pit bull terrier the most versatile dog athlete...


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Να κάνω και μια εντελώς χαζή ερώτηση?
Εφόσον τα πιτ εξετράφησαν για κυνομαχίες δε θα έπρεπε να είναι ΠΟΛΥ έως απόλυτα υπάκουα με τους ανθρώπους?
Εργαλεία?
Ρομποτάκια?
Και τελικά... πιστά, γλυκά σκυλιά?
 




Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
το πιτ οντως ετσι πρεπει να ειναι chloe αλλα , ετσι το θελει το ενα ακρο που το χρησιμοποιει για να μαχεται , το αλλο ακρο που θελει να πουλαει μαγκια το θελει αγριο με ολους

η μεση λυση ειναι δυστηχως μειοψηφια
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Τα pitbull είναι μια ιδιαίτερη ράτσα, δεν κάνει για τον καθένα που θέλει απλά ένα σκύλο για παρέα.
Χρειάζεται από μικρό μέχρι και να πεθάνει συνεχή κοινωνιkοποίηση, ακόμα και τότε έχει προβλήματα με το ίδιο φύλο.
Θέλει συνέχεια να είσαι σε ετοιμότητα. Όχι επειδή θα αρπάξει χωρίς λόγο άλλο σκύλο, αλλά δεν θα κάνει πίσω όταν τον προκαλούν. Ακόμα και τότε δεν θα φταίει ο άλλος σκύλος που το προκάλεσε άλλα το pitbull επειδή είναι pitbull.
Δεν θέλει τόσο έμπειρο ιδιοκτήτη όσο έναν ιδοκτήτη που θα έχει όρεξη να μάθει τις "ιδιετερότητες" τις ράτσας και να μπορεί να επιβληθεί στον σκύλο του.
Ένα pitbull δεν αρπάζει χωρίς λόγο άλλο σκύλο επειδή είναι pitbull, το κάνει επειδή το έχει μάθει και για να "ευχαριστήσει" το αφεντικό του.
Τα pitbull δεν δημιουργήθηκαν για να είναι επιθετικά προς τους ανθρώπους. Δεν είναι στην φύση τους.
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Να κάνω και μια εντελώς χαζή ερώτηση?
Εφόσον τα πιτ εξετράφησαν για κυνομαχίες δε θα έπρεπε να είναι ΠΟΛΥ έως απόλυτα υπάκουα με τους ανθρώπους?
Εργαλεία?
Ρομποτάκια?
Και τελικά... πιστά, γλυκά σκυλιά?
Μα και τότε στις κυνομαχίες όποιο pitbull έδειχνε επιθετικότητα προς τον άνθρωπο τότε το σκώτοναν. Κανένας κυνομάχος και κανένας διαιτητής δεν θα έβαζε σε κύνδινο την ζωή του με το να είναι σε μια αρένα με 2 pitbull που οποιαδήποτε στιγμή μπορούσε να δαγκώσει άνθρωπο. Τότε γιατί δεν υπήρχε κανένα κρούσμα επιθετικότητας προς τον άνθρωπο και υπάρχει τώρα?
Τότε δεν ήταν το ζητούμενο το pitbull να δαγκώσει άνθρωπο. Τώρα είναι για τους λόγους που είπε ο Νικος.

άλλες χώρες με μακρά κυνοφιλική παράδοση τα απαγόρευσαν? ή όχι?

και γιατί αν ναι?

είναι ρατσιστές?
Ναι το απαγόρευσαν, επειδή γίνανε κάποια περιστατικά με επιθέσεις στους ανθρώπους. Είναι ποιό εύκολο να απαγορεύσω μια ράτσα που δεν έχω κανένα κέρδος από αυτό παρά να γίνει ένας έλεγχος σε όλους τους ιδιοκτήτες που έχουν "επικύνδινες φυλές".
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
... ΟΛΕΣ οι ράτσες έχουν τέτοια και άλλα ελαττώματα.

Λέω ΑΠΛΑ ότι ''όλες οι ράτσες έχουν προβλήματα τέτοια - το pit αν εισαι σωστός δεν έχει'' είναι ''χαίρω πολύ'' απάντηση. Αν ΔΕΝ γίνουν αυτά πρέπει να λέμε τί κάνει, και οχι να το κρυβουμε. Επίσης πρέπει να λέμε τι προδιάθεση έχει η κάθε ράτσα, και το pit έχει πολύ ανεπτυγμένη την προδιάθεση του καυγά με σκύλους.

Μην μου πεις ότι και το rott τσακώνεται, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ :maria: :maria: :paja1:
Από το λίγο (τρία περίπου χρόνια) που ζώ με πιτ δε μπορώ να μη συμφωνήσω με το denis στα παραπάνω. Μας αρέσει ή όχι η προδιάθεση υπάρχει, εμείς είμαστε αυτοί που πρέπει να μην την αφήνουμε να εκδηλώνεται. Δε μπαίνω στη διαδικασία να πω αυτοί που το κάνουν είναι *****, εννοείται αυτό, αλλά δε μπορώ να βγάζω πάντα την ουρά μου απ' έξω επειδή υπάρχουν ********. Αν δε προσέχω το σκυλί μου στην ίδια κατηγορία θα πέσω κι εγώ.

Το pit δεν επιτίθεται εύκολα σε άλλα ζώα αν ο ιδιοκτήτης του ειναι άπειρος και δεν το εισάγει - κοινωνικοποιησει - εκπαιδευσει ? Αυτό λέω.
Ναι

Αν επιτεθεί δεν κάνει εξίσου ή και μεγαλύτερη ζημιά από Rott - Dob ?
Δε νομίζω ότι είναι κάτι που μπορούμε να το ξέρουμε ή να το κατηγοριοποιήσουμε. Θεωρώ ότι εξαρτάται από το κάθε ζώο αυτό καθεαυτό.

Πρέπει να το λέμε, ακριβώς γιατί αν κάποιος παραπλανηθεί θα δυσφημίσει την ράτσα ακόμα και αν την αγαπάει και δεν έχει καμία πρόθεση.
ΑΥΤΟ!!!! Κοινή λογική θέλει ρε παιδιά!!! Αν ένα τέτοιο σκυλί, όποιο τέτοιο σκυλί, το έχει κάποιος ανήμπορος να το χειριστεί η κατάληξη θα'ναι άσχημη και κανείς δε θα κατηγορήσει τον ανήμπορο, για όλους το σκυλί θα φταίει.

chloe said:
Πάντως ρε παιδιά εδώ που τα λέμε είναι πολύ χαδιάρικα με τους ανθρώπους (και τα 10 πάνω κάτω που έχω γνωρίσει). Πιτ άγριο δεν έχω δει ποτέ!
Είμαι θύμα παραπληροφόρησης? :confused:
Ή απλώς έτυχε να μη γνωρίσω άγριο πιτ?
Όχι βρε Λιζάκι, δεν είσαι θύμα παραπληροφόρησης, αλλά το ότι είναι χαδιάρικα δε σημαίνει ότι δε μπορούν να είναι -ή να γίνουν υπό συνθήκες- και άγρια. Έχεις δει το Μπρούνο μας, δώστου αγκαλίτσα και χαδάκια και γίνεται χαλί να τον πατήσεις (κυριολεκτικά). Το ξέρεις ότι ο Μπρούνο βγαίνει βόλτα ακόμα και για απλό κατούρημα με φίμωτρο? Δεν υπάρχει περίπτωση, ποτέ στο υπογράφω, να επιτεθεί σε άνθρωπο, μόνο η μανούρα που κάνει όμως όποτε συναντάμε στο δρόμο άλλο σκύλο ή γάτα μας φτάνει. Έτσι έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο κι εμείς και ο κάθε γείτονας που βγάζει το σκύλο του βόλτα και δεν είναι υποχρεωμένος να 'χει την έγνοια μας.

chloe said:
Πιστεύω ειλικρινά πως αν ο άσχετος πιτσιρικάς μάθαινε πως το πιτ δεν είναι η φονική μηχανή που πιστεύει ότι είναι, αλλά ένα γλυκό και καλόβολο σκυλί (παράδειγμα), θα έψαχνε να βρει μια άλλη φονική μηχανή. Για μόστρα.
Στάνταρ, αλλά υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ο πιτσιρικάς που θα πάρει πιτ να το κάνει έτσι ακριβώς όπως δεν πρέπει, οπότε πως θα μάθει ότι δεν είναι αυτό που νομίζει? Άρα που καταλήγουμε? Ότι ο πιτσιρικάς (και ο κάθε πιτσιρικάς, ηλικιακά ή νοητικά :D) δεν πρέπει να πάρει πιτ (ή οποιο άλλο αντίστοιχο, είπαμε)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
γενικα
δεν πρέπει να παίρνει σκύλο ο οποιοσδηποτε
και ογκώδη σκύλο με δυνατα σαγόνια ακόμα πιο λίγοι
ε
και πιτμπουλ ακόμα λιγότεροι

και για τα σκυλιά καλό
και για τους ανθρώπους επίσης
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
gevkarian ακριβως αυτο λεω. Πολλες φορες εχω παιξει και χαιδεψει. Δε φοβαμαι κανενα σκυλι μονο τα αφεντικα τους. Δε θεωρω οτι εχει το πιτ το γονιδιο του φονια. Αν ομως αν το θεωρουσα θα ελεγα απαγορευση οχι εμπειρα αφεντικα.
Προφανως και δεν πιστευω κατι τετοιο και αν βρισκοταν στο δρομο μου θα το επερνα και θα το ειχα με τα παιδια μου -αν κανω ποτε. Απλα θα ζητουσα γνωμη εκπαιδευτη που κανει στα γουστα μου -θετικη εκπαιδευσ κλπ. Αλλα αυτο θα το κανα και για ροτ και για ντοπ και για αλλα. Δεν ειμαι ρατσιστρια με τις φυλες των ανθρωπων αλλα ουτε και με των σκυλων:D:D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ρατσισμός είναι να θεωρείς το πόιντερ καλύτερο για κυνήγι από το τσιουάουα μόνο και μόνο επειδή είναι πόιντερ?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ρατσισμός είναι να θεωρείς το πόιντερ καλύτερο για κυνήγι από το τσιουάουα μόνο και μόνο επειδή είναι πόιντερ?
εμπερδευτης! το ποιντερ ειναι (η πρεπει να ειναι καλητερο) για κυνηγι γιατι για 100 γεννιες εκτρεφηκε για αυτο το λογο. δεν ειναι θεμα ρατσισμου!

ρατσισμος ειναι να θεωρεις τα χασκυ ηλιθια και τα ροττι δολοφονους!
 


Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η συζητηση γιναιτε μονο για τα πιτ?

δηλαδη τα ροτ ειναι αγια σκυλακια αν πεσουν σε λαθος χερακια? δεν νομιζω?

αρα που καταληγουμε? οτι ολες οι (δυνατες ρατσες) ειναι επικυνδινες σε λαθος χερακια..

δηλαδη μια ερωτηση ρε ντενι-- αν εγω θελω να κανω το ροτ να ορμαει σε αλλα σκυλια η ανθρωπους δεν γινετε? (ειμαι ενας κακος-μοστρατζης και μ....ας ιδιοκτητης που δεν εχω μαγκια αλλα σκυλο)

μπορω η δεν μπορω?

αν ομως ενας καλος ιδιοκτητης παρει το πιτ και το κοινωνικοποιηση και αφιερωσει ποιοτικο χρονο μαζι του θα ορμαει?

αυτο νομιζεις?

πιστεψε με οτι απο dvd που εχω δει το off the chain και το bloodline!!

θελει κοπο πολυ να το κανεις δολοφονο...
και το τσιουα ουα αν το δαγκωσεις η το κανεις κυριαρχια ειδικα του ιδιου φιλο θα αντεπιτεθει..

απλα το πιτ διαφιμιζετε ετσι..

επεισεις σου κανω εγω την ερωτηση-- εσυ πιστευεις οτι ενα πιτ κανει ποιο μεγαλη ζημια απο ενα μαστινο η ενα κανε κορσο η ενα ροτ η ενα αγ.βερνανδου?

εβαλες δυναμομετρο?
η μηπως πιστευεις και εσυ σε παραμυθια του τυπου το κανανε επιστημονες εχει ιαινα μεσα του -λιονταρι κορκοδειλο η και γω δεν ξερω τι?

εχεις βαλει να αρπαχτει ροτ με ενα χ σκυλι μετα εβαλες ενα ντοπερμαν με το ιδιο χ και μετα ενα πιτ με το ιδιο χ και το πιτ το εκανε τεραστια ζημια?

ελεος ρε ντενις και εσυ υποοτιθετε οτι ξερεις απο σκυλια..εκτος αν θελεις να δημιουργεις εντυπωσεις.. τι να πω..
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
πιστεψε με οτι απο dvd που εχω δει το off the chain και το bloodline!!

θελει κοπο πολυ να το κανεις δολοφονο...
οχι

φιλος μου εχει παρει σκυλι απο κυνομαχο και παρα του οτι γινεται χαλι να το πατησεις οταν εχει να κανει με ανθρωπο , μολις δει σκυλο αλλο περα απο τα γιορκι της μητερας του το στομα του ανοιγοκλεινει νευρικα οπως κανουν τα πιρανχα οταν κολυμπουν ( η κινηση ειναι νευρικη - αλλο ενα παρεξηγημενο ζωο ) και εχει ορμηξει σε ενα σκυλι χωρις λογο ηδη που πηγε για ραμματα οταν το πιτ ηταν 4 μηνων

το συγκεκριμενο σκυλι δεν το αγριεψανε ποτε
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τα pitbull δεν δημιουργήθηκαν για να είναι επιθετικά προς τους ανθρώπους. Δεν είναι στην φύση τους.
Ποιος με διαβεβαιώνει ότι τα πιτμπουλοειδη που κυκλοφορούν έχουν τυπικό χαρακτήρα pit bull, από τι στιγμή που καθένας ζευγαρώνει ότι να ‘ναι και ότι θέλει χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρότυπο /έλεγχο/ εκτροφικο στόχο?
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Ποιος με διαβεβαιώνει ότι τα πιτμπουλοειδη που κυκλοφορούν έχουν τυπικό χαρακτήρα pit bull, από τι στιγμή που καθένας ζευγαρώνει ότι να ‘ναι και ότι θέλει χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρότυπο /έλεγχο/ εκτροφικο στόχο?
Κανένας. Όπως κανένας δεν σε μπορεί να σε διαβεβαιώση για καμία "επικύνδινη φυλή" εάν είναι επιθετικό προς τον άνθρωπο ή όχι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κανενας. Συμφωνω.
Ένα παραπάνω όταν στα πιτμπουλοειδη επικρατεί χάος και αχταρμάς!

Καλό είναι λοιπόν αντί να υπάρχουν αυτές οι γενικεύσεις:

είναι ο γλυκός και αγαπησιάρικος σκύλος με τους ανθρώπους.
να ενημερώνετε σωστά τον κόσμο τονίζοντας πως πρόκειται για ένα ζώο με ιδιαιτερότητες και να εφιστάτε την προσοχή των μελλοντικών ιδιοκτητών ενός τέτοιου σκύλου.

Δυστυχώς έχω διαπιστώσει πως κάτι τέτοιο όχι μόνο ΔΕΝ γίνεται αλλά, στην προσπάθεια να ξεπεραστεί η κακή φήμη του παρελθόντος, οι λάτρεις του pitbull διαστρεβλώνουν εσκεμμένα η εικόνα του.

Τι κάνει περισσότερο κακό στα πιτμπουλοειδη? Αυτό που ήταν ή η παραπληροφόρηση για αυτό που είναι?
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εμπερδευτης! το ποιντερ ειναι (η πρεπει να ειναι καλητερο) για κυνηγι γιατι για 100 γεννιες εκτρεφηκε για αυτο το λογο. δεν ειναι θεμα ρατσισμου!

ρατσισμος ειναι να θεωρεις τα χασκυ ηλιθια και τα ροττι δολοφονους!
συμφωνώ-επί του ξ εμπερδέματος εισβάλω...:)

τα πίτμπουλ δολοφόνους αν τα θωρώ...είναι ρατσισμός???:p:p:p
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δηλαδη πως εχει βγει το συμπερασμα οτι ειναι δολοφονοι? Δειξτε μου σας παρακαλω δεκα-εικοσι μελετες που εχουν παρει 200 πιτ μπουλ εκπαιδευμενα για κιλερ μασινς και 200 πιτ μπουλ μεγαλωμενα με στοργη και προδρεμ και πως και τα δυο ανεξαρτητως συνθηκων ειναι επικινδυνα στους ανθρωπους και θα πω οκ. Υπαρχει κατι τετοιο? Οχι φανταζομαι. Επισης εχω να πω οτι οταν πηγαινω τον φιογκο στους γιατρους μου ζητουν να βαλω φιμωτρο επειδη ειναι κοκερ. Τι σημαινει αυτο? Οτι τα περισσοτερα κοκερ δαγκωνουν αβερτα. Η δικια μου αν δει φιμωτρο παθαινει τραυμα -μαλλον το εχεο συνδεσει με ταλαιπωρια εγχειρησης που ηταν απαραιτητο για να τη γυρισουμε πλευρο γιατι πονουσε πολυ και δαγκωνε τα παντα. Αλλα ποτε δε δαγκωνει γιατρο. Εχοντας συζητησει μαζι τους -αφου βεβαιως ΔΕ ΒΑΛΑΜΕ φιμωτρο αλλα καποια την κανακευε- μας εχουν πει οτι η ριτα ειναι εντυπωσιακα ηρεμη για κοκερ. Δε λεω οτι δεν εχει χαρακτηριστικα νευρικου σκυλιου -κανει κατι περιαργα γρρ αλλα σαν ανθρωπος που βριζει μεσα απο τα δοντια οταν ενοχλειται- αλλα ποτε δεν εχει γινει αγρια και ποτε δε θα γινει. γιατι τη μεγαλωσαμε σωστα. Τα σκυλια επηρεαζονται απο το περιβαλλον τους και μαθαινουν να φερονται. Δεν ειναι αραχνες να κανουν τα παντα με ενστικτο. Ειναι ανωτεροι οργανισμοι με πολυπλοκη εγκεφαλικη λειτουργια. Μου φαινεται λοιπον εξαιρετικα απιθανο να ειναι μια ομαδα σκυλων δολοφονοι. Σας το λεω αν κατι τετοιο τετοιο αποδυκνειονταν στους σκυλους -ομαδες με καθαρα γενετικη προδιαθεση για φονο- εγω σα βιολογος εχω ηδη εν δυναμει πειραμα για να το μελετησω στους ανθρωπους. Σπουκι λιγο δεν ειναι?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και η διασκυλαγώγηση παίζει μεγάλο ρόλο
αλλά και το γονίδιο έχει και αυτό τον δικό του ρόλο

και ρε σύ

όταν τα πράγματα ξεφεύγουν από τα καθημερινά και τετριμένα μαμ κακά νάνι βόλτα μπαλίτσα κλπ
το γονίδιο μιλάει πιό δυνατά

επίσης είναι αναμενόμενο ό μέσος κάτοχος πίτ μπουλ να ξέρει τι σκύλο έχει και να του φέρεται ανάλογα(σε όλες τις λάθος εκφάνσεις του αυτό...)

εκτρέφανε νικητές σκυλομαχιών λέμε για να νικάνε σε σκυλομαχίες

δηλαδή πως λέμε τα δαγκωνιάρικα αποκλείονται από την αναπαραγωγή...το ακριβώς αντίθετο

και ακομα χειρότερα
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δαγκωνιαρικο μπορει να ειναι ισως και πιο τσαμπουκαλιδικο (σε ποσοστα παντα και οχι 1000%)-αν και θα του περνα γατα να μην ειναι μοναχοπαιδι να μαθαινει να συνυπαρχει- αλλα οχι δολοφονος.. Αυτο εξαρταται απο εσενα και μονο εσενα.. Ειναι αρκετα εξυπνο για να διασκυλγωγηθει που λες και εσυ!!:D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και τσοπανόσκυλο γίνεται
και μια χαρά σκυλί γίνεται
αλλά να κάτσει να της φάει δεν γίνεται ε...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981