The Mastiff


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και η Σάρα να αναφέρει και βιβλιογραφίες εννοείται....με το isbn τους παρακαλώ
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ελπιζω κι ευχομαι απλα να ξεφυλλισετε την κυνοπαιδεια...
και μην βαρεθειτε στην πρωτη δευτερη σελιδα...
βεβαια αρκετα δεν ειναι για αρχαριους και αλλα ισως τα γνωριζατε ηδη...
εγω εμαθα πολλα για την φυλη που ασχολουμαι κι ας μην αναφερεται μεσα....
επισης εχει και δυο τρια ιατρικα ενδιαφεροντα θεματα για οσους ασχολουνται με μαστιφοειδη κι οχι μονο...
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Τεό σε αυτά τα οποία λέει το βιβλίο το οποίο απλά μεταφέρω εδώ, τι θέση παίρνεις και τι πιστεύεις?????
Κιμωνα,δεν νομιζω οτι ειναι σωστο αυτο που μου ζητας να κανω...1ον γιατι δεν βοηθαει πουθενα το θεμα που ξεκινησες (εγω εγραψα για να βοηθησω την αναζητηση,οχι για αλλο λογο),2ον δεν γνωριζω το βιβλιο για να κρινω και να εκφερω αποψη και 3ον γιατι σπανια γραφω στο φορουμ πλεον και σιγουρα οχι για να συνεχιζω ανεδοξες και ανουσιες "κοντρες".

με καταλαβαινεις ελπιζω.
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Κιμωνα,δεν νομιζω οτι ειναι σωστο αυτο που μου ζητας να κανω...1ον γιατι δεν βοηθαει πουθενα το θεμα που ξεκινησες (εγω εγραψα για να βοηθησω την αναζητηση,οχι για αλλο λογο),2ον δεν γνωριζω το βιβλιο για να κρινω και να εκφερω αποψη και 3ον γιατι σπανια γραφω στο φορουμ πλεον και σιγουρα οχι για να συνεχιζω ανεδοξες και ανουσιες "κοντρες".

με καταλαβαινεις ελπιζω.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα Θορωράκο, απλώς επειδή ακόμα δεν έχω μπορέσει να πάρω το βιβλίο του Hancock για να έχω μία πιο ολοκληρωμένη και σφαιρική άποψη, γι αυτό σε ρωτάω!!! :) ;)
 
Last edited:


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Σε καταλαβαίνω απόλυτα Θορωράκο, απλώς επειδή ακόμα δεν έχω μπορέσει να πάρω το βιβλίο του Hancock για να έχω μία πιο ολοκληρωμένη και σφαιρική άποψη, γι αυτό σε ρωτάω!!! :) ;)
με χαρα να εκανα μια τετοια συγκριση των οσων μεταφερεις απ'το συγκεκριμενο βιβλιο και των οσων εχω διαβασει,ξερω και των δικων μου "τευτεριων" αλλα....αλλα...

βαριεμαι πλεον παρα πολυ να "κανω τετοια"...καποτε τα εκανα στα νιατα μου εδω!...τωρα γερασα:D:paja1:

(τελευταιο offtopic μου.)
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
με χαρα να εκανα μια τετοια συγκριση των οσων μεταφερεις απ'το συγκεκριμενο βιβλιο και των οσων εχω διαβασει,ξερω και των δικων μου "τευτεριων" αλλα....αλλα...

βαριεμαι πλεον παρα πολυ να "κανω τετοια"...καποτε τα εκανα στα νιατα μου εδω!...τωρα γερασα:D:paja1:

(τελευταιο offtopic μου.)
Κάντο για μας ρε,,,Για τους πρώην διαδυκτιακούς σου φίλους ...σιγά!!! Τεσπα ότι θες!! :) :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
θοδωρη...
ανεδοξες κι ανουσιες κοντρες....
οταν σε προσβαλλουν μην μιλας να το δεχεσαι...
εγω τουλαχιστον απαντησα μεσω ποσταρισματος κυνοπαιδειας...
ανεδοξο κι ανουσιο κι αυτο.... ( ?)
ας κρινουν οι αναγνωστες...
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
θοδωρη...
ανεδοξες κι ανουσιες κοντρες....
οταν σε προσβαλλουν μην μιλας να το δεχεσαι...
εγω τουλαχιστον απαντησα μεσω ποσταρισματος κυνοπαιδειας...
ανεδοξο κι ανουσιο κι αυτο.... ( ?)
ας κρινουν οι αναγνωστες...
Καλα εκανες Πετρο...και εγω οσο ημουν ενεργος,απαντουσα οταν εκρινα οτι επρεπε...

