Staffordshire bull terrier - εμπειρίες συμβίωσης!


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Η σημασία της κοινωνικοποίησης την εποχή της "απαγόρευσης κοινωνικών συνευρέσεων" γίνεται κατανοητή συνήθως μόνο όταν το τραίνο έχει πια οριστικά χαθεί!

Μιλάς για την εποχή πριν τα εμβόλια που το σκυλί δεν μπορεί να έρθει σε επαφή με άλλα σκυλιά αλλά στα πιτ μπουλ θα τους έκανε καλό στην κοινωνικότητα ή κατάλαβα λάθος;
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Αυτό ακριβώς εννοώ. ;)

Το διάστημα μεταξύ των 3 και των 12 εβδομάδων της ζωής του σκύλου είναι το σημαντικότερο από άποψης κοινωνικοποίησης τόσο με ανθρώπους όσο και με άλλους σκύλους!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Προμιθεα ενταξει θα πατησω τωρα αλλα χωραφια τα οποια δεν αφορουν το εδω τοπικ!

Θα πρεπει να αποφασισουν εκτροφεις και κτηνιατροι ποτε μπορει ενας απλος ιδιοκτητης να βγαλει βολτα τον σκυλο του!Δεν γινεται ο εκτροφεας να μου λεει να τον βγαζω ποιο νωρις σιγα σιγα και ο κτηνιατρος να μου λεει οχι ακομα μπορει να κολλησει το ενα μπορει το αλλο!Θα πρεπει η να βρεθει μια λυση η να βρεθει ενα φαρμακο που να καλυπτει απο το 1ο εμβολιο ολες τις ασθενειες!

Εν τελει θεωρητικα αν το παρουμε ναι εχεις απολυτο δικιο!Πρακτικα ειναι μπερδεμα οπως ειπα!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σε άλλο θέμα, σχετικό με τον τύφο, εχει συζητηθεί το πότε πρέπει να αρχίσει να κοινωνικοποιείται το κουτάβι, βέβαια και τότε οι εξείς 2 απόψεις υπήρχαν....

Μια λύση που σκεφτηκα τώρα θα μπορούσε να είναι το να μείνει το κουτάβι μέχρι τον 3 μήνα με την μάνα και τα αδέρφια του ώστε να κοινωνικοποιείται και να εκπαιδεύεται από αυτά...

Βέβαια αυτό προυποθέτει περιισότερη δουλειά για τον εκτροφέα και περισσότερα έξοδα, οπότε μάλλον και υψηλότερη τιμή αγοράς, αλλά νομίζω οτι θα ήταν ευεργετικό για αρκετά κουτάβια...
 




Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
ο Εκτορας βγαίνει έξω, από λίγο πριν γίνει 3 μηνών , δεν μπορουσε καλά καλά να περπατήσει...

Πάντα τον προστατεύω μιας και που περιστατικά επιθετικής συμπεριφοράς με σκοπό τον τσαμπουκά δεν έχουμε ζήσει...
κάθε μα κάθε μέρος όμως επειδή θέλει να παίξει πηγαίνει και πέφτει πάνω σε μεγάλα σκυλιά και αυτα φυσικο ειναι να του δείχνουν την ενοχληση τους...με ενα γρύλισμα κοφτό ή διαρκείας...
αυτα σίγουρα δεν μπορώ να τα ελένξω μιας και που ειναι πάνω στο τρέξιμο του...στο παιχνίδι του.

Η αλήθεια ειναι ότι είχα τρομάξει με όσα είχα διαβάσει με αυτή την ράτσα και προσπαθησα να το φέρω σε επαφή με όσο περισσότερα σκυλιά...
αλλά τώρα έχω αρχίσει να το πηγαίνω μόνο του μεγάλες βόλτες γιατί τραυματίζει άλλα σκυλια κατα λάθος πάνω στο παιχνίδι και το χαιδεύουν όλα τα αφεντικά τον άλλων σκυλιών και δεν μου αρέσει να το βλέπει συνέχεια αναμεσα σε 2 χερια...:rolleyes:

Μόνοι μας λοιπόν και μαθαίνει να περπατάει μαζί μου, δίπλα μου, να σταματάει κλπ

ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλες σας παιδιά...
πραγματικά μου είπατε πράγματα που δεν είχα διαβάσει καν...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
ο Εκτορας βγαίνει έξω, από λίγο πριν γίνει 3 μηνών , δεν μπορουσε καλά καλά να περπατήσει...

