"Pet Shop" ταινία μικρού μήκους - Ένα πολυδιάστατο βίντεο!


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Βλέποντας αυτό το βίντεο ακόμα και τώρα αναρωτιέμαι τι ακριβώς θέλει να πει!

Έχω μπερδευτεί...σαν άνθρωπος...

Υπάρχουν πολλές ερμηνείες?

Αξίζει πάντως να το δεί κανείς...

Περιμένω απο τον καθένα σας να πει τι έχει καταλαβεί...

[video=youtube;bEIx-ioVN90]http://www.youtube.com/watch?v=bEIx-ioVN90[/video]
 
Last edited by a moderator:


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Σκυλος και παιδι μοιραζονται την ιδια μοιρα και στο τελος ο ενας τον αλλον. Περιεργο και πεσιμιστικο βιντεο.:confused:
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
αει καλά πρωι πρωι!!!! ευχαριστώ για το κλαμμα!!! το παιδακι είχε πρόβλημα! όπως και το σκάρτο εμπόρευμα,,,,
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Το έχω διαβάσει σε κάποιο ζωοφιλικό site. Συγκινητική ιστορία, με φιλοζωικό ηθικό δίδαγμα. Το κείμενο βέβαια δεν διαδραματίζεται σε pet shop αλλά με κάποιον που πουλάει τα κουτάβια του στον δρόμο. Τώρα, το βιντεάκι δεν είμαι σίγουρη τι γεύση μου αφήνει. Με ενοχλεί η εικόνα του θλιμμένου και συγκινημένου στο τέλος pet shopa, που λίγο πριν είχε κανονίσει να "επιστρέψει" το σκάρτο εμπόρευμα.
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ναι, συγκινητικό ήταν...αλλά πιό πολύ εκνευρίστηκα, με τον τύπο του pet shop...χαλασμένο εμπόρευμα?
Δηλαδη, τι θέλουν να μας πούν? ότι οι πετσοπάδες που πουλάνε σκυλιά είναι καλοί και συμπονετικοί άνθρωποι?
Μάλλον απέτυχαν...
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
το βιντεο δεν εχει σκοπο να δειξει την κακομεταχειρηση των ζωων αλλα , να δειξει οτι στα ατομα με ειδικες αναγκες φερομαστε σαν σε αρρωστα ζωα , χωρις να κανει προσπαθεια να δειξει οτι στα ζωα πρεπει να φερομαστε καλυτερα

με λιγα λογια δεν εχει φιλοζωικο σκοπο το βιντεακι
 




maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Ο πετσοπάς λέει:Αστο αυτό είναι κουτσό,είναι άχρηστο!!δεν μπορεί να τρέξει ούτε να παίξει!!Στο τέλος συνειδητοποιεί ότι όλα αυτά δεν έπρεπε να τα πεί στο παιδάκι που πάσχει απο το ίδιο πρόβλημα...το ηθικό δίδαγμα είναι ότι δεν πρέπει να αντιμετωπίζουμε τους ανθρώπους σαν τα ζώα..:mad::mad:δηλαδή μας πασάρει το ζώο ως κατώτερο...ότι δηλαδή αυτό έχει κάρτα αλλάγης:mad::mad:καθόλου φιλοζωικό δεν μου φάνηκε!!!:mad::mad:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Να ξαναπώ για να μην παρεξηγούμαι... Οταν λέω: "...Συγκινητική ιστορία, με φιλοζωικό ηθικό δίδαγμα...", εννοώ αυτή, που κυκλοφορεί στο φιλοζωικό site (θα το βρω που είναι και θα σας πω) και η οποία είναι ελαφρώς τροποποιημένη από αυτή του βίντεο. Δεν διαδραματίζεται η αρχική ιστορία σε pet shop. Κατά τα λοιπά, ο καθένας δίνει την δική του ερμηνεία και αναπτύσσει τα δικά του συναισθήματα, βλέποντας το βίντεο. Πάντως, χαρούμενος δεν μένει κανένας :-|:(
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αυτό το "μπέρδεμα" το έπαθα και εγώ όταν το είδα!

Μπορώ να το ερμηνεύσω με 3 τρόπους...:

@Νίκος.
το βιντεο δεν εχει σκοπο να δειξει την κακομεταχειρηση των ζωων αλλα , να δειξει οτι στα ατομα με ειδικες αναγκες φερομαστε σαν σε αρρωστα ζωα , χωρις να κανει προσπαθεια να δειξει οτι στα ζωα πρεπει να φερομαστε καλυτερα

με λιγα λογια δεν εχει φιλοζωικο σκοπο το βιντεακι
@maltezzzz
Ο πετσοπάς λέει:Αστο αυτό είναι κουτσό,είναι άχρηστο!!δεν μπορεί να τρέξει ούτε να παίξει!!Στο τέλος συνειδητοποιεί ότι όλα αυτά δεν έπρεπε να τα πεί στο παιδάκι που πάσχει απο το ίδιο πρόβλημα...το ηθικό δίδαγμα είναι ότι δεν πρέπει να αντιμετωπίζουμε τους ανθρώπους σαν τα ζώα..δηλαδή μας πασάρει το ζώο ως κατώτερο...ότι δηλαδή αυτό έχει κάρτα αλλάγηςκαθόλου φιλοζωικό δεν μου φάνηκε!!!
Και η τρίτη είναι ότι η όλη αυτή η επιχείρηση των Puppy Mills κάνει επίκληση στο συναίσθημα με ό,τι αυτό περιλαμβάνει, εδώ ενός μικρού παιδιού που είδε το σκυλάκι και θέλησε να το αποκτήσει!Έτσι με παρόμοιο τρόπο θέλουν και άλλοι χιλιάδες συνάνθρωποι μας να αποκτήσουν σκυλο!Νομίζουν ότι θα τον σώσουν!...μπορεί αυτόν, αλλά τους γονείς του όμως?
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
μπορεί αυτόν, αλλά τους γονείς του όμως?
που φαινονται οι γονεις του στο βιντεο και το παππυ μιλλ ;

το εχουμε ξαναδει στο φορουμ να παρομοιαζουν τα σκυλια των παππυ μιλλς με αναπηρους ανθρωπους {εντιτ} ατομα που πηραν απο πετ σοπ

εκει να δεις μπερδεμα
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
1. Εγω απο οτι το κοβω ειναι ταινιουλα μικρου μηκους που συνηθιζουν να βαζουν πριν απο ελληνικες ταινιες σωστα;;;

2. Ναι μεν συγκινητικο ,χρησιμοποιει 2 κατηγοριες ανθρωπων σε μια και το τονιζει (παιδια - ΑμεΑ) .
Συγκινήσε , αρα αφηνεις τον εαυτο σου ελευθερο και δεχεσαι περισσοτερα ερεθισματα, οπως proplan , "το κατοικιδιο" , pet shop , εμπορευμα..

Θα μου αρεσε καλυτερα εαν το παιδακι ακουγε την συζητηση για την "επιστροφη" και το εκλεβε με καποιον τροπο . Αν ομως ισχυει το πρωτο ειναι μια ωραια διαφημηση πετσοπ και ανοχη στα παππυ μιλλς.
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
το βιντεο δεν εχει σκοπο να δειξει την κακομεταχειρηση των ζωων αλλα , να δειξει οτι στα ατομα με ειδικες αναγκες φερομαστε σαν σε αρρωστα ζωα , χωρις να κανει προσπαθεια να δειξει οτι στα ζωα πρεπει να φερομαστε καλυτερα

με λιγα λογια δεν εχει φιλοζωικο σκοπο το βιντεακι
και εγω ετσι το αντιληφθηκα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
που φαινονται οι γονεις του στο βιντεο και το παππυ μιλλ ;
Αναφερόμουν στους γονείς του κουταβιού που αν και τα λυπόμαστε και τα αγοράζουμε ουσιαστικά υποφέρουν και οι γονείς των κουταβιών...
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Εμένα πάλι δε μου άρεσε καθόλου το βίντεο αν και μου άρεσε πολύ η ιστορία όσες φορές τη διάβασα. Σίγουρα το περιεχόμενο δεν είναι φιλοζωϊκό κατά την άποψή μου.

Λέγεται Puppies for Sale είναι του Dan Clark κι έχει βγει σε βιβλίο του αλλά γυρίστηκε και 9λεπτη ταινία το 1998.
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Puppies for sale

Εμένα πάλι δε μου άρεσε καθόλου το βίντεο αν και μου άρεσε πολύ η ιστορία όσες φορές τη διάβασα. Σίγουρα το περιεχόμενο δεν είναι φιλοζωϊκό κατά την άποψή μου.

Λέγεται Puppies for Sale είναι του Dan Clark κι έχει βγει σε βιβλίο του αλλά γυρίστηκε και 9λεπτη ταινία το 1998.
Να μια ελεύθερη μετάφραση της ιστορίας, από το site του Καταφυγίου Αδέσποτων Ζώων στο Μαρκόπουλο:

Ένας αγρότης πουλούσε κουταβάκια. Έφτιαξε λοιπόν μια πινακίδα κι όπως έβαζε το τελευταίο καρφί, αισθάνθηκε κάποιον να τον τραβά από το μανίκι.

Γύρισε κι είδε ένα μικρό αγόρι. "Κύριε, θέλω να αγοράσω ένα κουταβάκι" είπε το αγόρι. Ο αγρότης σκέφτηκε λίγο και απάντησε. "Ξέρεις, αυτά τα κουταβάκια είναι από πολύ σπουδαίους γονείς και στοιχίζουν πολλά χρήματα." Το αγόρι χαμήλωσε το κεφάλι για ένα λεπτό. Μετά έβγαλε από τη τσέπη του μερικά κέρματα, τα έτεινε στον αγρότη και ρώτησε "έχω αυτά τα χρήματα. Φτάνουν για να δω τα κουταβάκια;"

Ο αγρότης έβγαλε ένα σφύριγμα και στη στιγμή πετάχτηκε από το σκυλόσπιτο η μαμά σκύλα κι από πίσω της τρέχοντας πέντε γούνινες μπαλίτσες. Το αγόρι τα κοιτούσε με μάτια γεμάτα ευτυχία.

Ξαφνικά, είδε μια ακόμα γούνινη μπαλίτσα να έρχεται προς το μέρος τους, ακολουθώντας όμως με μεγάλη δυσκολία τα άλλα κουτάβια. Σερνόταν και αγωνιζόταν να τα φτάσει. "Αυτό θέλω" είπε το αγόρι. "Μα δεν μπορείς να πάρεις αυτό" είπε ο αγρότης. "Δεν θα μπορέσει ποτέ να τρέξει και να παίξει όπως τα άλλα κουτάβια".

Το αγόρι έσκυψε και σήκωσε το μπατζάκι του παντελονιού του αποκαλύπτοντας δύο ατσάλινες λάμες να συγκρατούν το πόδι του και να καταλήγουν σε ένα ειδικό παπούτσι. "Βλέπετε κύριε" είπε το αγόρι, "ούτε κι εγώ μπορώ να τρέξω πολύ καλά και θα χρειαστεί στη ζωή του κάποιον να τον καταλαβαίνει". Ο αγρότης με δάκρυα στα μάτια έσκυψε, πήρε το κουτάβι και το απόθεσε στην αγκαλιά του αγοριού. "Πόσο κάνει;" ρώτησε ο μικρός. "Τίποτα δεν κάνει" είπε ο αγρότης, "δεν αγοράζεται και δεν πουλιέται η αγάπη".
Ο κόσμος είναι γεμάτος από ανθρώπους που χρειάζονται κάποιον να τους καταλαβαίνει...

Καλή σας μέρα
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Παιδιά, συγνώμη, αλλά κατα τη γνώμη μου, μπορούν να γυρίσουν ΑΠΕΙΡΑ video, για να ευαισθητοποιήσουν τον κόσμο για τα ΑΜΕΑ...χωρίς να χρησιμοποιήσουν το κομμάτι pet shop...
Εμένα, δεν μου έβγαλε "συναίσθημα" για το παιδάκι...αλλά θυμό για το pet shop...
Έχω δει άλλα video με ΑΜΕΑ...και έχω κλάψει..αλλά αυτό το συγκεκριμενο με θύμωσε πολύ..
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Noela, άλλο αυτη η ιστορία...και άλλο το video με το pet shop...ο αγρότης, δεν είπε ποτέ ότι το κουτάβι είναι άχρηστο εμπόρευμα...ούτε ότι θα το "πετάξει"...
Ας γύριζαν τη πραγματική ιστορία...όχι να μας χώσουν και στο υποσεινήδητο και τον "φιλεύσπλαχνο" πετσοπά!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.845
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981