Target Training








Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Χαχαχα, ήμουν σίγουρος ότι κάποιος θα το σχολίαζε αυτό.
Θα έβαζα και το χέρι μου στη φωτιά ότι αυτός ο κάποιος, θα ήσουν εσύ :p
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
το target stick ειναι πολύ μαματο ειδικά αν το χρησιοποιήσει κανεις σε αλλα ζωάκια(γατακια κουνελια αρουρια και τετοια) για να τα βαλεις και αυτα να δουλεψουν λιγο για το φαί τους.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Χαχαχα, ήμουν σίγουρος ότι κάποιος θα το σχολίαζε αυτό.
Θα έβαζα και το χέρι μου στη φωτιά ότι αυτός ο κάποιος, θα ήσουν εσύ :p
χαχαχχαχαχαχααχα με εχεις παρει με κακο ματι μαλλον η τα γραφω λιγο καπως χαχαχαχα

ε μα δες,αδικο εχω;αν ειχε 5 χερια και στα 5 κατι θα εβρισκε να κρατησει.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
χαχαχχαχαχαχααχα με εχεις παρει με κακο ματι μαλλον η τα γραφω λιγο καπως χαχαχαχα

ε μα δες,αδικο εχω;αν ειχε 5 χερια και στα 5 κατι θα εβρισκε να κρατησει.
Σε έμαθα πλέον, δεν σε παρεξηγώ :p

Δεν έχεις άδικο. Το σκυλί είναι τετράπαχο, ακόμα και για εκθεσιακό που τα έχουν πιο τσουπωτά. Για εργασία ούτε λόγος. Θα βουλιάξει στο χιόνι :p
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
το target stick ειναι πολύ μαματο
Εργαλεία target training μπορούν να θεωρηθούν και τα touch pads, που έχουν άπειρες εφαρμογές. Από competition training (πχ. heel, away, αλλαγές θέσης από απόσταση) μέχρι agility (πχ. άλματα).

 
Last edited:
  • Like
Reactions: ioanna a


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Μιχάλη βλέπω ότι ασχολείσαι πολύ. μπράβο σου.
Παράλληλα μου δίνεις και το πάτημα να αναρωτηθώ βλέποντας όλες αυτές τις μεθόδους εκπαίδευσης (πολλές τελείως άγνωστες σε μένα), πόση δουλειά και πόσο διάβασμα πρέπει να ρίξει κάποιος για να φτάσει μετά από χρόνια να θεωρείται καλός εκπαιδευτής.
Και από την άλλη υπάρχουν αυτοί που παρακολουθούν 5-10 σεμινάρια για 2-3 μήνες , αυτοαποκαλούνται εκπαιδευτές και βγαίνουν στην αγορά "πανέτοιμοι" να "διδάξουν".
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
το κλικερ και τα λοιπά εργαλεια νομιζω οτι ειναι από τα αγαπημενα ''αυτων'' των εκπαιδευτων .
προσωπικά ειμαι περισσοτερο της αποψης του τασου.
αλλα στα γατια ειναι αλλο πραμα ρε παιδι μου.
ζηλεψτε αυτον τον υπεροχοτατο νεαρο κα τα γατακια του :
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Μιχάλη βλέπω ότι ασχολείσαι πολύ. μπράβο σου.
Παράλληλα μου δίνεις και το πάτημα να αναρωτηθώ βλέποντας όλες αυτές τις μεθόδους εκπαίδευσης (πολλές τελείως άγνωστες σε μένα), πόση δουλειά και πόσο διάβασμα πρέπει να ρίξει κάποιος για να φτάσει μετά από χρόνια να θεωρείται καλός εκπαιδευτής.
Και από την άλλη υπάρχουν αυτοί που παρακολουθούν 5-10 σεμινάρια για 2-3 μήνες , αυτοαποκαλούνται εκπαιδευτές και βγαίνουν στην αγορά "πανέτοιμοι" να "διδάξουν".
Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη. Μου αρέσει πολύ το θέμα εκπαίδευση.