Πάντα τον προστατεύω μιας και που περιστατικά επιθετικής συμπεριφοράς με σκοπό τον τσαμπουκά δεν έχουμε ζήσει...
κάθε μα κάθε μέρος όμως επειδή θέλει να παίξει πηγαίνει και πέφτει πάνω σε μεγάλα σκυλιά και αυτα φυσικο ειναι να του δείχνουν την ενοχληση τους...με ενα γρύλισμα κοφτό ή διαρκείας...
αυτα σίγουρα δεν μπορώ να τα ελένξω μιας και που ειναι πάνω στο τρέξιμο του...στο παιχνίδι του.


Η αλήθεια ειναι ότι είχα τρομάξει με όσα είχα διαβάσει με αυτή την ράτσα και προσπαθησα να το φέρω σε επαφή με όσο περισσότερα σκυλιά...
αλλά τώρα έχω αρχίσει να το πηγαίνω μόνο του μεγάλες βόλτες γιατί τραυματίζει άλλα σκυλια κατα λάθος πάνω στο παιχνίδι και το χαιδεύουν όλα τα αφεντικά τον άλλων σκυλιών και δεν μου αρέσει να το βλέπει συνέχεια αναμεσα σε 2 χερια...:rolleyes:

Μόνοι μας λοιπόν και μαθαίνει να περπατάει μαζί μου, δίπλα μου, να σταματάει κλπ

ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλες σας παιδιά...
πραγματικά μου είπατε πράγματα που δεν είχα διαβάσει καν...
Ειναι φυσιολογικο να ειναι αυτο που λεμε "αμπνταλης" σε αυτην την ηλικια!Αυτο που μπορεις να κανεις εσυ ειναι η να τον αφηνεις να συναναστρεφεται με μεγαλα σε ηλικια σωστα κοινωνικοποιημενα σκυλια που μπορουν να χειριστουν πιο ηρεμα την αμπνταλοσυνη του δικου σου και να τον βαλουν στην θεση του η να τον αφηνεις να συναναστρεφεται με κουταβια της δικης του ηλικιας που και παλι μπορει να δειξουν την ενοχληση τους αλλα θα ειναι σε πλαισια παιχνιδιου!

Το οτι δειχνουν την δυσαρεσκεια τους καθε φορα που παει και πεφτει πανω στα σκυλια ειναι και αυτο ενα ειδος κοινωνικοποιησης και επισης και αν γρυλισει ο αλλος θα σημαινει οτι πρεπει να μαζευτει ο δικος σου!Ετσι μονο θα μαθει να φερεται!Μην μπερδεουμε τις εννοιες,αλλο δυσαρεσκεια και αλλο επιθετικη συμπεριφορα!Φυσικα το ενα γενναει το αλλο αλλα εσυ εισαι αυτος ο οποιος θα παρατηρεις ποιος σκυλος κανει για συναναστροφη με τον δικο σου!
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
ξέρεις κάτι ρε Στέλιο...
έχω αρχίσει και φορτώνω με μερικους ιδιοκτήτες άλλων σκύλων...
οι μισοι έχουν τα σκυλιά τους για προέκταση του... εγω ... τους και οι υπόλοιποι ειναι τόσο ξερόλες που παρόλο που τους λέω τι ράτσα ειναι το σκυλι, μου το λενε πιτ μπουλάκι...
Το πιτ μπουλ για μένα ειναι βρισιά όχι σκυλι...
και να με συγχωρέσουν οι ιδιοκτήτες τους...
2 έχω δει στο πάρκο και το ένα έχει σκίσει 3 σκυλιά...
το ένα έμαθα σημερα με 20 ράμματα στο προσωπο...


