Pitbull σε εξωτερικο χωρο


Status
Κλειδωμένο θέμα

l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εξειδικευμενη βοηθεια εχω παρει ηδη απο 2 γιατρους. Απο τους υπολοιπους 5 συμβουλες θελω χωρις παιδιαστικη ειρωνια.
Από τους κτηνιάτρους να αναζητάς συμβουλές για ιατρικά θέματα.
Για χαρακτήρες σκύλων καλό είναι να απευθύνεσαι σε εκπαιδευτές και σε άλλους ιδιοκτήτες που όμως έχουν την γνώση να σου πουν πέντε σωστά πράγματα, δεν είναι όλοι οι ιδιοκτήτες σκύλων ψαγμένοι σχετικά με την φυλή που έχουν.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
τι να την κανεις την εξειδικευμενη βοηθεια απο κατοχο πιτ μπουλ αφου το δικο σου σκυλακι δεν θα ειναι καθαρο πιτμπουλ ?:confused:
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
newfish τα έχεις όλα εντελώς στραβά στο κεφάλι σου...με το συμπάθειο (όσο γίνεται)
άσε αυτό το θέμα και κάνε μια βόλτα στο φόρουμ να διαβάσεις μερικά άλλα...τα sticky ας πούμε στην ενότητα Εκτροφή και Αναπαραγωγή...μπας και...
 


apsu

Well-Known Member
8 Μαϊου 2010
103
0
παιδια ο ανθρωπος εχει παρει ηδη την αποφαση του να εχει τον σκυλο σε εξωτερικο χωρο, δεν χρειαζεται να ειστε επιθετικοι γιατι και αυτον τον ενοχλειτε και τη ζαχαρενια σας χαλατε.
και ναι, υπαρχουν ανθρωποι που δεν γουσταρουν να συζουν με ενα σκυλο για τον α η τον β λογο.Επισης μην ξεχνατε οτι σε περιπτωση που τον αποκτισει και δεθει μαζι του μπορει αργοτερα να θελησει κατι παραπανω και να τον βαλει μεσα.Υπαρχουν πολλες πιθανοτητες...
εχω στον στενο φιλικο μου κυκλο και ανθρωπο που εχει σκυλο 60 κιλα μεσα στο σπιτι και παρολο το πηξιμο που τρωει με τα σαλια και τις τριχες εχει συνηθισει και κανει υπομονη γιατι του αρεσουν αλλα πραγματα στη συμβιωση, ξερω ομως και περιπτωση που ενω αγαπαει τον σκυλο του, τον εχει σε ειδικα διαμορφωμενο χωρο στον κηπο, μαλιστα εχει δωσει και ενα σκασμο λεφτα για να τον φτιαξει, αλλα δεν γουσταρει να τον εχει μεσα. Απο τη μια δεν θελει τριχες μεσα στο σπιτι του και απο την αλλη εχει την πεποιθηση οτι ο σκυλος ειναι πιο ευτυχισμενος σε μεγαλο δικο του χωρο με περισσοτερα ερεθισματα.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι. Καλο ειναι να παρεχουμε ενημερωση για να βοηθησουμε καποιον αλλα δεν μπορουμε να επιβαλλουμε τις αποψεις μας...
Κατα τη γνωμη μου φιλε
newfish, επανεξετασε λιγο το θεμα του εξω και εαν επιμενεις φτιαξε εναν χωρο ωστε ο σκυλος σου να ειναι ασφαλης απο τους κακοβουλους ανθρωπους και τα στοιχεια της φυσης και φροντισε να περνας απλετο χρονο μαζι του για βολτες και παιχνιδια. Να ξερεις οτι για να ειναι ευτυχισμενος ο σκυλος σου πρεπει να περνας χρονο μαζι του. Ειδικα αν ειναι στον κηπο ο χρονος αυτος αυξανεται...αλλιως ο σκυλος σου θα εχει προβληματα συμπεριφορας και θα ειναι δυστυχισμενος...
Αυτα απο μενα, καλο βραδυ
 


newfish

Active Member
22 Νοεμβρίου 2012
34
0
τι να την κανεις την εξειδικευμενη βοηθεια απο κατοχο πιτ μπουλ αφου το δικο σου σκυλακι δεν θα ειναι καθαρο πιτμπουλ ?
Ποιο ειναι κατα την γνωμη σου καθαρο pitbull? Απο ποια σκυλια πιστευεις οτι δημιουργηθηκε το APBT?
Τι σημαινει το Τ στο παραπανω αρτικολεξο?

newfish τα έχεις όλα εντελώς στραβά στο κεφάλι σου...με το συμπάθειο (όσο γίνεται)
άσε αυτό το θέμα και κάνε μια βόλτα στο φόρουμ να διαβάσεις μερικά άλλα...τα sticky ας πούμε στην ενότητα Εκτροφή και Αναπαραγωγή...μπας και...
Διαβασα καποια και διαφωνω με αρκετα.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Μπες στο pitbull club gr τοτε να μιλησει με ιδιοκτητες, εφοσον δε σ ενδιαφερουν οι υπολοιποι.

Δε ξερω με τι κτηνιατρος μιλας αλλα ο κτηνιατρος ειναι ειδικος μονο σε θεματα υγειας, και στο πανεπιστημιο δε διδασκονται για τις διαφορες φυλες.
Μονο εκτροφεις κι εκπαιδευτες γνωριζουν για τις αναγκες της φυλης.

Το θεμα του τριχωματος, του διπλου μανδυα που λεμε , ειναι παρα πολυ σημαντικο. Αν δεν ηταν,πχ δε θα χαν χασκι στη σιβηρια που αντεχουν τον καιρο λογω του τριχωματος που εχουν. Θα χαν πιτμπουλ, μποξερ και οποιαδηποτε αλλη φυλη τελοσπαντων.

Οι δικοι μας οι ποιμενικοι, οι ελληνικοι που ναι φτιαγμενοι για να ζουν σ εξωτερικους χωρους, ή και οι καυκασιοι επισης, εχουν και το αντιστοιχο τριχωμα.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Εγώ απλά θέλω να εκφράσω το θαυμασμό μου για κάποια μέλη,τα οποία όντας χρήστες από το 2007 και εντεύθεν,απαντάνε σε ένα τέτοιο post σαν αυτό,με μια απόλυτα γνωστή,χιλιοειπωμένη και βαρετή σεναριακή εξέλιξη.

Νέος χρήστης μπαίνει κ κάνει μια επιφανειακά αφελή ερώτηση.Ακολουθούν 2-3 διευκρινιστικά post από παλιά μέλη,ώστε να γίνει το κατάλληλο scouting του νέου μέλους.Το νέο μέλος δίνει περισσότερες απαντήσεις στη συνέχεια,πιο ευθείς αυτή τη φορά.Μετά ακολουθεί το κράξιμο και η κατήχηση,άλλοι με tact άλλοι πιο "ωμά".
Το νέο μέλος επιστρέφει,αμυνόμενο αυτή τη φορά των αρχικών του τοποθετήσεων,για back up φέρνει επίσης και την επιστημονική ιδιότητα του κτηνιάτρου του.Κατηγορεί τα παλιά μέλη για φονταμενταλισμό.
Θεωρεί πως οι έως τώρα απαντήσεις που τουυ δόθησαν,δεν ήταν οι πρέπουσες που θα τον έκαναν να αλλάξει άποψη η να αναθεωρήσει.Τα παλιά μέλη καταννοούν ότι εδώ έχουμε ακόμα μία υπόθεση,όπως πολλές άλλες.Κάποιοι δε μπαίνουν καν στη διαδικασία να γράψουν.Κάποιοι προσπαθούν με έξυπνες τοποθετήσεις να δώσουν ένα κίνητρο να δει τα πράγματα από άλλο πρίσμα το νέο μέλος.
Κάποιοι είναι πιο ευθείς και του λένε πως είναι ακατάλληλος για ιδιοκτήτης.
Συνεχίζεται αυτό το τροπάρι για 15-20-25 + σελίδες.
Το νέο μέλος δεν είναι ιδιαίτερα ενθουσιασμένο και οι πιθανότητες συνηγορούν ότι δεν θα συνεχίσει να γράφει για πολύ καιρό ακόμα.Κανένα από τα παλιά μέλη δεν θα μάθει τι έκανε η θα κάνει τελικά το νέο μέλος μετά το "σβήσιμο" του θέματός του.Μπορούν να κάνουν μόνο υποθέσεις.
Μετά από ένα χ διάστημα το νέο μέλος επιστρέφει.Με άλλο nickname,άλλη προσωπικότητα,άλλη αφελή ερώτηση και άλλη ιστορία σαν background.
Τα παλιά μέλη (όσα αντέχουν ακόμα) θα είναι κ πάλι εκεί να παίξουν το δικό τους μέρος του σεναρίου κ πάλι!
 
Last edited:


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ποιο ειναι κατα την γνωμη σου καθαρο pitbull? Απο ποια σκυλια πιστευεις οτι δημιουργηθηκε το APBT?
Σίγουρα όχι η μίξη με bull terrier. Μπορει να έχουν κοινή ιστορία και να έχουν κάποιες κοινές γραμμές στο παρελθόν αλλα είναι διαφορετικές φυλές πολλα χρόνια τώρα.

Λοιπόν ο σκύλος που θέλεις να αποκτήσεις λογικά, θα έχει πολυ ενέργεια και υψηλό drive.
Μπορείς να τα χειριστεις;
Έχεις εμπειρία απο τέτοιους σκύλους;
Έχεις χρόνο προς διάθεση για αυτά;



Using tapatalk app
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Το έξω αν το κάνεις σωστά κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα αλλά αν το πάρεις και δεν ασχολήσαι μαζί του θα το φας το κεφάλι σου.
Σκύλι χωρίς εκτώνωση είναι κακό σκυλί.
Το΄οτι έχεις αυλή δεν συμένει ότι δεν πρέπει να βγαίνει βόλτα το ζωντανό.

Επειδή έχεις και μικρό παιδάκι αν δεν μεγαλώσεις σωστά το σκυλάκι δεν αργεί να γίνει το κακό ψάξτο και άλλο το θέμα. Πως θα το μεγαλωσεις σωστή συμπεριφορά κτλ.
Αποψη μου ψάξου να πάρεις θυλικό μιας και είσαι άπειρος ιδοκτήτης μην πας σε αρσενικό και κοίτα από τώρα για την στείρωση.
Δεν ξέρω σε ποία περιοχή μένεις και οι γιατροί σου είπαν οκ, αν μένεις καμία Κοζάνη, Φλώρινα κτλ κάνε καλό σπιτάκι γιατί δεν τον βλέπω καλά, και αυτό με τον διπλό μανδύα που σου λένε τα παιδία έχουν δίκιο. Ο δικό μου την βγάζει άνετα στους -15 (δοκιμασμένο) το πιτ χλωμό το βλέπω.
Απλά δεν το έχεις ψάξει το θέμα αρκετά και τα πράματα δεν μας έρχονται όπως τα έχουμε στο μυαλό μας παντα.
Και να σου πω αφού θα τον έχει μέσα στην κουταβίσια περίοδο έχεις περάσει τα δύσκολα αν θες.
Και σκέψου την βόλτα του σκύλου σαν την τηλεόραση βγαίνει έξω εξερευνεί καινούριες μυρωδίες κτλ.

Υ.Γ. Ο φίλος σου είναι ανεγκέφαλος τι περίμενε να κάνουν ένα αρσενικό και ένα θυλικό άστειρωτα;; Δεν ήταν ατύχημα το ήθελε και το έκανε. Να το κρατήσει τουλάχυστον με την τοκετοομάδα 60+ αλλίως θα παει πίσω ο σκύλος αρκετα.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Θα παρω ενα APBT και θα το εχω απο την αρχη σε εξωτερικο χωρο. Ξερει κανεις απο ποια ηλικια το κουταβι ειναι ικανο να ζησει εξω? Ερχεται και χειμωνας , γι'αυτο ρωταω.
Καλύτερα να μη μείνει το κουτάβι έξω :) Το πιθανότερο είναι να μην αναπτύξει καλό χαρακτήρα, και το πιο σοβαρό που πρέπει να σκεφτείς είναι ότι κινδυνεύει να φάει φόλα! Τέλος, αυξάνουν πολύ οι πιθανότητες να κολλήσει καλαζάρ. Το ρισκάρεις;

Εγώ απλά θέλω να εκφράσω το θαυμασμό μου για κάποια μέλη,τα οποία όντας χρήστες από το 2007 και εντεύθεν,απαντάνε σε ένα τέτοιο post σαν αυτό,με μια απόλυτα γνωστή,χιλιοειπωμένη και βαρετή σεναριακή εξέλιξη.

Νέος χρήστης μπαίνει κ κάνει μια επιφανειακά αφελή ερώτηση.Ακολουθούν 2-3 διευκρινιστικά post από παλιά μέλη,ώστε να γίνει το κατάλληλο scouting του νέου μέλους.Το νέο μέλος δίνει περισσότερες απαντήσεις στη συνέχεια,πιο ευθείς αυτή τη φορά.Μετά ακολουθεί το κράξιμο και η κατήχηση,άλλοι με tact άλλοι πιο "ωμά".
Το νέο μέλος επιστρέφει,αμυνόμενο αυτή τη φορά των αρχικών του τοποθετήσεων,για back up φέρνει επίσης και την επιστημονική ιδιότητα του κτηνιάτρου του.Κατηγορεί τα παλιά μέλη για φονταμενταλισμό.
Θεωρεί πως οι έως τώρα απαντήσεις που τουυ δόθησαν,δεν ήταν οι πρέπουσες που θα τον έκαναν να αλλάξει άποψη η να αναθεωρήσει.Τα παλιά μέλη καταννοούν ότι εδώ έχουμε ακόμα μία υπόθεση,όπως πολλές άλλες.Κάποιοι δε μπαίνουν καν στη διαδικασία να γράψουν.Κάποιοι προσπαθούν με έξυπνες τοποθετήσεις να δώσουν ένα κίνητρο να δει τα πράγματα από άλλο πρίσμα το νέο μέλος.
Κάποιοι είναι πιο ευθείς και του λένε πως είναι ακατάλληλος για ιδιοκτήτης.
Συνεχίζεται αυτό το τροπάρι για 15-20-25 + σελίδες.
Το νέο μέλος δεν είναι ιδιαίτερα ενθουσιασμένο και οι πιθανότητες συνηγορούν ότι δεν θα συνεχίσει να γράφει για πολύ καιρό ακόμα.Κανένα από τα παλιά μέλη δεν θα μάθει τι έκανε η θα κάνει τελικά το νέο μέλος μετά το "σβήσιμο" του θέματός του.Μπορούν να κάνουν μόνο υποθέσεις.
Μετά από ένα χ διάστημα το νέο μέλος επιστρέφει.Με άλλο nickname,άλλη προσωπικότητα,άλλη αφελή ερώτηση και άλλη ιστορία σαν background.
Τα παλιά μέλη (όσα αντέχουν ακόμα) θα είναι κ πάλι εκεί να παίξουν το δικό τους μέρος του σεναρίου κ πάλι!
:D
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δύο τρία πράγματα κι από εμένα....

Πρώτον, και με την μικρότερη σημασία, σχετικά με τις φυλές και την καθαροαιμία νομίζω ότι έχεις παρανοήσει κάπως...
Το γεγονός ότι μια φυλή έχει χρησιμοποιηθεί κάποια στιγμή στην ιστορία της δημιουργίας κάποια άλλης δεν την καθιστά αποδεκτό ταίρι σε ένα ζευγάρωμα και οι απόγονοι ενός τέτοιου ζευγαρώματος είναι ημίαιμα σκυλιά με μεγαλύτερη ή μικρότερη απόκλιση τόσο μορφολογικά όσο και στον χαρακτήρα από τις δύο φυλές!
Ενα τυχαιο παράδειγμα...το bullmastiff έχει bulldog και mastiff μέσα του...αν ζευγαρώσει αυτή την στιγμή ένα bullmastiff με ενα bulldog τα κουτάβια δεν μπορούν σε καμία περιπτωση να θεωρηθούν bullmastiff!

Δεύτερον, που ειναι και η ερωτηση σου....
Για εμένα, και πάλι, η ιδανική επιλογή είναι η μέση λύση...
Δηλαδή, εφόσον υπαρχει η επιλογή του κήπου, το ιδανικό είναι ο σκύλος να περνάει την ώρα του τόσο στον κήπο όσο και μέσα στο σπίτι μαζί με την υπόλοιπη αγέλη του, εσένα και την οικογένειά σου!
Να μην αποκλείεται δηλαδή μονο εξω...
Να περνάει τις μοναχικες ώρες του έξω, με περισσότερα ερεθίσματα, αλλά το απόγευμα να μπορεί να αράξει στα πόδια σου την ώρα που βλέπεις τηλεόραση ας πούμε...
Δυστυχώς, αν και πολύτιμος, ο κήπος κρύβει μια πολύ μεγάλη παγίδα...
Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες με κήπο πέφτουν στο τρυπάκι ότι σιγά...ο σκύλος στον κήπο είναι, έχει να ασχοληθεί δεν χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλέον εγώ...φεύγοντας για την δουλειά και γυρνώντας του έριξα κι ένα φιλικό χτύπημα στην πλάτη κάθησα και μαζί του κανά πεντάλεπτο, όλα καλά, όλα ανθηρά...
Όμως, ο σκύλος έχει περισσότερες ανάγκες από αυτές και η απομόνωση του στον κήπο απλά τις κρύβει από τα μάτια του ιδιοκτήτη, που βρίσκεται μέσα και δεν βλέπει πως περνάει την μέρα του ο σκύλος έξω!
Βέβαια, εύκολα εσύ μπορείς να πεις, όχι σε μένα, αλλά στον εαυτό σου, ότι εγώ δεν υπάρχει καμία περίπτωση να παραμελώ τον σκύλο μου...και θα ασχολούμαι επαρκώς καθημερινα...και μακάρι να το κάνεις!
Δυστυχώς προσωπικά τα άτομα που γνωρίζω που ο σκύλος τους ζει αποκλειστικά και μόνο στον κήπο αλλά ταυτόχρονα ασχολούνται σωστά με αυτόν μετρούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού....

Και φυσικα, επειδή αναφέρθηκε κάποια στιγμή πριν από αρκετές σελίδες το θέμα της βόλτας και των αναγκών, ακόμα κι αν υπάρχει κήπος, οι καθημερινες βόλτες, έξω από τον κήπο, είναι επιβεβλημένες, βρέξει, χιονίσει γιατί οι βόλτες αυτές καλύπτουν πολλές περισσότερες ανάγκες στον σκύλο από το να....κάνει τις ανάγκες του!
Εντάξει, αν χιονίζει επί μια βδομάδα, είσαι με 40 πυρετό κι έχεις σπάσει και το πόδι σου, εφόσον υπάρχει ο κήπος μπορείς να παραλήψεις μια βόλτα, αλλά όλες τις άλλες μέρες οφείλεις να είσαι στις επάλξεις...
 


newfish

Active Member
22 Νοεμβρίου 2012
34
0
foibos συμφωνω σε αρκετα απο αυτα που λες και σε καποια σε μικροτερο βαθμο.
Αν δεν χρησημοποιω τον εξωτερικο χωρο ως χωρο διαβιωσης . οταν θα ειναι μεσα ο σκυλος που θα μενει?
Στο λεγομενο crate?
Για εμενα crate=φυλακη. Προσωπικα προτιμω τον σκυλο μου εξω , εστω και με 2 βαθμους κελσιου παρα να με κοιταει πισω απο τα καγκελα μεσα σε 1 τ.μ. Τουλαχιστον εξω θα του δινεται η δυνατοτητα να κανει ΟΤΙ θελει. Πως ξερετε οτι οποιος εχει crate δεν το χρησιμοποιει εκτεταμενα χωρις λογο μονο και μονο επειδη βολευει?
Με κατι αλλο που διαφωνω και λιγο ασχετο ειναι ο πνιχτης. Τον χρησιμοποιουν πολλοι εδω μεσα και ειναι αποδεκτος? Αν δεν μπορεις να διορθωσεις και να εκπαιδευσεις τον σκυλο σου, δωσε λεφτα να παει σε εκπαιδευτη να σου κανει την μιση δουλεια και ασε τον πνιχτη.
Τελος και πιο σημαντικο. Εγω παιρνω τον σκυλο και τον εχω μεσα στο σπιτι. Κανω τα παντα οσο πιο σωστα μπορω και τον δεχομαι σαν αναποσπαστο κομματι της οικογενειας.
Ποιος βαζει το χερι του στην φωτια οτι δεν υπαρχει η πιθανοτητα ο σκυλος μια μερα χωρις κανενα απολυτως λογο θα επιτεθει και θα βλαψει το παιδι μου? Μεχρι και στο πιο ακραιο σημειο, που καταλαβαινετε πιο ειναι.
Εχει γινει πολλες φορες και επεσε το ματι μου και σε μια παρομοια περιπτωση μελους αυτου του φορουμ.
Σε αυτην την περιπτωση θα χασω και εγω και ο σκυλος που θα παει για ευθανασια.
Και επειδη δεν μου αρεσει να ρισκαρω και να παιζω με τις πιθανοτητες, προτιμω προκειμενου να αποφυγω εντελως αυτην την κατασταση να στερησω απο τον σκυλο μου 2 βολτες και να κρυωσει λιγο 3 απο τους 12 μηνες του χρονου. Γιατι τοσο κραταει το κρυο στην ελλαδα.
Οσο για το τελευταιο δεν υπαρχει τροπος να του κανω πιο ανετο το σπιτακι? Οπως για παραδειγμα ενα θερμαινομενο υποστρωμα?
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
foibos συμφωνω σε αρκετα απο αυτα που λες και σε καποια σε μικροτερο βαθμο.
Αν δεν χρησημοποιω τον εξωτερικο χωρο ως χωρο διαβιωσης . οταν θα ειναι μεσα ο σκυλος που θα μενει?
Στο λεγομενο crate?
Για εμενα crate=φυλακη. Προσωπικα προτιμω τον σκυλο μου εξω , εστω και με 2 βαθμους κελσιου παρα να με κοιταει πισω απο τα καγκελα μεσα σε 1 τ.μ. Τουλαχιστον εξω θα του δινεται η δυνατοτητα να κανει ΟΤΙ θελει. Πως ξερετε οτι οποιος εχει crate δεν το χρησιμοποιει εκτεταμενα χωρις λογο μονο και μονο επειδη βολευει?
Με κατι αλλο που διαφωνω και λιγο ασχετο ειναι ο πνιχτης. Τον χρησιμοποιουν πολλοι εδω μεσα και ειναι αποδεκτος? Αν δεν μπορεις να διορθωσεις και να εκπαιδευσεις τον σκυλο σου, δωσε λεφτα να παει σε εκπαιδευτη να σου κανει την μιση δουλεια και ασε τον πνιχτη.
Τελος και πιο σημαντικο. Εγω παιρνω τον σκυλο και τον εχω μεσα στο σπιτι. Κανω τα παντα οσο πιο σωστα μπορω και τον δεχομαι σαν αναποσπαστο κομματι της οικογενειας.
Ποιος βαζει το χερι του στην φωτια οτι δεν υπαρχει η πιθανοτητα ο σκυλος μια μερα χωρις κανενα απολυτως λογο θα επιτεθει και θα βλαψει το παιδι μου? Μεχρι και στο πιο ακραιο σημειο, που καταλαβαινετε πιο ειναι.
Εχει γινει πολλες φορες και επεσε το ματι μου και σε μια παρομοια περιπτωση μελους αυτου του φορουμ.
Σε αυτην την περιπτωση θα χασω και εγω και ο σκυλος που θα παει για ευθανασια.
Και επειδη δεν μου αρεσει να ρισκαρω και να παιζω με τις πιθανοτητες, προτιμω προκειμενου να αποφυγω εντελως αυτην την κατασταση να στερησω απο τον σκυλο μου 2 βολτες και να κρυωσει λιγο 3 απο τους 12 μηνες του χρονου. Γιατι τοσο κραταει το κρυο στην ελλαδα.
Οσο για το τελευταιο δεν υπαρχει τροπος να του κανω πιο ανετο το σπιτακι? Οπως για παραδειγμα ενα θερμαινομενο υποστρωμα?

Κοίτα όμως δεν είναι λύση να μην τον φέρνεις σε επαφή με το παιδί και με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας σου. Και ποτέ μην αφήνεις το σκυλί μόνο με το παιδί όσο και αν εμπιστεύεσαι το σκύλο.
Μικρό ή μεγάλο σκύλο δεν έχει σημασία, επίσης να προσέχεις όταν παίζει ο μικρός με το κουτάβι μην το χτυπήσει πάνω στο παιχνίδι του.
Να σου πω μου φένεται ότι το έχεις λίγο από φόβο γιατί είναι πιτ ή είναι η ιδέα μου;
Εδώ πάντως είχαμε ένα θάνατο μωρού από δάγκωμα Τζακ Ράσελ η φυλή και το μέγεθος σχετικά είναι, τα Ριτρίβερ νομίζω στην Αμερική είναι μέσα στο τοπ 5 των επιθέσεων σε άνθρωπο. Αν είναι να έχεις τέτοιες φοβίες και ανησυχίες κάθε φορά που έρχεται ο μικρός σε επαφή με το σκύλο θα αρρωστήσεις φίλε μου ξανασκέψου το.
Κοίτα το έξω αν κάνεις σωστό σπίτι δεν θα έχει λογικά πρόβλημα, ψάξε στο φόρουμ έχει οδηγίες σε αντίστοιχο θέμα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
'Εχεις διαβάσει λίγο από όλα και έχεις φτιάξει έναν αχταρμά στο μυαλό σου.
Ας ξεκινήσω από το τελευταίο. Δηλαδή ο σκύλος στον κήπο που θα ζει δεν θα έχει επαφή με το παιδί σου; Σε απομόνωση θα τον έχεις. Και όταν θα τον έχεις σε απομόνωση και μια μέσα που θα λείπεις το παιδί πάει να παίξει με τον σκύλο χωρίς κανείς να τον δει ξέρεις τι μπορεί να γίνει;
Ο σκύλος και το παιδί πρέπει να έρθουν σε επαφή από την αρχή και η σχέση τους να εξελιχθεί καθώς μεγαλώνουν και οι δύο. Και πάλι, όταν θα είναι μαζί και θα παίζουν θα υπάρχει πάντα επίβλεψη από κάποιον μεγάλο.

Το κρέιτ τώρα. Ασφαλώς και μπορεί κάποιος με κρέιτ να το χρησιμοποιεί λάθος και να έχει τον σκύλο του όλη μέρα μέσα. Αυτό τι σημαίνει, ότι δεν θα ενημερώσει ένας εκπαιδευτής τον κάτοχο σκύλου για την σωστή χρήση του κρέιτ. Ότι πρέπει να πούμε ότι είναι λάθος η χρήση του επειδή μπορεί να γίνει κατάχρηση από κάποιον; Μα αυτός που θα κάνει κατάχρηση του κρέιτ , και κρέιτ να μην έχει θα δένει τον σκύλο πολλές ώρες .

Όσο για τους πνίχτες και την λάθος χρήση τους, συμβαίνει ακριβώς το ίδιο. Υπάρχουν πολλοί που παραλείποντας τον εκπαιδευτή θα κάνουν χρήση ενός εργαλείου χωρίς να ξέρουν πως να τον χρησιμοποιούν. Βέβαια στο θέμα πνίχτη υπάρχουν διάφορες θεωρίες γιατί υπάρχουν και σχολές που λένε ότι λάθος σωστό ο πνίχτης είναι ΛΑΘΟΣ. Τελεία και παύλα. Από κει και πέρα διαβάζεις και τις δύο θεωρίες και αποφασίζεις.

Έχω να σου πω κάτι εντελώς φιλικά. Δεν χρειάζεται να πάρεις σκύλο. Και σίγουρα όχι μία μίξη δύο δύσκολων φυλών για πρώτο σου σκύλο. Όπως σου μπήκε η ιδέα δούλεψε και θα σου φύγει. Ο σκύλος δεν χρειάζεται θερμαινόμενο πάτωμα, θέλει παρέα και αγέλη. Και εσύ δεν χρειάζεσαι σκύλο.
Κι επειδή ανέφερες το θέμα του nasouk που διάβασες, διάβασε λίγο το τελευταίο του ποστ. Αν το καταλάβεις θα σου δώσει ένα καλό μάθημα. Μιλάει για το πόσο κακό μπορεί να κάνει ο εγωισμός..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Δεν χρειάζεται να πάρεις σκύλο. Και σίγουρα όχι μία μίξη δύο δύσκολων φυλών για πρώτο σου σκύλο. Όπως σου μπήκε η ιδέα δούλεψε και θα σου φύγει. Ο σκύλος δεν χρειάζεται θερμαινόμενο πάτωμα, θέλει παρέα και αγέλη. Και εσύ δεν χρειάζεσαι σκύλο.
Κι επειδή ανέφερες το θέμα του nasouk που διάβασες, διάβασε λίγο το τελευταίο του ποστ. Αν το καταλάβεις θα σου δώσει ένα καλό μάθημα. Μιλάει για το πόσο κακό μπορεί να κάνει ο εγωισμός..
Ω ναι!!!!!!!!! :fan:
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Δε θέλω να φανεί προσβλητικό.... αλλά ο σκύλος για κάποιους ανθρώπους μοιάζει σαν ένα γρήγορο αυτοκίνητο ή ένα μεγάλο σπίτι. Ο σκύλος δεν είναι για να κάνεις μούρη. Και μιλάω γενικά. Το σκύλο τον επιλέγεις γιατί πρώτον θέλεις πραγματικά ένα σκύλο και δευτερον με βάση τις αναγκες σου. Αν πχ έχεις οικογένεια- παιδί θα επιλέξεις ένα σκύλο ο οποίος θα είναι κατάλληλος για αυτη τη κατάσταση. Δε θα πάρεις μια ράτσα την οποία κατα βάθος δε θα την εμπιστευεσαι. Γιατί δεν είναι ούτε τσάντα, ούτε ακριβό ρολόι για να βγαίνεις εξω κι όλοι να λένε "πω πω ρε μάγκα, τι ώραίο κομμάτι είναι αυτό!"
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Για μενα αν σε ενδιαφερει να εχεις ενα σκυλακο μπορεις να πας σε ενα καταφυγιο και να παρεις ενα ενηλικο σκυλο μικρου η μεσαιου μεγεθους οπου θα μενει μεσα μαζι σου..Θα εχει καλο χαρακτηρα και δεν θα ειναι κυριαρχικος ωστε να μην φοβασαι μηπως γινει καποιο συμβαν με το παιδι σου..Φυσικα για να μην συμβει τιποτα πρεπει να δουλεψεις πολυ την σχεση σου με τον σκυλο αλλα και την σχεση του παιδιου με το σκυλι..Το να εχεις ενα σκυλο εξω με σκοπο να μην γινει τιποτα ειναι λαθος..Μπορει να λειπεις να ανοιξει το παιδι το κλουβι του σκυλιου και να γινει χαμος μετα..Η ζωη με ενα σκυλο δεν ειναι για ολους..Σιγουρα εχεις περισσοτερη "βρωμα" την οποια με καποιες φορες καθαριοτητα δεν θα την εχεις..Απο την αλλη θα εχεις την αγαπη και την αφοσιωση ενος σκυλιου αλλα και την χαρα να ζεις και να εχεις στιγμες μαζι του..Ακομα και τα πιο δυσκολα η σκληρα σκυλια που ανετα θα μπορουσαν να επιβιωσουν εξω πιστευω οτι μεσα θα ηταν πολυ καλυτερα..Σκεψου το καλα πριν παρει σκυλο γιατι θα πρεπει να ασχολεισαι,να ξοδευψεις χρηματα και να αφιερωσεις πολυ χρονο μαζι του ωστε να εχετε μια σωστη συμβιωση..Για μενα δεν εισαι ετοιμος ακομα να παρεις σκυλο..Πιστευω απλα οτι σου πε ο φιλος σου οτι εχει κουταβια και μπηκες εδω να δεις τι παιζει με ενα σκυλο και πως ειναι η ζωη μαζι του...
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
American Pit Bull Terrier - Wikipedia, the free encyclopedia

Απλα για να παρεις καποιες εγκυκλοπαιδικες γνωσεις για το τι ειναι αυτο που αποκαλεις εν συντομια pitbull.
Ευχαριστώ πολύ, αλλά γιατί μου δείχνεις για APBT? Αυτό θα πάρεις; Με γονείς ίδιας φυλής και Pedigree; Όχι. Άρα άκυρες οι πληροφορίες για την περίπτωσή σου.

Που βλεπεις το περιεργο να διασταυρωθει PitBull με BullTerrier?
Ολα τα PitBull δεν εχουν αιματα απο BullTerrier?
Αν κανω λαθος διορθωσε με.
Έπεσες σε λάτρη φυλής EBT τώρα. Και για να σου απαντήσω..όχι δεν έχουν τα English Bull Terrier αίματα από APBT. Αλλά και να είχαν, αυτό έγινε πριν 200 χρόνια, η φυλή εξελίχθηκε, σταθεροποιήθηκε και πλέον δεν υπάρχουν μείξεις μεταξύ φυλών, πόσο μάλλον από ανίδεους.

Επισης γιατι βρισκεις πια τοσο τραγικο το γεγονος να αποκτησει καποιος κουταβια απο τα σκυλια του?
Σε πειραξαν δηλαδη 7 κουταβια που ειναι δεδομενο οτι ολα θα βρουν ενα σπιτι και δεν σε πειραζουν τα χιλιαδες αδεσποτα που γεννιουνται καθε τοσο??
μηπως βλεπεις το δεντρο και οχι το δασος?
Φυσικά και βλέπω το δέντρο. Γιατί γεμίσαμε δέντρα και το δάσος έχει πάρει ανεξέλεγκτες διαστάστεις. Τι θέλω να πω;
Ο λόγος που υπάρχουν αδέσποτα είναι ανεύθυνες γέννες σαν και του φίλου σου. Σκέψου αν όλοι όσοι είχαν σκύλο είτε καθαρόαιμο είτε ημίαιμο, τον ζευγάρωναν έτσι χωρίς λόγο. Σκέψου πόσο χειρότερη θα ήταν η κατάσταση. Και η κατάσταση είναι ήδη τραγική, γιατί συνεχώς δημιουργούνται καινούρια αδέσποτα παρά τις φιλότιμες προσπάθειες φιλοζωικών οργανώσεων να στειρώνουν αδέσποτα σκυλιά [ακόμα κι αν αυτά δε βρίσκουν σπίτι]. Οπότε κάποιος άλλος βάζει το χεράκι του στη διαιώνιση του είδους.

Επειδή ακριβώς αυτά τα 7 κουτάβια [ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ] γεννήθηκαν και πρέπει να βρούνε σπίτι, όπως όλα τα σκυλιά του κόσμου, σημαίνει αυτόματα ότι άλλα 7 κουτάβια που περιμένουν σε κλουβιά φιλοζωικών θα μείνουν για άλλο τόσο εκεί..

και αν σε πειραζει η κατασταση με τα αδεσποτα τι κανεις εσυ προσωπικα για αυτο??
Υιοθέτησα σκύλο από φιλοζωική, προωθώ ΜΟΝΟ σκυλιά από φιλοζωικές σε φίλους και όποτε μου περισσεύει κανά φράγκο κάνω το καλό να φάει και κανένα άλλο ζωντανό, εκτός από το δικό μου.
Και δεν είμαι μόνο εγώ. Υπάρχουν πολλοί σαν εμένα, ακόμα πιο δραστήριοι κι ακόμα πιο σταθεροί στο έργο τους. Τι να το κάνεις όμως όταν υπάρχουν χιλιάδες ηλίθιοι εκεί έξω που συνεχίζουν την ανεξέλεγκτη παραγωγή κουταβιών;

Αν καποιος εχει στην κατοχη του pitbull , γιατι για μενα μονο αυτος ξερει , θα ηθελα να μου πει 5 πραγματα σε pm . Τιποτα αλλο.
Αφού δε θα πάρεις pitbull, αλλά mix APBT με EBT τι να σου πει κι αυτός ο καημένος; Το χέρι του στη φωτιά για το χαρακτήρα του σκυλιού κανείς δεν στον εγγυάται.

Από περιέργεια και μόνο..έριξες κανένα βλέφαρο στα θέματα αναπαραγωγής/εκτροφής;
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Για μενα αν σε ενδιαφερει να εχεις ενα σκυλακο μπορεις να πας σε ενα καταφυγιο και να παρεις ενα ενηλικο σκυλο μικρου η μεσαιου μεγεθους οπου θα μενει μεσα μαζι σου..
Είναι προφανές ότι δεν τον ενδιαφέρει να έχει σκύλο. Οι σκύλοι καταφυγείου, δεν είναι του πεταματού. Οχι ότι θα του έδιναν δηλαδή, με όσα τέτοια θα τους έλεγε, αλλά λέμε τώρα...
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Εννοειται τον δεν ειναι του πεταματου...Εγω το προτεινα διοτι ενα σκυλι ενηλικο ειναι πολυ πιο καλη λυση απο ενα κουταβι και εχει λιγοτερη κουραση..Το οτι δεν θα του εδιναν σκυλο το εχω σιγουρο αν πηγαινε με αυτες τις αποψεις στα καταφυγια..
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU