καταλαβαίνεις ότι έχει μια ιδιαίτερη σχέση με τον ΚΟΕ , οπότε δεν θα πάρεις ούτε από εκεί τις κατάλληλες απαντήσεις.
Περίπτωση δεύτερη
Ο ΚΟΕ έκανε λάθος στην εγγραφή
Αυτό σημαίνει ότι τελικά η εύθηνη ελέγχου που βαρύνει τον ΚΟΕ δεν είναι και τόσο υπεύθυνη.
Περίπτωση τρίτη
Το κουτάβι σου είναι εμβόλιμα εγγεγραμμένο σε μια μεταγενέστερη γέννα ώστε να μπορέσει να βγάλει pedigree .

Σε όλες τις περιπτώσεις το σύστημα μπάζει νερά , με μοναδικό πνιγμένο πάντα τον ανυποψίαστο ιδιοκτήτη- χρηματοδότη .
Δυστυχώς κάποιοι εντέχνως έχουν φροντίσει να θεοποιήσουν τον ορισμό του <<φανταστικού εκτροφέα >> .




Ας σταματήσω εδώ τη σκέψη μου γιατί νοιώθω ότι θα ανοίξουν οι ασκοί και θα πουντιάσουμε πάλι από τους άνεμους
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Περίπτωση πρώτη

Αν συμβαίνει αυτό τότε αυτόματα καταλαβαίνεις ότι έχει μια ιδιαίτερη σχέση με τον ΚΟΕ , οπότε δεν θα πάρεις ούτε από εκεί τις κατάλληλες απαντήσεις.

Ας σταματήσω εδώ τη σκέψη μου γιατί νοιώθω ότι θα ανοίξουν οι ασκοί και θα πουντιάσουμε πάλι από τους άνεμους
Αν συμβαινει οντως αυτο τοτε ΠΟΙΑ η αξια του ΚΟΕ?
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Αυτό με το microchip και τo pedigree από πότε ισχύει?
Ότι δλδ πρέπει να έχει microchip για να εκδοθεί το pedigree?
Γιατί σε εμάς δεν έγινε κάτι τέτοιο, εγώ έβαλα το microchip.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Αν συμβαινει οντως αυτο τοτε ΠΟΙΑ η αξια του ΚΟΕ?
Όταν οι ελεγχόμενοι είναι και ελεγκτές και όταν οι διοικούμενοι είναι και διοικητές , φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις τα υπόλοιπα .
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Η έχει κάνει λάθος ο ΚΟΕ...που μπορεί να έχει συμβεί...(τα λάθη είναι για να γίνονται)...ή πάμε στη τρίτη περίπτωση που λέει και ο Βαγγέλης...η οποία φαντάζει μεν απίθανη αλλά you never know!! Το άσχημο είναι το γεγονός ότι ο εκτροφέας δεν απαντάει στα τηλέφωνα...Ακόμα και αν έχει διαβάσει το θέμα εδώ μέσα οφείλει να δώσει μια εξήγηση...Στο κάτω κάτω...το δικό του εκτροφείο είναι που δυσφημίζεται....
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αυτό με το microchip και τo pedigree από πότε ισχύει?
Ότι δλδ πρέπει να έχει microchip για να εκδοθεί το pedigree?
Γιατί σε εμάς δεν έγινε κάτι τέτοιο, εγώ έβαλα το microchip.
Από την σελίδα του ΚΟΕ :


ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΚΟΥΤΑΒΙΩΝ ΕΙΝΑΙ Η
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗ Ή Η ΔΕΡΜΑΤΟΣΤΙΞΙΑ (ΤΑΤΟΥΑΖ)

είναι ή το ένα ή το άλλο το τατουάζ είναι το βεκ του σκύλου.
αν ο εκτροφέας δηλώσει ότι έκανε τατουαζ ο ΚΟΕ δεν μπορεί να το δει αν έκανε ή όχι εκτός και αν γίνει καταγγελία.
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Παιδια οταν δεν υπηρχαν τα sites τι καναμε; Δε ζούσαμε; Το οτι δεν αναφερονται οι γεννητορες εκει δεν αποτελει δα και τρανταχτη αποδειξη κομπινας...
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι αν υπάρχουν οι γονείς κάπου μέσα στο ιντερνετ .
Το πρόβλημα είναι ότι οι ημερομηνίες διαφέρουν τόσο πολύ και εκεί είναι που κάτι δε κάθετε καλά .
Τώρα όσο για την κοινωνική δικτύωση που δεν υπήρχε αλλά τώρα υπάρχει .
Νομίζω πως σε ότι αφορά το θέμα εκτροφή , μάλλον σε κάποιους εκτροφείς έκανε τη ζωούλα λίγο δύσκολη .
Μιας που τα φύκια δεν περνάνε εύκολα πλέον για μεταξωτές κορδέλες.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ο εκτροφέας ξεχνάει να δηλώσει τα κουτάβια για χψ λόγους...και περνάει η ημερομηνία εγγραφής τους...
Έχει όμως πελάτη για ένα κουτάβι που θέλει pedigree...τι κάνει? Θα χάσει τη πώληση τέτοιες μέρες? όχι...
Δηλώνει το κουτάβι στην επόμενη γένα...ελπίζοντας ότι ο πελάτης δεν θα δει την ημερομηνία γέννησης του κουταβιού του...ή και αν το δει δεν θα πει και κάτι...επειδή ο πελάτης δεν είναι του συναφιού και δεν ενδιαφέρεται για εκθέσεις κλπ!!
Εννοείται ότι η αδήλωτη γένα δεν μπορεί να μπει στο site του..γιατί είναι αποδειξη της παρανομίας του..
Το θέμα είναι ...πανω στο pedigree υπάρχουν οι κανονικοί γονείς του κουταβιού ή αναφέρονται άλλοι γονείς? Εαν αναφέρονται οι σωστοί γονείς τότε δεν ισχύει η παρανομία και έχει κάνει λάθος ο ΚΟΕ...