SOS!! Ζητάμε Pincher-Chiuaua!!


Status
Κλειδωμένο θέμα

paraskos91

Member
2 Μαϊου 2012
11
0
Διάβασε μαζί με τη μητέρα σου σχετικά με τον χαρακτήρα των pinscher και των chihuahua. Άστην να αποφασίσει τι της ταιριάζει καλύτερα. Βρες καλό εκτροφέα, συζήτησε μαζί του, γνώρισε του τη μητέρα σου και άστους να μιλήσουν και μαζί. Μέχρι να γίνουν αυτά, θα κατασταλάξει η ίδια περισσότερο στο τι πραγματικά θέλει, θα ανακαλύψει ποια είναι τα χαρακτηριστικά της σκυλίτσας της που της λείπουν και θα προλάβει να συμφιλιωθεί με την ιδέα της απώλειας.

Μην πάρεις σκύλο από pet shop ή από γέννα ιδιώτη. Για πολλούς λόγους που θα τους βρεις στο φόρουμ.

Σε όποια φιλοζωική και αν πεις ότι πηγαίνεις σκυλιά στη μητέρα σου να τα δει και τα γυρνάς πίσω σαν να είναι χρωματολόγιο της Βιβεχρωμ, δεν πρόκειται να σου δώσει σκύλο.

Αν τυχόν μέσα από την παραπάνω διαδικασία συνειδητοποιήσει τελικά η μητέρα σου (και εσύ; ) ότι η εμφάνιση δεν έχει τελικά τόση σημασία και θα μπορούσε να βρει ότι ψάχνει και σε ένα ημίαιμο, το ξανασκέφτεστε αυτή τη φορά με τον σωστό τρόπο.

Υπολόγισε επίσης ότι ένα τόσο μικρόσωμο σκυλί ζει συνήθως πολύ περισσότερο από 10 χρόνια. Αν η μητέρα σου αργότερα λόγω ηλικίας δεν έχει την άνεση για βόλτες, καθάρισμα, γιατρούς κλπ, θα πρέπει να τα αναλάβεις εσύ ή κάποιος νεότερος.
Μιλάμε για μια γυναίκα η οποία είναι 40 ετών και νομίζω πως μπορεί να αναλάβει την περιποίηση ενός κατοικίδιου..!!

Με όλο το σεβασμό, δεν γνωριζόμαστε αλλά δεν μπορώ να μην πω ότι μου ακούγεται πολύ λάθος η προσέγγιση του προβλήματος. Ψαχνετε δηλαδή ένα θηλυκό πιντσερ-τσιουάουα που θα έχει όμως ακριβώς την ίδια εμφανιση με αυτό που είχατε. Και πες ότι το βρήκες, πράγμα που μου φαίνεται αρκετά δύσκολο αφού θα είναι ημίαιμο, θα το λέτε Ήρα και θα πάρει τη θέση του άλλου σα να μην έχει συμβεί τίποτα;
Πιστεύω πως είναι καλύτερα έτσι εφόσον δεν θέλει να προχωρήσει, τουλάχιστον θα της μοιάζει εξωτερικά και θα έχει μια παρηγοριά. Είδη μας λείπει αφάνταστα η μικρή μας.

Η μητερα σου εζησε ήδη το χαμό της Ήρας.
Το να πάρετε ενα παρόμοιο (ιδιο δεν παίζει), είναι σαδιστικό. Θα την αναγκάζετε να βλέπει ξανα και ξανά την Ήρα γνωρίζοντας ότι πλέον δεν υπάρχει.
Και άσε τι λέει η ίδια... γιατι μόνος σου είπες ότι εχει ροπή προς την κατάθλιψη, δεν μπορείς να βασιστείς στο τι θέλει, αλλά στο τι πρέπει.... Μην της δινετε ώθηση να βυθιστεί στη σιωπή.
Και μην βιάζεστε να πάρετε σκυλι. Καμια πληγή δεν επουλώνεται έτσι. Ο χρόνος απαλύνει και δίνει καθαρό πρίσμα να δει την κατάσταση. Και αν όντως θέλει ένα νέο σκυλι, τότε θα προχωρήσετε. Έτσι απλά της βρίσκετε "κάτι" να ασχολείται τις 10 ωρες που ειναι μόνη της όσο λείπετε.
Δεν ειναι ούτε για εκείνη, ούτε για το σκυλί δίκαιο!
Μπορώ να πω ότι εν μέρη έχεις δίκιο.. Όμως τι άλλο μένει να κάνω.. Έχω προσπαθήσει ξανά και ξανά.. Αποτέλεσμα δεν είχα.. Στην τελική πιστεύω ότι θα της κάνει καλό, εφόσον μέχρι τώρα είναι χάλια και μακάρι να μπορέσει με το σκυλί να ξεπεράσει το πρόβλημα υγείας.. Το σκυλί σε διαβεβαιώνω ότι θα έχει άριστες συνθήκες διαβίωσης.. Δεν φαντάζεσαι και δεν μπορώ να σου περιγράψω πόσο άριστες...!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν ειπα ότι ειναι αδικο για το σκυλί από τν αποψη ότι δεν θα εχει καλές συνθηκες. Αλλά γιατι θα αντιμετωπίζεται ως μέσο βελτιωσης και όχι ως αυτόνομο άτομο.
Δώσε της χρόνο, μην παρετε ακόμα κανενα σκυλι!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Άκου να δεις Παράσκο, όσο απότομα κι αν ακούγεται η Ήρα έζησε μια ζωή κοντά σας αλλά τώρα πια έχει φύγει,πάντα θα υπάρχει στο μυαλό και στην καρδιά σας μα όχι στο σπίτι σας να την ακούτε να γαβγίζει και να τη χαϊδεύετε.
Όπως σου είπα πάλι, το σκυλί είναι ημίαιμο και είναι δύσκολο να βρεις κάποιο με ίδια εμφάνιση.Αν ήταν pincher τότε θα πήγαινες σε έναν pincherοεκτροφέα και όλα καλά και αν ήταν τσιουάουα το ίδιο,δεν είναι όμως τίποτα απο τα δυο,ή μάλλον είναι και τα δυο και αν γίνει επίτηδες κάποια γέννα ανάμεσα σε πίνσερ και τσιουάουα και πάρεις κουτάβι τότε κάτι παραπάνω απο τις μισές πιθανότητες λένε οτι το σκυλί θα έχει πρόβλημα, δηλαδή πάλι θα τρεβιέσαι και εσύ και η μητέρα σου.
Δώστε μια ευκαιρία σε ένα αδεσποτάκι κι ας μην είναι τελείως ίδιο με την Ήρα, φαντάσου όλοι οι άνθρωποι στη ζωή σου να ήταν ίδιοι,θα ήταν βαρετό.. για να μη γίνεται αυτό με τα σκυλιά έχει φροντίσει η φύση.
Καλή τύχη
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Συμφωνώ με ότι σου είπε η Χρυσούλα. Επιπροσθέτως, πρέπει να ξέρεις ότι δεδομένου του ότι η Ήρα σας ήταν ημίαιμο, δύσκολα θα βρεις πανομοιότυπο όσο κ αν ψάχνεις... Σκέψου τις διαφορές που ανέφερε η Χρυσούλα ότι βλέπει σε 2 καθαρόαιμα, ίδιας φυλής σκυλιά κ δεκαπλασίασέ τες στην περίπτωσή σας...

Η Ήρα ήταν ΚΑΙ σε αυτό μοναδική... Αλλά τί να σου πω? Μπορεί να σταθείτε τυχεροί.

Εγώ στη θέση σου πάντως θα έδινα ευκαιρία κ σε ένα άλλο σκυλάκι. Διπλωματικά. Συζήτα με την μητέρα σου, πες της ότι ένας φίλος θέλει να του κρατήσετε το σκυλάκι του για λίγο κ ζήτα της σαν χάρη να το αναλάβει για λίγο. Απαλλαγμένη από τις ενοχές της απέναντι στην Ήρα από το γεγονός οτι δν θα έχει έρθει για να μείνει το νέο, μπορεί να ανοίξει ένα παραθυράκι κ που ξέρεις? Μπορεί να μην σε αφήνει μετά να το επιστρέψεις... Δν ξέρω... Λέω μια ιδέα για να βγείτε από το αδιέξοδο...
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Βρήκα λίγο χρόνο και θα σου περιγράψω την κατάσταση ως έχει.

Την Κλαιρούλα μου την έχασα άδικα και απίστευτα νωρίς (μόλις 15 μηνών).

Η απόκτηση ενός άλλου κουταβιού δεν ξέρω εάν ήταν εντελώς δικιά μου απόφαση, αλλά με τα πολλά πήρα την απόφαση να πάρω την μικρή μου Νεφέλη.

Θα σου περιγράψω λοιπόν λεπτομερώς και χωρίς αναστολές τι περασα.

Όταν πήγαινα για να πάρω το κουταβάκι ένιωθα μία απίστευτη ανακούφιση και χαρα.... μία προσμονή που δεν μπορούσα να εξηγήσω με το σκύλο μου νεκρό μόλις μερικές εβδομάδες.
Όταν την αντίκρισα όλο αυτό έφυγε...εξαφανίστηκε και μόλις εκείνη τη στιγμή συνειδητοποίησα ότι είχα φτιάξει μία ιστορία στο μυαλό μου χωρίς να το καταλάβω... ίσως υποσυνείδητα να πίστευα ότι πάω να πάρω μία μικρή Κλαίρη. Αισθανόμουν σα να την είχα αφήσει κάπου και αισθανόμουν τη χαρά που θα την ξαναέπαιρνα κοντά μου.
Όλα αυτά όμως γκερμίστηκαν όταν το κουτάβι που έβλεπα δεν ήταν η Κλαίρη μου.

Στο σπίτι τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα... κάθε φορά που έβλεπα το πάρκο έβαζα τα κλάμματα γιατί το κουτάβι εκεί μέσα μου ήταν άγνωστο και η φάτσα του ξένη.

Ο καημός μετά την ελπίδα είναι μεγαλύτερος φίλε/η μου. Νόμιζα ότι θα βρω το παρεάκι μου και αντί αυτού είχα έναν άγνωστο. Πίστευα ότι όλα στη ζωή μου θα μπουν στην γλυκιά ρουτίνα και συνήθεια της μικρής, αλλά καμία από τις παλιές μας συνήθειες δεν υπήρχε πια...είχαν όλες χαθεί κάτω από τις ρόδες που διέλυσαν το κορμάκι της.

Και το χειροτερο είναι ότι ο καημός σύντομα έγινε θυμός και ακόμα πιο σύντομα, ντρέπομαι που το λέω μίσος για ένα πλάσμα που δεν έφταιγε σε τίποτα και δεν είχε λόγο να πληρώνει τα σπασμένα των άλλων.
Δεν ήθελα να την αντικρίζω, όλα τα απλά κουταβίσια καμώματα με εκνέυριζαν και με θύμωναν.... τη μισούσα που ήρθε να πάρει τη θέση της Κλαίρης και ευχόμουν να χαθεί από τα μάτια μου και να βρω πάλι το κοριτσάκι μου......
Το μικρό απλά μου κουνούσε την ουρά και δεν έκανε τίποτα άλλο από όλα τα φυσιολογικά κουτάβια, αλλά και τίποτα από αυτά που έκανε η Κλαίρη.
Το γεγονός ότι έπρεπε να κάνω τα βασικά για αυτή, φαί, νερό βόλτα με κούραζε και με θύμωνε.
Το γεγοός ότι έπρεπε να ασχοληθώ για να της μάθω τα βασικά (τσίσα π.χ.) με έκανε να βγαίνω από τα ρούχα μου και το σκυλί να μην μαθαίνει κάτι....

Σημειώνω ότι τα κουτάβια της φυλής μου είναι σχεδόν πανομοιότυπα για κάποιον που δεν έχει ασκοληθεί. Ήδια φυλή, ίδια χρώματα, ίδιο μέγεθος.... κι ομως είναι όλα διαφορετικά.

Η συμπεριφορά είναι άλλη, η μούρη είναι άλλη, το στήσιμο, η σντίληψη, οι αντιδράσεις, οι συνήθειες τα λάθη, τα καλά, τα ελαττώματα, το γαύγισμα.... όλα είναι διαφορετικά. Το ξέρεις, το βλέπεις αλλά και αυτά στο δείχνουν ότι είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΆ ΣΚΥΛΙΑ και δεν είναι υποκατάστατα.
Τυπικά κι από τη δική μου δεν έλλειπε κάτι, τα είχε όλα στο έπακρο... το καλύτερο φαί, τις λιχουδιές, το κρεβάτι και τη ιατρική φροντίδα, την εκπαίδευση όλα..... κι όμως το σκυλάκι ένιωθε και το έδειχνε.

Δεν με πλησίαζε, μάλλον με απεφευγε. Δεν ήθελε παιχνίδια μαζί μου και δεν μάθαινε.... γιατί απλά ένιωθε όλα όσα αισθανόμουν για αυτό και δεν ήταν τίποτα καλό.

Έφτασα στο σημείο να κλαίω διπλά μία για την Κλαίρη και μία γιατί είχα τη Νεφέλη. Περπάταγα στο δρόμο με το σκυλί να περαπατά όσο πιο μακριά μου σα να μην υπάρχω και σκεφτόμουν να αφήσω το λουρί να πάει όπου να 'ναι απλά μακριά από μένα....

Και όλα αυτά γιατί δεν έκανε τίποτα σωστά επειδή δεν τα έκανε όπως η Κλαίρη.

Η Κλαίρη δεν έκλαψε ποτέ σαν κουτάβι, αυτή ούρλιαζε....
Η Κλαίρη δεν έκανε ζημιές ποτέ, αυτή κατέστρεφε τα πάντα....
Η Κλαίρη δεν κατούραγε πουθενά εκτός πάνας, αυτή δεν ήξερα καν τι είναι η πάνα...
Η Κλαίρη με αγαπούσε, αυτή δεν ήξερε καν ποια είμαι....
Η Κλαίρη..., αυτή.....
Η Κλαίρη....

Το αποκορύφωμα ήρθε όταν γύρισα για άλλη μία φορά κλαμμένη σπίτι.... η Νεφέλη έκλαιγε σπαρακτικά ακόμα 8 ώρες μετά, είχε καταστρέψει την πάνα, είχε αναποδογυρίσει το κρεβάτι, είχε χύσει το νερό.....
άρχισα να ουρλιάζω σα να έφταιγε αυτή για όλο τον πόνο μου....αυτή έφταιγε... αυτή !!!
Και τότε, οταν για πρωτη φορά είδα....

Ήταν το σπαρακτικό της κλάμμα και τα μάτια γεμάτα τρόμο που με κοίταζαν με βλέμμα τόσο γεμάτο παράπονο....
ήταν τότε που κατάλαβα ότι η Κλαίρη είχε φύγει και δεν θα την έβλεπα ποτέ ξανα.
Ήταν τότε που συνειδητοποίησα ότι η μικρή Νεφέλη είναι ένα άλλο σκυλάκι που δεν αξίζει να ζει στο περιθώριο σε μία μόνιμη σύγκριση με την κλαίρη.

Και ήταν τότε που ζήτησα συγνώμη από την μικρή μου.... που την αποχαιρέτησα για πάντα κλείνοντάς την στην καρδιά μου γιατί έπρεπε να βρω τη δύναμη για τη νέα ψυχούλα που ζούσε και υπήρχε περιμένοντας εμένα να την ΔΩ!
Ήταν τότε που αντιλήφθηκα ότι πήρα τη Νεφέλη ως φάρμακο για τον πόνο μου....ενώ ήταν απλά ένα μικρό πλάσμα που του φόρτωνα τη δυστυχία μου και άξιζε κάτι καλύτερο.

Δεν την ξεχνάω ποτέ την Κλαίρη μου. Η αγάπη μου για αυτή θα "στοιχιώνει" την καρδιά μου για πάντα. Η ανάμνησή της είναι εκεί και ακόμα όταν σκέφτομαι έντονα την κοινή μας πορεία με πονάει σαν αγκάθι στην καρδια..... αλλά η Νεφέλη δεν αξίζει να είναι αποκούμπί είναι μία προσωπικότητα μία ύπαρξη άλλη, διαφορετική αλλά το ίδιο έτοιμη να αγαπήσει και να αγαπηθεί για αυτό που είναι και όχι για αυτό που θυμίζει.

Ναι εάν το σκυλάκι μου δεν έμοιαζε με την Κλαίρη θα ήταν όλο πιο εύκολο.
Θα είχα κάνει το διαχωρισμό πολύ πιο εύκολα στο μυαλό μου... μου το είχαν πει άλλωστε ότι είναι μεγάλο ρίσκο το όμοιο σκυλάκι, το διαπίστωσα με το δύσκολο τρόπο.

Σκέψου τώρα εάν θέλεις να περάσει τα ίδια και η μαμά σου.
Η αποδοχή ενός νέου σκύλου είναι δύσκολο πράγμα.
Νιώθεις ενοχες για το σκυλάκι που έφυγε... νιώθεις απογοήτευση που δεν είναι το ίδιο, μπλέξιμο.
Όμως πάντα έχουν τον τρόπο τους αυτά τα πλάσματα.... τώρα αισθάνομαι τυχερή που έχω τη Νεφέλη μου, βλέπω μόνο τα καλά της πια και η αγάπη μου για αυτή είναι το ίδιο δυνατή αλλά διαφορετική από αυτή της Κλαίρης....

Η εμφάνιση είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί.... δώσε την ευκαιρία σε ένα κουταβάκι που ταιριάζει με το χαρακτήρα της μαμάς σου και είναι πιο πιθανό να αποδεχτεί με τον καιρό. Κι εσείς βοηθήστε τη να δει ότι τίποτα δεν μπορεί να πάρει τη θέση του σκυλιού που έχασε και δεν υπάρχουν αντικαταστάτες στη ζωή μας με τους σκύλους. και θα βρει τη θέση του στην καρδιά της όποιο σκυλάκι βρεθεί στο δρόμο της, αλλά εάν αντιμετωπιστεί ως τέτοιο, όχι ως φάρμακο, γιατρειά ή αντικαταστάτη. όσο θα ρποσπαθείτε να βρείτε κάτι που να μοιάζει - θυμίζει - κάνει ότι έκανε η παλιά σκυλίτσα τόσο θα της ενισχύεται την ελπίδα να την ξαναβρεί, κάτι μάταιο... φιλικά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Που είναι αυτή η ταμπελίτσα που γράφει best post ever?
Με συγκίνησες πολύ χρυσούλα..
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εδώ συγκινήθηκα εγώ, 2 μέτρα άντρας (που λέει ο λόγος).

Με άλλα λόγια, η Χρυσούλα σου λέει ότι πρέπει να περάσει από όλα τα στάδια μέχρι την αποδοχή της απώλειας, για να έρθει στο τέλος η λύτρωση.
 


eua@3

Active Member
19 Μαρτίου 2012
36
2
ΚΡΗΤΗ
Ευχαριστουμε για ολα αυτα που μιραστικες μαζι μας. Ενα υπέροχο post!!
 




paraskos91

Member
2 Μαϊου 2012
11
0
Δεν ειπα ότι ειναι αδικο για το σκυλί από τν αποψη ότι δεν θα εχει καλές συνθηκες. Αλλά γιατι θα αντιμετωπίζεται ως μέσο βελτιωσης και όχι ως αυτόνομο άτομο.
Δώσε της χρόνο, μην παρετε ακόμα κανενα σκυλι!
Φυσικά, όμως δεν θα σταματήσω να ψάχνω....!!

Συμφωνώ με ότι σου είπε η Χρυσούλα. Επιπροσθέτως, πρέπει να ξέρεις ότι δεδομένου του ότι η Ήρα σας ήταν ημίαιμο, δύσκολα θα βρεις πανομοιότυπο όσο κ αν ψάχνεις... Σκέψου τις διαφορές που ανέφερε η Χρυσούλα ότι βλέπει σε 2 καθαρόαιμα, ίδιας φυλής σκυλιά κ δεκαπλασίασέ τες στην περίπτωσή σας...

Η Ήρα ήταν ΚΑΙ σε αυτό μοναδική... Αλλά τί να σου πω? Μπορεί να σταθείτε τυχεροί.

Εγώ στη θέση σου πάντως θα έδινα ευκαιρία κ σε ένα άλλο σκυλάκι. Διπλωματικά. Συζήτα με την μητέρα σου, πες της ότι ένας φίλος θέλει να του κρατήσετε το σκυλάκι του για λίγο κ ζήτα της σαν χάρη να το αναλάβει για λίγο. Απαλλαγμένη από τις ενοχές της απέναντι στην Ήρα από το γεγονός οτι δν θα έχει έρθει για να μείνει το νέο, μπορεί να ανοίξει ένα παραθυράκι κ που ξέρεις? Μπορεί να μην σε αφήνει μετά να το επιστρέψεις... Δν ξέρω... Λέω μια ιδέα για να βγείτε από το αδιέξοδο...
Καλή ιδέα όμως το έχω δοκιμάσει, της είπα ότι θα φιλοξενήσουμε ένα σκυλάκι από αυτά που της έφερα σπίτι, όμως το έβλεπε σαν αντικαταστάτη γι' αυτό και δεν το κοιτούσε καν.. και όχι μόνο αυτό, όλα τα σκυλιά που έχω φέρει...

Όσο για την Χρυσούλα, δεν έχω λόγια..
Και μόνο από την περιγραφή που έχεις κάνει, φαντάζομαι πως δεν ήταν απλά ένα σκυλί για σ' ένα, δεν έχασες απλά ένα σκυλί, έχασες μία φίλη, ένα μέρος του εαυτού σου πραγματικά.. Λυπάμαι πάρα πολύ..
Πραγματικά έχω συγκινηθεί αφάνταστα, σκέψου ότι κάτι παρόμοιο περνάμε κι εμείς και μόνο στην ιδέα ότι "ξέρω" ποιος αφαίρεση την ζωή της μικρής μου, τρελαίνομαι.. Πραγματικά μου έρχεται να πάω και να τον σαπίσω στο ξύλο αν και δεν φταίει ο άνθρωπος, δεν το έκανε επίτηδες.. Το έχω σκεφτεί πολλές φορές παιδιά και ντρέπομαι που το λέω, όμως έτσι είναι.. Είναι στιγμές που θέλω να τον κάνω να νιώσει όπως νιώσαμε εμείς, να ξεσπάσω πάνω του.. είμαι λίγο off topic..

Κάτι παρόμοιο λοιπόν ζούμε κι εμείς έπειτα από τον χαμό της μικρής μας, σε καταλαβαίνω απόλυτα Χρυσούλα και εύχομαι να μην περάσει άνθρωπος αυτό που περνάμε κι εμείς. Μήπως όμως θα πρέπει να γίνει με τον δύσκολο τρόπο που ανέφερες ποιο πάνω; Μήπως θα πρέπει έτσι με τον δύσκολο τρόπο να καταλάβει πλέον η μητέρα μου ότι και ίδιο σκυλί να πάρουμε, δεν θα είναι η Ήρα μας; Τι να πω δεν ξέρω..
 


xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Παράσκο οσοι εχουμε ζησει την απωλεια ενος σκυλου ξερουμε πολυ καλα τι παιρνατε.Εγω πιστευω πως ειναι νωρις ακομα για νεο σκυλακι,και πανομοιοτυπο με την Ηρα να της φερεις θα καταλαβει τελικα πως δεν εχει καμια σχεση με την Ηρα της και θα το απορριψει και αυτο.
Επισης θελω να σου πω μπραβο που νοιαζεσαι τοσο για τη μαμα σου και αν κρινω απο το 91 εισαι πολυ μικρος και αλλοι στην ηλικια σου δε θα ασχολουνταν καθολου.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μήπως θα πρέπει έτσι με τον δύσκολο τρόπο να καταλάβει πλέον η μητέρα μου ότι και ίδιο σκυλί να πάρουμε, δεν θα είναι η Ήρα μας; Τι να πω δεν ξέρω..
Αυτό νομίζω προσπαθούμε όλοι να σε κάνουμε να καταλάβεις. Μετά το ποστ της Χρυσούλας, δεν θα έπρεπε να έχεις καμία αμφιβολία ότι το πρόχειρο κουκούλωμα που προτείνεις δεν υπάρχει περίπτωση να ξεγελάσει ή να βοηθήσει κανένα. Να έχετε υπομονή και μόλις περάσει λίγος χρόνος, ελπίζω, όπως και εγώ και άλλοι που έχουμε χάσει ζωάκι, η μητέρα σου θα αρχίσει να αναζητά την παρέα ενός σκύλου.

Από κει και πέρα, αν, κατά τη γνώμη σου, η πεσμένη ψυχολογία της μητέρας σου κρατάει καιρό χωρίς αλλαγή ή επιδεινώνεται, καλό θα ήταν να ζητήσετε και τη συμβουλή κάποιου ειδικού σε θέματα ψυχικής υγείας. Υπάρχουν και τηλεφωνικά κέντρα που μπορείς εσύ να ενημερωθείς αν θέλεις. Με τη βοήθεια του google βρίσκεις τα πάντα.
Καλή τύχη!! Εύχομαι να το ξεπεράσετε σύντομα.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Δεν νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο γενικά ποτέ δεν ασκεί πίεση η μητέρα μου..
Δεν κατάλαβες μάλλον πως εννοώ το "ασκεί πίεση" δεν εννοώ ότι θα ασκήσει σωματική πίεση στο σκυλί αλλά ποιο πολύ ψυχολογική, δηλαδή θα της φέρεις ας πούμε ένα σκυλί που μοιάζει με την Ήρα αμέσως η μητέρα σου θα περιμένει ότι και αυτό το σκυλί θα κάνει ότι έκανε και η Ήρα, αλλά όταν με τον καιρό θα δεί ότι δεν είναι καθόλου ίδιο με την Ήρα και δεν συμπεριφέρετε καθόλου σαν την Ήρα τότε είναι που θα συμβούν ένα απο τα 2 πράγματα.... 1) Θα απογοητευτεί τόσο που το σκυλί δεν συμπεριφέρετε όπως η Ήρα και θα πάψει να ενδιαφέρετε για αυτό ή 2) θα προσπαθήσει να δειδάξει πράγματα που έκανε η Ήρα στο νεο σκυλί, το σκυλί δεν θα το καταλαβαίνει και η μητέρα σου θα νευριάσει που το νέο σκυλί είναι ποιο "χαζό" απο την Ήρα και έτσι θα σπειλωθεί και η ανάμνηση της Ήρας αλλά και ίσως να πάψει να θέλει και το νέο σκυλί.


έπειτα ο χαρακτήρας ξέρω πως θα διαφέρει αλλά ο χαρακτήρας του κάθε ενός διαμορφώνεται ανάλογα.
Όχι, κάνεις μεγάλο λάθος. Ο χαρακτήρας ενός σκυλιού δεν διαμορφώνετε όπως θέλουμε εμείς και δεν αλλάζει με τίποτα, το μόνο που μπωρείς να "αλλάξεις" σε ένα σκυλί είναι η συμπεριφορά του και να ακατευνάσεις μερικά ένστικτα τίποτα άλλο, μπωρείς να το εκπαιδεύσεις για το πως θέλεις ΕΣΥ να συμπεριφέρετε και επίσης πέφτει σε εσάς η ευθήνη να κοινωνικοποιήσετε το σκυλί και να του μάθετε καλούς τρόπους.

Πιστεύω πως είναι καλύτερα έτσι εφόσον δεν θέλει να προχωρήσει, τουλάχιστον θα της μοιάζει εξωτερικά και θα έχει μια παρηγοριά. Είδη μας λείπει αφάνταστα η μικρή μας.
Διαβάζοντας το παραπάνω σου σχόλιο παρατηρώ ότι όλη η οικογένεια ακόμα δεν έχει ξεπεράσει το χαμό της Ήρας. Όσο δύσκολο και άσχημο αν ακούγετε αυτό που θα σου πώ πρέπει να το καταλάβεις καλά..... η Ήρα έφυγε, δεν θα ξανα έρθει πίσω και κανένα μα ΚΑΝΕΝΑ σκυλί δεν πρόκειτε να αντικαταστήσει την Ήρα, το να προσπαθήσετε να ρίξετε ένα τόσο μεγάλο βάρος σε ένα νέο σκυλί δεν είναι καθόλου σωστό και την στιγμή που ακόμα δεν έχετε ξεπεράσει εντελώς τον χαμό της Ήρας το να έρθει ένα σκυλί στην οικογένεια σας τώρα το πιθανότερο είναι ότι περισσότερο κακό θα του κάνετε παρά καλό.

Το σκυλί σε διαβεβαιώνω ότι θα έχει άριστες συνθήκες διαβίωσης.. Δεν φαντάζεσαι και δεν μπορώ να σου περιγράψω πόσο άριστες...!!
Σαν περιβάλον όντως μπορεί να μπορέσετε να παρέχετε σε ένα σκυλί έναν παράδεισο, αλλά αν η όλη η ψυχολογία σας είναι χάλια απο τον χαμό της Ήρας και ρίξετε όλο αυτό το βάρος στον νέο σκυλί πίστεψε με το σκυλί δεν θα περνάει τόσο καλά όσο εσύ νομίζεις.


Διάβασε καλά τι σου γράφει η chrysoula.

Καλή ιδέα όμως το έχω δοκιμάσει, της είπα ότι θα φιλοξενήσουμε ένα σκυλάκι από αυτά που της έφερα σπίτι, όμως το έβλεπε σαν αντικαταστάτη γι' αυτό και δεν το κοιτούσε καν.. και όχι μόνο αυτό, όλα τα σκυλιά που έχω φέρει...
Συγνώμη, αλλά τι περιμένει η μητέρα σου; Να φέρεις την Ήρα πίσω; Εσύ πρέπει να το πάρεις χαμπάρι ότι η Ήρα έφυγε. Τίποτα δεν θα την αντικαταστήσει, το μόνο που μπωρείτε να κάνετε είναι απλά να βάλετε ένα νέο σκυλί στην ζωή σας που θα απαλύνει τον πόνο σας και το κενό που άφησε η Ήρα. Μην αναζητάς την Ήρα γιατί δεν θα την βρεί πουθενά.

Συγνώμη αν μιλάω κάπως απότομα αλλά θέλω να καταλάβεις ότι αυτό που αναζητάς (την Ήρα) δεν θα το βρείς πουθενά.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
...σκέψου ότι κάτι παρόμοιο περνάμε κι εμείς και μόνο στην ιδέα ότι "ξέρω" ποιος αφαίρεση την ζωή της μικρής μου, τρελαίνομαι.. Πραγματικά μου έρχεται να πάω και να τον σαπίσω στο ξύλο αν και δεν φταίει ο άνθρωπος, δεν το έκανε επίτηδες.. Το έχω σκεφτεί πολλές φορές παιδιά και ντρέπομαι που το λέω, όμως έτσι είναι.. Είναι στιγμές που θέλω να τον κάνω να νιώσει όπως νιώσαμε εμείς, να ξεσπάσω πάνω του.. είμαι λίγο off topic...
Αυτό είναι ίσως μια άλλη παράμετρος. Προσωπικά είχα φανταστεί ότι την χάσατε από γηρατειά.
Συμβαίνει κάτι άλλο, που θα ήταν ίσως απαγορευτικό να ξαναφέρεις σκύλο στο σπίτι;
Υπάρχει περίπτωση, να κινδυνεύει και το νέο σκυλί;
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Το ποστ της Χρυσούλας ήταν συγκλονιστικό!!!!

Η μητέρα σου paraskos91 βιώνει απώλεια. Μήπως δεν είναι έτοιμη να βάλει ακόμα ένα νέο πλάσμα στη ζωή της? Μήπως θέλει απλά λίγο χρόνο? Το έχεις συζητήσει μαζί της?

Ο κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά σε αυτές τις καταστάσεις. Υπάρχουν αυτοί που ξεπερνούν την απώλεια "αναπληρώνοντας" (άσχημη λέξη αλλά δε μπορώ να σκεφτώ άλλη αυτή τη στιγμή) βάζοντας ένα νέο πλάσμα στη ζωή τους και υπάρχουν και αυτοί που θέλουν χρόνο για να συνηθίσουν στην απουσία και χρειάζονται χρόνο για να νιώσουν έτοιμοι για ένα νέο σκυλάκι.

Δεν υπάρχει λάθος ή σωστό σε αυτές τις περιπτώσεις. Υπάρχει μόνο το πότε κάποιος είναι έτοιμος.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Ελπίζω να μην φανώ πολύ ψυχρή (γιατί δεν είναι η πρόθεσή μου αυτή..).
Όλοι σχεδόν έχουμε χάσει σκυλιά..και εμένα με πιάνει πανικός άμα σκεφτώ την στιγμή που θα χάσω τον σκύλο μου...ΑΛΛΑ είναι κάτι που δεν μπορεί να το αποφύγει κανείς. Όλα κάνουν τον κύκλο τους. Πέρασαν 6 χρόνια μέχρι να πάρω τον Ερμή ύστερα απο το θάνατο του τελευταίου σκύλου μου από γηρατειά. Ο κάθε άνθρωπος βιώνει την απώλεια διαφορετικά. Άλλοι θέλουν χρόνο ..άλλοι όχι.
Μην πιέζεις την μητέρα σου να δεχτεί σκύλο...αν το θελήσει θα το ζητήσει..μπορεί και να μην θελήσει ποτέ πια. Άφησέ την λίγο ήσυχη να βιώσει την απώλεια όπως θέλει. Μην της λές τι πρέπει να νοιώσει...πότε..και για πιό λόγο. Αν δεν θέλει η γυναίκα ...άφησέ την...:)
Σωστό αυτό που ρωτάει η mareco.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Θα κάνω μια παρατήρηση.... ειμαστε εδώ τόσα άτομα, σε τόσες σελίδες και λέμε όλοι 1 πράγμα.
ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΣΚΥΛΙ, ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ.
Αυτό δεν σου λέει τίποτα? Είσαι μικρός και ανησυχεις για τη μητέρα σου. Υπέροχο πραγματικά, αλλά στη φούρια σας, θα της κάνετε κακό! Και τότε θα είστε υπολογοι για δύο ψυχές... και της μητέρας σου και του σκυλιού!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Βρήκα λίγο χρόνο και θα σου περιγράψω την κατάσταση ως έχει.

Την Κλαιρούλα μου την έχασα άδικα και απίστευτα νωρίς (μόλις 15 μηνών).

Η απόκτηση ενός άλλου κουταβιού δεν ξέρω εάν ήταν εντελώς δικιά μου απόφαση, αλλά με τα πολλά πήρα την απόφαση να πάρω την μικρή μου Νεφέλη.

Θα σου περιγράψω λοιπόν λεπτομερώς και χωρίς αναστολές τι περασα.

Όταν πήγαινα για να πάρω το κουταβάκι ένιωθα μία απίστευτη ανακούφιση και χαρα.... μία προσμονή που δεν μπορούσα να εξηγήσω με το σκύλο μου νεκρό μόλις μερικές εβδομάδες.
Όταν την αντίκρισα όλο αυτό έφυγε...εξαφανίστηκε και μόλις εκείνη τη στιγμή συνειδητοποίησα ότι είχα φτιάξει μία ιστορία στο μυαλό μου χωρίς να το καταλάβω... ίσως υποσυνείδητα να πίστευα ότι πάω να πάρω μία μικρή Κλαίρη. Αισθανόμουν σα να την είχα αφήσει κάπου και αισθανόμουν τη χαρά που θα την ξαναέπαιρνα κοντά μου.
Όλα αυτά όμως γκερμίστηκαν όταν το κουτάβι που έβλεπα δεν ήταν η Κλαίρη μου.

Στο σπίτι τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα... κάθε φορά που έβλεπα το πάρκο έβαζα τα κλάμματα γιατί το κουτάβι εκεί μέσα μου ήταν άγνωστο και η φάτσα του ξένη.

Ο καημός μετά την ελπίδα είναι μεγαλύτερος φίλε/η μου. Νόμιζα ότι θα βρω το παρεάκι μου και αντί αυτού είχα έναν άγνωστο. Πίστευα ότι όλα στη ζωή μου θα μπουν στην γλυκιά ρουτίνα και συνήθεια της μικρής, αλλά καμία από τις παλιές μας συνήθειες δεν υπήρχε πια...είχαν όλες χαθεί κάτω από τις ρόδες που διέλυσαν το κορμάκι της.

Και το χειροτερο είναι ότι ο καημός σύντομα έγινε θυμός και ακόμα πιο σύντομα, ντρέπομαι που το λέω μίσος για ένα πλάσμα που δεν έφταιγε σε τίποτα και δεν είχε λόγο να πληρώνει τα σπασμένα των άλλων.
Δεν ήθελα να την αντικρίζω, όλα τα απλά κουταβίσια καμώματα με εκνέυριζαν και με θύμωναν.... τη μισούσα που ήρθε να πάρει τη θέση της Κλαίρης και ευχόμουν να χαθεί από τα μάτια μου και να βρω πάλι το κοριτσάκι μου......
Το μικρό απλά μου κουνούσε την ουρά και δεν έκανε τίποτα άλλο από όλα τα φυσιολογικά κουτάβια, αλλά και τίποτα από αυτά που έκανε η Κλαίρη.
Το γεγονός ότι έπρεπε να κάνω τα βασικά για αυτή, φαί, νερό βόλτα με κούραζε και με θύμωνε.
Το γεγοός ότι έπρεπε να ασχοληθώ για να της μάθω τα βασικά (τσίσα π.χ.) με έκανε να βγαίνω από τα ρούχα μου και το σκυλί να μην μαθαίνει κάτι....

Σημειώνω ότι τα κουτάβια της φυλής μου είναι σχεδόν πανομοιότυπα για κάποιον που δεν έχει ασκοληθεί. Ήδια φυλή, ίδια χρώματα, ίδιο μέγεθος.... κι ομως είναι όλα διαφορετικά.

Η συμπεριφορά είναι άλλη, η μούρη είναι άλλη, το στήσιμο, η σντίληψη, οι αντιδράσεις, οι συνήθειες τα λάθη, τα καλά, τα ελαττώματα, το γαύγισμα.... όλα είναι διαφορετικά. Το ξέρεις, το βλέπεις αλλά και αυτά στο δείχνουν ότι είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΆ ΣΚΥΛΙΑ και δεν είναι υποκατάστατα.
Τυπικά κι από τη δική μου δεν έλλειπε κάτι, τα είχε όλα στο έπακρο... το καλύτερο φαί, τις λιχουδιές, το κρεβάτι και τη ιατρική φροντίδα, την εκπαίδευση όλα..... κι όμως το σκυλάκι ένιωθε και το έδειχνε.

Δεν με πλησίαζε, μάλλον με απεφευγε. Δεν ήθελε παιχνίδια μαζί μου και δεν μάθαινε.... γιατί απλά ένιωθε όλα όσα αισθανόμουν για αυτό και δεν ήταν τίποτα καλό.

Έφτασα στο σημείο να κλαίω διπλά μία για την Κλαίρη και μία γιατί είχα τη Νεφέλη. Περπάταγα στο δρόμο με το σκυλί να περαπατά όσο πιο μακριά μου σα να μην υπάρχω και σκεφτόμουν να αφήσω το λουρί να πάει όπου να 'ναι απλά μακριά από μένα....

Και όλα αυτά γιατί δεν έκανε τίποτα σωστά επειδή δεν τα έκανε όπως η Κλαίρη.

Η Κλαίρη δεν έκλαψε ποτέ σαν κουτάβι, αυτή ούρλιαζε....
Η Κλαίρη δεν έκανε ζημιές ποτέ, αυτή κατέστρεφε τα πάντα....
Η Κλαίρη δεν κατούραγε πουθενά εκτός πάνας, αυτή δεν ήξερα καν τι είναι η πάνα...
Η Κλαίρη με αγαπούσε, αυτή δεν ήξερε καν ποια είμαι....
Η Κλαίρη..., αυτή.....
Η Κλαίρη....

Το αποκορύφωμα ήρθε όταν γύρισα για άλλη μία φορά κλαμμένη σπίτι.... η Νεφέλη έκλαιγε σπαρακτικά ακόμα 8 ώρες μετά, είχε καταστρέψει την πάνα, είχε αναποδογυρίσει το κρεβάτι, είχε χύσει το νερό.....
άρχισα να ουρλιάζω σα να έφταιγε αυτή για όλο τον πόνο μου....αυτή έφταιγε... αυτή !!!
Και τότε, οταν για πρωτη φορά είδα....

Ήταν το σπαρακτικό της κλάμμα και τα μάτια γεμάτα τρόμο που με κοίταζαν με βλέμμα τόσο γεμάτο παράπονο....
ήταν τότε που κατάλαβα ότι η Κλαίρη είχε φύγει και δεν θα την έβλεπα ποτέ ξανα.
Ήταν τότε που συνειδητοποίησα ότι η μικρή Νεφέλη είναι ένα άλλο σκυλάκι που δεν αξίζει να ζει στο περιθώριο σε μία μόνιμη σύγκριση με την κλαίρη.

Και ήταν τότε που ζήτησα συγνώμη από την μικρή μου.... που την αποχαιρέτησα για πάντα κλείνοντάς την στην καρδιά μου γιατί έπρεπε να βρω τη δύναμη για τη νέα ψυχούλα που ζούσε και υπήρχε περιμένοντας εμένα να την ΔΩ!
Ήταν τότε που αντιλήφθηκα ότι πήρα τη Νεφέλη ως φάρμακο για τον πόνο μου....ενώ ήταν απλά ένα μικρό πλάσμα που του φόρτωνα τη δυστυχία μου και άξιζε κάτι καλύτερο.

Δεν την ξεχνάω ποτέ την Κλαίρη μου. Η αγάπη μου για αυτή θα "στοιχιώνει" την καρδιά μου για πάντα. Η ανάμνησή της είναι εκεί και ακόμα όταν σκέφτομαι έντονα την κοινή μας πορεία με πονάει σαν αγκάθι στην καρδια..... αλλά η Νεφέλη δεν αξίζει να είναι αποκούμπί είναι μία προσωπικότητα μία ύπαρξη άλλη, διαφορετική αλλά το ίδιο έτοιμη να αγαπήσει και να αγαπηθεί για αυτό που είναι και όχι για αυτό που θυμίζει.

Ναι εάν το σκυλάκι μου δεν έμοιαζε με την Κλαίρη θα ήταν όλο πιο εύκολο.
Θα είχα κάνει το διαχωρισμό πολύ πιο εύκολα στο μυαλό μου... μου το είχαν πει άλλωστε ότι είναι μεγάλο ρίσκο το όμοιο σκυλάκι, το διαπίστωσα με το δύσκολο τρόπο.

Σκέψου τώρα εάν θέλεις να περάσει τα ίδια και η μαμά σου.
Η αποδοχή ενός νέου σκύλου είναι δύσκολο πράγμα.
Νιώθεις ενοχες για το σκυλάκι που έφυγε... νιώθεις απογοήτευση που δεν είναι το ίδιο, μπλέξιμο.
Όμως πάντα έχουν τον τρόπο τους αυτά τα πλάσματα.... τώρα αισθάνομαι τυχερή που έχω τη Νεφέλη μου, βλέπω μόνο τα καλά της πια και η αγάπη μου για αυτή είναι το ίδιο δυνατή αλλά διαφορετική από αυτή της Κλαίρης....

Η εμφάνιση είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί.... δώσε την ευκαιρία σε ένα κουταβάκι που ταιριάζει με το χαρακτήρα της μαμάς σου και είναι πιο πιθανό να αποδεχτεί με τον καιρό. Κι εσείς βοηθήστε τη να δει ότι τίποτα δεν μπορεί να πάρει τη θέση του σκυλιού που έχασε και δεν υπάρχουν αντικαταστάτες στη ζωή μας με τους σκύλους. και θα βρει τη θέση του στην καρδιά της όποιο σκυλάκι βρεθεί στο δρόμο της, αλλά εάν αντιμετωπιστεί ως τέτοιο, όχι ως φάρμακο, γιατρειά ή αντικαταστάτη. όσο θα ρποσπαθείτε να βρείτε κάτι που να μοιάζει - θυμίζει - κάνει ότι έκανε η παλιά σκυλίτσα τόσο θα της ενισχύεται την ελπίδα να την ξαναβρεί, κάτι μάταιο... φιλικά.
Εκλαψα οταν το διαβαζα ειδικα εκει που λες " Ήταν το σπαρακτικό της κλάμμα και τα μάτια γεμάτα τρόμο που με κοίταζαν με βλέμμα τόσο γεμάτο παράπονο...."
Σκεφτομαι τα ματακια ενος κουταβιου που απλα ηθελε να το αγαπησεις ,μονο εσενα ειχε... :( χαιρομαι που αλλαξες απεναντι σε μια ψυχουλα που βασιζεται απο σενα. Συλλυπητηρια για το Κλαιρακι σου:(
 


paraskos91

Member
2 Μαϊου 2012
11
0
Παράσκο οσοι εχουμε ζησει την απωλεια ενος σκυλου ξερουμε πολυ καλα τι παιρνατε.Εγω πιστευω πως ειναι νωρις ακομα για νεο σκυλακι,και πανομοιοτυπο με την Ηρα να της φερεις θα καταλαβει τελικα πως δεν εχει καμια σχεση με την Ηρα της και θα το απορριψει και αυτο.
Επισης θελω να σου πω μπραβο που νοιαζεσαι τοσο για τη μαμα σου και αν κρινω απο το 91 εισαι πολυ μικρος και αλλοι στην ηλικια σου δε θα ασχολουνταν καθολου.
Καταλαβαίνω πως είναι νωρίς ακριβώς παρακάτω όμως θα δεις τον λόγο που ψάχνω για σκυλί..
Με κατάλαβες εε;; Τελικά δεν έπρεπε να βάλω το 91 στο τέλος..!! :p (πλάκα κάνω!!) Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι μοναχογιός και μοναχοπαίδι, αν δεν νιαστώ εγώ για την μητέρα μου δεν πρόκειται να το κάνει κανείς άλλος και αυτή είναι η αλήθεια.. Είναι η γυναίκα που με έφερε στον κόσμο, η γυναίκα που μάτωσε για μ' ένα και με μεγάλωσε, σειρά μου λοιπόν να κάνω ότι μπορώ γιατί είναι υποχρέωσή μου..

Αυτό νομίζω προσπαθούμε όλοι να σε κάνουμε να καταλάβεις. Μετά το ποστ της Χρυσούλας, δεν θα έπρεπε να έχεις καμία αμφιβολία ότι το πρόχειρο κουκούλωμα που προτείνεις δεν υπάρχει περίπτωση να ξεγελάσει ή να βοηθήσει κανένα. Να έχετε υπομονή και μόλις περάσει λίγος χρόνος, ελπίζω, όπως και εγώ και άλλοι που έχουμε χάσει ζωάκι, η μητέρα σου θα αρχίσει να αναζητά την παρέα ενός σκύλου.

Από κει και πέρα, αν, κατά τη γνώμη σου, η πεσμένη ψυχολογία της μητέρας σου κρατάει καιρό χωρίς αλλαγή ή επιδεινώνεται, καλό θα ήταν να ζητήσετε και τη συμβουλή κάποιου ειδικού σε θέματα ψυχικής υγείας. Υπάρχουν και τηλεφωνικά κέντρα που μπορείς εσύ να ενημερωθείς αν θέλεις. Με τη βοήθεια του google βρίσκεις τα πάντα.
Καλή τύχη!! Εύχομαι να το ξεπεράσετε σύντομα.
Έχω ενημερώσει τον γιατρό που την παρακολουθούσε και έπειτα έπραξα, δεν κάνω του κεφαλιού μου!! Η γνώμη του ήταν να πάρουμε όσο το δυνατόν συντομότερα ένα καινούριο σκυλί, για να απαλύνει τον πόνο της. Μιλήσαμε αρκετά και του είπα ότι ίσως δεν είναι καλή ιδέα να πάρουμε το ίδιο σκυλί, όμως αν είναι να νιώσει η μητέρα μου καλύτερα δεν έχω άλλη επιλογή.

Δεν κατάλαβες μάλλον πως εννοώ το "ασκεί πίεση" δεν εννοώ ότι θα ασκήσει σωματική πίεση στο σκυλί αλλά ποιο πολύ ψυχολογική, δηλαδή θα της φέρεις ας πούμε ένα σκυλί που μοιάζει με την Ήρα αμέσως η μητέρα σου θα περιμένει ότι και αυτό το σκυλί θα κάνει ότι έκανε και η Ήρα, αλλά όταν με τον καιρό θα δεί ότι δεν είναι καθόλου ίδιο με την Ήρα και δεν συμπεριφέρετε καθόλου σαν την Ήρα τότε είναι που θα συμβούν ένα απο τα 2 πράγματα.... 1) Θα απογοητευτεί τόσο που το σκυλί δεν συμπεριφέρετε όπως η Ήρα και θα πάψει να ενδιαφέρετε για αυτό ή 2) θα προσπαθήσει να δειδάξει πράγματα που έκανε η Ήρα στο νεο σκυλί, το σκυλί δεν θα το καταλαβαίνει και η μητέρα σου θα νευριάσει που το νέο σκυλί είναι ποιο "χαζό" απο την Ήρα και έτσι θα σπειλωθεί και η ανάμνηση της Ήρας αλλά και ίσως να πάψει να θέλει και το νέο σκυλί.
Κατανοώ αυτά που μου λες και πιστεύω ότι υπάρχει μια τέτοια περίπτωση αλλά ξέρω ότι δεν θα έχει τέτοια αντιμετώπιση το νέο σκυλί, όλοι μας έχουμε καταλάβει ότι η Ήρα δεν θα γυρίσει πίσω και δεν υπάρχει περίπτωση να αντικατασταθεί. Το νέο σκυλί θα πράττει διαφορετικά και θα έχει εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα από αυτόν της Ήρας. Όλοι μας έχουμε πλέον πειστεί πως η Ήρα δεν θα γυρίσει πίσω.

Όχι, κάνεις μεγάλο λάθος. Ο χαρακτήρας ενός σκυλιού δεν διαμορφώνετε όπως θέλουμε εμείς και δεν αλλάζει με τίποτα, το μόνο που μπωρείς να "αλλάξεις" σε ένα σκυλί είναι η συμπεριφορά του και να ακατευνάσεις μερικά ένστικτα τίποτα άλλο, μπωρείς να το εκπαιδεύσεις για το πως θέλεις ΕΣΥ να συμπεριφέρετε και επίσης πέφτει σε εσάς η ευθήνη να κοινωνικοποιήσετε το σκυλί και να του μάθετε καλούς τρόπους.
Αυτό ήθελα να πω, ξέρω ότι η ίδια η Ήρα δεν θα γίνει..!!

Διαβάζοντας το παραπάνω σου σχόλιο παρατηρώ ότι όλη η οικογένεια ακόμα δεν έχει ξεπεράσει το χαμό της Ήρας. Όσο δύσκολο και άσχημο αν ακούγετε αυτό που θα σου πώ πρέπει να το καταλάβεις καλά..... η Ήρα έφυγε, δεν θα ξανα έρθει πίσω και κανένα μα ΚΑΝΕΝΑ σκυλί δεν πρόκειτε να αντικαταστήσει την Ήρα, το να προσπαθήσετε να ρίξετε ένα τόσο μεγάλο βάρος σε ένα νέο σκυλί δεν είναι καθόλου σωστό και την στιγμή που ακόμα δεν έχετε ξεπεράσει εντελώς τον χαμό της Ήρας το να έρθει ένα σκυλί στην οικογένεια σας τώρα το πιθανότερο είναι ότι περισσότερο κακό θα του κάνετε παρά καλό.
Έχεις δίκιο δεν έχουμε ξεπεράσει το χαμό της, όμως έχουμε καταλάβει πως δεν πρόκειται κανένας να την αντικαταστήσει και πρέπει να προχωρήσουμε. Το μόνο σίγουρο είναι ότι εμένα προσωπικά δεν σταματάει να μου λείπει, ειδικά τα βράδια.. Ακόμα νιώθω ότι θα ανέβει στο κρεβάτι να κοιμηθούμε μαζί και τώρα που το σπίτι είναι "ήσυχο", την ψάχνω και περιμένω να ακούσω τα βήματα της πάλι... Μεγάλη απώλεια... Έφυγε ένα μέρος της ζωής μου μαζί της..

Διάβασε καλά τι σου γράφει η chrysoula.

Συγνώμη, αλλά τι περιμένει η μητέρα σου; Να φέρεις την Ήρα πίσω; Εσύ πρέπει να το πάρεις χαμπάρι ότι η Ήρα έφυγε. Τίποτα δεν θα την αντικαταστήσει, το μόνο που μπωρείτε να κάνετε είναι απλά να βάλετε ένα νέο σκυλί στην ζωή σας που θα απαλύνει τον πόνο σας και το κενό που άφησε η Ήρα. Μην αναζητάς την Ήρα γιατί δεν θα την βρεί πουθενά.

Συγνώμη αν μιλάω κάπως απότομα αλλά θέλω να καταλάβεις ότι αυτό που αναζητάς (την Ήρα) δεν θα το βρείς πουθενά.
Το ξέρω, όλοι μας το ξέρουμε, δεν πρόκειται να γυρίσει..

Αυτό είναι ίσως μια άλλη παράμετρος. Προσωπικά είχα φανταστεί ότι την χάσατε από γηρατειά.
Συμβαίνει κάτι άλλο, που θα ήταν ίσως απαγορευτικό να ξαναφέρεις σκύλο στο σπίτι;
Υπάρχει περίπτωση, να κινδυνεύει και το νέο σκυλί;
Όχι δεν ήταν από γερατιά, μια στιγμή, μια τραγική και άσχημη στιγμή, έγινε το κακό.. Ο πατέρας μου την είχε δέσει στην αυλή και ήταν έξω στον δρόμο, η μικρή τον κοιτούσε από τα κάγκελα όταν ξαφνικά έσπασε το λουρί της και πήγε να του κάνει χαρές, περνώντας λοιπόν τον δρόμο έγινε το κακό.. Δεν θέλω να το σκέφτομαι καν..

Το ποστ της Χρυσούλας ήταν συγκλονιστικό!!!!

Η μητέρα σου paraskos91 βιώνει απώλεια. Μήπως δεν είναι έτοιμη να βάλει ακόμα ένα νέο πλάσμα στη ζωή της? Μήπως θέλει απλά λίγο χρόνο? Το έχεις συζητήσει μαζί της?

Ο κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά σε αυτές τις καταστάσεις. Υπάρχουν αυτοί που ξεπερνούν την απώλεια "αναπληρώνοντας" (άσχημη λέξη αλλά δε μπορώ να σκεφτώ άλλη αυτή τη στιγμή) βάζοντας ένα νέο πλάσμα στη ζωή τους και υπάρχουν και αυτοί που θέλουν χρόνο για να συνηθίσουν στην απουσία και χρειάζονται χρόνο για να νιώσουν έτοιμοι για ένα νέο σκυλάκι.

Δεν υπάρχει λάθος ή σωστό σε αυτές τις περιπτώσεις. Υπάρχει μόνο το πότε κάποιος είναι έτοιμος.
Θέλει να πάρει ένα σκυλί, εκεί είναι το θέμα.. Όμως θέλει να πάρει ένα που να μοιάζει στην Ήρα.. Αν είναι για το καλό της όμως δεν έχω άλλη επιλογή..

Ελπίζω να μην φανώ πολύ ψυχρή (γιατί δεν είναι η πρόθεσή μου αυτή..).
Όλοι σχεδόν έχουμε χάσει σκυλιά..και εμένα με πιάνει πανικός άμα σκεφτώ την στιγμή που θα χάσω τον σκύλο μου...ΑΛΛΑ είναι κάτι που δεν μπορεί να το αποφύγει κανείς. Όλα κάνουν τον κύκλο τους. Πέρασαν 6 χρόνια μέχρι να πάρω τον Ερμή ύστερα απο το θάνατο του τελευταίου σκύλου μου από γηρατειά. Ο κάθε άνθρωπος βιώνει την απώλεια διαφορετικά. Άλλοι θέλουν χρόνο ..άλλοι όχι.
Μην πιέζεις την μητέρα σου να δεχτεί σκύλο...αν το θελήσει θα το ζητήσει..μπορεί και να μην θελήσει ποτέ πια. Άφησέ την λίγο ήσυχη να βιώσει την απώλεια όπως θέλει. Μην της λές τι πρέπει να νοιώσει...πότε..και για πιό λόγο. Αν δεν θέλει η γυναίκα ...άφησέ την...:)
Σωστό αυτό που ρωτάει η mareco.
Θέλει να πάρει σκυλί και πιστεύω πως έτσι θα καταλάβει ότι η Ήρα ήταν μοναδική και δεν πρόκειται να γυρίσει..

Θα κάνω μια παρατήρηση.... ειμαστε εδώ τόσα άτομα, σε τόσες σελίδες και λέμε όλοι 1 πράγμα.
ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΣΚΥΛΙ, ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ.
Αυτό δεν σου λέει τίποτα? Είσαι μικρός και ανησυχεις για τη μητέρα σου. Υπέροχο πραγματικά, αλλά στη φούρια σας, θα της κάνετε κακό! Και τότε θα είστε υπολογοι για δύο ψυχές... και της μητέρας σου και του σκυλιού!
Σέβομαι την γνώμη σου και την γνώμη όλων και πραγματικά θα την λάβω υπόψιν μου πριν κάνω το επόμενο βήμα..

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, πραγματικά ευχαριστώ..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Με τι την είχατε δέσει μωρέ; Με κλωστή ραψίματος και κατάφερε το 3κιλο να σπάσει το λουρί του;
 


Status
Κλειδωμένο θέμα