SOS Βρεθηκε Θυληκο Ροτβαιλερ


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Αν ο σκύλος σου είναι εμβολιασμένος, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.
Αν καποιανού η υγεία κινδυνεύει, είναι της ροτίτσας. Οχι του δικού σου.
Επίσης, το πιθανότερο είναι, η οποιαδήποτε φασαρία, να μείνει στα γρυλίσματα. Αλλά αν δεν είσαι σε θέση, να το κρίνεις σωστά και να το διαχειριστείς, δεν μπορώ να σου πω, να το δοκιμάσεις.

Υπομονή μέχρι την Τρίτη, γιατί και αύριο δύσκολο το βλέπω, να μπορέσεις να βρεις βοήθεια.

Δεν εχω crate,μονο το σπιτακι που φαινεται στην φωτο.
Πεταμένα λεφτά. Απορώ γιατί τα προτιμάτε από ένα crate.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Βάλε αφισσούλες παντού Κυριάκο, μην αποκλείουμε και την περίπτωση να την χάσανε.
Πολύ όμορφο κορίτσι, αλλά αυτό δεν έχει καμιά σημασία, αν ο άλλος είναι από αυτούς που πετάνε το ζώο τους δεν έχει σημασία ούτε η ράτσα του ούτε η ομορφιά του.
Μπράβο σου Κυριάκο που την μάζεψες.
Δεν νομίζω να τσακωθεί με τον δικό σου αλλά καταλαβαίνω τους φόβους σου.
Μου φαίνεται σαν να έχει γεννήσει και όχι σαν να είναι έγκυος φοβάμαι μήπως άφησε κουταβάκια πίσω της στο βουνό. :/
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Μου φαίνεται σαν να έχει γεννήσει και όχι σαν να είναι έγκυος φοβάμαι μήπως άφησε κουταβάκια πίσω της στο βουνό. :/
Σωστή παρατήρηση, αλλά θα 'μπαινε έτσι με την μια στο αμάξι, να φύγει από κει;
 


kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Σωστή παρατήρηση, αλλά θα 'μπαινε έτσι με την μια στο αμάξι, να φύγει από κει;
Ασε που πριν την μαζεψω καθοταν σε ενα μαγαζι για τουλαχιστον 5-6 ωρες χωρις να φυγει ακομα και που την ταισανε δεν εφευγε...αν ειχε μωρα θα ειχε παει νομιζω.Ειναι πολυ πιθανο να γεννησε,να της πηραν τα μωρα και να την παρατησαν...
 




kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Κυριάκο για φώναξε την Ραλού! και δες αυτό

Χάθηκε Σκύλος ΡΟΤΒΑΪΛΕΡ Ενήλικο
Πηρα τηλ.Σε μια ωρα θα ερθει να το δει απο κοντα.Δεν μπορεσα να καταλαβω αν ακουει στο ραλου γιατι οτι και να της πω μολις αχισω να μιλαω γυρναει και με κοιταει.Μου ειπε μονη της 2-3 χαρακτηριστικα και εχει πεσει μεσα.Θα σας κραταω ενημερους.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Μακαρι να ειναι αυτη. Τσεκαρε και αντιδρασεις της σκυλιτσας.
Αν και αυτο δεν ειναι και πολυ αντικειμενικο οπως ανακαλυψα προσφατα. Η Baroque οταν ειχε χαθει προσφατα για 6 ωρες οταν με ειδε ηταν τοσο σοκαρισμενη και φοβισμενη που ειχε χαθει που ηταν "παγωμενη" και δεν αντιδρουσε.
 


kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Παιδια αυτη ηταν!!!

Ημουν στην βεραντα με τη σκυλιτσα και μολις εμφανιστηκε το αμαξι με την κυρια που την εχει ετρεξε σαν τρελη στα καγκελα και κουνιοταν ολοκληρη απο την χαρα της.Εδειξε αμεσως να την γνωριζει.

Μου ειπε πως καποιος ειχε αφησει ξεκλειδωτη την πορτα και την ανοιξε η ραλου και εφυγε(οντως ξερει να ανοιγει πορτες,το εκανε και σε εμενα και αρχισα να κλειδωνω).Την πηρε τωρα μολις να την παει στο αττικο γιατι εδειχνε να προστατευει το πισω ποδι της και κουτσαινε λιγο στην βολτα.

Ειχε γεννησει μου ειπε πριν απο μερικους μηνες και γιαυτο ηταν ετσι τα μασταρια της.Ειναι 5 χρονων και οχι 1,5-2 που μου ειπε ο γιατρος(και εμενα πιο σωστο μου φαινεται).Δεν εχασα την ευκαιρια να την ενημερωσω για το φορουμ μας και της ειπα οτι χαρη στο φορουμ βρηκα την αγγελια της.Αυτα!!!

Τελος καλο ολα καλα.ΓΙΟΥΠΙ!!!:p
 


kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Επισης να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους οσους βοηθησατε σε αυτην την περιπτωση!
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Τα καλυτερα νεα!!! Απο οτι ειδα την ειχε χασει και αρκετες μερες οποτε η αγωνια της θα ηταν μεγαλη.
Ελπιζω περα απο το να ειναι πιο προσεκτικη για να μην την ξαναχασει, να της βαλει τσιπακι.
Καλα για την γεννα δεν το συζητω. Φανταζομαι δεν της ειπες κατι αλλα και τι να της πεις.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Πάλι καλά που βρέθηκε αυτός που την έχει αν και στην κοσμάρα του για να την αφήσει να γεννήσει.
 
Last edited:


Elnid

New Member
18 Μαρτίου 2013
1
0
Ευχαριστώ όσους βοήθησαν να βρώ το σκυλί μου.

Ευχαριστώ τον Κυριάκο και την οικογένεια του αλλά και όσους βοήθησαν και ενδιαφέρθηκαν να βρώ το σκυλί μου, που όντως είναι πολύ πολύ καλή.
Μακάρι να ξερα ποιός άνοιξε την αυλόπορτα που έχει κομμένη την μισή πετούγια επίτηδες και γιατι της έβγαλαν το περιλαίμαιο που φορούσε.
Δεν ξέρω τι να υποθέσω δεδομένου ότι είναι θηλυκιά και δεν την έχω στειρώσει ακόμη.

Πάντως για άλλη μια φορά ευχαριστώ και όποιον τους υπέδειξε που είχα αναρτήσει ανακοίνωση και φωτογραφία της.




Λοιπον παιδια πριν απο μια ωρα βρηκαμε ενα θυληκο ροτβαιλερ να τριγυρναει στην παλια Πεντελη.Η καημενη η σκυλιτσα ειναι εγκυος και πολυ φουσκωμενη.Δεν φορουσε περιλαιμιο και απ'οτι φαινεται καποιος την παρατησε.

Το σκυλι ειναι πολυ ησυχο και υπακουο και φαινεται πως ειναι "απο σπιτι".Την πηρα με το αμαξι(μπηκε αμεσως μεσα μονη της)και την εφερα στο σπιτι μου οπου εχω τον Εκτωρα και εχει τρελαθει.

Αυτη την στιγμη την εχω στη βεραντα,της εχω βαλει ενα σπιτακι με ενα χαλακι μεσα και τον εκτωρα τον εχω μεσα στο σπιτι οπως παντα.Δεν ξερω τι να κανω και σιγουρα δεν θα ξερω τι να κανω σε περιπτωση που αρχισει να βγαζει κουταβακια...

Δεν μπορω να στηριξω οικονομικα κτηνιατρους και οτι αλλο χρειαστει.Μονο φαγητο μπορω να της δινω.

Σε ποια φιλοζωικη μπορω να απευθηνθω?
Συμβουλες γρηγορα!!!

ΥΣ.Την εχω ταισει και της εχω νερακι παντα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Elnid σ'αυτό το φόρουμ, κατανοούμε όλοι την αγωνία σου, για όσες μέρες την ψάχνεις.
Αλλά...επειδή όπως βλέπεις, το περιλαίμιο είναι εύκολο να "χαθεί", όφειλες [και βάσει Νόμου] να την έχεις τσιπάρει και να την έχεις δηλώσει. Θα πρέπει να το κάνεις άμεσα.

Επίσης...δεν ζευγαρώνουμε τα σκυλιά μας. Δεν μπορώ να σου επιβάλλω την στείρωση, αν και θα πρέπει χωρίς την στείρωση, να έχεις μόνιμα τον νου σου, για ψευδοκύηση και πυομήτρα, η οποία μπορεί και να αποβεί μοιραία για την σκύλα, αλλά θα πρέπει να φροντίσεις να μην ξαναζευγαρώσει.

Δεν ξέρω αν μένει μόνιμα στην αυλή, αλλά όπως βλέπεις...μια φορά θα συμβεί το κακό. Και δυστυχώς, δεν είναι ο κανόνας, να βρίσκεται στον δρόμο της ένας Κυριάκος.

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν και στο εξής τεράστια προσοχή, σε όλα αυτά τα θέματα :)
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Μπράβο Κυριάκο που μάζεψες τον σκύλο και έδωσες την ευκαιρία στην Elnid να την βρει!
Μπράβο Χρήστο που ανακάλυψες την αγγελία, πολύ χάρηκα με την εξέλιξη!
Εlnid μείνε στο φόρουμ και παρουσίασε μας την κούκλα σου. Διάβασε όσα πιο πολλά θέματα μπορείς, τσίπαρετην σήμερα κιόλας και ενημερώσου για τα θέματα αναπαραγωγής και στείρωσης. Καλώς ήρθες. :)
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Πολύ ωραία κατάληξη!
Μπράβο σε όλους!
Ελπίζω η Elnid αδράξει την ευκαιρία να μάθει πολλά απ'όλη αυτή την περιπέτεια με αίσιο τέλος!
 




kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Λοιπον παιδια να προσθεσω 2 πραγματακια...

1)Η Ραλου εχει τσιπακι και δεν καταλαβαινω γιατι δεν το βρηκε ο γιατρος.Το εχει στο σβερκο και στο σβερκο την σκαναρε και αυτος αλλα δεν βρηκε τιποτα.Ισως επρεπε να παω να το δοκιμασω και αλλου μιας και το μηχανηματακι του εκανε κατι νερα στη αρχη.
2)Η Ελενα(elnid) απο την πρωτη στιγμη μου ειπε οτι θελει να την στειρωσει οποτε δεν υπαρχει λογος να ανυσηχουμε για αλλο ζευγαρωμα.:p

Συγνωμη που τα γραφω εγω αντι για αυτην αλλα δεν ξερω αν θα συνεχισει να μπαινει στο φορουμ και γιαυτο ηθελα να σας ενημερωσω σχετικα με τα 2 αυτα θεματακια που ανεφερα για να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα της ιστοριας.

Σας ευχαριστω και παλι ολους.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Το τσιπ θα πρέπει να είναι και καταχωρημένο έτσι;
Επίσης, κάποιες φορές μετακινούνται. Θέλει λίγο πιο εκτεταμένο ψάξιμο.