Staffordshire bull terrier - εμπειρίες συμβίωσης!


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Προφανώς είχε την χρησιμότητα που είχαν όλα τα σκυλια που βγήκαν απο αυτη την οικογένεια απο το μεγάλο Bulldog της εποχής.

Το θέμα ειναι ότι πριν αγοράσεις αυτο τον σκύλο διαβάζεις ότι έιναι τρομερή παρέα για την οικογένεια και είναι σκύλος διαμερισματος, ο οποίος χρειάζεται μεγάλες βόλτες και θέλει καποια κοινωνικοποιήση με τα άλλα ζώα γιατί μεγαλώνοντας εκδηλώνει επιθετικη συμπεριφορά με μικρότερα ζώα...πχ γατες...
Ενα πιστό φυσιολογικο σκυλι λοιπον , τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.
Απλά ειναι μυώδες και πολυ δυνατο καθώς και ατρόμητο για το μέγεθος του.Αυτο ειναι που το διαφοροποιεί απο κάποιο άλλο σκυλι συντροφιάς και το κριτήριο που τον διάλεξα μεταξύ άλλων γιατί με ενδιαφέρει ο όγκος και η εμφάνιση του καθώς αρκετούς μήνες του χρόνου , θα αναλαμβάνει φύλαξη μεγάλου χώρου στην επαρχία , όπου και μετακινούμε.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
παραθέτω και το εξής κείμενο που βρήκα
ΠΗΓΗ

Τα Στάφορντσαϊρ Μπουλ Τεριέ, δεν είναι μια ακόμη φυλή σκύλων αλλά ιδεολογία. Οι φανατικοί της συγκεκριμένης φυλής συχνά αδιαφορούν για κάθε άλλο σκύλο στον πλανήτη και πιστεύουν πως μόνο αυτή, η σχετικά μικρόσωμη, παλιά αγγλική φυλή με το κοντό, γυαλιστερό τρίχωμα είναι όσα θα έπρεπε να αντιπροσωπεύει ο κάθε σκύλος.
Ένας κεφάτος, παιχνιδιάρης, ατρόμητος, σκληρός σκύλος, ολοκληρωτικά αφοσιωμένος στο αφεντικό του, έτοιμος να το υπερασπίσει κάθε στιγμή με τη ζωή του αλλά ταυτόχρονα τρυφερός και «αγαπησιάρης».
Η ιστορία
H φυλή δημιουργήθηκε το 19ο αιώνα, στο Στάφορντσαϊρ, ύστερα από διασταυρώσεις Μπουλντόγκ με διάφορα είδη Τεριέ. Στην αρχή χρησιμοποιήθηκε για μάχες με ταύρους και στη συνέχεια με άλλους σκύλους. Αρκετά αργότερα, ανάμεσα στους δύο παγκόσμιους πολέμους, έγινε πολύ της μόδας στις ΗΠΑ, μόδα που μεταφέρθηκε και στην Ευρώπη στη δεκαετία του ’50.
Το Στάφορντσαϊρ Μπουλ Τεριέ, αγνωρίστηκε επίσημα το 1935 και θεωρείται αρκετά πιο σπάνιο από τον απόγονό του, το Αμέρικαν Στάφορντσαϊρ Μπουλ Τεριέ ή αλλιώς το γνωστό – και μάλλον παρεξηγημένο – Πίτ Μπουλ.
Τα δύο είδη αναγνωρίζονται ως δύο διαφορετικές φυλές, με βασικές διαφορές το αυξημένο μέγεθος του Αμερικάνικου (αναγνωρίστηκε επίσημα το 1972) και τον ίσως ακόμη πιο δυναμικό χαρακτήρα του.
Η εμφάνιση
Σύμφωνα με τα πρότυπα της φυλής τους, τα Στάφορντσαϊρ έχουν ύψος περίπου 41 εκ. στο ακρώμιο αλλά συχνά συναντούμε και αρκετά υψηλότερα δείγματα. Διαθέτει κοντό, δυνατό λαιμό και κεφάλι με πλατύ μέτωπο. Οι σιαγόνες του είναι εξαιρετικά δυνατές. Το σώμα του είναι σχεδόν… τετράγωνο και γεροδεμένο, με μυώδες στέρνο και πόδια. Θυμίζει παλαιστή στο περπάτημα αλλά και στην εμφάνιση, είναι γρήγορος, νευρικός και απαιτεί πολύ άσκηση.
Το τρίχωμά του δεν απαιτεί ιδιαίτερη περιποίηση (ένα βούρτσισμα κάθε τόσο είναι αρκετό). Το συναντάμε σε αρκετά χρώματα, καφεκόκκινο, μαύρο ή τιγρέ με αρκετό λευκό.
Μέγεθος - Βάρος
Ύψος αρσενικό: 35,5-41cm
Ύψος θηλυκό: 35cm
Βάρος αρσενικό: 12,5-17kg
Βάρος θηλυκό: 11-15,5kg

