To IQ των σκύλων


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ πιστεύω οτι η όποια "εξυπνάδα" εχει σχέση μονο με το πόσο γρήγορα μαθαίνει ο σκύλος (με πόσες επαναλήψεις). ΑΠο κει και πέρατο αν θα εκτελέσει ή όχι, έχει να κάνει με το χαρακτήρα του και τη σχέση του με τον εκπαιδευτή/ιδιοκτήτη.

Με δεδομένο πάντως οτι τα σκυλιά δε γενικέυουν (ξέρουν τι σημαίνει κατσε μονο μονο σε συγκεκριμένο δωμάτιο με τον άνθρωπο όρθιο πχ) είναι δυσκολο να πούμε οτι ξερουν και δεν εκτελούν ή ότι στις συγκεκριμένες συνθήκες ΔΕΝ ξέρουν.....
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
... ΑΠο κει και πέρα το αν θα εκτελέσει ή όχι, έχει να κάνει με το χαρακτήρα του και τη σχέση του με τον εκπαιδευτή/ιδιοκτήτη.
...και με το ποσο φρεσκο ειναι το σαλάμι :D
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Πιστεύω πως ξέρουν απλά δεν εκτελούν εύκολα στην αρχή αν δεν έχουν κίνητρο.

Δηλαδή το κάτσε ανευ σαλαμιού:D δεν το ξέρουν αλλά μόλις εμφανιστεί το σάλάμι τους έρχεται επιφοίτηση και το εκτελούν άψογα??

Απλά μας εκπαιδεύουν!!:rolleyes:
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν έχει να κάνει η υπακοή με την εξυπνάδα.
Όχι τουλάχιστον στον βαθμό που θέλει να πιστεύει ο κόσμος.

Έχω εκπαιδεύσει ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΥΣ σκύλους που μάθαιναν αμέσως (λόγο μεγάλης ανάγκης να ευχαριστήσουν) και ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΥΣ σκύλους που έκαναν τους "χαζούς" γιατί τους σύμφερε....

Μισώ αυτές τις στατιστικές γιατί απλούστατα λένε ΨΕΜΑΤΑ.

Κάποιοι σκύλοι είναι καλύτεροι στο να λύνουν προβλήματα ΜΟΝΟΙ τους (βλέπε το Χάσκυ που είναι ΣΑΊΝΙ σ' αυτό ή το Μπορζόι που στήνει ΠΑΓΙΔΕΣ με τροφή για να πιάσει ένα θήραμα!) άρα ΣΙΓΟΥΡΑ πολύ έξυπνοι.

Κάποιοι έχουν ταλέντο με το να μαθαίνουν ΠΟΛΛΕΣ εντολές αλλά και λέξεις και ονόματα, αρα ΣΙΓΟΥΡΑ πολύ έξυπνοι. Και κάποιοι συνδιάζουν και τα δύο και αφήνουν άφωνους όσους είχαν την τιμή να τους κάνουν παρέα (το Σνάουτσερ μου ήταν έτσι, πιο έξυπνο σκύλο ΠΟΤΕ δεν γνώρισα!).

Τώρα η ταχύτητα με την οποία μαθαίνει ένας σκύλος μία νέα "απλή" εντολή, για μένα έχει να κάνει περισσότερο με την νοημοσύνη του ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ* παρά με του σκύλου.

Φυσικά έχει και να κάνει και με τον ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ του σκύλου και πόσο τον ενδιαφέρει να κάνει "θελήματα", αλλά ένας έξυπνος εκπαιδευτής* θα βρεί τον τρόπο να κάνει τον σκύλο να ενδιαφερθεί να μάθει... θα τον ενθουσιάσει, θα τον ενθαρρύνει, θα τον εμψυχώσει και θα τον εμπνεύσει να ΘΕΛΕΙ να υπακούει.

*με τον όρο "εκπαιδευτή" δεν εννοώ απαραίτητα τον επαγγελματία εδώ, αλλά τον κάθε ιδιοκτήτη σκύλου που αποφάσησε να του μάθει κάτι.

Η δουλεία του επαγγελματία είναι δύσκολη, γιατί πρέπει να μάθει τον ιδιοκτήτη να "εμπνέει" σωστά τον σκύλο του. Αν δεν το κάνει αυτό, έχει αποτύχει.
 