το ανουσιες και ανεξοδες πηγαινει στην συνεχεια του εαν επαιρνα θεση...ισως να φταναμε εκει.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μία μικρή διόρθωση. Πρώτη αναφορά φαίνεται να έχει γίνει από τον Κλαύδιο Πτολεμαίο στα Γεωγραφικά όπου αναφέρεται η Αλβανόπολις. Οι κάτοικοι της πόλης φαίνεται να ονομάζονται αλβανοί όχι όμως σαν ξεχωριστό φύλο. επίσης δεν είναι τεκμηριωμένη η καταγωγή των αλβανών από τους Ιλλυριούς, αλλά μπορεί να έχουν καταγωγή από Θρακικα φύλα ή και τους Δάκους. Ως αλβανικό φύλο, αναφορά γίνεται τον 11ο αιώνα σε βουλγαρικό κείμενο ανωνύμου συγγραφέως και τον βυζαντινό Μιχαήλ Ατταλειάτη. Αλβανία και 550 πΧ θυμίζει ανιστόρητο σεναριογράφο του χόλυγουντ.
Αναμένω τοποθέτηση της sara ως την πλέον αρμόδια.
Δεν έχω διαβάσει πολλά για την καταγωγή των Αλβανών και δεν έχω ιδέα αν έχει γίνει καμιά μελέτη για το DNA των Βαλκανίων ώστε να καθορίσουνε μετακινήσεις πληθυσμών. Αν πάντως κρίνω από το δικό μου DNA που έβαλα την επιστημονική ομάδα του National Geographic να αναλύσει και συγκρίνει με το τεράστιο τους δείγμα, είμαστε όλοι ένας αχταρμάς. Τελοσπάντων, η Αλβανόπολις αναφέρεται όντως μια μόνο φορά σε όλη την υπάρχουσα αρχαία ελληνική γραμματεία (μόλις την έψαξα και μου πήρε μισό δευτερόλεπτο ακριβώς). Ο συγγραφέας που την αναφέρει είναι ο Κλαύδιος Πτολεμαίος στα Γεωγραφικά του (2ος αιώνας μ.Χ.), όπου την αναφέρει ως πόλη της Μακεδονίας. Το χωρίο λέει συγκεκριμένα:

(17.) Πόλεις δέ εἰσιν ἐν τῇ Μακεδονίᾳ με‑
σόγειοι αἵδε·
Ταυλαντίων
Ἄρνισσα
(18.) Ἐλιμιωτῶν
Ἐλιμία
(19.) Ὀρεστίδος
Ἀμαντία
(20.) Ἀλβανῶν
Ἀλβανόπολις
(21.) Ἀλμωπῶν
Ὅρμα
Εὐρωπός
Ἄψαλος
(22.) Ὀρβηλίας
Γαρησκός
(23.) Ἐορδαίων
Σκαμπίς
Διβολία
Δαυλία
(24.) Ἀστραίων
Ἄστραιον
(25.) Παιονίας
Δόβηρος
Ἄλωρος
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Η Αλβανόπολις πιθανολογείται ότι είναι αποικία από Αλβανούς της Κασπίας...
Υπήρχε περιοχή κατά την αρχαιότητα στα δυτικά παράλια της Κασπίας που αναφέρεται σε αρκετές αρχαίες πηγές ως Αλβανία.
Δεν είναι καθόλου σαφές αν πρόκειται για τους ίδιους Αλβανούς που εμφανίζονται στο προσκήνιο στον Μεσαίωνα...
Υπάρχει μια θεωρία ότι πρόκειται για φύλα Αβάρων που γνωρίζουμε όντως ότι επέδραμαν στην περιοχή κατά τον 8ο αιώνα...άλλωστε οι παρηχήσεις είναι έυκολες και τα ονόματα που συναντώνται για τους ίδιους(?) λαούς πολλά...Άβαροι....Άρβανα (έτσι αναφέρονται οι Αρβανίτες)....Αλβανίτες....
Πάντως η Άννα Κομνηνή αναφέρεται πρώτη φορά επίσημα σε Αλβανούς στην συγκεκριμένη περιοχή (Ιλλυρικό) κατά τον 12ο αιώνα.

Τίποτα πάντως δεν έχει αποδειχθεί και όλα αυτά είναι υποθέσεις....
 
Last edited by a moderator: