pit bull terrier the most versatile dog athlete...


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
συμπερασματικά λοιπόν είναι μια επισφαλέστερη φυλή
και
καλύτερα να τα έχουν μόνο έμπειροι και γνωστικοί
 


Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
συμπερασματικά λοιπόν είναι μια επισφαλέστερη φυλή
και
καλύτερα να τα έχουν μόνο έμπειροι και γνωστικοί

αυτο ακριβος λεμε και αυτο ισχυει απο την αρχη!!

οπως ομως για ολες τις ρατσες.. επεισεις καποιος ειπε πως αρχιζει να εξαφανιζετε το πιτ.. ολα εξαφανιζονται και ολα αλλαζουν

υπαρχουν ομως παρα πολυ ανθρωποι που εχουν τοσο καθαροαιμα πιτ που δεν θα το πιστεψουμε οταν δουμε ποσες γεννιες πισω κραταει...

δηλαδη δεν υπαρχει ροτ που το δινουν για καθαρο μοιαζει 95% με ροτ αλλα δεν ειναι?
το αφεντικο του ροτ θα σου πει ειναι (απο χαρακτηραομως δεν θα ειναι ιδιο)
και αν ειναι κακο πρεπει να παρουμε αυτο η αλλα 10 σαν βαση?

οχι βεβαια!!

ετσι ειναι και με τα πιτ..

οσο για τον χρηστη ντενις θα πω πως μαλλον προσπαθησες να δημιουργισεις εντυπωσεις..
και θα πω διαβασε καλητερα αυτα που εχω πει και πες μου που δεν απαντησα..

δεν το συνεχιζω αλλο γιατι δεν ειμαι εδω για να κρινω ανθρωπους.. αλλα να μηλισω για σκυλια..

νικο..μιλας για σκυλι απο κυνομαχο..σκυλι που επεζαν οι γονεις του οι παππουδες και πολλες γεννιες του πισω με αποτελεσμα να εχει τα ενστικτα αυτα σε πλεονασμα.. το οτι με τα γιορκι που ειναι τεριε τα παει καλα αυτο κατι λεει..

και κατι αλλο ρε παιδεια ας μην μας κανει εντυπωσει οταν ενα πιτ θελει να ορμιξει σε ενα σκυλο γιατι καθε μερα βλεπω 10αδες που θελουν να το κανουν και δεν ειναι πιτ αλλα ημιαιμα και αλλες καθαροαιμες ρατσες..

ημουν στο ΑΠΘ και ενα γ.ποιμενικο εφυγε και εποιασε ενα μποξερ και το εκανε 2 τρυπες και στο ποδι (περιτο να πω οτι αναστατοθηκε ολη η κτηνιατρικη σχολη)

δεν σημενει κατι για την ρατσα αλλα μαλλον για το πως μεγαλωσε ο σκυλος σημαινει..
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
......δεν το συνεχιζω αλλο γιατι δεν ειμαι εδω για να κρινω ανθρωπους.. αλλα να μηλισω για σκυλια....
Εδώ γελάνε...... λοιπόν.....

..και εγω σε απαναφερω στην ταξη γιατι ειδα εμπαθεια προς την ρατσα και οχι στον ανθρωπο.. ...
.. Cloe μου το ημιαιμα πιτ το ειπε ειρωνευτηκα γιατι αν ηταν οντος ημιαιμο ετσι τοτε θα ελεγε απο την αρχη οτι δεν ενοουσα καθαροαιμο αλλα ημιαιμο.....
.. οσο για το τι ειπες το καταλαβα πολλα.. απλα τωρα πας να το μαζεψεις χωρις να θεωρεις οτι εχεις κανει λαθος. ...
.. δεν εχει κανεις το αλαθητο να προσβαλει ρατσες και ανθρωπους (εμενα προσωπικα)
και να μην εχει την ευγενεια να πει εστω ενα συγγνωμη.. ελεος
...
.. ελεος ρε ντενις και εσυ υποοτιθετε οτι ξερεις απο σκυλια..εκτος αν θελεις να δημιουργεις εντυπωσεις.. τι να πω.. ...
.. οσο για τον χρηστη ντενις θα πω πως μαλλον προσπαθησες να δημιουργισεις εντυπωσεις.. ...


επίσης πιστεύω πως όλοι περιμένουμε ακόμα (#177):
..καποιο στιγμη οταν σταματησει το συγκεκριμενο θεμα θα σου εξηγησω σχετικα με τα υψη χρωματα κλπ τις ρατσας.....
Εγώ βέβαια, σαν εμπαθής με τη συγκεκριμένη ράτσα δε μπορώ να σχολιάσω, γιατί δε θα είμαι αντικειμενικός. Βέβαια, είναι παράξενο γιατί είμαι εμπαθής με τα Pit Bull, αλλά λατρεύω τα Bull Terrier.... Άβυσος η ψυχή του ανθρώπου τελικά....



ΥΓ. Α, και αυτό που ακριβώς το είπα; (#180) :
.. αλλα εσυ αρχησες οτι ειναι για αλλο θρεντ και οτι ειναι ποιο επιθετικα σε ανθρωπο κλπ...... ...
 






Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
Δεν το συνεχιζω.. πιστευω οτι δεν χρειαζετε..!! (εξαλου εγω δεν εχω ιδεα σε οτι εχει να κανει σχεσει με τα σκυλια ενο γαια εσυ εχεις και δεν γελαει κανεις για αυτο) και αυτο σου δινει το δικαιωμα να προσβαλεις ανθρωπους και ρατσες...

εδω ΓεΛαΝε :D :D :D

θα ανοιξω ενα θεμα σχετικο αργοτερα.. δηλαδη προσπαθωντας να αναιβασω ενα dvd σχετικο με το τι ειναι τα πιτ.. αλλα ακομα δεν ξερω το πως..

εξαλου δεν ειναι ευκολο να ειμαι συνεχεια συνδεδεμενος..

το υποσχομαι σε ολους οτι θα το αναιβασω.. και θα ανοιξω ενα αλλο θεμα πανω σε αυτο.
δεν νομιζω οτι εχει σχεσει η επικεφαλιδα με οτι λεμε ως τωρα αλλα και με το τι ειναι τα πιτ αν εχουν ομοιογεννια κλπ κλπ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@Simeonaras

1. Έχει γίνει ήδη μια φορά σύσταση να μην συνεχιστεί η προσωπική αντιπαράθεση. Η επόμενη δημοσίευση σου που θα είναι στο ίδιο ύφος θα διαγραφει άμεσα.

2. Επειδή στο φόρουμ «ανεβαίνουν» μόνο url αρχεία και το να ανεβάσεις ολόκληρο το περιεχόμενο ενός dvd στο youtube ή σε άλλο παρόμοιο site είναι κάπως δύσκολο, δεν μας λες με δικά σου λόγια τι πιστεύεις ότι είναι το πιτ?
 
Last edited:


Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
θα το κοιταξω μεσω ραπιντ-σεαρ αν δεν τα καταφερω τοτε θα μηλισουμε..

αλλα και παλι θα πω αυτο που πιστευω και εγω ασχετο με το dvd..

Υ.Γ. δεν ειχαν γινει μονο σε μενα συστασεις αλλα και στον γαια.. αλλα δεν βλεπω να το αναφερεις που το ξαναξεκινησε..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η σύσταση ήταν ΣΑΦΗΣ και όπως μπορείς να διαπιστώσεις είναι στο δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο.

Mην συνεχίσετε το θέμα
Θα παρακαλέσω να λήξει το θεμα εδώ.
 




Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
απο εμενα εληξε κιολας..

θα ανοιξω αλλο θεμα σχετικα με το πως πρεπει να ειναι ενα πιτ κλπ...

το σκεφτικα αλλα θελει ωρες..
αν δεν ειναι ευκολο με το ραπιντ αυτο θα κανω...
 
Last edited by a moderator:


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Έχω να κάνω μια ερώτηση..
Διαβάζοντας από την αρχή κιόλας θέλω να ρωτήσω κάτι..

Ειπώθηκε στο Topic πως ο συνδυασμός του αίματος κάποιων πιτ και της εκπαίδευσης του μπορούν να το κάνουνε "κιλλερ"...

Μιλάμε δηλαδή για επιθετικές γραμμές αίματος οι οποίες συνεχιζουνε να υπάρχουν? Αν υπάρχουνε , μπορεί τελικά η εκπαίδευση του σκύλου να υπερνικήσει το βαθύτερο και πηγαίο ένστικτο του?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Υπάρχουν, ναι.
Δεν νομίζω. Με την έννοια ότι θα έχουμε σίγουρα ( ή μάλλον πιθανότατα) έναν σκύλο που στο 99% των περιπτώσεων δεν θα επιτίθεται σε ζώα, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ όχι έναν ισορροπημένο σκύλο. Μιλάω για σκύλους με έντονα ένστικτα, φυσικά.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ΑΣΧΕΤΟ.
Είδατε τις συμετοχές των "καθαρόαιμων" Πίτ-Μπουλ (Αμ. Σταφ) στο Πανευρωπαϊκό;;;;

Είναι η ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ ΦΥΛΗ (σε παρουσία στην έκθεση) με
325 περίπου συμετοχές!!!!:shock:
Οι λάτρεις της φυλής το ονομάζουν: "The Revenge of the Pit-Bull":p

http://www.eurodogshow2008.hu/index_en.html
 


nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
Nιωθω κι εγω την αναγκη να πω λιγα πραγματα για την συκγεκριμενη ρατσα καθως και αλλες που τις εχει παρει η μπαλα.Κατ αρχην να πω οτι εχω την μεγαλη ευχαριστηση να συνανταω σχεδον καθε μερα φιλους μου πλεον ανθρωπους που εχουν και πιτ,και dogue argentino και canario και το μονο σιγουρο συμπερασμα, γι αυτες τις παρεξηγημενες ρατσες,ειναι οτι ειναι σκληρα σκυλια και με μεγαλη αντοχη και μαζι τους και ο δικος μου κανει τελεια γυμναστικη οταν παιζουν.Το αλλο σιγουρο συμπερασμα (ναι ειναι αλλο ενα)ειναι οτι αυτες οι ρατσες εχουν πραγματικο προβλημα αφου πολυ συχνα "πεφτουν" σε προβληματικα χερια.Δεν ειναι τυχαιο οτι 5-6 τυποι δηθεν τσαμπουκαδες φουσκωτοι και τα σχετικα που κυκλοφορουν στο βουνο που βγαινω εχουν πιτ,ροτ,bull terrier και γενικα τετοια σκυλια.Η εμπειρια μου λεει ομως οτι αυτα τα σκυλια ειναι πολυ πιο παιχνιδιαρικα απο αλλες ακακες ρατσες και πολυ ανθρωποκεντρικα.Το θεμα ειναι ομως οτι αν σου βγει το ονομα δυσκολα το μαζευεις.Δεν εχω δει καμια σοβαρη προσπαθεια ουτε απο ομιλους και τετοια για διαφημηση αυτης της φιλης για εργασια(οχι με αρπαζεις και σε πυροβολω στα αυτια) και για αλλα αθληματα που ειναι πολλα αφου εχουν τη δομη.Τι αλλο να πω αυτα...:mad:
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Διαβασα λιγο και εγω και εγω τις αποριες μου...

αν εχουμε οντως pedigree και πιστοποιητικα για τα πιτ απο το 16ο αιωνα...
εχουμε σκεφτει τι χαρακτηρα εχουν αφησει οι κυνομαχιες τοσων αιωνων(μια και για αυτο εκτεφονταν τοσο πολυ) στο χαρακτηρα τους σε οτι αφορα το πως ειναι μαζι με αλλα ζωα και ποιο πολυ με αλλα πιτ(ποσοι "πρωταθλητες" αραγε δεν ζευγαρωσαν για την "τελεια" ρατσα)? ΔΕΝ ξερω ρωταω....

Αλλα ακομα και αν δεν εχει κανενα προβλημα γιατι το βαζετε να τραβαει φορτια και να κανει ενα σωρο αθληματα?αυτη ειναι η δουλεια του?η αναγκη για να ανακυριχθει το πιτ-μπουλ το καλλιτερο σκυλι ειναι καταλοιπο κυνομαχιων οπως και να το κανουμε

Και κατι αλλο ας πουμε οτι το πιτ κερδιζει ολλα τα αθληματα... οτι ειναι το ποιο γρηγορο και το ποιο δυνατο(που δεν ειναι. εγω ετσι πιστευω) απο ποτε ο καλος σκυλος ειναι αυτος που τραβαει πολλα κιλα??
δλδ αμα εγω ειμαι ο ποιο δυνατος ανθρωπος του κοσμου ειμαι και ο ποιο καλος?? η πρεπει να ειμαι ο ποιο γρηγορος??:confused:

Μια και οι μαχες που εδινε στη φυση δεν υπαρχει λογος να υπαρχουν τωρα
νομιζω οτι ο καλος ο σκυλος ειναι θεμα χαρακτηρα και οχι δυναμης-ταχυτητας.

τωρα αμα ηθελα ενα ζωο να τραβαει φορτια θα επερνα γαιδαρο η βοδι και οχι πιτ μπουλ:p
 
Last edited:








spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Αφου διαβασα 26 σελιδες και ειδα ολες τις αποψεις απο ολλες τις πλευρες νομιζω οτι μπορω να γραψω και εγω την γνωμη μου.

Οσον αφορα την επιθετικοτητα των πιτμπουλ οπως ξερετε ολοι τα μικροσωμα σκυλια ειναι και πιο νευρικα οσοι εχετε μεγαλυτερες ρατσες θα εχετε παρατηρησει στις βολτες σας ποσο τσαντιζονται και θελουν να επιτεθουν ενω συνηθως τα μεγαλοσωμα σκυλια αδιαφορουν σε περιπτωση ομως που ξεκινησει τον καυγα ο "μικρος" ολοι ξερουμε ποια θα ειναι η καταληξη και μετα δεν θα ειπωθει ενα κανις επιτεθηκε σε πιτμπουλ,ροοτ αλλα ενα πιτμπουλ,ροττ εφαγε ενα κανις.

Ακουσα παραδειγματα του τυπου περασα με το σκυλακι μου εξω απο μια αυλη και το πιτμπουλ που ηταν μεσα εκανε σα λυσσασμενο.Ολοι εχουμε περασει εξω απο αυλες και το gsd,ροττ,βοχερ,bulldog,μαλινουα,κανις,γουεστιε και πολλα αλλα εκαναν σα λυσασμενα αυτο σημαινει οτι το σκυλι εχει προδιαθεση στον τσακωμο.

Συμφωνω οτι η συγκεκριμενη ρατσα φτιαχτηκε για κοινομαχιες. ΑΛΛΑ δεν φτιαχτηκε με τσιμεντο φτιαχτηκε απο διασταυρωσεις πολλων ρατσων. Ακομα και ενας ασχετος με σκυλια καταλαβαινει οτι για να φτιαξεις μια ρατσα για κοινομαχιες πρεπει να ειναι δυνατη και επιθετικη με τα αλλα σκυλια. απα τι κανεις παιρνεις 5-10 ρατσες δυνατες και επιθετικες με τα αλλα σκυλια και φτιαχνεις αυτο που θες. παραλογο; δεν νομιζω αρα ρατσες επιθετικες στα αλλα ζωα υπηρχαν πριν τα πιτμπουλ και υπαρχουν ακομα.

το οτι διαλεγονται τα πιτμπουλ για κοινομαχιες δεν γινεται γιατι ειναι πιο επιθετικα απο αλλες ρατσες πχ ροττ η dobb η gsd γινεται γιατι σε σχεση με τις αλλες ρατσες δεν υπαρχει συγκριση σε αυτο το θεμα ειναι η ιδανικοτερη ρατσα γι αυτο διαλεγονται και οχι λογο επιθετικοτητας. αν κρινεται καταδικαστεο το οτι εχει ικανοτητες πανω σε αυτο το θεμα τοτε σκοτωστε και τον ζαμπιδη επειδη μπορει να μας τσακισει ολους.

επισης στις χωρες που εχουν απαγορευτει τα πιτ εχουν απαγορευτει και τα ροττ και τα dobb και τα dogo και πολλα αλλα.οσον αφορα την εκτροφη υπαρχουν πολλοι σοβαροι εκτροφεις σε ελλαδα και εξωτερικο που κανουν καλη δουλεια. το pedigree ειναι κατι παραπανω αλλα αν σκεφτεις σε τι κοσμο και απατη ζουμε δεν μου λεει και πολλα μιας και τα πλαστα κυκλοφορουν σαν ραπανακια.

οσον αφορα την ποικιλομορφια του και τις ψιλοδιαφορες στα χαρακτηριστικα εγω δεν το θεωρω κακο οταν προκειται για μια ρατσα δεν θελω να υπαρχει αρια φυλη και να ειναι ολα ιδια εκτιμω την διαφορετικοτητα του καθε σκυλου. αν σκεφτει κανεις ποσα κουταβια εχουν σκοτωθει για να μην χαλασουν οι γραμμες των εκτροφεων σε αναγνωρισμενες ρατσες εγω λυπαμαι.

τελος να πω οτι εχω γνωρισει πολλα σκυλια στην ζωη μου αγρια πιτμπουλ, ηρεμα πιτμπουλ, αγρια ροττ, ηρεμα ροττ, αγρια boxer, ηρεμα boxer κ.ο.κ αρα δεν νομιζω οτι παιζει ρολο η ρατσα

ΥΓ: εγω λατρευω τον φιλο μου (pitbull) επειδη θα εκανε τα παντα για μενα επειδη εχει τον δικο του χαρακτηρα επειδη δεν μοιαζει ουτε εμφανισιακα με κανεναν αλλο και ολα υτα τον κανουν ξεχωριστο.

συγγνωμη για το τεραστιο post και που σας κουρασα απλα ηθελα να πω την αποψη μου
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981