Δυστυχώς στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι...
Θυμάμαι χαρακτηριστικά, πριν 2 εβδομάδες δούλευα τον Astra στην πλατεία ανάμεσα σε κόσμο και 10 σκυλιά. Με πλησιάζει μία κοπέλα και με ρωτάει:

"Είσαι εκπαιδευτής;"
"Όχι ιδιώτης, αλλά ασχολούμαι"
"Α, εγώ είμαι" μου λέει
Μάλιστα... σκέφτομαι
"Το δικό μου είναι αυτό το μαλτεζάκι. Δεν το έχω εκπαιδεύσει γιατί δεν χρειάστηκε"...
"Συγνώμη, της λέω, αλλά το σκυλί του εκπαιδευτή είναι ο καθρέφτης της δουλειάς του"

Στο ενδιάμεσο το σκυλί της χωρίς λουρί έχει φύγει 30 μέτρα μακρυά.
"Έλα" να του φωνάζει... "Έλα" και το σκυλί να τη γράφει.
"Δεν ακούγομαι;" με ρωτάει.
"Μια χαρά. Αυτό δεν σε ακούει"

Αυτή τη κοπέλα την πληρώνουν να εκπαιδεύει...
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
το κλικερ και τα λοιπά εργαλεια νομιζω οτι ειναι από τα αγαπημενα ''αυτων'' των εκπαιδευτων .
προσωπικά ειμαι περισσοτερο της αποψης του τασου.
Προσωπικά είμαι fan του marker training με τη χρήση της φωνής μου. Μαρκάρω μία σωστή εκτέλεση με το "ναι" για παράδειγμα, σαν να έκανα κλικ στο clicker.

Αντί για targeting stick, χρησιμοποιώ τη παλάμη μου.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Μιχάλη βλέπω ότι ασχολείσαι πολύ. μπράβο σου.
Παράλληλα μου δίνεις και το πάτημα να αναρωτηθώ βλέποντας όλες αυτές τις μεθόδους εκπαίδευσης (πολλές τελείως άγνωστες σε μένα), πόση δουλειά και πόσο διάβασμα πρέπει να ρίξει κάποιος για να φτάσει μετά από χρόνια να θεωρείται καλός εκπαιδευτής.
Και από την άλλη υπάρχουν αυτοί που παρακολουθούν 5-10 σεμινάρια για 2-3 μήνες , αυτοαποκαλούνται εκπαιδευτές και βγαίνουν στην αγορά "πανέτοιμοι" να "διδάξουν".
Οσο υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να διακρινουν εκπαιδευτη απο "εκπαιδευτη",τοσο θα υπαρχουν και "εκπαιδευτες",στην Ελλαδα τουλαχιστον δεν θα μεινουν ποτε χωρις δουλεια αυτοι,η αμαθεια παει συννεφο.

Εμενα παντως μου αρεσουν τα σκυλια που ειναι "γεματα",εχεις πραμα να πιανεις χαχαχα :p
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μιχάλη βλέπω ότι ασχολείσαι πολύ. μπράβο σου.
Παράλληλα μου δίνεις και το πάτημα να αναρωτηθώ βλέποντας όλες αυτές τις μεθόδους εκπαίδευσης (πολλές τελείως άγνωστες σε μένα), πόση δουλειά και πόσο διάβασμα πρέπει να ρίξει κάποιος για να φτάσει μετά από χρόνια να θεωρείται καλός εκπαιδευτής.
Και από την άλλη υπάρχουν αυτοί που παρακολουθούν 5-10 σεμινάρια για 2-3 μήνες , αυτοαποκαλούνται εκπαιδευτές και βγαίνουν στην αγορά "πανέτοιμοι" να "διδάξουν".
Για να μπορείς μετά από χρόνια να δουλέψεις έτσι χρειάζεται να περάσουν από τα χέρια σου πολλά σκυλιά. Χρειάζεται να είσαι δίπλα σε ανθρώπους που δουλεύουν για να βλέπεις και να μαθαίνεις...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
....και να δαγκωθείς και πολλές φορές!!!

Σπουδαίο εργαλείο το target stick. Εναλλακτικά, τον κοπανάς στην ξεροκεφάλα, από απόσταση κιόλας. Να μην φτάνουν τα δόντια του ;):D
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
....και να δαγκωθείς και πολλές φορές!!!

Σπουδαίο εργαλείο το target stick. Εναλλακτικά, τον κοπανάς στην ξεροκεφάλα, από απόσταση κιόλας. Να μην φτάνουν τα δόντια του ;):D
Πάρε μια γκλίτσα από κρανιά, δοκιμασμένη στις πιό αντίξοες συνθήκες
 
  • Like
Reactions: mareco






Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Χρήση touch pad και negative marker (αντί "διόρθωσης")


Ο εισηγητής είναι λίγο ... σπαστικός, για να το πω ευγενικά.

Και τα λάθη από τη μεριά του χειριστή


 
Last edited:


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
μας πηγες και εσυ απο το χασκυ με την στεκα του μπιλιαρδου τωρα σε ενα μαλι που (παιζει) με μπαλακι και εκτελει και σε ενα αλλο που ποτε παταει το σημαδι με τα μπροστινα,ποτε με τα πισινα και ποτε με την κοιλια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU