To πρώτο μου κουτάβι! (Akita Inu)






Hatchi

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2013
76
0
30
:-({|=

εγώ δε θα σταθώ σε αυτό μόνο! Αλλα έχοντας δει μια ταινία, χωρίς να ψάξεις καθόλου τη φυλή πήγες και πήρες σκύλο από μια εντελώς ανεύθυνη γέννα!

Και δεν εχεις και λεφτά για εκπαίδευση.

Να σου ζήσει και μείνε στο φορουμ
Δεν ειδα την ταινία και πήγα να το πάρω.
Δεν νομίζω πως η συγκεκριμένη γέννα ηταν ανεύθινη. Η ιδιοκτήτρια ήταν πολυ ενημερωμένη και ψαγμένη
 






aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Και εγώ μπορώ να σου πω πολλά για τη φυλή που έχω επιλέξει!
Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι θα βάλω το σκύλο μου να ζευγαρώσει.

Ψάξε λιγο στο φορουμ για να καταλαβεις τι σου λεμε! :)

Οι πρόγονοι τους επίσης είναι ελεύθεροι δυσπλασίας? τι άλλες κληρονομικές παθήσεις έχει η φυλή το γνωρίζεις?
 




hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
μπορει να νομιζεις οτι σου επιτηθενται ολοι εδω μεσα ..και εγω ετσι πηρα κουταβι αφου διαβασα ολα αυτα εδω μεσα αλλαξα γνωμη...και πραγματικα λεω δοξα το θεο που δεν εχει μεχρι στιγμης προβλημα υγειας... γιατι εχω διαβασει εδω μεσα τρομερες ιστοριες απο ανευθυνες γεννεσ...διαβασε αυτα που σ ανηρτησαν παρα πανω.
 


Hatchi

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2013
76
0
30
Και εγώ μπορώ να σου πω πολλά για τη φυλή που έχω επιλέξει!
Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι θα βάλω το σκύλο μου να ζευγαρώσει.

Ψάξε λιγο στο φορουμ για να καταλαβεις τι σου λεμε! :)

Οι πρόγονοι τους επίσης είναι ελεύθεροι δυσπλασίας? τι άλλες κληρονομικές παθήσεις έχει η φυλή το γνωρίζεις?
Εφόσον είναι υγιες γιατί όχι;
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
γιατι δεν ασχολειτε επαγγελματικα με την εκτροφη. γιατι μπορει καποιοι απο τους προγονες του κουταβιου που πηρες να ειχαν ασθενειες και να εκδηλωθουν στο δικο σου. δεν ειναι αναγνωρισμενη εκτροφεας απο τον ΚΟΕ
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...γιατι μπορει καποιοι απο τους προγονες του κουταβιου που πηρες να ειχαν ασθενειες και να εκδηλωθουν στο δικο σου...
Και όχι μόνο...

Αλλά και (ανεπιθύμητα) γονίδια, σε σχέση με τον χαρακτήρα... ιδίως στις "δυνατές" φυλές, τα γονίδια που δίνουν ανεπιθύμητες "πτυχές" του χαρακτήρα είναι σημαντικά...
Ο σωστός - ευσυνείδητος (λέμε, τώρα) εκτροφέας, ψάχνει να βρει "ταίρι" για ζευγάρωμα της σκύλας του, το οποίο ταίρι να είναι σε ΄θέση να ελαχιστοποιήσει αυτά τα γονίδια...
 
Last edited:


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Εφόσον είναι υγιες γιατί όχι;
Επειδή είδες εξετάσεις δυσπλασίας και γενικές αιματολογικές :rolleyes: δεν σημαίνει κάτι αυτό πραγματικά!

Ειλικρινά ευχομαι ο Hatchi σου να πηγαίνει στον κτηνίατρο μόνο για εμβόλια και τα ετήσια check up του και να έχετε απροβλημάτιστη ζωή όμως μου κανει εντύπωση που ένα άτομο στην ηλικία σου προέβει στην απόκτηση σκύλου χωρίς να εχει στοιχειωδώς ενημερωθεί.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Δυστυχως, συναδελφοι, για αλλη μια φορά εδω αντιτάσσουμε την θεωρία (και μαλιστα μια ωραιοποιημενη εκδοχη της) έναντι της σκληρης (οικονομικης) πραγματικοτητας. Απέναντι σε καποιον που μολις πηρε ενα κουταβακι απο γεννα byb -και απ' οτι φαινεται το εκανε προσεκτικα και το κουταβακι μαλλον ειναι υγιες- εμεις φερουμε ως αντεπιχειρημα "οτι το κουταβι δεν ειναι εγεγραμμενο στον ΚΟΕ κι οτι ισως κουβαλαει προβληματικα γονιδια. Χεστηκα θα σας πει κι ο νεος σκυλογονιος και μαλλον θα χει δικιο. Δηλαδη του ζηταμε να σκασει ενα 1000αρικο και να παει σ' εναν απατεώνα εκτροφεα (τελευταια οσο πιο πολυ το ψαχνω, τοσο απογοητευομαι με δ'αυτους) που θα του πουλησει φυκια για μεταξωτες κορδελες…
Λιγος ρεαλισμος guyz.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Τι ακριβώς προτείνεις δηλαδή;;;;;
Να αρχίσουμε τώρα, να προωθούμε/επιβραβεύουμε, αυτές τις γέννες;

Δεν νομίζω ε;
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Lovey δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτά που λες, η δική μου ένσταση ειναι στην εξής φράση
Όχι δεν έψαξα για τη φυλή. Είδα την αγγελιά αι πήγα να δω τα σκυλιά. Ε τα ερωτεύτικα και το πήρα...
Εδώ κινητό θέλουμε να πάρουμε και το ψάχνουμε! Τουλάχιστον στα χαρακτηριστικά και στις επιδόσεις! Οχι σε θέματα υγείας και συμπεριφοράς ενός ζωντανού οργανισμου που θέλουμε να συμβιώσουμε αρμονικά μαζί του τα επόμενα 12-15 χρόνια (Θεού θέλοντος)
Για αυτό μάλιστα και προέτρεψα να μείνει στο φορουμ :)
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δυστυχως, συναδελφοι, για αλλη μια φορά εδω αντιτάσσουμε την θεωρία (και μαλιστα μια ωραιοποιημενη εκδοχη της) έναντι της σκληρης (οικονομικης) πραγματικοτητας...

...Λιγος ρεαλισμος guyz.
Αυτό είναι "σκυλοφόρουμ"... και, για το λόγο αυτό, εδώ μέσα, ο καθένας μας γράφει (το μακρύ και το κοντό του - δόξα τω Θεώ) και στο "οραματικό" επίπεδο, δηλαδή, στο επίπεδο του πως θα έπρεπε να γίνονται τα πράγματα... και, μάλιστα, σε ένα τόσο εξειδικευμένο φόρουμ, υποτίθεται ότι γράφει το ανώτερο 5%-10% των ανθρώπων που ασχολούνται - ενδιαφέρονται - αγαπάνε το "σκύλο" (και τη "σκύλα", βέβαια!)... και, έτσι, δεν ξέρεις καμμιά φορά, τα πράγματα βελτιώνονται... και...
κάνουν οι Ελληνες κυκλώματα κι ιστορία οι παρέες...:)

Υ.Γ. Παράλληλα, όμως, έχω ανοιχτό το Capital.gr, όπου βλέπω την "στείρα" οικονομική πλευρά του θέματος... οπότε, εκεί βλέπω τα θέματα διαφορετικά, με "ρεαλισμό"... μπορούμε, σαφέστατα, να μεταφέρουμε εκεί την κουβέντα μας...:cool::D
 
Last edited:


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Δυστυχως, συναδελφοι, για αλλη μια φορά εδω αντιτάσσουμε την θεωρία (και μαλιστα μια ωραιοποιημενη εκδοχη της) έναντι της σκληρης (οικονομικης) πραγματικοτητας. Απέναντι σε καποιον που μολις πηρε ενα κουταβακι απο γεννα byb -και απ' οτι φαινεται το εκανε προσεκτικα και το κουταβακι μαλλον ειναι υγιες- εμεις φερουμε ως αντεπιχειρημα "οτι το κουταβι δεν ειναι εγεγραμμενο στον ΚΟΕ κι οτι ισως κουβαλαει προβληματικα γονιδια. Χεστηκα θα σας πει κι ο νεος σκυλογονιος και μαλλον θα χει δικιο. Δηλαδη του ζηταμε να σκασει ενα 1000αρικο και να παει σ' εναν απατεώνα εκτροφεα (τελευταια οσο πιο πολυ το ψαχνω, τοσο απογοητευομαι με δ'αυτους) που θα του πουλησει φυκια για μεταξωτες κορδελες…
Λιγος ρεαλισμος guyz.
καποιος που μπηκε τωρα στον κοσμο του σκυλου πρεπει να αρχισει απο τα βασικα για εκτροφεις πετ σοπ
και ηλιθιους εκτροφεις!

απο εκει και περα εννοειται οτι ισχυουν ολα και τιποτα,και εγω θα σου πω οτι δεν παω τον fci επειδη χαλασε καποιες φυλες,καποιος αλλος θα σου πει μια αλλη εκδοχη οτι ισως οι εκτροφεις πουλαν ακριβα!

αυτα ομως μπερδευουν τα νεα μελη,ας μεινουμε στο κλασσικο στερεοτυπο εκτος αν θες να τον στειλουμε να παει στην επαρχια ακιτα του νησιου χονσου της ιαπωνιας για να παρει ενα πραγματικο 1000% ακιτα


τωρα αν η υπευθυνη ιδιοκτιτρια που εκανε την γεννα ηξερε για οφθαλμικες μολυνσεις που μαστιζουν την φυλη και οτι αλλο χρειαζεται να ξερεις παω πασο!
το υπευθυνος ειναι πολυ παρερμηνευμενη ενοια!
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Δυστυχως, συναδελφοι, για αλλη μια φορά εδω αντιτάσσουμε την θεωρία (και μαλιστα μια ωραιοποιημενη εκδοχη της) έναντι της σκληρης (οικονομικης) πραγματικοτητας. Απέναντι σε καποιον που μολις πηρε ενα κουταβακι απο γεννα byb -και απ' οτι φαινεται το εκανε προσεκτικα και το κουταβακι μαλλον ειναι υγιες- εμεις φερουμε ως αντεπιχειρημα "οτι το κουταβι δεν ειναι εγεγραμμενο στον ΚΟΕ κι οτι ισως κουβαλαει προβληματικα γονιδια. Χεστηκα θα σας πει κι ο νεος σκυλογονιος και μαλλον θα χει δικιο. Δηλαδη του ζηταμε να σκασει ενα 1000αρικο και να παει σ' εναν απατεώνα εκτροφεα (τελευταια οσο πιο πολυ το ψαχνω, τοσο απογοητευομαι με δ'αυτους) που θα του πουλησει φυκια για μεταξωτες κορδελες…
Λιγος ρεαλισμος guyz.
Εσύ κάτι ξέρεις και δε μιλάς....

3 είναι τα εγγεγραμμένα εκτροφεία Ακίτα στην Ελλάδα. (Τη παρούσα χρονική περίοδο).

1ο και καλύτερο του κου. Βαζάκα... Ότι και να πούμε είναι λίγο.... Με διαφορά το Top στα Βαλκάνια.
2ο και χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέρειες του κου. Τραϊκου...
Και 3ο από το Lindaki που είναι και μέλος εδώ στο Forum....Ναι, βρε....Άνοιξε και εκτροφείο....
100 ευρώ στον ΚΟΕ και έτοιμη....
Βέβαια εξετάσεις δεν κάνει, αλλά ποιος νοιάζεται... Pedigree να έχουμε και όλα γίνονται.....

Για αυτό δεν είναι μόνο να βρούμε εκτροφέα....
Να κάνει και 4-5 εξετάσεις και να ξέρει τι κάνει....
Όχι ζευγαρώνουμε ότι να'ναι με ότι να'ναι....

Στον φίλο που πήρε το κουτάβι, να του ζήσει και καλότυχο να'ναι....
Έστω έχοντας εξετάσεις δυσπλασίας γονιών κάτι είναι και αυτό....Φυσικά δεν είναι ούτε το ιδανικό ούτε το προτεινόμενο....Εκτροφέας σωστός είναι το καλύτερο...Απλά θέλει ψάξιμο.....
Να ενημερωθείς για τη φυλή, για να είσαι όσο τον δυνατόν ποιο προετοιμασμένος για αυτά που θα αντιμετωπίσεις....
 


Hatchi

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2013
76
0
30
Εσύ κάτι ξέρεις και δε μιλάς....

3 είναι τα εγγεγραμμένα εκτροφεία Ακίτα στην Ελλάδα. (Τη παρούσα χρονική περίοδο).

1ο και καλύτερο του κου. Βαζάκα... Ότι και να πούμε είναι λίγο.... Με διαφορά το Top στα Βαλκάνια.
2ο και χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέρειες του κου. Τραϊκου...
Και 3ο από το Lindaki που είναι και μέλος εδώ στο Forum....Ναι, βρε....Άνοιξε και εκτροφείο....
100 ευρώ στον ΚΟΕ και έτοιμη....
Βέβαια εξετάσεις δεν κάνει, αλλά ποιος νοιάζεται... Pedigree να έχουμε και όλα γίνονται.....

Για αυτό δεν είναι μόνο να βρούμε εκτροφέα....
Να κάνει και 4-5 εξετάσεις και να ξέρει τι κάνει....
Όχι ζευγαρώνουμε ότι να'ναι με ότι να'ναι....

Στον φίλο που πήρε το κουτάβι, να του ζήσει και καλότυχο να'ναι....
Έστω έχοντας εξετάσεις δυσπλασίας γονιών κάτι είναι και αυτό....Φυσικά δεν είναι ούτε το ιδανικό ούτε το προτεινόμενο....Εκτροφέας σωστός είναι το καλύτερο...Απλά θέλει ψάξιμο.....
Να ενημερωθείς για τη φυλή, για να είσαι όσο τον δυνατόν ποιο προετοιμασμένος για αυτά που θα αντιμετωπίσεις....
Πρωσοπικά θεωρώ ορισμένους ιδιώτες πολύ πιο υπεύθυνους απο αρκετους εκτροφείς. Τουλάχιστον αυτοί νοιάζονται για τα σκυλιά τους, δεν τα βλέπουν σαν εμπόρευμα...
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Να σου ζήσει ο κούκλος! Να τον χαίρεσαι με υγεία και να τον καμαρώνεις! Αλήθεια πως θα γίνει όταν μεγαλώσει? Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο σκυλάκι! Είναι ζουμπουρλούδικος!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.132
Μηνύματα
896.026
Μέλη
19.943
Νεότερο μέλος
mastermovers