pit bull terrier the most versatile dog athlete...


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Συγγνώμη, αν δεν μπορεί να εκπαιδεύσει αυτός ένα σκυλί, το οποίο μπορεί να είναι εκπαιδεύσιμο, είναι μαγκιά του να μην αναλαμβάνει για να προστατέψει το όνομά του? Το θεωρώ σωστό επαγγελματικά ως προς τον πελάτη, άντε και ως προς τον εαυτό του, αλλά μαγκιά σε καμμία περίπτωση. Μαγκιά εφόσον είναι εκπαιδευτής είναι να ξεστραβωθεί να μάθει να το κάνει.

Και δεν κατάλαβα τη σχέση που έχει ο ιδιοκτήτης καμένο χαρτί, με το αν θα αναλάβει να εκπαιδεύσει βασική υπακοή και γιατί είναι μαγκιά του.

Είναι σα να χτίζεις όνομα εκ του ασφαλούς και όπου νομίζεις ότι θα κάτσει στραβή να την αποφεύγεις.

Μου θυμίζει ιδιωτικά σχολεία, που στη μέση της χρονιάς τους πιο αδύνατους μαθητές τους διώχνουν, για να μη τους ρίξουν το γενικό μέσο όρο και το 99,99% ποσοστό επιτυχίας στις πανελλαδικές.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Alexandra, ο εκπαιδευτής εκπαιδεύει τον ιδιοκτήτη /πελάτη του, για να εκπαιδεύσει το σκύλο του.
Εάν ο ιδιοκτήτης είναι ](*,) η εκπαίδευση του σκυλού είναι, εκ των προτέρων, χαμένη υπόθεση!

Είναι δικαίωμα του κάθε εκπαιδευτή (ενός σωστού επαγγελματία που σέβεται τον εαυτό του και τη δουλειά του και δεν τον ενδιαφέρουν οι «αρπαχτες») να μην τον δεχτεί για πελάτη.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Ποια χαρακτηριστικά έχει ακριβώς ο ιδιοκτήτης καμένο χαρτί, που ζητάει απλώς βασική εκπαίδευση?

Μιλάμε απλώς για ηλίθιους ανθρώπους?

Ή για ιδιοκτήτες που ίσως να μη μπορέσουν να δουλέψουν τόσο καλά το σκύλο τους, όσο θέλει ο εκπαιδευτής?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Alexandra, ότι και να σου πω θα είναι λίγο. Η κατάσταση είναι κάτι παραπάνω από θλιβερή...
Οι απαντήσεις στα ερωτήματα σου είναι απόλυτα σχετικές με το επίπεδο της κυνοφιλιας στη χώρας μας.

Εύχομαι κάποια στιγμή (για να μην βγούμε σε αυτό το νήμα εκτός θέματος), τα παιδία που ασχολούνται με την εκπαίδευση σκύλων και γράφουν σε μας, να καταθέσουν τις εμπειρίες τους για να δούμε και την άλλη όψη του νομίσματος…
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ποια χαρακτηριστικά έχει ακριβώς ο ιδιοκτήτης καμένο χαρτί, που ζητάει απλώς βασική εκπαίδευση?

Μιλάμε απλώς για ηλίθιους ανθρώπους?

Ή για ιδιοκτήτες που ίσως να μη μπορέσουν να δουλέψουν τόσο καλά το σκύλο τους, όσο θέλει ο εκπαιδευτής?
Sorry για το offtopic ...

'' μάθε τον να τρώει κόσμο''
''μάθε τον να τρώει από την γιαγιά μου λουκάνικα και εμένα να μου τα φέρνει στα πόδια''
'' έχω καθαριστήριο χαλιών, δεν μπορώ να σε πληρώσω, να μου φέρεις τα χαλιά να πατσίσουμε ''
'' να σου δίνω 50 - 50 ευρώ ... ''
- ναρκομανείς
- ψυχασθενείς
- άσχετοι ΤΕΛΕΙΩΣ ανεπίδεκτοι μαθήσεως
κλπ κλπ

επίσης υπάρχουν και σκυλιά που δεν εκπαιδεύονται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ κυρίως λόγω ιδιοκτήτη, και πρώτερων εμπειριών, και, ναι, είναι μαγκιά να πείς ''όχι δεν μπορώ'' παρά να πείς ''άσε 1500 ευρώ και θα δούμε'' ... :wink:
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Ο συγκεκριμένος εκπαιδευτής το έχει για κανόνα ότι δεν εκπαιδεύει pitbull.
Ναι μαγκιά του να μην το αναλάβει όταν ξέρει ότι θα αποτύχη η εκπαίδευση λόγο του σκυλιού ή του αφεντικού. Αλλά ποιός το κάνει αυτό οταν οι 8 στους 10 είναι "καμένα χαρτιά"? Και ποιός ο λόγος να υπάρχει διαχωρισμός στις ράτσες?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο συγκεκριμένος εκπαιδευτής το έχει για κανόνα ότι δεν εκπαιδεύει pitbull.
Αν ισχύει λάθος.
Αν το είπε για να αποφύγει κάποιον δεν ξέρω, αυτό υποθέτω ...
Δεν γνωρίζω λογικό άνθρωπο που θα του μιλήσεις λογικά και θα ζητάς να πληρώσεις για κάτι που γίνεται, και θα πεί όχι ... :wink:

Με λίγα λογια αν πήγαινα εγώ με ένα pitbull μάλλον θα το εκπαίδευε ...
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
denis ποιος σου ειπε οτι ειπα οτι το πιτ μπουλ ειναι καλυτερο σε ολα???? εγω ειπα οτι ειναι απο τους καλυτερους αθλητες αν οχι ο καλυτερος γιατι πολυ απλα συνδιαζει αντοχη με δυναμη και ειναι ευκολα εκπαιδευσιμο, πολυ ευκολα θα ελεγα....ειδες πουθενα κανεναν τιτλο: πιτ μπουλ το καλυτερο σκυλι ποτε?????? και οταν με ρωτησατε τι αλλο μπορει να κανει σας εδειξα τον dirk και εκει δεν σε ειδα και να πολυσχολιαζεις... τωρα ολα τα αλλα που λετε για εκπαιδευση κλπ δεν ειμαι ουτε εγω ουτε σχεδον ολοι οι πιτ μπουλαδες που ξερω... 1- 2 εχω ακουσει να λενε θελω να τον αγριεψω και με αυτους δεν ασχοληθηκε κανεις και μαλλον και αυτοι θα εχουν καταλαβει τωρα οτι πιτ μπουλ και επιθετικο προς ανθρωπο δεν παιζει... οσα για ολα τα αλλα περι εκπαιδευσης ο καθενας οτι θελει κανει στο σκυλι του, οπως θελει πληρωνει και οταν μπορει το κανει.... εγω δεν ανηκω σε κανενα απο τα 3 παντως...... :wink:
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Άρα συμφωνούμε σε αυτά...

Ας κάνουμε έναν "απολογισμό" στο παραπάνω θέμα:

Ποιά σκυλιά έχουν ποσοτική (πιο πολλές συμμετοχές) και ποιοτική (πολύ καλές βαθμολογίες,χρόνους,κλπ.) προτεραιότητα σε διάφορα κυναθλήματα από τα Pit Bulls?...

Κυναθλήματα προστασίας/φύλαξης (Schutzhund,French/Dutch/Mondio Ring,KNPV,etc.)

1. Γερμανικός Ποιμενικός
2. Βελγικός ποιμενικός Μαλινουά
3. Ντόμπερμαν
4. Ροτβάιλερ
5. Ολλανδικός ποιμενικός

...αρκεί πιστεύω εδώ...


Κυναθλήματα ταχύτητας/ευελιξίας (Agility,Flyball,Κυνοδρομίες,κτλπ.)

1. Μπόρντερ Κόλι
2. Βελγικός Ποιμενικός Γκρένενταλ
3. Κόλι
4. Αγγλικό Γκρέυχαουντ
5. Ουίπετ

...και εδώ...

Αθλήματα έλξης/δύναμης (Weightpulling,Springpole,etc)

1. Πίτ Μπούλς
2. Αμερικάνικα Μπουλντόγκ
3. Σταφορντσάιρ Μπούλ Τερριέ

...και τα λοιπά...

Γενικά,κάπως έτσι είναι η εικόνα στα κυναθλήματα.Μπορεί να ξέχασα κάποια όπως άλμα σε τοίχο π.χ. με Μαλινουά...και Πίτ Μπούλ να πηγαίνουν αρκετά καλά.

Η εικόνα λοιπόν δείχνει φυλές διαφορετικές,για διαφορετικά αθλήματα,να επικρατούν και το Πίτ Μπούλ να μην υπάρχει σε κάποια και σε κάποια άλλα να είναι στις πρώτες θέσεις...φυσιολογικό.

Σε πραγματικές εργασίες (π.χ. τα 3 σενάρια που γράφτηκαν παραπάνω και άλλα) είναι που το Pit Bull υστερεί...σχεδόν απουσιάζει.Το γιατί είναι προφανές...Η "εργασία" για την οποία η φυλή δημιουργήθηκε και προορίζετε είναι παράνομη και κατακριτέα πια από το κοινωνικό σύνολο.

Τονίζω δεν αποτελεί "ντροπή" για την φυλή η ιστορία της ή η "ανωμαλία" κάποιον δίποδων.

* Η κατάταξη είναι τυχαία...απλά αυτές οι φυλές συμμετέχουν σε μεγαλύτερο αριθμό και καλύτερη ποιότητα.
...και αφού όπως λέει και ο gevkarinian...

...Σιγουρα σε αλλες φυλες το ποσοστο ειναι μεγαλυτερο απο τα πιτμπουλ επειδη ειναι ποιο ευκολα στην εκπεδευση παρα ενα πιτ...
...και όπως και εσύ...

...πιτ μπουλ και επιθετικο προς ανθρωπο δεν παιζει...
...βγαίνει το συμπέρασμα πως τα Pit Bulls δεν είναι κατάλληλα για προστασία,οπότε και κυναθλήματα που εμπεριέχουν προστασία.

Αυτό δε συζητάμε?...Το 'χουμε χάσει λίγο?... :? :lol:

* Μου αρέσει που σταματάμε για ΣΚ και "πιάνουμε" πάλι Δευτέρα πρωί...μεροκάματο! :D
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
για τα αθληματα συμφωνουμε και με το παραπανω και θα ηθελα να πω οτι και στην δευτερη κατηγορια τα πανε παρα πολυ καλα.... οσο για την πρωτη κατηγορια και τον dirk το εβαλα για να δειξω οτι τα πιτ δεν εχουν περιορισμο καθηκοντων και μπορουν να λειτουργησουν πολυ καλα σε διαφορα καθηκοντα... απλα το κοινο που τα διαλεγει σαν ρατσα πολλες φορες ειναι ανεγκεφαλοι.....
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
:shock: :shock: :?

Εγώ πάντως συμφωνώ με τον sotiris_z που συμφωνεί με τον spyrodragon, που συμφωνεί με τον denis, που συμφωνεί με τον Tattooman και νομίζω πως βιώνω ντε ζαβού!
 




nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
εδω στις 8 εχουν φτασει οι ομοφυλοφιλοι...

τουλαχιστον κατι πιστευω να καταλαβες :D
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
sotiris_z said:
εγω εχω την γνωμη μου που δεν αλλαζει με τπτ και για κανεναν....
οποτε οι υπολοιποι ασχετοι θα πρεπει να δουμε το φως το αληθινο! μια φιλική συμβουλη-OPEN YOUR BLOODY MIND &EAR
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
βασικα δεν με ενδιαφερει... αμα θες μπορω να ανοιξω εγω τα δικα σου ματια πανω στο θεμα πιτ-μπουλ γιατι οσο και να ψαχνεις στο net sir δεν βλεπω να κανεις δουλεια..... 8)
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Γεια σας παιδιά διάβασα μέχρι την 8 σελίδα(δεν είμαι gay)...:p μετά στράβωσα..
Ήθελα να πω και εγώ κάποια πράγματα..
Μπορεί να μην έχω τόσες εμπειρίες όπως πολλοί εδώ..
Έχω να πω όμως ότι αυτός ο παραλλογισμός πρέπει να σταματήσει..
Είδα τον χρήστη Denis να λέει σε ένα post τα Pitbull θα εξαλειφθούν κτλ κτλ κτλ κτλ

Το πρόβλημα για μένα όπως και για κάθε ευσυνήδητο αφεντικό είναι πλέον εάν θα μπορούσε να βασιστεί το Pitbull...
Κάθε μέρα που ξυπνάω και βλέπω τον Gino στο κλουβί του και (ημίαιμο πρώην αδέσποτο Pitbull) αναρωτιέμαι εάν οι φήμες είναι απλά λάθη..
Εάν κοιτάξω το παρελθόν του σκυλιού δεν είμαι σίγουρος γιατί έχει μια ουλή στο σβέρκο(εμφανή) και γενικώς ώρες ώρες τον βλέπω να αντιπαθεί ποδήλατα.. και κάτι τέτοια..δεν μιλάμε για μίσος βέβαια...απλά ένα γάβγισμα
Αλλά κοιτώντας το τώρα βλέπω έναν σκύλο αγαπησιάρικο, φιλικό προς τους γύρω του και φιλικότατο προς άλλα σκυλιά.. και προπαντώς έναν σκύλο που παρόλου το φώναγμα που έχει φάει να είναι έτοιμος να επαναρθώσει και να με αγαπήσει με όλο του το είναι όπως και άλλα σκυλιά. Και στο κάτω κάτω αυτό μετράει για ΜΕΝΑ
Δεν ξέρω γιατί δεν έχω δει επιθετικότητα επειδή είναι ημίαιμο Pitbull ή επειδή δεν έχει μάθει έτσι πάντως εγώ τον βλέπω σαν έναν οποιαδήποτε σκύλο..πλέον...
Θα συμφωνήσω ότι θέλει έμπειρο αφεντικό αλλά το ίδιο ισχυει και για τα Rottweiler,Doberman κ.α

Τελειώνοντας θα ήθελα να σας θερμοπαρακαλέσω όταν "μαλώνετε" για τέτοια θέματα όπως ράτσες σκύλου(και μιλώ πάντα για αυτούς που ξέρουνε ένα δύο πράγματα) να μην εκτείνετε το θέμα σε άλλα μονοπάτια όπως κυνομαχίες ή πρωσοπικά γιατί και το νόημα του topic χάνεται αλλά και καταφεύγουμε να διακρίνουμε τον νικητή ανάμεσα σε ράτσες..

Όλα αυτά φιλικά χωρίς καμία διάθεση για προσβολή :)
 
Last edited: