pit bull terrier the most versatile dog athlete...


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Code:
αλλα εσυ αρχησες οτι ειναι για αλλο θρεντ και οτι ειναι ποιο επιθετικα σε ανθρωπο κλπ...
Αφού εσύ ήθελες να μιλήσεις για Pit bull σε ένα thread που ήταν για καθαρισμό δοντιών, ΣΙΓΟΥΡΑ ήταν για άλλο thread.... Και αφού ΕΣΥ ανέφερες χαρακτηριστικά για τα Pit bull (εγώ μιλούσα για άλλο πράγμα) σε παρέμπεψα εκεί όπου θα μπορούσες να μιλήσεις άνετα.... χωρίς να σε ενοχλήσει και κανένας...

Και συνεχίζω να σου λέω, ότι μάλλον δε κατάλαβες καλά.... και να διαβάσεις λίγο καλύτερα...:cool:
 


Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
οχι φιλε μου.. δεν εγινε ετσι αν δεν ηθελες να θιξεις θα ξεκαθαριζες και θα διαχοριζες απο την αρχη την θεση σου εσυ ομως μπηκες σε αντιπαραθεση..

οσο για το θρεντ κλπ. δεν χρειαζετε να τα πεις εσυ τα καταλαβαινω και μονος μου..

απο οτι βλεπεις δεν το ειδα εγω μονο ειρωνια..;)

και να το ελεγε καποιος που δεν ξερει απο σκυλια η ειναι καινουργιος το κατανοω αλλα εσυ που εισαι χρονια στην κυνοφιλια να το λες με αυτον τον τροπο? οχι δεν το δεχομαι...
 




Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
Ζηταω συγγνωμη:( αν κουρασα τους χρηστες και δεν το συνεχιζω αλλο..

απλα καλο θα ηταν να καταλαβαινουν καπου τα λαθη τους καποιοι:rolleyes:

κανενας αλαθητος.. για μενα το θεμα τελειωνει εδω.. ας μας κρινει ο κοσμος που θα το διαβασει απο την αρχη και θα καταλαβει..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Να κρίνει αν ο Gaia Lykaia συμπαθεί τα pitbull ή όχι δεν νομίζω οτι έχει καμία σημασία. Ούτε αν το είπε και πώς το ειπε. Επειδή το θέμα δημιουργήθηκε έτσι κι αλλιώς, θα σου προτεινα να απαντήσεις στην μετέπειτα τοποθέτησή του, ακόμα και αν δεν νομίζεις ότι ειναι ειλικρινής, σε αυτό δηλαδή που λέει για τους ιδιοκτήτες και αν είναι ΣΩΣΤΟ να παρουσιάζονται τα pit σαν ''εύκολα'' και αγαπησιάρικα σκυλιά, σε προσπάθεια να ξεπεραστεί η κακή φήμη τους.
 


Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
Να κρίνει αν ο Gaia Lykaia συμπαθεί τα pitbull ή όχι δεν νομίζω οτι έχει καμία σημασία.
συμφωνω δν εχει σημασια αλλα.. δεν εχει κανεις το αλαθητο να προσβαλει ρατσες και ανθρωπους (εμενα προσωπικα)
και να μην εχει την ευγενεια να πει εστω ενα συγγνωμη.. ελεος


θα σου προτεινα να απαντήσεις στην μετέπειτα τοποθέτησή του, ακόμα και αν δεν νομίζεις ότι ειναι ειλικρινής, σε αυτό δηλαδή που λέει για τους ιδιοκτήτες και αν είναι ΣΩΣΤΟ να παρουσιάζονται τα pit σαν ''εύκολα'' και αγαπησιάρικα σκυλιά, σε προσπάθεια να ξεπεραστεί η κακή φήμη τους.
αυτο ειναι τεραστειο θεμα το οποιο τουλαχιστον την παρουσα στιγμη δεν μπορω να το ξεκινησω..

ομως γρηγορα θα πω οτι παντα φταιει ο ιδιοκτητης και οχι η ρατσα οποια και να ειναι αυτη..

δυστηχως ενα πιτ τραβαει τους κακους ιδιοκτητες λογο κακης διαφημησης οποιο ομως πιτ εχει καλους ιδιοκτητες και κυνοφιλους τοτε ναι ειναι πολυ παρα πολυ αγαπισιαρικα εως και αγαθα τα λες..

ο καθε ανθρωπος μπορει να καταλαβει τον κακο ανθροπω που εχει ενα πιτ με τον καλο και το τι σκυλι ειναι το καθενα..

η κακη φημη του θα ξεπεραστει οταν καποιο αλλο την ''κερδισει'' ολα ειναι θεμα κακης η καλης διαφημησης..
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Οπότε πιστεύω να καταλαβαίνεται όλοι γιατί η συγκεκριμένη Φυλή βαδίζει το δρόμο που βαδίζει...
Θες να μας πεις εσύ γιατί η συγκεκριμένη φυλή βαδίζει αυτόν τον δρόμο?
Να σου πω εγώ? Γιατί το 95% αυτών που έχουν pitbull είναι ******. Και? Γιατί μας το λες εδώ? Ο Simeonaras δεν νομιζω ότι είπε κάτι κακό. Απλώς θύχτικε και καλά έκανε με αυτό που είπες.
Θες να μας εξηγήσεις γιατί το είπες αυτό? Και ποιός ο λόγος να το πεις? Γιατί και εγώ απ'ότι κατάλαβα δεν πάει προς τους ιδιοκτήτες.
επιτέθηκε παλιά ένα από αυτά τα ημίαιμα πιτ μπουλ που όλοι λατρευτικά αναφέρουν
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Να βρείς χρόνο αλλιώς κλειδώνω το topic. Χρόνο για σου πα - μου πες είχες πολύ ...

Η ίδια ερώτηση πάει και στον Geyk.

ΠΡΕΠΕΙ να ''διαφημίζεται'' to pit ώς ''σκυλί για τον καθένα, ώστε να ξεπεραστει η φήμη του ώς ''δολοφόνος'' ναι, ή όχι, και γιατί ?

Ποιά χαρακτηριστικά το κάνουν σκυλί για όλους και ποιά σκυλι για λίγους ?

Παρακαλώ μία παρουσίαση από τους fan της ράτσας, για να μην την κάνω εγώ, που έχω rottweiler ... :)
 




admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Τα θέματα συγχωνεύθηκαν μια που το θέμα , το ύφος και η τροπή μοιάζουν οπότε δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν 100 ίδια θέματα.

Ευχαριστώ πολύ!
 


Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
δυστηχως ενα πιτ τραβαει τους κακους ιδιοκτητες λογο κακης διαφημησης οποιο ομως πιτ εχει καλους ιδιοκτητες και κυνοφιλους τοτε ναι ειναι πολυ παρα πολυ αγαπισιαρικα εως και αγαθα τα λες..
αυτην ηταν η απαντηση μου (στα γρηγορα) σε σχεση με την ερωτηση του ντενις που ηταν

ΠΡΕΠΕΙ να ''διαφημίζεται'' to pit ώς ''σκυλί για τον καθένα, ώστε να ξεπεραστει η φήμη του ώς ''δολοφόνος'' ναι, ή όχι, και γιατί ?
και τωρα λεω πως οχι δεν για τον καθενα οπως για τον καθενα δεν ειναι ουτε το ροτβαιλερ ουτε το ντοπερμαν ουτε πολλες αλλες ρατσες..

και οπως για τον καθενα δεν ειναι κανενα σκυλι πρεπει να εισαι κυνοφυλος για να κανεις οσα κανουμε εμεις εδω μεσα και να περναει ο σκυλος καλα αλλιως δεν εχει νοημα να τον τυραννας -αρα δεν κανεις-

δεν ειδα καπου οτι το πιτ ειναι σκυλι για τον καθενα και πουτε προσωπικα το αναφερα ποτε..

τετοια ερωτηση απλα βαζει τα πιτ στο σκαμνι για αυτο δεν την σηνεχιζω αλλο μπωρουμε να πουμε 1000 αλλα πραγματα για μια ρατσα που την λατρευουν εκατομυρρια κοσμου στην γη απο το 1900 τουλαχιστον και μετα...

πιστευω να απαντησα..

και για να πω και αυτο που ρωτας λεπτομερος θα πω πως σιγουρα αν καποιος για να ξεπερασει μια κακη φημη τα παρουσιαζει ολα αγγελικα για ολα τα πραγματα στην ζωη τοτε ναι ειναι λαθος..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν είπε κανείς ότι είναι άλλες ράτσες - ούτε το Rott ούτε το Dob ειναι φυσικά.

Τα pit τί χρειάζονται ? Ποιό είναι το ''αδύνατο σημείο τους'' - πχ αν ένα rott το παραμελείς και δεν το κοινωνικοποιείς, το χτυπάς κλπ κλπ μπορεί να γίνει φονική μηχανή για σκύλους και ανθρώπους. Ακομα και να είναι κοινωνικοποιημένο και εκπαιδευμένο, πρέπει να έχεις πάντα τον νού σου όταν υπάρχουν άγνωστοι στον χώρο ή άλλα σκυλιά κυρίως του ίδιου φύλου. Η αντίδρασή του είναι πολλές φορές ξαφνική (λόγω της ιδιοτητάς του να έχει υπομονή και να δρά μόνο του) και πολύ ισχυρή. Πρέπει να διαβάζεις τον σκύλο αλλά και τις καταστάσεις, ακομα και αυτές που ΜΠΟΡΕΙ να δημιουργηθούν.
 


Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
Δεν είπε κανείς ότι είναι άλλες ράτσες - ούτε το Rott ούτε το Dob ειναι φυσικά.

Τα pit τί χρειάζονται ? Ποιό είναι το ''αδύνατο σημείο τους'' - πχ αν ένα rott το παραμελείς και δεν το κοινωνικοποιείς, το χτυπάς κλπ κλπ μπορεί να γίνει φονική μηχανή για σκύλους και ανθρώπους. Ακομα και να είναι κοινωνικοποιημένο και εκπαιδευμένο, πρέπει να έχεις πάντα τον νού σου όταν υπάρχουν άγνωστοι στον χώρο ή άλλα σκυλιά κυρίως του ίδιου φύλου. Η αντίδρασή του είναι πολλές φορές ξαφνική (λόγω της ιδιοτητάς του να έχει υπομονή και να δρά μόνο του) και πολύ ισχυρή. Πρέπει να διαβάζεις τον σκύλο αλλά και τις καταστάσεις, ακομα και αυτές που ΜΠΟΡΕΙ να δημιουργηθούν.
δηλαδη ρε ντενις θελει γνωσεις για να καταλαβεις και στο φιναλε γιατι να ειναι διαφορετικα τα πιτ απο ενα οποιο αλλο σκυλι στο θεμα αυτο?

οκ δεν εχει υπομονη εχει ο επιμονη σε αυτο που θελει να κανει.. αλλα και παλι δεν βλεπω διαφορα..

αυτο που ειπες ισχυει για ολες τις θεωρητικα πιο αγριες ρατσες..

εδωσες μονο σου την απαντηση που δεν εδωσα γιατι ειναι κοινα κατανοητο οτι αν εναν σκυλο τον

'' παραμελείς και δεν το κοινωνικοποιείς, το χτυπάς κλπ κλπ''

θα ειναι επιθετικοτατος και πολυ επικινδινος ακομα και τσιουα ουα να ειναι..

κανω λαθος?

ο χαρακτηρας ενος πιτ δεν διαφερει απο εναν αλλον σκυλο (τετοιου βεληνεκους)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κολημμένος με την μπαλα ... ΟΛΕΣ οι ράτσες έχουν τέτοια και άλλα ελαττώματα.

Το pit δεν επιτίθεται εύκολα σε άλλα ζώα αν ο ιδιοκτήτης του ειναι άπειρος και δεν το εισάγει - κοινωνικοποιησει - εκπαιδευσει ? Αυτό λέω.

Αν επιτεθεί δεν κάνει εξίσου ή και μεγαλύτερη ζημιά από Rott - Dob ?

Λέω ΑΠΛΑ ότι ''όλες οι ράτσες έχουν προβλήματα τέτοια - το pit αν εισαι σωστός δεν έχει'' είναι ''χαίρω πολύ'' απάντηση. Αν ΔΕΝ γίνουν αυτά πρέπει να λέμε τί κάνει, και οχι να το κρυβουμε. Επίσης πρέπει να λέμε τι προδιάθεση έχει η κάθε ράτσα, και το pit έχει πολύ ανεπτυγμένη την προδιάθεση του καυγά με σκύλους. Πρέπει να το λέμε, ακριβώς γιατί αν κάποιος παραπλανηθεί θα δυσφημίσει την ράτσα ακόμα και αν την αγαπάει και δεν έχει καμία πρόθεση.

Μην μου πεις ότι και το rott τσακώνεται, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ :maria: :maria: :paja1:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Θες να μας πεις εσύ γιατί η συγκεκριμένη φυλή βαδίζει αυτόν τον δρόμο? Να σου πω εγώ? Γιατί το 95% αυτών που έχουν pitbull είναι ******. Και?
Τα pit bull (και για να ακριβολογώ, τα πιτμπουλοειδη) έχουν πολλές ιδιαιτερότητες και ΔΕΝ κάνουν για όλους. Χρειάζονται στιβαρό χειρισμό και έμπειρο ιδιοκτήτη.

Γιατί λοιπόν όσοι είστε υπεύθυνοι ιδιοκτήτες (έστω το 5%) ανέχεστε να παραπληροφορείται ο κόσμος πιστεύοντας πως το pit bull είναι το "γλυκό και αγαπησιάρικο σκυλι" που κάνει για όλους?
Τη στατιστικη του 2005 στις ΗΠΑ και τα στοιχεια που παρεθεσε ο GAIA LYKAIA τα διαβασατε?


- Τα 2/3 των επιθέσεων έγιναν από Πιτ Μπουλ, Ροττβάιλερ, Γερμανικούς Ποιμενικούς, Παράγωγα Χάσκυ & Μάλαμιουτ

- Από αυτές τις επιθέσεις, τα Πιτ Μπούλ ήταν υπεύθυνα για το διπλάσιο αριθμό επιθέσεων από όλες τις άλλες φυλές συνολικά (!!!), Στις θανατηφόρες επιθέσεις, τα Πιτ Μπουλ ήταν υπεύθυνα για τις μισές.

- Τα Πιτ Μπουλ αποτελούν το 1-3% του συνολικού αριθμού σκυλιών, και είναι όμως υπεύθυνα για το 50% των θανάτων

Επιθέσεις σκύλων σε ανθρώπους


Τι κάνει μεγαλύτερο κακό λοιπόν, στα πιτμπουλοειδη? Η κακή φήμη του παρελθόντος ή η κακή φήμη που αποκτούν λόγω του ότι ο κάθε άσχετος πιτσιρικάς παρασυρόμενος από την παραπληροφόρηση που εσκεμμένα γίνεται, καταλήγει με ένα πολύ ιδιαίτερο ζώο που δεν μπορεί να χειριστεί?
 
Last edited:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δηλαδη τα Πιτ μπουλ αν δεν τα χειριστεις σωστα μπορει να σκοτωσουν? Ε τοτε ας τα απαγορευσουμε. Δεν πιστευω οτι ισχυει κατι τετοιο αλλα αν πιστευα θα απαγορευα να υπαρχουν
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Υπάρχουν χώρες στις οποίες απαγορεύονται!
Πάντως ρε παιδιά εδώ που τα λέμε είναι πολύ χαδιάρικα με τους ανθρώπους (και τα 10 πάνω κάτω που έχω γνωρίσει). Πιτ άγριο δεν έχω δει ποτέ!
Είμαι θύμα παραπληροφόρησης? :confused:
Ή απλώς έτυχε να μη γνωρίσω άγριο πιτ?
Οκ όλα αυτά προσωπική οπτική... με βάση εμπειρίες και σίγουρα δεν αποτελούν επιχειρήματα. Νομίζω όμως ότι άνετα θα έπαιρνα ένα τέτοιο σκύλο. Θα "φοβόμουν" πολύ περισσότερο ένα chow!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πιστεύω ειλικρινά πως αν ο άσχετος πιτσιρικάς μάθαινε πως το πιτ δεν είναι η φονική μηχανή που πιστεύει ότι είναι, αλλά ένα γλυκό και καλόβολο σκυλί (παράδειγμα), θα έψαχνε να βρει μια άλλη φονική μηχανή. Για μόστρα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
άλλες χώρες με μακρά κυνοφιλική παράδοση τα απαγόρευσαν? ή όχι?

και γιατί αν ναι?

είναι ρατσιστές?
ή έχουν την ψευδαίσθηση ότι ένα σκυλί που εκτρεφεται ή έστω εκτρεφόταν για σκυλομαχίες είναι περισσότερο επιρρεπές σε αυτά?

μάλλον ανθελληνικοί κύκλοι που λέει κι ο λιακό τα έβαλαν με τα πιτ
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Για να βάλουμε κάποια πράγματα στην θέση τους.
Ξεκινάω με xritaki.
Δηλαδη τα Πιτ μπουλ αν δεν τα χειριστεις σωστα μπορει να σκοτωσουν? Ε τοτε ας τα απαγορευσουμε. Δεν πιστευω οτι ισχυει κατι τετοιο αλλα αν πιστευα θα απαγορευα να υπαρχουν
Έχεις παίξει ποτέ με pitbull? Έχει παίξει ο δικός σου σκύλος με pitbull? Έχεις χαϊδέψει ποτέ pitbull? Ποιά είσαι εσύ και πως μπορείς να απαγορέψεις μια ράτσα?
Ναι αν δεν το κοινωνικοποιήσεις σωστά, αν δεν το εκπαιδεύσης σωστά, το κακομεταχειριστείς τότε ναι ένα κόκερ μπορεί να το σκοτώσει, και να μην το σκοτώσει θα το τραβματίσει πολύ σοβαρά.
Να σκοτώσει και να τραβματίσει σοβαρά μπορεί να το κάνει και ένα rotweiller, doberman, labrador, golden, γερμανικός ποιμενικός κ.α..

Rottie
Τα pit bull (και για να ακριβολογώ, τα πιτμπουλοειδη) έχουν πολλές ιδιαιτερότητες και ΔΕΝ κάνουν για όλους. Χρειάζονται στιβαρό χειρισμό και έμπειρο ιδιοκτήτη.
Χρειάζονται ιδιοκτήτη που θα σέβεται το σκύλο του και θα έχει όρεξη να του μάθει κάποια πράγματα χωρίς κακομεταχείριση.
Τον Zeus τον έχω από 18 χρονών, είναι ο πρώτος μου σκύλος. Είμαι 58 κιλά και κοντρολάρω άνετα ένα σκύλο που είναι 31 κιλά από κάποιν που είναι 100 κιλά. Γιατί άραγε?

Γιατί λοιπόν όσοι είστε υπεύθυνοι ιδιοκτήτες (έστω το 5%) ανέχεστε να παραπληροφορείται ο κόσμος πιστεύοντας πως το pit bull είναι το "γλυκό και αγαπησιάρικο σκυλι" που κάνει για όλους?
Τη στατιστικη του 2005 στις ΗΠΑ και τα στοιχεια που παρεθεσε ο GAIA LYKAIA τα διαβασατε?
Γιατί έτσι είναι, είναι ο γλυκός και αγαπησιάρικος σκύλος με τους ανθρώπους.
Υπάρχει κάποια στατιστική ή κάποια στοιχεία για να δούμε όλα αυτά τα pitbull τι ιδιοκτήτες είχανε? Γιατί δεν μπήκανε στον κόπο να κάνουν έρευνα και γι'αυτό?

Τα pitbull δεν έχουν δημιουργηθεί για να είναι επιθετικά στους ανθρώπους.

Τι κάνει μεγαλύτερο κακό λοιπόν, στα πιτμπουλοειδη? Η κακή φήμη του παρελθόντος ή η κακή φήμη που αποκτούν λόγω του ότι ο κάθε άσχετος πιτσιρικάς παρασυρόμενος από την παραπληροφόρηση που εσκεμμένα γίνεται, καταλήγει με ένα πολύ ιδιαίτερο ζώο που δεν μπορεί να χειριστεί?
Η κακή φήμη που αποκτούν λόγω του ότι ο κάθε άσχετος πιτσιρικάς παρασυρόμενος από την παραπληροφόρηση που εσκεμμένα γίνεται, καταλήγει με ένα πολύ ιδιαίτερο ζώο που δεν μπορεί να χειριστεί.
Αυτό φταίει, δεν φταίει το παρελθόν του pitbull. Φταίει ο ***** ιδιοκτήτης του pitbull που λέει ότι ***** θέλει για την ράτσα που έχει, π.χ. ο ποιο δυνατός σιαγόνας, ο ποιό δυνατός σκύλος, ο ποιό άγριος σκύλος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981