Last edited:


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αν υπαρχουν παντως περιπου 320 ρατσες σκυλων και το IQ μετριεται με την υπακοη τοτε το Φιλα ειναι Νρ.320.
Πιστευω παντως οτι δεν εχει σχεση το IQ με το πως εκτελει ενας σκυλος αλλα με το πως αντιλαμβανεται και αντιδρα,σε σχεση με αλλα ζωα ομως ειναι τελικα χαζος πολυ χαζος,οπως ολα τα οικοσιτα ζωα.
Οσο για την λιστα οι 2 πρωτες θεσεις ειναι σωστες(αντιληψη οχι εξυπναδα) μετα απο μεγαλη αποσταση ερχονται τα υπολοιπα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Οσο για την λιστα οι 2 πρωτες θεσεις ειναι σωστες(αντιληψη οχι εξυπναδα) μετα απο μεγαλη αποσταση ερχονται τα υπολοιπα.
Θα συμφωνήσω με τον omarock :cool:
Αν και η δεύτερη θέση κακοπέφτει στο παιδί.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τώρα η ταχύτητα με την οποία μαθαίνει ένας σκύλος μία νέα "απλή" εντολή, για μένα έχει να κάνει περισσότερο με την νοημοσύνη του ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ* παρά με του σκύλου.
..........

*με τον όρο "εκπαιδευτή" δεν εννοώ απαραίτητα τον επαγγελματία εδώ, αλλά τον κάθε ιδιοκτήτη σκύλου που αποφάσησε να του μάθει κάτι.
Το καταλαβα το υπονοούμενο
 






kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Νομίζω αντί για τους πιο "έξυπνους" θα έπρεπε να το διορθώσει και να μιλάει για τους πιο "εύκολους" στην εκπαίδευση σκύλους. ;)
Ποιός θεωρείται πιο εύκολος στην εκπαιδευση? Αυτός που "τα παιρνει τα γράμματα" (λιγότερες επαναλήψεις) ή αυτός που υπακούει μετά? Γιατι αν είναι να υπακούει μετά, εμένα δε με χαλάει να επαναλάβω 100 φορές στο στουρνάρι για να μάθει!:) (δε μιλάω για το Γκογκολάκι μου, αυτό είναι σαίνι!)
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Δεν έχει να κάνει η υπακοή με την εξυπνάδα.
Όχι τουλάχιστον στον βαθμό που θέλει να πιστεύει ο κόσμος.

Έχω εκπαιδεύσει ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΥΣ σκύλους που μάθαιναν αμέσως (λόγο μεγάλης ανάγκης να ευχαριστήσουν) και ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΥΣ σκύλους που έκαναν τους "χαζούς" γιατί τους σύμφερε....

Μισώ αυτές τις στατιστικές γιατί απλούστατα λένε ΨΕΜΑΤΑ.

Κάποιοι σκύλοι είναι καλύτεροι στο να λύνουν προβλήματα ΜΟΝΟΙ τους (βλέπε το Χάσκυ που είναι ΣΑΊΝΙ σ' αυτό ή το Μπορζόι που στήνει ΠΑΓΙΔΕΣ με τροφή για να πιάσει ένα θήραμα!) άρα ΣΙΓΟΥΡΑ πολύ έξυπνοι.

Κάποιοι έχουν ταλέντο με το να μαθαίνουν ΠΟΛΛΕΣ εντολές αλλά και λέξεις και ονόματα, αρα ΣΙΓΟΥΡΑ πολύ έξυπνοι. Και κάποιοι συνδιάζουν και τα δύο και αφήνουν άφωνους όσους είχαν την τιμή να τους κάνουν παρέα (το Σνάουτσερ μου ήταν έτσι, πιο έξυπνο σκύλο ΠΟΤΕ δεν γνώρισα!).

Τώρα η ταχύτητα με την οποία μαθαίνει ένας σκύλος μία νέα "απλή" εντολή, για μένα έχει να κάνει περισσότερο με την νοημοσύνη του ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ* παρά με του σκύλου.

Φυσικά έχει και να κάνει και με τον ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ του σκύλου και πόσο τον ενδιαφέρει να κάνει "θελήματα", αλλά ένας έξυπνος εκπαιδευτής* θα βρεί τον τρόπο να κάνει τον σκύλο να ενδιαφερθεί να μάθει... θα τον ενθουσιάσει, θα τον ενθαρρύνει, θα τον εμψυχώσει και θα τον εμπνεύσει να ΘΕΛΕΙ να υπακούει.

*με τον όρο "εκπαιδευτή" δεν εννοώ απαραίτητα τον επαγγελματία εδώ, αλλά τον κάθε ιδιοκτήτη σκύλου που αποφάσησε να του μάθει κάτι.

Η δουλεία του επαγγελματία είναι δύσκολη, γιατί πρέπει να μάθει τον ιδιοκτήτη να "εμπνέει" σωστά τον σκύλο του. Αν δεν το κάνει αυτό, έχει αποτύχει.
Με κάλυψες απόλυτα Dr.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Εδώ και λίγες μόνο ημέρες είμαι με τον Lucky και προσπαθώ να τον μάθω και να με μάθει.
Είναι ημίαιμο άρα δε μπορώ να "περιμένω" κάποια συμπεριφορά από το σκυλί όπως πολλοί άλλοι που έχουν ράτσας.
Ήταν αδέσποτο για αρκετούς μήνες της ζωής του και είναι πολύ φρόνιμος μέσα στο σπίτι.
Ακούει το όνομά του αλλά πλησιάζει μόνο όταν έχει όρεξη. Μεσημέρι με τη ζέστη, ποσοστό επιτυχίας 5%, απόγευμα σίγουρα μεγαλύτερο ποσοστό!
Με ακούει και κουνάει την ουρά του σα να μου λέει, "αν θες να με χαϊδέψεις, έλα εσύ εδώ... εγώ βαριέμαι τώρα!" Πόσο IQ να έχει αυτό το σκυλί άραγε?
Πλάκα έχει όταν του κάνω το ίδιο!!! Μου έρχεται κουνάει την ουρά και τρίβεται στο χέρι μου ή στα πόδια, με γλύφει... κάνει τα πάντα για ένα χάδι αλλά δεν ασχολείται πολύ ούτε με παιχνίδια ούτε με τα μπισκότα!
Άρα σαν επιβράβευση μόνο να τον χαϊδέψω μπορώ... αρκεί να μη τον χαϊδεύω άλλες στιγμές της ημέρας ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος... Δε βλέπω άλλη λύση!

οκ εγώ έχω χαμηλό IQ ως πρός την εκπαίδευση του σκύλου... αλλά το δικό του δε νομίζω να είναι χαμηλό...
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Κάποτε πήγε ένας επιχειρηματίας να κουρευτεί στον τακτικό του κουρέα. Την ώρα που τον κούρευε και συζητούσανε, μπαίνει μέσα στο μαγαζί ένας πιτσιρικάς με ύφος ελαφρώς γκαγκά.

Μόλις τον βλέπει ο κουρέας σκύβει και λέει ψιθυριστά στο αυτί του επιχειρηματία:

- Αυτός είναι ο Διαμαντής, το πιο χαζό παιδί που μπορεί να σου τύχει ποτέ. Τώρα θα σου δείξω τι εννοώ.

Και λέγοντας αυτά βγάζει από την τσέπη του ένα ελεεινό και τρισάθλιο "εικοσάρικο" και ένα κολλαριστό "πεντάευρω" και λέει του πιτσιρικά να πάρει όποιο θέλει. Ο μικρός τα κοιτάει λίγο και μετά απλώνει το χέρι του, παίρνει το κολλαριστό πεντάευρω και το βάζει στη τσέπη του χαμογελώντας.

- Είδες που στα' λεγα, λέει ο κουρέας. Πρόκειται για τελείως βλάκα.

Μετά από το περιστατικό, ο πιτσιρικάς λουφάζει γελώντας χαζά σε μια γωνιά και ο κουρέας τελειώνει επιτέλους το θεάρεστο έργο του.

Ο επιχειρηματίας φεύγοντας πλησιάζει τον πιτσιρικά και τον ρωτάει ψιθυριστά:

- Ρε συ Διαμαντή αγόρι μου, γιατί πήρες το πεντάευρω αφού μπορούσες να πάρεις το εικοσάρικο που είναι πιο πολλά λεφτά;

O Διαμαντής τον κοιτάει για λίγο στα μάτια και μετά του λέει:

- Γιατί η μέρα που θα διαλέξω το εικοσάρικο θα είναι και η τελευταία μέρα που θα μου προσφέρει λεφτά.
Με λίγα λόγια ότι φαίνεται χαζό, δεν είναι απαραίτητα χαζό ή ότι μοιάζει έξυπνο δεν είναι απαραίτητα έξυπνο.

Επίσης, χρειάζεται ένας έξυπνος για να ξεχωρίσει και να αξιολογήσει την εξυπνάδα.

Τέλος, ο έξυπνος σκύλος είναι αυτός που αποφεύγει με τον πιο έξυπνο τρόπο να εκτελέσει την εντολή και όχι αυτός που την εκτελεί αμέσως.

Μπερδεύουμε τις έννοιες έξυπνος, υπάκουος, συνεργάσιμος, ανεξάρτητος, ατίθασος, ευρηματικός, τεμπέλης, οξυδερκής, χαζός και άλλες.

:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πολυ σωστο αυτο που ειπε ο dogo..
Eπισης να υποκρίνεται ότι κάνει κάτι για να αποφύγει την εντολή όπως π.χ και καλά πάει στο πιάτο (το οποιο είναι αδειο) και το παίζει ότι τρώει την ώρα που του λες πάμε για μπάνιο..η έλα εδώ..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τέλος, ο έξυπνος σκύλος είναι αυτός που αποφεύγει με τον πιο έξυπνο τρόπο να εκτελέσει την εντολή και όχι αυτός που την εκτελεί αμέσως.
Πολυ επαναστατικη θεωρια ακουγεται σε μενα τον άπειρο και αρχαριο φιλε Dogo.
Αν μπορουσες να το αναλυσεις χρησιμοποιωντας και ενα παραδειγμα, θα ημουν ευγνωμων.

Φιλικά
Αρης

edit. Μάλλον με καλυψε η αγαπητη kango. Γραφαμε ταυτοχρονα.
Τελικα εχω εξυπνο σκυλι :)
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Α έχω κι εγώ παράδειγμα. Όταν βαριέται να εκτελέσει εντολή για trick, δίνει χέρι που του είναι πιο εύκολο. Όταν παίζει μεζές ό,τι και να του ζητήσω το κάνει χωρίς χρονοτριβές.

Άλλο: Πιστεύω ότι καταλαβαίνει το "μια ψυχή που είναι να βγει..." πολύ καλά. Δεν του αρέσει που του δίνω χάπι δύο φορές την ημέρα, αλλά, όταν έρθει η μαύρη εκείνη ώρα έρχεται γρήγορα-γρήγορα και παίρνει θέση κοντά στα πόδια μου για να τελειώνουμε. Το ίδιο και με το μπάνιο. Μπαίνει μέσα χωρίς να καθυστερεί.
Και ξέρει πολύ καλά ότι μετά απ' αυτά τα μαρτύρια δεν λαμβάνει πάντα μεζέ, παρά μόνο ένα φιλάκι - δεν είναι και σπουδαίο κίνητρο.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ένας άλλος λόγος που πιστεύω ότι αυτές οι λίστες είναι άκυρες, είναι ότι εξαρτάται και από το κατά πόσο ο σκύλος έχει μάθει να μαθαίνει!

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι είναι το ίδιο ένας σκύλος που κάνει συχνά μαθήματα ή και απλές καθημερινές 5λεπτες επαναλήψεις σε αυτά που ήδη ξέρει, με έναν που μόλις ξεκινάει... Ακόμα και αν κανένας από τους 2 δεν έχει ξαναδοκιμάσει την νέα εντολή.
 






Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Πολυ επαναστατικη θεωρια ακουγεται σε μενα τον άπειρο και αρχαριο φιλε Dogo.
Αν μπορουσες να το αναλυσεις χρησιμοποιωντας και ενα παραδειγμα, θα ημουν ευγνωμων.
Υπερπήδηση εμποδίου:
Ο έξυπνος σκύλος θα παρακάμψει ένα εμπόδιο πλάτους 1μ και ύψους 2μ για προφανείς λόγους!
Ο σκύλος που εκτελεί τυφλά θα το υπερπηδήσει, ακόμα κι αν χάσει με αυτόν τον τρόπο 1 με 2 δευτερόλεπτα για να καλύψει την απόσταση του τελικού του προορισμού (apport).