Ο χαρακτήρας
Εξαιτίας του έντονου ταπεραμέντου του απαιτεί ιδιαίτερα καλή κοινωνικοποίηση από μικρή ηλικία και συνεχή επαφή τόσο με ανθρώπους όσο και με άλλα ζώα, διαφορετικά, ο ατρόμητος χαρακτήρας του και η λίγο… εγωκεντρική συμπεριφορά του σε σχέση με άλλα ζώα – μπορεί να γίνει ιδιαίτερα επιθετικός με άλλους σκύλους - ίσως προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα στον ιδιοκτήτη του.
Η αφοσίωσή του στο αφεντικό του αγγίζει τα όρια της υπερβολής και κανείς δεν πρέπει να κάνει «αστεία» με τον ιδιοκτήτη ενός τέτοιου σκύλου.
Γενικά, η ανατροφή του απαιτεί προσοχή και μάλλον δεν αποτελεί την… ιδανική επιλογή για έναν άπειρο ιδιοκτήτη ή κάποιον που δε σκοπεύει να ασχοληθεί πολύ και προσωπικά με το σκύλο του.
Για να το θέσουμε διαφορετικά, πρόκειται για έναν πολύ καλό σκύλο κάτω από προδιαγραφές – σωστή κοινωνικοποίηση, καθημερινή άσκηση και συμβίωση με την οικογένεια – ο οποίος όμως μπορεί να μεταμορφωθεί σε «επικίνδυνο όπλο» αν κάποιος τον παραμελήσει, του φερθεί σκληρά και βίαια και προσπαθήσει να βγάλει στην επιφάνεια μόνο τα επιθετικά στοιχεία του χαρακτήρα του – μήπως το ίδιο δε γίνεται και με τους ανθρώπους άλλωστε;
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ακριβώς αυτά που γράφεις θα στο πει και κάποιος ιδιοκτήτης πιτ μπουλ....
Το μόνο που δεν θα σου πει, και προσωπικά νομίζω ότι ισχύει και για το Staff, είναι οτι είναι ικανοί φύλακες...
 
Last edited:


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
δεν πιστεύω ότι ένα σκυλι που ενα απο τα κύρια χαρακτηριστικά του ειναι το δεσιμο με το αφεντικο του , δεν γίνεται καλός φύλακας.
μπορεί να κάνω και λάθος... θα το δείξει ο χρόνος
Εκτός και αν με το καλο φύλακας εννοείς κατι πιο εξειδικευμενο...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στα golden, ας πουμε, δεν είναι από τα κύρια χαρακτηριστηκά τους το δέσιμο με το αφεντικό τους;
Δεν τα λες και φύλακες!
Εϊναι φιλικά με όλο τον κόσμο!

Τα Staff όπως κι άλλες φυλές με αντίστοιχη προιστορία εκτράφηκαν να είναι φιλικά για να μην αντιμετωπίζουν προβλήματα αν θέλουν να τα απομακρύνουν την ώρα της μάχης ας πούμε!
Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω θεωρητικά...
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
όταν λες φύλακας τι εννοείς?
δεν μου είπες...

γιατι όλα τα σκυλια που είχα μέχρι τώρα αν και ημίαιμα πάντα ,ήταν φύλακες .
όταν λεω εγώ φύλακας εννοώ εγρήγορση την νύχτα κ σε περίπτωση "επίσκεψης" γαύγισμα και γρυλισμα για προειδοποίηση και αποτροπή αντίστοιχα.
Αυτο μου φτάνει προσωπικά...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
εγρήγορση την νύχτα κ σε περίπτωση "επίσκεψης" γαύγισμα και γρυλισμα για προειδοποίηση και αποτροπή αντίστοιχα.
Τουλάχιστον αυτό!
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Το Σταφι εχει μεσα στα γονιδια του,την ιστορια σκυλων μαχητων...τοσο σε κυνομαχιες οσο και στο αθλημα του "bull bating".

χαρακτηριστικο θεμα ειχε ξενικησει ο Λεωνιδας-Sir Elric (http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=7385&highlight=bull+bating).

τα Σταφι στην νεωτερη-σημερινη μορφη τους,δεν ειναι οι καλυτεροι φυλακες....φυλαξη ομως θα ασκησουν σιγουρα καλυτερη,απο ενα Golden Retriever ή ενα Pointer...:D:)

και το Bullmastiff Φοιβο εχει γινει ενα ηρεμο και καλοσυνατο κατοικιδιο,σε σχεση με το σκυλι που ηταν στους αγρους των επιστατων,ομως παραμενει ενας απο τους καλυτερους σκυλους φυλακες στον κοσμο.

επισης,δεν γνωριζω φυλη που να ΜΗΝ ειναι καλη και να δενεται με το αφεντικο της,οσο κυριαρχικη,δυσκολη κλπ μπορει να ειναι...ακομα και τα σκυλια τυπου Bulldog της Βικτωριανης εποχης ηταν απολυτα δεμενα με το αφεντικο-κυριο τους...την ιδια στιγμη ηταν τρομερα βιαια με τον "ξενο" κοσμο...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Από κει και πέρα βέβαια, το πως θα εξεληχθεί το δικό σου το κουτάβι μεγαλώνοντας είναι άλλο θέμα!Και θα το μάθεις σε λίγο διάστημα!
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
όλα τα σκυλια που έχουν δεχθει αγάπη και νιώθουν το σπιτι και το αφεντικο τους ενα κομμάτι τους , πιστεύω ότι το κάνουν αυτο...Ειναι θέμα δεσίματος

Σίγουρα βέβαια κάποια σκυλια θα υπερτερουν σε αυτο τον τομέα αφου σχεδιάστηκαν γι αυτο τον λόγο.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Σχετικά με τον ιδιοκτήτη του Πιτ μπουλ παραπάνω...
Μιλώντας άσχημα για μια φυλή σκύλων, δεν σημαίνει ότι μιλάω άσχημα και για τους ανθρώπους που τα έχουν επιλέξει...
απλα το κάθε σκυλί έχει κάποια χρησιμότητα...αποτα λίγα που ξέρω .
Το πιτ μπουλ τι χρησιμότητα έχει?Θα ήθελα κάποιος να με ενημερώσει.
τι θέλω να πω? σίγουρα μεγαλώνοντας ένα πιτ μπουλ με αγάπη θα έχεις έναν καλό σκύλο...αλλά είμαι σίγουρος ότι ο καλός αυτος σκύλος θα είναι καλός μόνο με σένα και με κανέναν άλλο.
Θέλεις ενα τέτοιο σκύλο? είναι επιλογή σου, μαγκιά σου και δεν ξέρω τι άλλο...απλά μην το φέρνεις σε χώρους που για να κινηθείς χρειάζονται άλλα χαρακτηριστικά.
Πηγαινε το βόλτα μόνος σου δεμένο και όλα τέλεια...
μην το αφήνεις ελευθερο στο πάρκο με άλλα σκυλια...
Αφου ξέρεις ότι το αίμα του βράζει για επίθεση...


Συγνώμη αν ένιωσες άσχημα , δεν ήθελα να σε προσβάλω.Ο καθένας έχει κάνει μια επιλογή σύμφωνα με τις αναγκες του, δεν υπαρχει λάθος ή σωστό.Δεν φταίνε τα ζώα...αυτα έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
Καταρχην δεν ειμαι κατοχος pit bull :)

Τα ερμα τα σκυλια δεν φταινε , ουτε μπορουμε να κρινουμε για το λογο υπαρξης τους αναλογα με την οποια χρησιμοτητα ειχαν ή εχουν.Σωστος κατοχος = σωστος σκυλος.

Απο κει και περα , καποιες φυλες (συμπεριλαμβανομενης και της δικης σου) ειναι πιο θερμοαιμες και θελουν εμπειρο χειρισμο αλλιως μπορει να γινει ζημια.Η κοινωνικοποιηση μονο δεν φθανει πολλες φορες για να κατευνασει τα γονιδια και σου λεω ενα παραδειγμα :

Ο δικος μου σκυλος εχει δαγκωθει επιπολαια δυο φορες ...μια φορα απο ενα ημιαιμο πισω απο φρακτη οταν ο δικος μου πηγε κακως να το μυρισει και τη δευτερη απο ενα τεκελ στη βολτα οταν η κατοχος του κακως το εφερε κοντα στο δικο μου (το τεκελ αρπαζε ακαριαια οποιοδηποτε σκυλο ερχοταν κοντα).Αυτα τα δυο περιστατικα (που λιγο-πολυ μπορει να συμβουν σε οποιοδηποτε σκυλο , δεν ειχαν κανενα αντικτυπο στη συμπεριφορα του σκυλου μου ...δεν τον εκαναν ουτε φοβικο ουτε επιθετικο γιατι η δυναμη της καλης κοινωνικοποιησης υπερισχυσε.Σε καποιες αλλες φυλες ισως τετοια τυχαια γεγονονοτα να ειναι αρκετα να ''γυρισουν το ματι του σκυλου'':)

Οπως σου ειπα , το staffy ειναι ενας υπεροχος σκυλος με ενα μειονεκτημα.

Και στην Αγγλια τουλαχιστον , αυτος ο σκυλος ζει μια ''τραγωδια'' :

Ειναι αφενος πολυ δημοφιλης , αφετερου ειναι η νουμερο ΕΝΑ φυλη σε εγκαταλειψεις (με δευτερους τους Γ.Π και τριτα τα rottweiler) Τα καταφυγια στην Αγγλια ειναι γεματα με ανεπιθυμητα staffy , συμφωνα με επισημα στοιχεια .

http://limerickanimalwelfare.blogspot.com/2008/06/staffies-top-unwanted-dog-list.html

Οταν ο ανθρωπος δεν καταλαβαινει τις ιδιαιτερες αναγκες ενος σκυλου , εχει φθανουμε :(
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Ζητάω συγγνώμη που ξαναξεκινάω ένα θέμα που έχει σταματήσει εδώ και 1 μήνα. Αλλά σαν ιδιοκτήτης pitbull δεν μπορώ να αφήσω τον καθένα να μιλάει έτσι για την "φυλή" που λατρεύω.
Φίλε Under είσαι καινούργιος ιδιοκτήτης σκύλου και πρέπει να σέβεσαι όλα τα σκυλιά, όλες τις ράτσες και τους ιδιοκτήτες τους.
Όταν λες:
Το πιτ μπουλ για μένα ειναι βρισιά όχι σκυλι...
και να με συγχωρέσουν οι ιδιοκτήτες τους...
Δεν σέβεσαι ούτε εμένα, ούτε τους πολλούς ιδιοκτήτες πιτμπουλ που παλεύουν για την ράτσα αυτή αλλά ούτε και τον σκύλο μου που ανοίκει στην ράτσα. Οπότε να προσέχεις πως μιλάς. Αν σου έχουν τύχει 2-3-5-10 κακοί(δεν θέλω να βρίσω) ιδιοκτήτες αυτό δεν πάει να πει ότι εσύ έχεις το κάθε δικαίωμα να μιλάς έτσι για τα σκυλιά μας. Να μιλάς για τους συγκεκριμένους ιδιοκτήτες.
Επειδή και εμένα μου έχει τύχει ένας μ@@@@@ς με Staffordshire bull terrier που έχει ξεσκίσει αμέτρητα σκυλιά και γάτες στο πάρκο είδες να βγω και να πω κακά λόγια για τον σκύλο? Όχι, πάντα λέω μακριά από αυτόν γιατί έχει αγριέψει τον σκύλο του. Δεν λέω μακριά γιατί έχει άγριο σκύλο. Υπάρχει διαφορά σε αυτές τις 2 προτάσεις.

πραγματικά δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης για μια ¨ράτσα¨σαν τα πίτ μπουλ ,που το ενα στα 2 όταν βρουν ευκαιρεία κόβουν κι ενα κατοικιδιο...
Όπως δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης για το pitbull έτσι δεν υπάρχει λόγος και για το SBT. Δημιουργήθηκαν για μάχες πριν αιώνες. Έχουν την ίδια ακριβώς ιστορία, οπότε γιατί το δικό σου έχει λόγο ύπαρξης και το δικό μου όχι?
Το πιτ μπουλ τι χρησιμότητα έχει?Θα ήθελα κάποιος να με ενημερώσει.
Ένα SBT σε τι χρησιμεύει? Όταν σκεφτείς την απάντηση άλλαξε τις ράτσες στο μυαλό σου και θα πάρες την απάντησή σου.
σίγουρα μεγαλώνοντας ένα πιτ μπουλ με αγάπη θα έχεις έναν καλό σκύλο...αλλά είμαι σίγουρος ότι ο καλός αυτος σκύλος θα είναι καλός μόνο με σένα και με κανέναν άλλο.
Δεν πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος. Μεγαλώνοντας ένα pitbull με αγάπη θα έχεις ένα πιστό φίλο που θα αγαπάει εσένα, το κάθε μέλος τις οικογενειάς σου(από παιδιά μέχρι μεγάλους). Και όλους τους άλλους(από παιδιά μέχρι μεγάλους). Έχεις αντίθετη γνώμη? Πρώτα μεγάλωσε ένα pitbull και μετά μίλα.
Θέλεις ενα τέτοιο σκύλο? είναι επιλογή σου, μαγκιά σου και δεν ξέρω τι άλλο...απλά μην το φέρνεις σε χώρους που για να κινηθείς χρειάζονται άλλα χαρακτηριστικά.
Πηγαινε το βόλτα μόνος σου δεμένο και όλα τέλεια...
μην το αφήνεις ελευθερο στο πάρκο με άλλα σκυλια...
Αφου ξέρεις ότι το αίμα του βράζει για επίθεση...
Και εγώ που ήθελα ένα τέτοιο σκύλο και απέκτησα τελικά, πειράζει που το έχω στο πάρκο ελεύθερο με τα άλλα σκυλιά? Ο δικός μου είναι 5 χρονών ήδη και το έχω ελευθερο. Περίμενε να μεγαλώσει ο δικός σου και μετά θα έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη για τον σκύλο σου.

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι οι 2 "ράτσες" έχουν το ίδιο χαρακτήρα και το ίδιο ταπεραμένο. Σίγουρα το SBT έχει μειωμένη επιθετικότα προς τα άλλα ζώα και σίγουρα ποιο σταθερό χαρακτήρα από ένα pitbull λόγο του ότι θέλω να πιστεύω γίνεται σωστή εκτροφή που αυτό στα pitbull δεν υπάρχει.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
ξέρεις κάτι ρε Στέλιο...
έχω αρχίσει και φορτώνω με μερικους ιδιοκτήτες άλλων σκύλων...
οι μισοι έχουν τα σκυλιά τους για προέκταση του... εγω ... τους και οι υπόλοιποι ειναι τόσο ξερόλες που παρόλο που τους λέω τι ράτσα ειναι το σκυλι, μου το λενε πιτ μπουλάκι...
Το πιτ μπουλ για μένα ειναι βρισιά όχι σκυλι...
και να με συγχωρέσουν οι ιδιοκτήτες τους...
2 έχω δει στο πάρκο και το ένα έχει σκίσει 3 σκυλιά...
το ένα έμαθα σημερα με 20 ράμματα στο προσωπο...:mad:
Μπορεις να μας εξηγησεις γιατι την λεξη πιτμπουλ την θεωρεις βρισια?

Θελω να μαθω γιατι εγω προσωπικα ειχα μια τετοια βρισια για 11 χρονια και με εκανε κυνοφιλο με σχεδον ολες τις ρατσες σκυλων.

και 2ον, με τα δυο που εχεις δει εσυ στο παρκο σου πιστευεις οτι εχεις πληρη γνωση για αυτα ωστε να τα χαρακτηριζεις βρισια?

και τελευταιο, πως και διαλεξες μια ρατσα σκυλου η οποια εχει τα ιδια χαρακτηριστικα και παρελθον με την βρισια, τοσο ωστε μερικοι να τα μπερδευουν μεταξυ τους???
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος. Μεγαλώνοντας ένα pitbull με αγάπη θα έχεις ένα πιστό φίλο που θα αγαπάει εσένα, το κάθε μέλος τις οικογενειάς σου(από παιδιά μέχρι μεγάλους). Και όλους τους άλλους(από παιδιά μέχρι μεγάλους). Έχεις αντίθετη γνώμη? Πρώτα μεγάλωσε ένα pitbull και μετά μίλα.
Ετσι ακριβώς! Οσα πιτμπουλάκια έχω γνωρίσει είναι εξαιρετικά φιλικά με τους ανθρώπους (οχι μονο τους δικούς τους)! Υπερβολικά θα έλεγα!!!! Μιλάμε για πολύ αγαπησιάρικα σκυλιά. Και δεν έχουν μεγαλώσει όλα με αγάπη (τα μισά που ξέρω είναι απο το καταφύγιο).

Ντροπή, Under, να λές τέτοια πράγματα για οποιονδήποτε σκύλο! Κρίμα που κάνεις διακρίσεις. Χάνεις πολλά.
 








Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.715
3.898
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν θα πω κανενα σκυλο βρισια.
Ομως οτι τα πιτ μπουλ εχουν ενα θεματακι και οτι οι ανθρωποι φταινε γι'αυτο, ειναι αληθεια.
Σε μερικες χωρες ειναι απαγορευμενα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν εχουν συγκεκριμενα τα πιτ θεματακι.. πολλες ειναι οι φυλες που δημιουργηθηκαν αρχικα για κυνομαχιες και απαιτουν ενα πιο εμπειρο, ισορροπημενο και σταθερο ιδιοκτητη:) Το οτι ειναι απαγορευμενα δεν λεει τιποτα... και η ανθρωπινη βλακεια θα επρεπε να ειναι απαγορευμενη αλλα δεν ειναι :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.054
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli