Samoyed απο Μεσάζοντα. Βοηθεια!!


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
Θα παω θα παω θα κοιταξω και δεν δω τι θα κανω. ευχαριστω για την ανεκτικοτητα σας και ελπιζω να ερθει γρηγορα ο καιρος που θα ανεβασω και εγω τισ φωτο του σκυλακου μου ειτε ειναι το σαμο ειτε ειναι οποιοσδηποτε κουταβος. :D :)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
, αλλα πραγματικα μην με βριζετε αν δεν εχει κουταβι δεν θα παρω .
τα κουτάβια είναι χαριτωμένα αλλά έχουν αυξημένες ανάγκες και δημιουργούν προβλήματα....
αν είσαι νέος ιδιοκτήτης-που μάλλον είσαι- μην απορρίπτεις την ιδέα ενός μεγαλύτερου σε ηλικία σκύλου με πιο ολοκληρωμένο χαρακτήρα και μαθημένο ήδη σε συμπεριφές..
κοίταξε καλά ,χωρίς να βάζεις φραγμούς ή πρέπει...και ίσως να βρείς την φάτσα που ψάχνεις....
 
Last edited by a moderator:


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
TaraΘελα να ελπιζω οτι εχω ενημερωθει αρκετα καλα στο πως πρεπει να αντιμετωπισω ενα κουταβακι που θα μπει για πρωτη φορα στο σπιτι μου... για το μονο που ειμαι σιγουρος ομως ειναι οτι εχω πραγματικα θεληση , υπομονη και επιμονη να εκπαιδευσω τον κουταβο οσο το δυνατον καλυτερα γινεται για εναν αρχαριο...

Δεν ξερω τι θα κανω με βομβαρδισατε με αποψεις και το μυαλο μου αυτην την στιγμη το μονο που σκεφτεται ειναι το ποια θα ειναι η καλυτερη αποφαση που μπορω να παρω, αλλα στην καρδια μου ειναι το σαμο! :D

Θα το σκεφτω πολυ πραγματικα πολυ...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πάντως είναι "εποχή κουταβιών". Έχουν ΠΗΞΕΙ στα κουτάβια όλες οι φιλοζωικές τις χώρας....
Κι είναι ΠΙΟ φθηνά από τζάμπα (γιατί τα περισσότερα έχουν εμβόλια και τσιπ ήδη!).
ΥΠΕΡΟΧΑ κουτάβια (θα πάθεις την πλάκα σου). Τα περισσότερα από αυτά θα μπορούν να πάνε και βόλτες μαζί σου το καλοκαίρι χωρίς να σκάνε από την ζέστη!

.... και ναι, ο Μούφ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ! (θα της τον είχα κλέψει κι όλας, αν δεν ήταν τόσο μακριά, το κέρατό μου!).
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Συγνωμη που παρεμβαίνω λιγο άσχετα, -η ασχετη-αλλά έχω μια απορία, επειδη πρόσφατα δηλώθηκα κι εγω εδω ως BYB! :(:confused:

Τρομάρα μου! (Πραγματικά την πήρα την τρομάρα!) Αλλά όλα αυτά τα κουταβάκια του κυρίου που τα πουλάει αναρωτιέται κανείς τι θα γίνουν και σε τι χέρια θα πέσουν;;,

πιθανόν πολλά απο αυτά αν όχι όλα να γίνουν θαμώνες καταφυγίου, όπως ο Μ. Μουφ και κυρίως να πέσουν σε λάθος χερια και να βρούν σκληρό θάνατο, αυτό θέλουμε;

Τι χειρότερο θα πάθει ή θα κάνει αν πάρει ένα σκυλί ο sandos απο καταφύγιο με κληρονομικές ασθένιες;Η μήπως η Sara λόγω λατρειας κυρίως προς το Μουφ έχει δώσει λιγότερο σκασμό λεφτά απο ότι θα έδινε ο sandos για το σαμο μαζί μετην αγορά του; Και που το ξέρουμε ντε και καλά ότι θα βγάλει κληρονομικές ασθένιες ή ότι μπορει να μην αρρωστήσει στην πορεία απο κάτι άλλο..σαφώς και θέλουμε να εχει ένα υγειές σκυλί ο sandos αλλά τι πιθανότητες εχει να έχει το σαμο περισσότερες ασθενειες απο ένα του καταφυγίου; Μπορεί ίδιες, μπορεί και λιγότερες..


Ετυχε κι εγω να δωσω τα "ορφανα"μου απο το aggeliopolis.gr και δε θα ήθελα καθόλου να δυσφημιστώ για αυτή μου την πράξη επειδη τσουβαλιάζεται όλες τις αγγελίες σε κακώς ποιοτικές. Προσωπικά έχω δει και ποιοτικά καλές. Δεν υπήρχε περίπτωση να βρω να τα δώσω αλλίως κι όχι απλα για να μου φύγουνε αλλά για να βρούνε σωστές οικογένεις αφου φύγανε 2 μηνων και εμβολιασμενα ολα! Και δε πηρα φράγκο γι αυτό!Και ναι, δεν ήξερα τον έττερο γονέα, αλλά μονο τον ένα, τη θυληκιά δηλαδή, και φυσικα ενημέρωσα και τόνισα όλους τους ιδιοκτήτες για το εν λόγω σφάλμα. Αλλά τα κουταβια μου ειναι ψυχες και δεν τα αλλάζω με τιποτα και αυτη την αγάπη βλέπω σε όλους τους ιδιοκτήτες που κρατάω επαφη μαζί τους ανελλειπως.!


Ψυχανεμίζομαι και εκτιμώ οτι το "παλικάρι"Νο2 παραχωρησε το αρσενικο του σε μια θυληκια με σκοπο το κερδος αλλά όχι για να βγάλει άρρωστα κουτάβια! Αν ήταν έτσι γιατι να τα δίνει μονο 200 ευρω???
Εγω του προτείνω να ακούσει την καρδιά του και να επιλέξει το κουτάβι της καρδιάς του, κι οχι κάποιο απο συνείδηση!!
Φυσικά το να πληρώσει ή να μη πληρώσει για το σκύλο που αγαπά δεν έχει καμία σχέση, στοιχηματίζω πως και η Sara αν ήξερε το Μουφ θα το πλήρωνε και με τα χίλια για να το έχει ακόμα κι απο καταφύγιο!
Ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται..άκου την καρδιά σου, ο σκύλος είναι συντροφιά και δεν είσαι εθελοντής σωτήρας, αλλά υποψήφιος ιδιοκτήτης και θα ειναι συνοδοιπόρος στη ζωή σου και μέλος της οικογένειας σου!Θα τον αγαπάς ομως ότι και να εχει γιατι θα το εχεις επιλέξει εσυ και δε θα στο επιβάλλει κανένας, ουτε η μία πλευρα ούτε η άλλη!

Υ.Γ. Γιατι συζητάμε αλήθεια ανάμεσα σε δύο επιλογες του να πάρει σκύλο με κληρονομική ή μη ασθένεια, κι όχι να πάρει απο επίσημο εκτροφείο; Αν το θέμα είναι οικονομικό..πάσο...καλό θα ήταν να αγοράζουν όλοι απο εκτροφείς αλλά όσο οι εκτροφείς βαράνε τις τιμές θα υπάρχουν BYB! :(
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κάτσε ένα λεπτό, τι λεφτά έχει σκάσει η Σάρα για το Μουφ εκτός των συνηθισμένων εξόδων? Εμβόλια του έχω κάνει, κανα-δυο φορές έχει αρρωστήσει από εντερικά (λόγω της πανσιόν που τον άφησα) και από αλλεργία, αυτό ήταν όλο. Έχει βέβαια ελαφρά δυσπλασία, αλλά είναι ελαφρά και του δίνω βιταμίνες, δε χρειάζεται άλλο. Αν μάλιστα προσέξει και δε γίνει σα γουρούνι, δε θα χρειαστεί καν εγχείριση. Του έκανα και δυο τεστ DNA τα οποία δεν ήμουν υποχρεωμένη να κάνω αλλά ήθελα. Τώρα το Μουφ το πήρα για τους εξής λόγους:

1) ήθελα να πάρω σκύλο από καταφύγιο διότι έχει εκατομμύρια σκύλους παρατημένους και κάνουν ευθανασία σε 3-4 εκατομμύρια σκύλους και γάτες κάθε χρόνο

2) ήταν ο πρώτος μου σκύλος και τον ήθελα ενήλικο, αν και μικρό, άρα τακτοποιημένο από άποψη housetraining, ανάπτυξης και των υπολοίπων, όπως επίσης ήθελα εγγυήσεις για το χαρακτήρα του και να μην έχω να πάρω την απόφαση να τον στειρώσω που με έπιανε κάτι (τώρα το ξεπέρασα) αν και συμφωνούσα με την πρακτική. Με τις εγγυήσεις του καταφυγίου ήξερα ότι δε θα είχα τόσο ρίσκο.

3) ήθελα Αυστραλέζο Ποιμενικό με ουρά και το πρότυπο της φυλής τον θέλει άνουρο.

Τώρα αν πωλούνταν το Μουφ, το πιθανότερο είναι ότι ο ΒΥΒ (μάλλον) που τον "εξέθρεψε" να τον πούλησε στο παζάρι ως συνηθίζουν οι Άμις. Εγώ δε συχνάζω σε παζάρια σκύλων καθόλου, ούτε σε πετσοπάδικα, οπότε αποκλείεται να έβρισκα το Μουφ ως κουτάβι να το αγοράσω. Και ποτέ δε θα έπαιρνα σκύλο με 300-400 δολλάρια. Αν ήθελα να αγοράσω σκύλο θα πήγαινα όχι απλώς σε εκτροφέα, αλλά στον ίδιο το Hartnagle και θα έβαζα λυτούς και δεμένους να μου γράψουν συστατικές επιστολές ώστε να με λάβει υπόψη του σοβαρά και να μου δώσει κουτάβι από τα ελάχιστα πια που εκτρέφει. ΚΑΙ θα πήγαινα και δυο-τρεις φορές στο Κολοράντο για καφέ ΚΑΙ θα έπαιρνα τηλέφωνο να μιλήσω στην έγγυο σκύλα και στο κουτάβι όσο το είχε εκείνος. Εφόσον όμως αποφάσισα για καταφύγιο, πήγα επομένως κατευθείαν στο σωστικό όμιλο του Αμερικανικού Ομίλου για τους Αυστραλέζους Ποιμενικούς, έκανα αίτηση, με ενέκριναν αφού με επιθεώρησαν και στο τέλος με παρέπεμψαν στις αγγελίες του ομίλου που τις είχαν βάλει και στο Petfinder.

Τέλος η αμερικανική Εταιρεία Προστασίας Ζώων λέει ότι ο μόνος τρόπος να σταματήσουμε τους πετσοπάδες, μεσάζοντες και ΒΥΒ είναι να αρνούμαστε να αγοράσουμε κουτάβια από αυτούς. Όσο αγοράζουμε, τόσο τους υποστηρίζουμε.
 
Last edited:


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Κάτσε ένα λεπτό, τι λεφτά έχει σκάσει η Σάρα για το Μουφ εκτός των συνηθισμένων εξόδων? Εμβόλια του έχω κάνει, κανα-δυο φορές έχει αρρωστήσει από εντερικά (λόγω της πανσιόν που τον άφησα) και από αλλεργία, αυτό ήταν όλο. Έχει βέβαια ελαφρά δυσπλασία, αλλά είναι ελαφρά και του δίνω βιταμίνες, δε χρειάζεται άλλο. Αν μάλιστα προσέξει και δε γίνει σα γουρούνι, δε θα χρειαστεί καν εγχείριση. Του έκανα και δυο τεστ DNA τα οποία δεν ήμουν υποχρεωμένη να κάνω αλλά ήθελα.
Καλα ντε!:)Δε μιλάμε για σένα, παράδειγμα σε έφερα και μιας και το ανέλυσες...απο μια απλη τροφη, ενα σαμπουαν, κατί παιχνίδια και ένα σκυλόσπιτο για ένα πληρως υγιη σκύλο κάτι παραπάνω έδωσες, λίγο επειδή το ήθελες και λίγο γιατι σου αρρωστησε (Να που μπορει να αρρωστήσει κι ένα σκυλάκι απο το οτιδήποτε! Τα κληρονομικώς ασθενή γτ να αποκλείονται απο τη κοινωνία;;;)





1) ήθελα να πάρω σκύλο από καταφύγιο διότι έχει εκατομμύρια σκύλους παρατημένους και κάνουν ευθανασία σε 3-4 εκατομμύρια σκύλους και γάτες κάθε χρόνο
Αλήθεια, γιατι σε μας δεν κάνουν ευθανσίες τα χιλιάδες αδέσποτα που έχουμε;;


3) ήθελα Αυστραλέζο Ποιμενικό με ουρά και το πρότυπο της φυλής τον θέλει άνουρο.

Τώρα αν πωλούνταν το Μουφ, το πιθανότερο είναι ότι ο ΒΥΒ (μάλλον) που τον "εξέθρεψε" να τον πούλησε στο παζάρι ως συνηθίζουν οι Άμις. Εγώ δε συχνάζω σε παζάρια σκύλων καθόλου, ούτε σε πετσοπάδικα, οπότε αποκλείεται να έβρισκα το Μουφ ως κουτάβι να το αγοράσω. Και ποτέ δε θα έπαιρνα σκύλο με 300-400 δολλάρια. Αν ήθελα να αγοράσω σκύλο θα πήγαινα όχι απλώς σε εκτροφέα, αλλά στον ίδιο το Hartnagle και θα έβαζα λυτούς και δεμένους να μου γράψουν συστατικές επιστολές ώστε να με λάβει υπόψη του σοβαρά και να μου δώσει κουτάβι από τα ελάχιστα πια που εκτρέφει. ΚΑΙ θα πήγαινα και δυο-τρεις φορές στο Κολοράντο για καφέ ΚΑΙ θα έπαιρνα τηλέφωνο να μιλήσω στην έγγυο σκύλα και στο κουτάβι όσο το είχε εκείνος. Εφόσον όμως αποφάσισα για καταφύγιο, πήγα επομένως κατευθείαν στο σωστικό όμιλο του Αμερικανικού Ομίλου για τους Αυστραλέζους Ποιμενικούς, έκανα αίτηση, με ενέκριναν αφού με επιθεώρησαν και στο τέλος με παρέπεμψαν στις αγγελίες του ομίλου που τις είχαν βάλει και στο Petfinder.
:):):) Εχεις πολυ πλάκα!!:p

Τέλος η αμερικανική Εταιρεία Προστασίας Ζώων λέει ότι ο μόνος τρόπος να σταματήσουμε τους πετσοπάδες, μεσάζοντες και ΒΥΒ είναι να αρνούμαστε να αγοράσουμε κουτάβια από αυτούς. Όσο αγοράζουμε, τόσο τους υποστηρίζουμε.
Ναι, αλλά δε λέει να αρνούμαστε να πάρουμε σκυλάκια απο καταφύγια! Κι αυτά ασθένειες έχουν όμως!:eek:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλα ντε!:)Δε μιλάμε για σένα, παράδειγμα σε έφερα και μιας και το ανέλυσες...απο μια απλη τροφη, ενα σαμπουαν, κατί παιχνίδια και ένα σκυλόσπιτο για ένα πληρως υγιη σκύλο κάτι παραπάνω έδωσες, λίγο επειδή το ήθελες και λίγο γιατι σου αρρωστησε (Να που μπορει να αρρωστήσει κι ένα σκυλάκι απο το οτιδήποτε! Τα κληρονομικώς ασθενή γτ να αποκλείονται απο τη κοινωνία;;;)
Μα φυσικά και μπορεί να αρρωστήσει σκύλος από το ο,τιδήποτε. Τώρα όμως πίσω έχει η αχλάδα την ουρά. Έμαθα το κόλπο με τη βανίλια και κυκλοφορώ το Μουφ ανά τα πάρκα (όπου είχατε δίκιο, κυκλοφορούσαν τις προάλλες ψύλλοι όπως άκουσα από τους θαμώνες) άνετα και μυρίζει σα φρέσκο μπισκότο. Όσο για τα κληρονομικώς ασθενή συνήθως στην Αμερική τους κάνουν ευθανασία αν δεν υιοθετηθούν, εφόσον φυσικά έχει εκδηλωθεί η ασθένεια. Από την άλλη μεριά έχει και καταφύγια που ειδικεύονται σε ασθενείς σκύλους, όπως π.χ. στην Αριζόνα όπου έχουν ειδικό καταφύγιο για "Θανατηφόρους Λευκούς" Αυστραλέζους Ποιμενικούς, δηλαδή κουφούς και τυφλούς λόγω ΒΥΒ ή πετσοπο-διασταύρωσης μερλ με μερλ που βγάζει 25% θανατηφόρα λευκά. Σκέτος Άγιος Παντελεήμων δηλαδή! Σε κάθε περίπτωση όμως όλοι αυτοί είναι κατά των ΒΥΒ και συμβουλεύουν να μην παίρνουμε από αυτούς ώστε να μην τους υποστηρίζουμε.

Αλήθεια, γιατι σε μας δεν κάνουν ευθανσίες τα χιλιάδες αδέσποτα που έχουμε;;
Κάνανε τότε με τους Ολυμπιακούς. Στην Ελλάδα πάντως τα σωματεία που είναι συνήθως ιδιωτικά είναι no-kill.


:):):) Εχεις πολυ πλάκα!!:p
Γιατί? Αλήθεια είναι. Πρώτον ήθελα Μουφ με ουρά διότι θέλω να το βλέπω να την κουνάει. Έχει και ειδικό κούνημα που σημαίνει "τώρα θα την τουμπάρω που μου κάνει γλύκες και της κάνω γλύκες και θα μου ανοίξει το ψυγείο όπου θα γίνει το μπάτε σκύλοι (στην κυριολεξία), αλέστε κι αλεστικά μη δώστε"! Όσο για το Hartnagle όντως θέλει τέσσερεις συστατικές, δεν κάνει πλέον τόσες γέννες και θέλει να παίρνεις τηλέφωνα και να πα να τον δεις. Και το Κολοράντο μου πέφτει κομματάκι μακρυά, τρεις μέρες οδήγηση αν και με τη μούρλα που με δέρνει για τους Αυστραλέζους, την κάνω και σε δυο.

Ναι, αλλά δε λέει να αρνούμαστε να πάρουμε σκυλάκια απο καταφύγια! Κι αυτά ασθένειες έχουν όμως!:eek:
Οι ασθένειες έχουν συνήθως εκδηλωθεί και στο λένε. Υπάρχουν πάμπολλα αδέσποτα και πολλά από αυτά έχουν ασθένειες. Ενθαρρύνονται οι υιοθεσίες όσων είναι υγιή αν και δεν υπάρχει εγγύηση. Και φυσικά όπως είπα, σταματώντας τις υιοθεσίες από πετσοπάδες/παπυμιλλάδες/ΒΥΒ όλοι μαζί, τους χαλάμε τη δουλειά.
 
Last edited:


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
...καλό θα ήταν να αγοράζουν όλοι απο εκτροφείς αλλά όσο οι εκτροφείς βαράνε τις τιμές θα υπάρχουν BYB! :(
οι BYB υπάρχουν όχι γιατί οι εκτροφείς ''βαράνε'' τις τιμές αλλά γιατί ο κόσμος είναι άσχετος με την εκτροφή και τον τρόπο απόκτησης σκύλου......
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
oxi to θεμα ειναι αν ειναι να παρει σκυλο να μην παρει απο παπυμιλ, ή ιδιώτη.... από την στιγμή που δεν μπορει να παρει από εκτροφέα να απευθυνθει σε καταφύγιο....
τελείως διαφορετική προσέγγιση από ότι αναφερεις....

οφ τοπικ κι αδιακριτη ερωτηση....
την σκυλιτσα σου της εκανες στειρωση ώστε να μην έχεις ξανα δυσαρεστο συμβαν??????
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Συμφωνώ....

Πως μπορείς να συγκρίνεις το να ενθαρρύνεις ανεύθυνους να ζευγαρώνουν (αγοράζοντας ή υοθετόντας και δωρεάν σκυλάκι από αυτούς) ενώ είναι εκατομύρια τ' αδέσποτα σε καταφύγια και στους δρόμους;;;;

Τα σκυλάκια του μεσάζοντα ή του ανεύθυνου εκτροφέα, ΙΣΩΣ να καταλύξουν στον δρόμο, ΙΣΩΣ και όχι.

ΔΕΝ κάνεις κανένα "καλό" πέρνοντας κουτάβι από τέτοια άτομα... αντιθέτως κάνεις πολύ κακό.

Έχουμε ΠΗΞΕΙ στους ανεύθυνους που ζευγαρώνουν χωρίς σκέψη. Και στους μεσάζοντες που πουλούν σκύλους προϊόντα μαντρών-κολαστήρια. Αναμφισβήτητα αυτοί φταίνει για τα τόσα αδέσποτα.

Υπάρχει πελώριο πρόβλημα υπερπληθισμού σκύλων. Και θα χειροτερέψει πολύ αν δεν σταματήσουμε να ζευγαρώνουμε σκύλους μ'ελαφρά τη καρδία. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ για να περάσει η ώρα.

Πιστεύω ακράδαντα πως μόνο ελάχιστοι σκύλοι πρέπει να αναπαράγονται (με υπερβολικά αυστηρά κριτήρια).

Και τι θα γίνουν τα κουτάβια των υπολοίπων; Τα κουτάβια "ατυχήματα" ;
Στα καταφύγια θα πάνε πάρα πολλά, όπως και τώρα άλλωστε, μόνο που θα είναι ΠΟΛΥ λιγότερα.

Ισως, δεν ξέρω, αλλά λέω, ΙΣΩΣ αν δεν βρήσκει τόσο εύκολα να "ξεπουλήσει" ο μεσάζοντας ή να "ξεφορτωθεί" ο βλάκας που δεν υπολόγισε σωστά, να ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΞΑΝΑ με κουταβάκια. Ισως, μερικοί να προσέχουν λίγο παραπάνω τους σκύλους τους (να μην ζευγαρώνουν "κατά λάθος") αν δουν πως ο κόσμος το κατακρίνει αυτό αντί να το ενθαρρύνει.

Στην ουσία, δεν φταίω εγώ αν κάποιος "εμποράκος" έχει κουτάβια για ξεπούλημα.... δεν φταίω εγώ αν έχει κάποιος γέννα "ατύχημα" ή είναι ανεύθυνος και βιάζεται να ξεπουλήσει. Ας ΠΡΟΣΕΧΕ.

Όταν θέλω να βοηθήσω σκύλους πάω στην φιλοζωική και βοηθάω. Βοηθάω ζώα που ΔΕΔΟΜΕΝΟ είναι πως με χρειάζονται, αλλά και τους Ανθρώπους εκεί που θυσιάζουν πολλά (σε χρόνο και χρήμα) για να βελτιώσουν την κατάσταση.

Ή κράζω εδώ την ανευθυνότητα μερικών, για να μάθουμε οι υπόλοιποι πως δεν βοηθάει να ενθαρρύνουμε ούτε το "σκυλεμπόριο" μα ΟΥΤΕ και την ανευθυνότητα των ιδιωτών.

Όποιος γυρνάει τα μάτια σ' αυτά τα πράγματα είναι ίδιος και χειρότερος ηθικά μ' εκείνους.

Θα μου πεις, "ατυχήματα" μερικές φορές συμβαίνουν και σε καλούς κι υπεύθυνους ανθρώπους. Πράγματι ένα ζευγάρωμα γίνεται σε λίγο χρόνο αν δεν είσαι ΠΟΛΥ προσεχτικός.

Οι υπεύθυνοι άνθρωποι αν "τύχει" ζευγάρωμα τέτοιο δεν θα αφήσουν να τελειώσει η κύηση. Θα πάνε την σκύλα στον κτηνίατρο, αρχικά για φαρμακευτική λύση ή τελικά για χειρουργείο αν αυτό χρειαστεί.

Είναι φανερό πως τα περισσότερα ζευγαρώματα στην χώρα μας είναι από ανθρώπους που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ γνώση και καμία υπευθυνότητα.
Για όνομα του Θεού, κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτό! Οι άλλοι σκύλοι είναι στατιστικά 90% από ανήθικους έμπορους (πετ-σοπ/μεσάζοντες) και μάντρες βασανισμού.

Λέτε να σταματήσει αν συνεχίσουμε να πέρνουμε τα κουτάβια τους;
 
Last edited:




Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Για να καταλαβω..
Το προτείνεις σαν λύση;
Εγω δεν ειμαι αξια να προτείνω καμία λύση τέτοιου μεγεθους! Απλά αναρωτιέμαι γιατί δε το κάνουμε εδω αφου το κάνουν στην Αμερικη. Πως γίνεται στην κοινωνία τους έξω να ειναι απείρως φιλόζωοι και σε κάτι άστεγα σε καταφύγια να κάνουν ευθανασίες λόγω υπερπληθυσμού. Η Ελλάδα αντέχει τόσα αδέσποτα; Και μη το παίρνεις προσωπικο αν το σκυλάκι σου ήταν αδέσποτο. Το δικό σου σώθηκε (αν έχεις πρωην αδέσποτο) τα χιλιάδες που στιβάζονται σε σωματεία κάποια απο αυτά τι χρώστανε να ζούνε κουτσά, τυφλά, παραπληγικά αφου κανείς δε πρόκειται να τα υιοθετησει...αναρωτιεμαι απλά.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Προσπερναω εσκεμμενα τα όλα όσα γράφεις και στέκομαι εδω :
τα χιλιάδες που στιβάζονται σε σωματεία κάποια απο αυτά τι χρώστανε να ζούνε κουτσά, τυφλά, παραπληγικά αφου κανείς δε πρόκειται να τα υιοθετησει...αναρωτιεμαι απλά.
Αν το σκυλάκι σου τυφλωθει, κουτσαθει ή έστω αποκτησει μια αναπηρια ποια θα είναι η σταση σου;
Ευθανασια;
Όχι;
Γιατι;
Δεν θέλω να απαντησεις σε μενα, αλλα σε σενα.
Παρεπιπτωντως δες αυτο.
Αυτο που εμεις δεν γνωρίζουμε δεν σημαινει ότι δεν υπαρχει.
 




Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Δε ξερω ρε παιδια ειμαι στην κατηγορια των ανθρωπων που δε θα υιοθετουσαν αναπηρο σκύλο, ούτε για πρώτο, ούτε για τελευταίο. Και δε ντρεπομαι να το πω. Απο την άλλη αν πάθαινε έστω το παραμικρό η Ηρα μου (χτυπα ξυλοοοο!!!Και δεκα κεφαλια μαζι σα το δικο μου!!!!) δε θα την έδινα πουθενα. Ευθανασία μόνο αν ήταν ανωφελο και επικινδυνο για τη ζωη της να ζήσει παραπανω. Όταν ειναι δικό σου ενα σκυλάκι, το πονάς, ενα ξένο νέο σκυλάκι, οχι οτι δε το πονάς, εξίσου και διπλα, αλλά μπαίνεις στον κόπο να το υιοθετήσεις;; Εγω δε θα εμπαινα!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγώ μπήκα. Πήρα ένα Μουφ με ελαφρά δυσπλασία και ήξερα το ρίσκο, αλλιώς θα καιγόμουν να πάρω από εκτροφέα και όχι από καταφύγιο. Επίσης δεν ξέρω αν έχει κληρονομήσει το γονίδιο της τύφλωσης που έχουν πολλοί Αυστραλέζοι. Έχω επομένως μπει σε σειρά προτεραιότητας για εξετάσεις DNA που θα τις κάνουν Άγγλοι (που έχουν την πατέντα) και οι Αμερικάνοι αναλαμβάνουν να στείλουν τα δείγματα του Μουφ. Αν έχει το γονίδιο θα βάλω λυτούς και δεμένους το πανεπιστήμιο να κοιτάζουν οι δυο κτηνιατρικές μας για πειραματικές θεραπείες και να με ενημερώνουν. Και το Μουφ ξένο σκυλάκι ήταν και ήξερα το ρίσκο αλλά το πήρα. Δεν ήμουν υποχρεωμένη να το κάνω. Τώρα θα μου πεις γιατί να μην κάνουν ευθανασία σε όλα τα άρρωστα/ανάπηρα/με χρόνιες ασθένειες/κακά γονίδια? Και άντε να σου πω να κάνουν. Μέχρι ποιο σημείο και σε τι στάδιο της πάθησης. Όλες τις δυσπλασίες θα πρέπει να τις κάνουν? Και το Μουφ κάποτε είχε ανακηρυχτεί μελλοθάνατος στο καταφύγιο διότι δεν το ήθελε κανείς για τρεις μήνες και έγινε μάχη στο σωστικό όμιλο να το πάρουν υπό την προστασία τους διότι σε μερικούς το ένα του Μουφ τους ξύνιζε, το άλλο δεν τους άρεσε. Προσωπικά δεν μπορώ να πάρω τέτοια απόφαση, ούτε να υποστηρίξω τέτοια νομοθεσία. Από την άλλη θα υποστήριζα νομοθεσία που θα απαγόρευε σε όλους να ζευγαρώνουν σκυλιά χωρίς άδεια και με πολύ σοβαρές κυρώσεις. Ούτε κατά λάθος.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Δε ξερω ρε παιδια ειμαι στην κατηγορια των ανθρωπων που δε θα υιοθετουσαν αναπηρο σκύλο, ούτε για πρώτο, ούτε για τελευταίο. Και δε ντρεπομαι να το πω. Απο την άλλη αν πάθαινε έστω το παραμικρό η Ηρα μου (χτυπα ξυλοοοο!!!Και δεκα κεφαλια μαζι σα το δικο μου!!!!) δε θα την έδινα πουθενα. Ευθανασία μόνο αν ήταν ανωφελο και επικινδυνο για τη ζωη της να ζήσει παραπανω. Όταν ειναι δικό σου ενα σκυλάκι, το πονάς, ενα ξένο νέο σκυλάκι, οχι οτι δε το πονάς, εξίσου και διπλα, αλλά μπαίνεις στον κόπο να το υιοθετήσεις;; Εγω δε θα εμπαινα!
Κι αν η Ηρα σου γεννουσε ένα αναπηρο σκυλακι;


Από την άλλη θα υποστήριζα νομοθεσία που θα απαγόρευε σε όλους να ζευγαρώνουν σκυλιά χωρίς άδεια και με πολύ σοβαρές κυρώσεις. Ούτε κατά λάθος.
;-)
 
Last edited:


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Από την άλλη θα υποστήριζα νομοθεσία που θα απαγόρευε σε όλους να ζευγαρώνουν σκυλιά χωρίς άδεια και με πολύ σοβαρές κυρώσεις. Ούτε κατά λάθος.
Με καλυψες πληρως!!!!!!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Από την άλλη θα υποστήριζα νομοθεσία που θα απαγόρευε σε όλους να ζευγαρώνουν σκυλιά χωρίς άδεια και με πολύ σοβαρές κυρώσεις. Ούτε κατά λάθος.
αυτό να γραφτεί με ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ...!!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.849
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981