Μου την σπάει που ξέρουν τόσα για τον χαρακτήρα που θα εχει ο σκύλος μου όταν μεγαλώσει , παρόλο που δεν ξέρουν την ράτσα...και μου μιλάνε με τέτοιο τρόπο σαν να με βρίζουν για την επιλογή μου...επειδή φοβούνται για τα δικά τους σκυλια...
ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ...
έλεος ρε παιδιά..
:mad:
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Την φραση "Ο μπενακης και ο βγενακης" την ξερεις?

Εφαρμοσε την!Αν ηταν να παιρνουμε στα σοβαρα τον καθενα χεσε με!Γι αυτο λοιπον κοιταξε εσυ τον μικρο σου και γραψε τους ολους στα @@ σου!Απλα τα πραγματα...

Οσον αφορα για την φυλη των Πτι Μπουλ θα ηθελα να σε διορθωσω λιγο λεγοντας οτι αν και ειναι φυλη με ιδιοτροπο ταπεραμεντο και εχει στα χαρακτηριστικα του την επιθετικοτητα απο εναν εμπειρο ιδιοκτητη μπορει να βγει ενας πολυ καλος χαρακτηρας!Αλλα τι περιμενεις απο ενα σκυλο που ειναι πτι μπουλ και ειναι και αδεσποτο κιολας που σημαινει οτι δεν πηρε την στοιχειωδη ανατροφη απο τον καποτε ιδιοκτητη του?Η φυλη των Πιτ Μπουλ ειναι πολυ παρεξηγημενη!Ωστοσο δεν φταει η φυλη η το καθε πτι μπουλ για την ανατροφη του!Την ευθυνη την εχει ο ιδιοκτητης και οχι μονο για αυτα τα σκυλια αλλα για ολα!
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
το Πιτ Μπουλ δεν ειναι φυλη επισημα ανγνωρισμενη...ακομα.

νιωθω σαν τον "υπερμαχο κατα των Πιτ Μπουλ",επειδη το υπενθυμιζω συχνα...δεν ειναι ομως ετσι...ειναι απλα η αληθεια.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
συμφωνώ με τον Τεο.

Ξέρεις ποιο ειναι το θέμα ρε αδερφέ?
ότι το σκυλί μου βλέπω ότι θα είναι κοινωνικό αλλα πραγματικά πιστεύω ότι θα είναι πολυ προστατευτικό...
πραγματικά δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης για μια ¨ράτσα¨σαν τα πίτ μπουλ ,που το ενα στα 2 όταν βρουν ευκαιρεία κόβουν κι ενα κατοικιδιο...
Το συγκεκριμένο σκυλι δεν ειναι αδέσποτο , εχει αφεντικό που προφανώς νιώθει κάπως ξεροντας οτι το σκυλι του τραυματισε ενα Χάσκι στην μούρη και 2 σκυλια ακομα.
Έλεος
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Είναι κατά βάση ζήτημα ιδιοκτήτη κι όχι σκύλου!

Είναι αρκετές οι φυλές που αν δεν κοινωνικοποιηθούν σωστά θα κάνουν όχι ένα στα δύο, αλλά ενα στο ένα πολύ μεγάλη ζημιά σε οποιοδήποτε άλλο σκύλο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Under, εάν δεν έχεις πρόβλημα μπορείς να μου πεις σε ποιά περιοχή των Αθηνών μένεις;
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Της αρεσε αυτο το θεμα και θελει να ερθει να διαρρηξει το σπιτι σου μπαινοντας μεσα στην αυλη να την δαγκωσει ο σκυλος σου,να δικαστει για διαρρηξη και μετα να σου κανει μηνυση για να δικαστεις και εσυ οτι ειχες τον σκυλο σου λυμενο στον κηπο και την δαγκωσε!


Τεο ban me σου λεω...ειμαι συνεχεια offtopic...!
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
ότι το σκυλί μου βλέπω ότι θα είναι κοινωνικό αλλα πραγματικά πιστεύω ότι θα είναι πολυ προστατευτικό...
πραγματικά δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης για μια ¨ράτσα¨σαν τα πίτ μπουλ ,που το ενα στα 2 όταν βρουν ευκαιρεία κόβουν κι ενα κατοικιδιο...
Φιλε Under ,

Καταλαβαινεις πως δεν ειναι ιδιαιτερα ευχαριστο για καποιο σωστο ιδιοκτητη pit bull να διαβαζει πως ο σκυλος του δεν εχει λογο υπαρξης ...μπορει να εισαι φορτισμενος αρνητικα απεναντι στη συγκεκριμμενη φυλη (λογω των περιστατικων που αναφερεις) αλλα δεν υπαρχει λογος γενικευσεων και αφορισμων.

Υπαρχουν χαρακτηρες και χαρακτηρες (ανθρωπων και σκυλων) και το πως θα εξελιχθει καθε ενηλικος σκυλος ειναι συνεπεια πολλων παραγοντων.

Και η δικη σου φυλη θεωρειται επιθετικη προς αλλα ζωα ...επειδη ομως ειναι αναγνωρισμενη και σταθεροποιημενη , η σωστη εκτροφη εχει καταφερει να τιθασευσει τα επιθετικα γονιδια σε μεγαλο βαθμο (χωρις αυτο βεβαια να μειωνει την αναγκη για εντονη κοινωνικοποιηση του staffy με αλλα ζωα).

Επισης να σου υπενθυμισω (στο ανεφερα και νωριτερα) πως ακομα εχεις ενα βρεφος ...οταν μεγαλωσει με το καλο , θα εισαι σε θεση να κρινεις καλυτερα την συμπεριφορα του σκυλου σου απεναντι σε αλλα ζωα ;)
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Βρε σεις δεν παίζεστε σήμερα :) Under δεν έχω πονηρό σκοπό. Σε ρωτάω γιατί αν μένεις κάπου κοντά, έχω εκπληκτική σκυλοπαρέα για super σκυλοκοινωνικοποίηση σε περίπτωση που σε ενδιέφερε. Αλλά μιας και το ανέφερε ο St3lios θα σκεφτώ και αυτή την περίπτωση... Εχω και κάτι έξοδα...
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
καλησπέρα παιδιά.
δεν ρώτησα γιατί φοβάμαι μήπως μου κάνεις κακό Μareco , απλά γενικά αποφεύγω στο Ιντερνετ να δίνω προσωπικα στοιχεία χωρίς ιδίαίτερο λόγο...
Καλλιθέα είμαι αδερφέ αν είσαι κοντά μου, μπορώ να φέρω τον μπουνταλά στην παρέα σας, να σπάσει λιγο τα νευρα στα σκυλιά σας ...

Σχετικά με τον ιδιοκτήτη του Πιτ μπουλ παραπάνω...
Μιλώντας άσχημα για μια φυλή σκύλων, δεν σημαίνει ότι μιλάω άσχημα και για τους ανθρώπους που τα έχουν επιλέξει...
απλα το κάθε σκυλί έχει κάποια χρησιμότητα...αποτα λίγα που ξέρω .
Το πιτ μπουλ τι χρησιμότητα έχει?Θα ήθελα κάποιος να με ενημερώσει.
τι θέλω να πω? σίγουρα μεγαλώνοντας ένα πιτ μπουλ με αγάπη θα έχεις έναν καλό σκύλο...αλλά είμαι σίγουρος ότι ο καλός αυτος σκύλος θα είναι καλός μόνο με σένα και με κανέναν άλλο.
Θέλεις ενα τέτοιο σκύλο? είναι επιλογή σου, μαγκιά σου και δεν ξέρω τι άλλο...απλά μην το φέρνεις σε χώρους που για να κινηθείς χρειάζονται άλλα χαρακτηριστικά.
Πηγαινε το βόλτα μόνος σου δεμένο και όλα τέλεια...
μην το αφήνεις ελευθερο στο πάρκο με άλλα σκυλια...
Αφου ξέρεις ότι το αίμα του βράζει για επίθεση...


Συγνώμη αν ένιωσες άσχημα , δεν ήθελα να σε προσβάλω.Ο καθένας έχει κάνει μια επιλογή σύμφωνα με τις αναγκες του, δεν υπαρχει λάθος ή σωστό.Δεν φταίνε τα ζώα...αυτα έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Έτσι...κουβέντα να γίνεται....το Staffordsire bull terrier ποια χρησιμότητα είχε;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.051
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli