SOS!! Ζητάμε Pincher-Chiuaua!!


Status
Κλειδωμένο θέμα

paraskos91

Member
2 Μαϊου 2012
11
0
Ζητείται σκυλάκι ημίαιμο σαν της φωτογραφίας (Pincher-Chiuaua). Πρόσφατα χάσαμε την αγαπημένη μας Ήρα και ζητάμε μια "καινούρια" για να μας αναπληρώσει το κενό που μας άφησε. Η μητέρα μου έπασχε από κατάθλιψη και αυτό το σκυλί την βοήθησε να την ξεπεράσει, βέβαια τώρα που μας άφησε η Ήρα, νομίζω πως θα "κυλίσει" και πάλι και ήδη έχουμε αρχίσει να βλέπουμε συμπτώματα. Γι' αυτό σας παρακαλώ αν βρείτε κάποιο κουτάβι ή αν έχετε κάποιο τέτοιο κουτάβι, όπως της φωτογραφίας, παρακαλώ επικοινωνήστε άμεσα μαζί μας στο 2810-792058 & 6985903282.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων.
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Στην ενότητα «Ζήτηση», επιτρέπεται μόνο η ζήτηση πραγμάτων που έχουν σχέση με το σκύλο και όχι η ζήτηση σκύλων.

Εάν θέλετε να σας χαριστεί καθαρόαιμος σκύλος, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ζωάκι ράτσας δεν θα βρείτε να χαρίζεται και αυτό γιατί ένας σωστός εκτροφέας, που ξοδεύει χρήμα και χρόνο ώστε να αποκτήσει υγιή ζώα δεν θα τα χαρίσει, αλλά θα τα πουλήσει καθώς αυτή είναι η δουλειά του.

Εάν δεν έχετε χρήματα για την αγορά του, ίσως να μην έχετε και τα χρήματα να το συντηρήσετε, oπότε ίσως είναι καλύτερα να πάρετε σκύλο όταν θα είστε έτοιμος.

Εν ψάχνετε ζώα σε «λογικές τιμές» είναι πολύ πιθανό να είναι διασταυρώσεις και όχι καθαρόαιμα, από ανεύθυνους ιδιοκτήτες (byb), που σε καμία περίπτωση δεν είναι εκτροφείς, αλλά παράνομα και ανεύθυνα ζευγαρώνουν το ζωάκι τους χωρίς τις απαραίτητες εξετάσεις υγείας και παράνομα πουλάνε και εκμεταλλεύονται τα κουτάβια.
Φροντίστε να ενημερωθείτε για να μην πέσετε θύμα αγοράζοντας ως καθαρόαιμο ένα κουτάβι χωρίς πιστοποιήσεις καθαροαιμιας (με ότι αυτό συνεπάγεται σε υγειά, μορφολογία και χαρακτήρα).

Σας παρακαλούμε να κρατήσετε μια υπεύθυνη στάση και αν επιμένετε στο θέμα καθαρόαιμου σκύλου, φροντίστε να ενημερωθείτε για την φυλή που σας ενδιαφέρει, αναλογιστείτε εάν μπορείτε να ανταποκριθείτε στις ανάγκες του και απευθυνθείτε σε κάποιον εκτροφέα της φυλής.
Μπορείτε να βρείτε εκτροφείς επικοινωνώντας με τον Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδος στο 210 – 8145165.

Αν πάλι, δεν είστε έμπειρη/ος, είμαστε στη διάθεση σας να σας βοηθήσουμε να επιλέξετε ένα ζώο που να ταιριάζει στον τρόπο ζωής σας και να σας ενημερώσουμε για τις απαιτήσεις του. Μπορείτε επομένως να αναλογιστείτε και την περίπτωση υιοθεσίας ημίαιμο ζώου, καθότι υπάρχουν πάρα πολλά σωσμένα από το δρόμο, υγιή και εμβολιασμένα σε σωματεία, με τα οποία συνεργαζόμαστε και περιμένουν να βρουν ένα σπίτι!
.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλησπέρα!
Συλλυπητήρια για την Ηρα σας :(
Δεν χρειάζεται να πάρετε ένα ολόιδιο σκυλάκι για να αναπληρώσει το κενό που άφησε η Ήρα σας, υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά σκυλάκια που ψάχνουν σπίτι, μπορείς να αρχίσεις την αναζήτηση κοιτώντας εδω: Προσφορά
 


paraskos91

Member
2 Μαϊου 2012
11
0
Συγνώμη moderator που κάνω ζήτηση.. σκότωσέ με για την παραβίαση του κανόνα.. αλλά η κατάσταση είναι απελπιστική.. lara μακάρι να μπορούσα να πάρω άλλο σκυλί, το δοκίμασα έφερα ένα στο σπίτι όμως ούτε καν το κοίταξε.. την Ήρα την είχε παραπάνω από σκυλί.. την είχε σαν την κόρη της και είναι μεγάλη η απώλεια.. όλοι μας δηλαδή την είχαμε σαν μέλος της οικογένειας και πραγματικά σαν αυτήν άλλο σκυλί δεν θα υπάρξει.. όμως ψάχνω κάτι αντίστοιχο για να ξεχάσει η μητέρα μου τον πόνο της.. ψάχνω καθημερινά όσο περισσότερο μπορώ & σας παρακαλώ αν βρείτε κι εσείς κάτι, βοηθήστε μας..!!
bwt καλώς σας βρήκα στο forum...!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eίτε μοιάζει με την Ήρα είτε όχι η Ήρα δεν θα είναι. Οπότε δεν έχει νόημα η ομοιότητα..
Μήπως δεν είστε έτοιμοι για σκυλο ακόμη;
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Υπάρχουν τόσα σκυλάκια που ψάχνουν σπίτι! Να κάνεις μια επίσκεψη μαζί με την μητέρα σου σε ένα καταφύγιο και ίσως βρεις αυτο που ψάχνεις. Αν πάλι δεν βρεις κατι που να μοιάζει εμφανισιακά στην Ηρα σας, υπαρχουν τοσα αλλα ζωάκια που χρειάζονται οικογένεια, που ξέρεις ίσως κάποιο απο αυτα σας κλέψει τελικά την καρδιά!
 


paraskos91

Member
2 Μαϊου 2012
11
0
Eίτε μοιάζει με την Ήρα είτε όχι η Ήρα δεν θα είναι. Οπότε δεν έχει νόημα η ομοιότητα..
Μήπως δεν είστε έτοιμοι για σκυλο ακόμη;
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Νομίζω πως ένα σκυλί θα ηρεμήσει τα πράγματα στο σπίτι, έχεις δίκιο πάντως η Ήρα δεν θα είναι. Μακάρι να μπορούσαμε να την φέρουμε πίσω ειλικρινά, μας λείπει αφάνταστα.


Υπάρχουν τόσα σκυλάκια που ψάχνουν σπίτι! Να κάνεις μια επίσκεψη μαζί με την μητέρα σου σε ένα καταφύγιο και ίσως βρεις αυτο που ψάχνεις. Αν πάλι δεν βρεις κατι που να μοιάζει εμφανισιακά στην Ηρα σας, υπαρχουν τοσα αλλα ζωάκια που χρειάζονται οικογένεια, που ξέρεις ίσως κάποιο απο αυτα σας κλέψει τελικά την καρδιά!
Έχω επισκεφτεί αρκετές φορές καταφύγια και γνωστούς που δίνουν κουτάβια και κάνω ότι μπορώ για να βρω ένα που να αρέσει προσωπικά στην μαμά μου.. Δυστυχώς όλοι λείπουμε σχεδόν όλη μέρα από το σπίτι και έτσι η μόνη παρέα της μητέρας μου ήταν η Ήρα.. Γι' αυτό την είχε σαν κόρη της.. ήταν αχώριστες πραγματικά, σαν 2 καλές φιλενάδες..

Έτσι λοιπόν, εφόσον έχω ψάξει αρκετές φορές χωρίς αποτέλεσμα, έφτασα ως εδώ, να αναζητώ το ίδιο σκυλί.
Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου ειλικρινά.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Λυπάμαι για την απώλεια..
απο ό,τι βλέπω η Ήρα σας ήταν ημίαιμη και κάθε ημιαιμάκι διαφέρει απο τα άλλα σκυλιά έστω και λίγο,δεν είναι σαν τα ράτσας που πάνω κάτω μοιάζουν στην εμφάνιση.Η μητέρα σου θέλει σκυλί ,δηλαδή το ζητάει ή εσύ πιστεύεις οτι θα είναι καλύτερα;
Νομίζω οτι αν το σκυλάκι μοιάζει εξωτερικά θα της οξύνει τον πόνο γιατι θα σκέφτεται το σκυλάκι που έφυγε, καλύτερα να επισκεφθείτε ένα καταφύγειο (αν το θέλει και η μητέρα σου,μιας και αυτή θα ασχολείται κυρίως με το σκυλί αν κατάλαβα καλά) και να ενημερώσετε τους υπεύθυνους για το πως θέλετε να είναι το σκυλάκι σας, σίγουρα θα έχουν κάποιο ζωντανό που να σας ταιριάζει.
 


paraskos91

Member
2 Μαϊου 2012
11
0
Η μητέρα σου θέλει σκυλί ,δηλαδή το ζητάει ή εσύ πιστεύεις οτι θα είναι καλύτερα;
Νομίζω οτι αν το σκυλάκι μοιάζει εξωτερικά θα της οξύνει τον πόνο γιατι θα σκέφτεται το σκυλάκι που έφυγε, καλύτερα να επισκεφθείτε ένα καταφύγειο (αν το θέλει και η μητέρα σου,μιας και αυτή θα ασχολείται κυρίως με το σκυλί αν κατάλαβα καλά) και να ενημερώσετε τους υπεύθυνους για το πως θέλετε να είναι το σκυλάκι σας, σίγουρα θα έχουν κάποιο ζωντανό που να σας ταιριάζει.
Η μητέρα μου θέλει σκυλί, είναι μόνη της περίπου 10/24 και είναι η συντροφιά της.. Το θέμα είναι ότι κι εγώ αυτό νόμιζα στην αρχή, ότι θα σκέφτεται την Ήρα αν της πάω ένα ίδιο και θα είναι χειρότερα τα πράγματα.. Όμως έκανα λάθος της έχω φέρει μερικά σκυλάκια σπίτι και ήταν κουκλιά/πανέξυπνα/δραστήρια.. αλλά εκείνη θέλει την Ήρα της, τα άλλα καν δεν τα κοιτούσε, έτσι πείρα την απόφαση να της βρω ένα το ίδιο.. Το έχουμε συζητήσει και έχει συμφωνήσει πως αν βρούμε ένα σκυλάκι σαν την Ήρα θα το κρατήσουμε..

Παιδιά δεν το κάνω για εμένα, για την μητέρα μου το κάνω.. εκείνο το σκυλί την βοήθησε πολύ.... και φοβάμαι ότι θα πέσει πάλι σε κατάθλιψη.. Γι' αυτό το έχω πάρει απόφαση να της βρω ένα ίδιο όσο γίνετε σκυλάκι.. Κάθε βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη & σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.. Έχω βάλει αγγελίες από 'δω κι από 'κει και περιμένω πως και πως μια βρεθεί κάτι.. Ας ελπίσουμε να βρούμε.. Όποιος βρει ή έχει κάποιο τέτοιο κουτάβι παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου...!!
Ευχαριστώ και πάλι..!!
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Πρόσεξε μόνο ένα πράγμα, το να πάρεις ένα ολόιδιο σκυλί και να βάλει η μητέρα σου στο μυαλό της ότι είναι η Ήρα θα προκαλέσει μεγάλο πρόβλημα στο νέο σκυλί. Διότι η μητέρα σου έχει μάθει όλες τις συνήθιες και δραστηριότητες της Ήρας και θα περιμένει και αυτό το "αντίγραφο" σκυλί της Ήρας να είναι το ίδιο και αν δεν είναι τι θα γίνει; Θα πέσει πίεση πιθανότατα απο την μητέρα σου προς το νέο σκυλί να μάθει γρήγορα να κάνει ότι έκανε και η Ήρα και όλη αυτή η πίεση που θα ασκηθεί προς το σκυλί μπορεί να προκαλέσει φόβο ή μεγάλο άγχος στο σκυλί, κάτι που δεν θα είναι καλό ούτε για το σκυλί ούτε για την μητέρα σου, γιατί έτσι μετά δεν θα σπειλωθεί και η γλυκιά ανάμνηση της Ήρας στο μυαλό της μητέρας σου; Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να το ξανασκεφτείς, να δώσεις πρώτα λίγο χρόνο στην μητέρα σου να ξεπεράσει τον χαμό της Ήρας και μετά να φέρεις ένα εντελώς διαφορετικό σκυλί στο σπίτι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Και σε ωμή συνέχεια του αποπάνω ποστ, με το οποίο συμφωνώ...τα σκυλιά δεν είναι φάρμακα. Λέω εγώ... Είναι άτομα με τις δικές τους ανάγκες και απαιτήσεις. Δεν μπορεί να τα βλέπουμε μόνο, ως ένα χρηστικό εργαλείο για τον οποιοδήποτε σκοπό. Ακόμη και τον πιο αγνό. Και πραγματικά...όταν ο...κλώνος αν βρεις της Ηρας, δεν θα συμπεριφέρεται σαν την Ηρα, τι θα κάνετε;

Λυπάμαι, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου, ο τρόπος σκέψης σου. Να έλεγες ότι θέλεις ένα οποιοδήποτε σκυλάκι, να το καταλάβω, αλλά να ψάχνεις διακαώς για ξεπατικωτούρα, μου είναι αδιανόητο, με την έννοια ότι δεν υπάρχει απολύτως καμμία περίπτωση να το πετύχεις, τουλάχιστον συμπεριφορικά. Και η οποιαδήποτε "συνέπεια", σε οποιοδήποτε επίπεδο, θα είναι εντελώς άδικη για το σκυλί.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να βρεις ένα μικρό και καλόβολο σκυλάκι και να το κρατήσετε. Λες ότι της έχεις παει τόσο κουτάβια και δεν έχει γυρίσει να τα κοιτάξει. Ε, μάλλον δεν είναι κάτι που θα γίνει απο τη μια μέρα στην άλλη. Χρειάζεται χρόνο. Μπορεί αν επέμενες με ένα κουτάβι να δημιουργούσε τελικά τη σχέση που είχε και με το προηγούμενο. Αν δηλαδή η μητέρα σου αγαπάει τα σκυλάκια, δύσκολα θα αντισταθεί σε ένα που μένει στο σπίτι τελικά. Τώρα μπορεί να σκέφτεται μόνο την Ήρα και να της φαίνεται εξωφρενική η ιδέα ενός άλλου σκύλου μεσα στο σπίτι. Μπορεί να περάσουν όλα τα σκυλιά του κόσμου από μπροστά της, και να τα απορριψει όλα αφού δεν είναι το δικό της.
Πέρα από αυτά, συμφωνώ με τον μοντ από πάνω. Το σκυλί δεν είναι πανάκεια. Μακάρι να είναι δηλαδή στην περίπτωσή σας αλλά είναι άδικο και πολύ πιθανόν να οδηγήσει σε απογοητεύσεις απ όλες τις πλευρές, αν είναι η μόνη προσπάθεια αντιμετώπισης αυτού του προβλήματος που μου φαίνεται πολύ σοβαρό.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έγω έχω και μία άλλη απορία γιατί πρόκειται για dogforum καλώς ή κακώς.
Όλα αυτά τα κουτάβια που της πας και δεν γυρνάει να τα κοιτάξει που καταλήγουν μετά; Τα δίνετε πίσω σε αυτούς που τα χάριζαν;
 




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Πρόσφατα έχασα την Κλαίρη μου.... την είχα σαν παιδί μου, το συντροφάκι μου ....

Για να μη στα πολυλογώ λίγες εβδομάδες μετά μπήκε στη ζωή μου η Νεφέλη.

Ίδια φυλή....

Κάθε φορά που έβλεπα τη φάτσα της ο πόνος γινόταν μεγαλύτερος από ποτέ... έψαχνα να βρω κάτι από την Κλαίρη μου στη φάτσα της και τίποτα δεν τη θύμιζε στο ελάχιστο, ούτε καν η ίδια εμφάνιση που έχουν τα κουτάβια της συγκεκριμένης φυλής.

Αντίθετα με έκανε να μην θέλω καν να την κοιτάζω...

Μέχρι που συνειδητοποίησα ότι η Κλαίρη μου πέθανε.... δεν υπήρχε καμία πιθανότητα να υπάρξει σκυλί που να της μοιάζει ΠΟΤΕ!!
Δύο κουτάβια όμοια για όλους για μένα ήταν διαφορετικά, καμία συμπεριφορά δεν ήταν ίδια, κανένα κουσούρι και κανενα από τα παιχνίδια της ή τα καλά της.... κάθε ένα ήταν διαφορετικό και όσα σκυλάκια και να της πάτε που να μοιάζουν (που αποκλείεται) αυτό δεν αλλάζει.... και κλώνο να της πάτε άλλο σκυλί θα είναι.

Πρέπει να το καταλάβετε εσείς και να τη βοηθήσετε να το καταλάβει κι εκείνη!!

Έγω έχω και μία άλλη απορία γιατί πρόκειται για dogforum καλώς ή κακώς.
Όλα αυτά τα κουτάβια που της πας και δεν γυρνάει να τα κοιτάξει που καταλήγουν μετά; Τα δίνετε πίσω σε αυτούς που τα χάριζαν;
Μέσα στο μυαλό μου είσαι!!!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Έγω έχω και μία άλλη απορία γιατί πρόκειται για dogforum καλώς ή κακώς.
Όλα αυτά τα κουτάβια που της πας και δεν γυρνάει να τα κοιτάξει που καταλήγουν μετά; Τα δίνετε πίσω σε αυτούς που τα χάριζαν;
απο την αρχη που διαβαζω το ποστ ειχα κι εγω την ιδια απορια...???!
 


paraskos91

Member
2 Μαϊου 2012
11
0
Πρόσεξε μόνο ένα πράγμα, το να πάρεις ένα ολόιδιο σκυλί και να βάλει η μητέρα σου στο μυαλό της ότι είναι η Ήρα θα προκαλέσει μεγάλο πρόβλημα στο νέο σκυλί. Διότι η μητέρα σου έχει μάθει όλες τις συνήθιες και δραστηριότητες της Ήρας και θα περιμένει και αυτό το "αντίγραφο" σκυλί της Ήρας να είναι το ίδιο και αν δεν είναι τι θα γίνει; Θα πέσει πίεση πιθανότατα απο την μητέρα σου προς το νέο σκυλί να μάθει γρήγορα να κάνει ότι έκανε και η Ήρα και όλη αυτή η πίεση που θα ασκηθεί προς το σκυλί μπορεί να προκαλέσει φόβο ή μεγάλο άγχος στο σκυλί, κάτι που δεν θα είναι καλό ούτε για το σκυλί ούτε για την μητέρα σου, γιατί έτσι μετά δεν θα σπειλωθεί και η γλυκιά ανάμνηση της Ήρας στο μυαλό της μητέρας σου; Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να το ξανασκεφτείς, να δώσεις πρώτα λίγο χρόνο στην μητέρα σου να ξεπεράσει τον χαμό της Ήρας και μετά να φέρεις ένα εντελώς διαφορετικό σκυλί στο σπίτι.
Δεν νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο γενικά ποτέ δεν ασκεί πίεση η μητέρα μου.. νομίζω πως έχει καταλάβει ότι σαν την Ήρα δεν θα βρει, απλά αναζητάει κάτι παρόμοιο να της την θυμίζει. Γι' αυτό και νομίζω πως δεν θέλει άλλο σκυλί επειδή δεν της θυμίζει την Ήρα.

Και σε ωμή συνέχεια του αποπάνω ποστ, με το οποίο συμφωνώ...τα σκυλιά δεν είναι φάρμακα. Λέω εγώ... Είναι άτομα με τις δικές τους ανάγκες και απαιτήσεις. Δεν μπορεί να τα βλέπουμε μόνο, ως ένα χρηστικό εργαλείο για τον οποιοδήποτε σκοπό. Ακόμη και τον πιο αγνό. Και πραγματικά...όταν ο...κλώνος αν βρεις της Ηρας, δεν θα συμπεριφέρεται σαν την Ηρα, τι θα κάνετε;
Συμφωνώ πως τα σκυλιά δεν είναι φάρμακα, και σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι στην εκμετάλλευση του ζωντανού αν εκεί πάει το μυαλό σου. Αντιθέτως θεωρώ πως θα είναι η καλύτερη παρέα για την μητέρα μου και πως θα την βοηθήσει αρκετά με το πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζει, εφόσον έχω αναφέρει πως περνάει σχεδόν 10/24 μόνη της στο σπίτι.

Λυπάμαι, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου, ο τρόπος σκέψης σου. Να έλεγες ότι θέλεις ένα οποιοδήποτε σκυλάκι, να το καταλάβω, αλλά να ψάχνεις διακαώς για ξεπατικωτούρα, μου είναι αδιανόητο, με την έννοια ότι δεν υπάρχει απολύτως καμμία περίπτωση να το πετύχεις, τουλάχιστον συμπεριφορικά. Και η οποιαδήποτε "συνέπεια", σε οποιοδήποτε επίπεδο, θα είναι εντελώς άδικη για το σκυλί.
Ξέρω πως δεν θα πετύχω το ίδιο σκυλί όσο και αν προσπαθήσω.. Και εμφανισιακά να μοιάζει ο χαρακτήρας του θα διαφέρει και είμαι σίγουρος γι' αυτό. Η μητέρα μου θέλει ένα σκυλί που να της θυμίζει την Ήρα σε εξωτερικό επίπεδο γι' αυτό και τα υπόλοιπα τα έχουμε γυρίσει δυστυχώς πίσω.

Εγώ πιστεύω πως πρέπει να βρεις ένα μικρό και καλόβολο σκυλάκι και να το κρατήσετε. Λες ότι της έχεις παει τόσο κουτάβια και δεν έχει γυρίσει να τα κοιτάξει. Ε, μάλλον δεν είναι κάτι που θα γίνει απο τη μια μέρα στην άλλη. Χρειάζεται χρόνο. Μπορεί αν επέμενες με ένα κουτάβι να δημιουργούσε τελικά τη σχέση που είχε και με το προηγούμενο. Αν δηλαδή η μητέρα σου αγαπάει τα σκυλάκια, δύσκολα θα αντισταθεί σε ένα που μένει στο σπίτι τελικά. Τώρα μπορεί να σκέφτεται μόνο την Ήρα και να της φαίνεται εξωφρενική η ιδέα ενός άλλου σκύλου μεσα στο σπίτι. Μπορεί να περάσουν όλα τα σκυλιά του κόσμου από μπροστά της, και να τα απορριψει όλα αφού δεν είναι το δικό της.
Πέρα από αυτά, συμφωνώ με τον μοντ από πάνω. Το σκυλί δεν είναι πανάκεια. Μακάρι να είναι δηλαδή στην περίπτωσή σας αλλά είναι άδικο και πολύ πιθανόν να οδηγήσει σε απογοητεύσεις απ όλες τις πλευρές, αν είναι η μόνη προσπάθεια αντιμετώπισης αυτού του προβλήματος που μου φαίνεται πολύ σοβαρό.
Σε απογοητεύσεις δεν νομίζω να οδηγήσει όπως και αν είναι αρκεί να είναι εξωτερικά πιστεύω σαν την Ήρα μας, έπειτα ο χαρακτήρας ξέρω πως θα διαφέρει αλλά ο χαρακτήρας του κάθε ενός διαμορφώνεται ανάλογα.

Έγω έχω και μία άλλη απορία γιατί πρόκειται για dogforum καλώς ή κακώς.
Όλα αυτά τα κουτάβια που της πας και δεν γυρνάει να τα κοιτάξει που καταλήγουν μετά; Τα δίνετε πίσω σε αυτούς που τα χάριζαν;
Ναι μπραβο το ίδιο ήθελα να ρωτήσω κ γω
Τα σκυλιά τα οποία έχω φέρει σπίτι είναι είτε από φίλους και γνωστούς είτε από συγγενείς και από καταφύγια ζώων, και εννοείτε πως τα γύρισα πίσω εφόσον δεν τα δεχόταν η μητέρα μου.. Ξέρω πως είναι άδικο αυτό για τα ζωντανά αλλά τι να κάνω..; καλύτερα να το γυρίσω πίσω.

Πρόσφατα έχασα την Κλαίρη μου.... την είχα σαν παιδί μου, το συντροφάκι μου ....

Για να μη στα πολυλογώ λίγες εβδομάδες μετά μπήκε στη ζωή μου η Νεφέλη.

Ίδια φυλή....

Κάθε φορά που έβλεπα τη φάτσα της ο πόνος γινόταν μεγαλύτερος από ποτέ... έψαχνα να βρω κάτι από την Κλαίρη μου στη φάτσα της και τίποτα δεν τη θύμιζε στο ελάχιστο, ούτε καν η ίδια εμφάνιση που έχουν τα κουτάβια της συγκεκριμένης φυλής.

Αντίθετα με έκανε να μην θέλω καν να την κοιτάζω...

Μέχρι που συνειδητοποίησα ότι η Κλαίρη μου πέθανε.... δεν υπήρχε καμία πιθανότητα να υπάρξει σκυλί που να της μοιάζει ΠΟΤΕ!!
Δύο κουτάβια όμοια για όλους για μένα ήταν διαφορετικά, καμία συμπεριφορά δεν ήταν ίδια, κανένα κουσούρι και κανενα από τα παιχνίδια της ή τα καλά της.... κάθε ένα ήταν διαφορετικό και όσα σκυλάκια και να της πάτε που να μοιάζουν (που αποκλείεται) αυτό δεν αλλάζει.... και κλώνο να της πάτε άλλο σκυλί θα είναι.

Πρέπει να το καταλάβετε εσείς και να τη βοηθήσετε να το καταλάβει κι εκείνη!!



Μέσα στο μυαλό μου είσαι!!!
Τα συλλυπητήρια μου για τον χαμό σας. Πάνω σε αυτό που γράψατε θέλω να σας κάνω μερικές ερωτήσεις γιατί με έχετε προβληματίσει. Καταρχάς όταν "έφυγε" πήρατε το ίδιο ακριβώς σκυλί; Τώρα που λογικά θα έχει περάσει λίγος καιρός, πώς αντιμετωπίζεται το σκυλί;
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Διάβασε μαζί με τη μητέρα σου σχετικά με τον χαρακτήρα των pinscher και των chihuahua. Άστην να αποφασίσει τι της ταιριάζει καλύτερα. Βρες καλό εκτροφέα, συζήτησε μαζί του, γνώρισε του τη μητέρα σου και άστους να μιλήσουν και μαζί. Μέχρι να γίνουν αυτά, θα κατασταλάξει η ίδια περισσότερο στο τι πραγματικά θέλει, θα ανακαλύψει ποια είναι τα χαρακτηριστικά της σκυλίτσας της που της λείπουν και θα προλάβει να συμφιλιωθεί με την ιδέα της απώλειας.

Μην πάρεις σκύλο από pet shop ή από γέννα ιδιώτη. Για πολλούς λόγους που θα τους βρεις στο φόρουμ.

Σε όποια φιλοζωική και αν πεις ότι πηγαίνεις σκυλιά στη μητέρα σου να τα δει και τα γυρνάς πίσω σαν να είναι χρωματολόγιο της Βιβεχρωμ, δεν πρόκειται να σου δώσει σκύλο.

Αν τυχόν μέσα από την παραπάνω διαδικασία συνειδητοποιήσει τελικά η μητέρα σου (και εσύ; ) ότι η εμφάνιση δεν έχει τελικά τόση σημασία και θα μπορούσε να βρει ότι ψάχνει και σε ένα ημίαιμο, το ξανασκέφτεστε αυτή τη φορά με τον σωστό τρόπο.

Υπολόγισε επίσης ότι ένα τόσο μικρόσωμο σκυλί ζει συνήθως πολύ περισσότερο από 10 χρόνια. Αν η μητέρα σου αργότερα λόγω ηλικίας δεν έχει την άνεση για βόλτες, καθάρισμα, γιατρούς κλπ, θα πρέπει να τα αναλάβεις εσύ ή κάποιος νεότερος.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Με όλο το σεβασμό, δεν γνωριζόμαστε αλλά δεν μπορώ να μην πω ότι μου ακούγεται πολύ λάθος η προσέγγιση του προβλήματος. Ψαχνετε δηλαδή ένα θηλυκό πιντσερ-τσιουάουα που θα έχει όμως ακριβώς την ίδια εμφανιση με αυτό που είχατε. Και πες ότι το βρήκες, πράγμα που μου φαίνεται αρκετά δύσκολο αφού θα είναι ημίαιμο, θα το λέτε Ήρα και θα πάρει τη θέση του άλλου σα να μην έχει συμβεί τίποτα;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η μητερα σου εζησε ήδη το χαμό της Ήρας.
Το να πάρετε ενα παρόμοιο (ιδιο δεν παίζει), είναι σαδιστικό. Θα την αναγκάζετε να βλέπει ξανα και ξανά την Ήρα γνωρίζοντας ότι πλέον δεν υπάρχει.
Και άσε τι λέει η ίδια... γιατι μόνος σου είπες ότι εχει ροπή προς την κατάθλιψη, δεν μπορείς να βασιστείς στο τι θέλει, αλλά στο τι πρέπει.... Μην της δινετε ώθηση να βυθιστεί στη σιωπή.
Και μην βιάζεστε να πάρετε σκυλι. Καμια πληγή δεν επουλώνεται έτσι. Ο χρόνος απαλύνει και δίνει καθαρό πρίσμα να δει την κατάσταση. Και αν όντως θέλει ένα νέο σκυλι, τότε θα προχωρήσετε. Έτσι απλά της βρίσκετε "κάτι" να ασχολείται τις 10 ωρες που ειναι μόνη της όσο λείπετε.
Δεν ειναι ούτε για εκείνη, ούτε για το σκυλί δίκαιο!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα