SOS Βρεθηκε Θυληκο Ροτβαιλερ


kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Λοιπον παιδια πριν απο μια ωρα βρηκαμε ενα θυληκο ροτβαιλερ να τριγυρναει στην παλια Πεντελη.Η καημενη η σκυλιτσα ειναι εγκυος και πολυ φουσκωμενη.Δεν φορουσε περιλαιμιο και απ'οτι φαινεται καποιος την παρατησε.

Το σκυλι ειναι πολυ ησυχο και υπακουο και φαινεται πως ειναι "απο σπιτι".Την πηρα με το αμαξι(μπηκε αμεσως μεσα μονη της)και την εφερα στο σπιτι μου οπου εχω τον Εκτωρα και εχει τρελαθει.

Αυτη την στιγμη την εχω στη βεραντα,της εχω βαλει ενα σπιτακι με ενα χαλακι μεσα και τον εκτωρα τον εχω μεσα στο σπιτι οπως παντα.Δεν ξερω τι να κανω και σιγουρα δεν θα ξερω τι να κανω σε περιπτωση που αρχισει να βγαζει κουταβακια...

Δεν μπορω να στηριξω οικονομικα κτηνιατρους και οτι αλλο χρειαστει.Μονο φαγητο μπορω να της δινω.

Σε ποια φιλοζωικη μπορω να απευθηνθω?
Συμβουλες γρηγορα!!!

ΥΣ.Την εχω ταισει και της εχω νερακι παντα.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Για αρχή δες αν έχει τσιπάκι. Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να έχει χαθεί ακόμα και πριν την εγκυμοσύνη και κάποιος να την ψάχνει.
Τώρα για την περίπτωση της γέννας (που δε θα ξεκινήσει στα καλά καθούμενα, δίνει σημάδια ώωωωρες πριν με βασικότερο ότι τουλάχιστον 12-24 ώρες πριν δε θα τρώει).. Αν τέλος πάντων καταλήξει να γεννήσει σπίτι σου, τότε το βασικό είναι αν θα σε εμπιστευτεί να πειράζεις τα κουτάβια της ώστε να επεμβαίνεις για να μην τα πλακώσει άθελα της και τα βρίσκεις νεκρά το ένα μετά το άλλο. Το δικό μου άγχος θα ήταν κυρίως αυτό.. Γιατί η σκύλα δε σε ξέρει και δεν είναι κανισάκι.. Γεννήστρα δεν παίζει να σου δανείσει κάποιος για μια σκύλα που μάζεψες από το δρόμο.. Πρέπει να σκαρφιστούμε μια πατέντα για κάτι που θα μπορούσε να προσομοιάζει σε γεννήστρα..
 


kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Για αρχή δες αν έχει τσιπάκι. Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να έχει χαθεί ακόμα και πριν την εγκυμοσύνη και κάποιος να την ψάχνει.
Τώρα για την περίπτωση της γέννας (που δε θα ξεκινήσει στα καλά καθούμενα, δίνει σημάδια ώωωωρες πριν με βασικότερο ότι τουλάχιστον 12-24 ώρες πριν δε θα τρώει).. Αν τέλος πάντων καταλήξει να γεννήσει σπίτι σου, τότε το βασικό είναι αν θα σε εμπιστευτεί να πειράζεις τα κουτάβια της ώστε να επεμβαίνεις για να μην τα πλακώσει άθελα της και τα βρίσκεις νεκρά το ένα μετά το άλλο. Το δικό μου άγχος θα ήταν κυρίως αυτό.. Γιατί η σκύλα δε σε ξέρει και δεν είναι κανισάκι.. Γεννήστρα δεν παίζει να σου δανείσει κάποιος για μια σκύλα που μάζεψες από το δρόμο.. Πρέπει να σκαρφιστούμε μια πατέντα για κάτι που θα μπορούσε να προσομοιάζει σε γεννήστρα..
Ευχαριστω Λουκια!!

Πριν λιγο εφαγε οποτε εχει χρονο μπροστα της....μεχρι στιγμης ειναι πολυ φιλικη και με αφηνει να την χαιδευω στην κοιλιτσα της.Δεν εχει γρυλισει καθολου και επιδιωκει τα χαδια.Αυριο θα παω να δω μηπως εχει τσιπακι.

Παρακαλω προτεινετε μου κανεναν καλο κτηνιατρο κοντα στον γερακα γιατι στον δικο μου δεν θελω να ξαναπαω...

Αργοτερα θα ανεβασω και καμια φωτογραφια,προς το παρων δεν μπορω να βγω γιατι τρελενεται ο Εκτωρας και ξεσηκωνει την οικοδομη.

Επισης χρειαζομαι και καμια συμβουλη για το πως να χειριστω τον εκτωρα ωστε να μην του ειναι αρνητικη αυτη η εμπειρια.

Ευχαριστω και παλι
Κυριακος
 


kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Γεννήστρα δεν παίζει να σου δανείσει κάποιος για μια σκύλα που μάζεψες από το δρόμο.. Πρέπει να σκαρφιστούμε μια πατέντα για κάτι που θα μπορούσε να προσομοιάζει σε γεννήστρα..
Θες να μου πεις τι ακριβως ειναι η γεννηστρα?:confused:
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Η γεννήστρα είναι ένα μεγάλο "κουτί" που φτιάχνουμε για να γεννήσει μέσα η σκύλα. Εκτός των άλλων, το βασικότερο της προσόν (τις πρώτες μέρες) είναι ότι στις πλαϊνές πλευρές έχει πηχάκια (δε μου έρχεται τώρα η κατάλληλη λέξη) σε μια απόσταση από τον πάτο της που προστατεύουν τα κουτάβια από το να τα πλακώσει η μάνα τους. Επειδή αυτά έχουν το συνήθειο να πιάνουν τις άκρες όταν αυτή σηκώνεται, όταν ξαναξαπλώνει είναι προστατευμένα καθώς είναι χωμένα στα κενά που δημιουργούνται. Βέβαια ένα μεγαλόσωμο σκυλί έτσι κι αλλιώς πρέπει να το επιβλέπεις γιατί μπορεί σε κάθε του κίνηση να πλακώσει κουτάβι, σκέψου όμως ένα τσούρμο μωρά και μια σκύλα 40 κιλών να προσπαθεί να ξαπλώσει ανάμεσα τους.. αν είναι στα πλάγια μιας γεννήστρας είναι προστατευμένα, ξαπλώνει η μαμά και ξαναμαζεύονται αυτά πάνω της

δεν τα λέω πολύ καλά, αλλά δες τη φωτο και θα καταλάβεις..
WB-Bob_Sullivan_IMG_7894.jpg

Μπορείς και χωρίς αυτήν, η δικιά μου αρνήθηκε να μπει στη γεννήστρα της όμως τις πρώτες μέρες μόνο μετρούσα "κεφάλια" και έβγαζα τα μωρά κάτω από τους αγκώνες της που τσίριζαν κι αυτή με κοιτούσε με ύφος "ακούς κάποιο θόρυβο;;"

Είδα μια πισίνα που είχες πάρει για τον Έκτωρα. Την έχεις ακόμα; Είναι αντοχής; Κάποιοι εκτροφείς φυλών μεσαίου μεγέθους χρησιμοποιούν τέτοιες πισίνες μια και λόγω σχήματος κάνουν σε μεγάλο βαθμό την ίδια δουλειά και καθαρίζονται και πανεύκολα.
 




kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Αν θες να σου στείλω κάποια πραγματάκια σχετικά με τη γέννα να ρίξεις μια ματιά.. Αρκεί να μη σε αγχώσω..
Σε παρακαλω στειλε μου και σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Ειμαι αρκετα αγχωμενος ωστε να μην κοιμαμαι οποτε ποσο παραπανω να με αγχωσεις?:p
 


kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Παιδια δεν ξερω που να παω να ελεγξω αν εχει τσιπακι...Πηρα την φιλοζωικη κωροπιου αλλα ειναι κλειστα...Τι να κανω?

Οριστε μερικες φωτογραφιες..

Φωτογραφία0104.jpg Φωτογραφία0105.jpg
Φωτογραφία0106.jpg Φωτογραφία0107.jpg
 


elenbabin

Member
8 Οκτωβρίου 2012
23
0
αν δεν βγήκε μόνη της βόλτα :cool: σα σκουπίδι ο γνήσιος ... :mad: πως δεν το πυροβόλησε ](*,) ..... θα πήγε σίγουρα διακοπές ....

ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΖΩΩΝ
20ο χλμ Λεωφόρου Λαυρίου, Παιανία, 19002, ΑΤΤΙΚΗΣ
*Για τα περιστατικά που προσκομίζονται από 9:00μμ- 9:00 πμ καθώς και Κυριακές / Αργίες, υπάρχει σχετική επιβάρυνση επί των τρεχουσών τιμών.


Καθημερινά 10:00πμ- έως 8:00μμ τηλ: 210-66.40.552 - 555


Δευτέρα-Κυριακή 12:00πμ- έως τις 2:00μμ και 5:00μμ-8:00μμ τηλ: 210 6640552-555


Για έκτακτα περιστατικά καλέστε όλο το 24ωρο


Tηλ :210-66.40.552 - 555
 
Last edited:


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Ποιος μ@λ@κ@ς άφησε τέτοια κουκλάρα που είναι και έγκυος μόνη της στους δρόμους?
Το βλέμμα της είναι όλο καλοσύνη.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Οντως ειναι πολυ ομορφη και δειχνει και αρκετα φροντισμενη. Υποθετω οτι δεν ειναι στον δρομο πολυ καιρο.
Κυριακο δυστυχως δεν εχω τσεκαρει τους κτηνιατρους της περιοχη μας. Εχει εναν στην Κλεισθενους εκει που ηταν ο Λιασκος το supermarket. Δεν τον ξερω αλλα αφου θες απλα να δεις για τσιπακι δεν χανεις τιποτα να πας μια βολτα.
Πετυχες και το 3ημερο και αντε να βρεις κτηνιατρο. Ελπιζω να μην γεννησει τωρα κοντα.
Συμβουλες δεν εχω να σου δωσω σχετικα με την γεννα, αλλα αν μπορω να βοηθησω καπως μιας και εισαι και γειτονας απο οτι καταλαβαινω πολυ ευχαριστως.
 


kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
αν δεν βγήκε μόνη της βόλτα :cool: σα σκουπίδι ο γνήσιος ... :mad: πως δεν το πυροβόλησε ](*,) ..... θα πήγε σίγουρα διακοπές ....

ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΖΩΩΝ
20ο χλμ Λεωφόρου Λαυρίου, Παιανία, 19002, ΑΤΤΙΚΗΣ
*Για τα περιστατικά που προσκομίζονται από 9:00μμ- 9:00 πμ καθώς και Κυριακές / Αργίες, υπάρχει σχετική επιβάρυνση επί των τρεχουσών τιμών.


Καθημερινά 10:00πμ- έως 8:00μμ τηλ: 210-66.40.552 - 555


Δευτέρα-Κυριακή 12:00πμ- έως τις 2:00μμ και 5:00μμ-8:00μμ τηλ: 210 6640552-555


Για έκτακτα περιστατικά καλέστε όλο το 24ωρο


Tηλ :210-66.40.552 - 555
Πηρα τηλ στο αττικο και θα την παω μεχρι τις 7 να την τσεκαρουμε.Θα σας ενημερωσω μετα.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Αν δεν έχει τσιπ, δες αν προλαβαίνετε να τη στειρώσετε! Δεν είναι παίξε γέλασε να γεννήσει μια άγνωστη σκύλα στο μπαλκόνι σου στα καλά καθούμενα! Και έχεις και αρσενικό στο σπίτι!
Μην μιλήσω για την εύρεση οικογενειών για τα κουτάβια μετά!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
αν ειναι δυνατον ρε παιδια!! κι εμεις το δικο μας ροτ στη Πεντελη το βρηκαμε! ειναι σημειο που πολλοι πανε και παρατανε :mad: ευχομαι τα καλυτερα, ειναι πανεμορφη :)
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Στο Αττικο παντως να εισαι προετοιμασμενος να πληρωσεις πολλα χρηματα, οποτε το χρειαστηκαμε βαλαμε βαθεια το χερι στην τσεπη. Αν δεν βλεπεις κατι που να χρηζει επειγουσας θεραπειας θα σου ελεγα να περιμενεις ως την Τριτη και να την πας στο κτηνιατριο της Φιλοζωικης στο Κορωπι. (Κανε και ενα τηλεφωνο αυριο το πρωι βεβαια πιθανον να ειναι καποιος γιατρος εκει).

Για την γεννηστρα αν χρειαστει (συμφωνω με την Λαρα οτι καλο θα ηταν να γινει στειρωση αν δεν ειναι προχωρημενη η εγγυμοσυνη και η σκυλα δεν εχει καταχωριμενο τσιπακι) νομιζω οτι θα μπορουσες να κανεις και μια πατεντα με μια παλετα τοποθετημενη αναποδα στην οποια θα εχεις καρφωσει σκληρο μουσαμα απο αυτον που χρησιμοποιουν στις οικοδομες.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Κούκλα και εκνευρίζομαι που τα παρατάνε έτσι.Κατά την γνώμη μου αν δεν έχει προχωρήσει η γέννα ,να την πάτε για έκτρωση όσο σκληρό και αν ακούγεται γιατί η συνέχεια θα είναι δύσκολη.
 


kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Λοιπον δεν εχει τσιπακι,ειναι 1,5-2 χρονων και ειχε αρκετα τσιμπουρια.Τις εβαλα αμπουλα και την εφερα σπιτι.Επισης ο γιατρος ειπε πως μπορει να εχει γεννησει ηδη ή ειναι στο σταδιο που αρχιζει να φουσκωνει.Δεν μπορω να πληρωσω για τις εξετασεις (Υπερηχο,καλαζαρ κλπ) και θα περιμενω να μιλησω με καποια φιλοζωικη μηπως τα καλυψουν αυτοι.

Το κακο ειναι πως θελει να ειμαι συνεχεια κοντα της και δεν ξερω τι να κανω.Μολις μπαινω μεσα στο σπιτι αρχιζει και γαυγιζει και κλαιει,μολις βγω εξω αρχιζει να γαυγιζει ο Εκτορας και να κλαιει.Αμα τα αφησω μαζι θα μαλωσουν.Εχω τρελαθει και δεν ξερω τι να κανω.Φοβαμαι πως θα μου κανουν παρατηρηση οι γειτονες....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Γιατί πιστεύεις ότι θα μαλλώσουν, αν τα αφήσεις μαζί;
Crate έχεις;
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Πρέπει να κάνεις αμέσως υπερηχο ..εποικηνώνησε με φιλόζωικές το συντομότερο.
 
Last edited:


kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Γιατί πιστεύεις ότι θα μαλλώσουν, αν τα αφήσεις μαζί;
Crate έχεις;
Γιατι το δοκιμασα.Πηγε ο Εκτωρας να μπει στο σπιτακι που τις εβαλα και γενικοτερα την περιτριγυριζε και καποια φαση αυτη του ορμηξε.Τρομαξε αυτος και αρχισε να γρυλιζει.

Αλλος λογος ειναι οτι μπορει να εχει καποια ασθενεια που να μεταφερεται και να την πατησει και ο δικος μου.Πριν γινουν εξετασεις φοβαμαι να το ριψοκινδυνεψω.Η ατιμη με κοιταει μες τα ματια και ερχεται και ζηταει χαδια.Στην βολτα περπαταει στο "διπλα" λες και ειναι εκπαιδευμενη και δεν τραβαει.Τι να πω,απορω ποσο μ@λακας μπορει να ειναι καποιος για να αφησει τετοιο σκυλι...Θα ετοιμασω αφισες να κολησω στη πεντελη μηπως την ψαχνει κανεις αν και δεν το κοβω..αυτα για τωρα.

Εντιτ:
ΥΣ. Δεν εχω crate,μονο το σπιτακι που φαινεται στην φωτο.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU