vizsla








JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Σ ευχαριστω πολυ ripper !!!!!!!!!!εχω προετοιμαστει οσο καλυτερα μπορω και πιστευω οτι με τις πολυτιμες αυμβουλες σας τις μερες του ταξιδιου θα μπορεσω να ξεπερασω οποιαδηποτε δυσκολια !!!!!!!
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Λοιπον εκλεισα τα εισητηρια για Βουδαπεστη και πισω μεσω Aegean .....και ολα ειναι ετοιμα , μενει υπομονη 42 μερες μεχρι να φερω στην Ελλαδα τον vizsloκουταβο!!!ειμαι πολυ χαρουμενος και συναμα πολυ αγχωμενος αν θα καταφερω να κανω τα παντα σωστα ......το ενα μ αγχος ειναι οι διαστασεις του κλουβιου (μην κολλησω σε καμια γραφειοκρατικη διαδικασια) και το δευτερο ειναι οτι πεταω Βουδαπεστη Θεσσαλονικη με ενδιαμεση σταση Αθηνα ....(συνολικη διαρκεια απο Βουδαπεστη μεχρι Θεσσαλονικη 6 ωρες ) Και τις 3 ωρες που θα περιμενω Αθηνα δε θα μπορω να παρω το κουταβι γιατι θεωρειται αποσκευη ......οποτε το κουταβι θα το ξαναδω στην Θεσσαλονικη μετα απο 6 ωρες ....αυτο με ανησυχει λιγο ...
μια φωτο του DJANGO που μεγαλωνει μερα με τη μερα !!!!
 








ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Λοιπον εκλεισα τα εισητηρια για Βουδαπεστη και πισω μεσω Aegean .....και ολα ειναι ετοιμα , μενει υπομονη 42 μερες μεχρι να φερω στην Ελλαδα τον vizsloκουταβο!!!ειμαι πολυ χαρουμενος και συναμα πολυ αγχωμενος αν θα καταφερω να κανω τα παντα σωστα ......το ενα μ αγχος ειναι οι διαστασεις του κλουβιου (μην κολλησω σε καμια γραφειοκρατικη διαδικασια) και το δευτερο ειναι οτι πεταω Βουδαπεστη Θεσσαλονικη με ενδιαμεση σταση Αθηνα ....(συνολικη διαρκεια απο Βουδαπεστη μεχρι Θεσσαλονικη 6 ωρες ) Και τις 3 ωρες που θα περιμενω Αθηνα δε θα μπορω να παρω το κουταβι γιατι θεωρειται αποσκευη ......οποτε το κουταβι θα το ξαναδω στην Θεσσαλονικη μετα απο 6 ωρες ....αυτο με ανησυχει λιγο ...
μια φωτο του DJANGO που μεγαλωνει μερα με τη μερα !!!!
Καλησπέρα !!! Μου ξυπνάς φρέσκιες αναμνήσεις :) με το καλο !!! Τι ηλικία θα εχει το κουτάβι την ημέρα του ταξιδιού και ποσο βάρος ;;; Επισης να παρεις μαζι σου κάρτα , γιατι στην cargo στην Πράγα δεν δεχόντουσαν μετρητά ! Περιμενω να μου πεις τα στοιχεία για να σου δώσω κ άλλες πληροφορίες :) Όσο για το άγχος που εχεις για την αναμονή του κουταβιού , πίστεψε με πως ειναι καλύτερα ετσι , θα γλυτώσει κ δεύτερη φορά το στρες της επιβίβασης -αποβίβασης -θορύβους -αγνώστους μαντραχαλάδες !! Θα τρομάξει μια φορά !! Θα κοιμηθεί κ θα το παρεις φρεσκαδουρα :) Εχε υπόψιν σου , πως το τελευταιο του γεύμα να ειναι περίπου 6 ωρες πριν την πτήση , εγω δεν της έδωσα κ νερό για 6 ωρες ......ειχε κ κρύο !!! Αφου μετα ήπιε νορμαλ νερό .....
 




JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια ripper !!!Τη μερα μερα του ταξιδιου το κουταβι θα ειναι 107 ημερων (24 μερες μετα τον αντιλυσσικο εμβολιασμο ).... τωρα οσα αφορα το βαρος δε μπορω να ξερω με ακριβεια απο τους πινακες αναπτυξης της ρατσας και απο το γεγονος οτι ειναι στα ανωτατα ορια της ρατσας του υπολογιζω περιπου να ειναι απο 11 με 13 κιλα .......υψος μεχρι τα ακρωμια 35 εως 40 εκατοστα !! για την καρτα δεν το ηξερα καθολου ευτυχως που το ειπες ..........και κατι αλλο που εχω απορια .......το κουταβι το παραδιδω εκει που κανω check in η το παραδιδω σε αλλο τμημα πρωτα ???? και μετα κανω check in .........για το νερακι λεω και εγω να μην του δωσω πριν , βεβαι πρεπει να εχει λιγο ζεστη στην Ουγγαρια 4 Ιουνη .......μπορω να του βαλω νερο μεσα στο κλουβι >???Και της εστρωσες της κουκλαρας σου κατι στο πατωμα του κλουβιου ???ευχαριστω πολυ ....το ξερω πολλες ερωτησεις ...
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια ripper !!!Τη μερα μερα του ταξιδιου το κουταβι θα ειναι 107 ημερων (24 μερες μετα τον αντιλυσσικο εμβολιασμο ).... τωρα οσα αφορα το βαρος δε μπορω να ξερω με ακριβεια απο τους πινακες αναπτυξης της ρατσας και απο το γεγονος οτι ειναι στα ανωτατα ορια της ρατσας του υπολογιζω περιπου να ειναι απο 11 με 13 κιλα .......υψος μεχρι τα ακρωμια 35 εως 40 εκατοστα !! για την καρτα δεν το ηξερα καθολου ευτυχως που το ειπες ..........και κατι αλλο που εχω απορια .......το κουταβι το παραδιδω εκει που κανω check in η το παραδιδω σε αλλο τμημα πρωτα ???? και μετα κανω check in .........για το νερακι λεω και εγω να μην του δωσω πριν , βεβαι πρεπει να εχει λιγο ζεστη στην Ουγγαρια 4 Ιουνη .......μπορω να του βαλω νερο μεσα στο κλουβι >???Και της εστρωσες της κουκλαρας σου κατι στο πατωμα του κλουβιου ???ευχαριστω πολυ ....το ξερω πολλες ερωτησεις ...
Κανε με άλλες 100 , χαρά μου να μοιραστώ την εμπειρία μου !! Αρχικά το κουτάβι μου κ μενα ηταν 13,7 , η εκτροφέας μου εκανε δώρο ενα μεγαλο box μεταφοράς , οταν θα το ζυγισεις με το κουτάβι μαζι , θα εισαι 22-23 κιλά !! Σημαντικό γιατι μεχρι τα 25 κιλά το κόστος ειναι 80 ευρώ , απο 25,01 κ πάνω ειναι 300 !! Θα σου προτεινα να πεις τον εκτροφέα σου , να σου παρει ενα απο εκει (τουλαχιστον 40 ευρώ πιο φτηνά απο Ελλάδα ) για να μη το κουβαλάς στο πηγαινε !! Εγω πηρα μια 8 άρα μικρη βαλίτσα για την καμπίνα κ στο γυρισμό , ειχα κ το κουτάβι ! Θα σου προτεινα να παρεις τόπου σχολικής τσάντας για την πλάτη για να εχεις ελευθερα τα χέρια σου για το box κ τον σκύλο , επισης να του πεις να σου παρει box με ροδάκια !!!!!! Sos αυτο !!!! Εκτός αν θέλεις να κανεις cross fit χαχα !! Εγω ειχα πάρει μια πάνα μαζι μου για να της βάλω , αλλα το κουτάβι ειχε μάθει τοσο καλα την τουαλέτα που την γυρισα άθικτη κ την πέταξα κιόλας . Δεν θα σου προτεινα να βαλεις νερό μέσα ! Οταν θα πας στο αεροδρόμιο , θα πας στο γραφειο των πληροφοριών κ θα ρωτήσεις που ειναι το μπουθ της Aegean , μολις φτάσεις εκει θα σου ζυγίσουν το κουτάβι , θα σου δώσουν ενα χαρτάκι κ θα σου δείξουν που να πας να πληρώσεις , με το που θα πληρώσεις , θα γυρίσεις με την απόδειξη στο μπουθ (μη ξανα περιμενεις στην γραμμή ) θα σου δώσει το check in σου , θα σου δείξει που ειναι η παράδοση για την cargo , θα πας εκει θα τους δειξεις την απόδειξη που πλήρωσες για τον σκύλο η το check in σου , θα σου ζητήσουν να βγάλεις έξω τον σκύλο , για να περασει έλεγχο του box , τον βάζεις μέσα ....τους λες να τον προσέχουν κ φεύγεις !!!! Με την Aegean μίλησες για να κλείσεις θέση για το κουτάβι ;;
 




JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Τ ι να πω ευχαριστω τοσο πολυυυ για το ποσο κατατοπιστικος εισαι...............Μηπως θυμασαι τις ακριβεις διαστασεις του box ????γιατι στην Aegean μου ειπαν οτι δεν πρεπει να ειναι και πολυ μεγαλο γιατι λεει μπορει να χτυπησει με τις αναταραξεις αν ειναι αρκετα μεγαλο και φοβαμαι μη δε μου επιτρεψουν να το μεταφερω .....η εκτροφεας φανταζομαι θα ξερει το σωστο μεγεθος ......ναι θα της το πω να μου το αγορασει πολυ βολικοτερο .....ναι εχω κλεισει στην Aegean θεση για το κουταβι αμεσως αφοτου εκανα τη δικη μου κρατηση ...........το μπουθ εννοεις το counter της aegean εκεινη που κανεις check in???παιδαριωδης ερωτηση μαλλον αλλα εχω καιρο να ταξιδεψω και τα εχω λιγο ξεχασει ........Α, σε ποιους πρεπει να πω οτι υπαρχει κουταβι στο αεροπλανο ετσι ωστε να ενεργοποιησουν οξυγονο και οτι αλλο κανουν σε αυτες τις περιπτωσεις >???σε ποιυς το τονισες ???αεροσυνοδους μαλλον το ειπες σε καποιον αλλο???
ps κλαιω με το crossfit ......xaxaxaxax
και η κοριτσαρα σου κρατιοταν για ωρες ε παροτι το νεαρο της ηλικιας ???
και εμενα μου λεει οτι παρολλο που ειναι 2 μιση μηνων ειναι ηδη σχεδον τελεια εκπαιδευμενο σε αυτο το θεμα ...του εχει μαθει και 3 εντολες και του μαθαινει να περπαταει στο λουρι και φυσικα πολυ πολυ καλη κοινωνικοποιηση !!!!!!!!
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
ευχαριστω πολυ mariatheo ..........και εγω αυτο πιστευω <11111111 my enzo για τιποτα στη ζωη μου δεν υπηρξα πιο ανυπομονος .!!!!:):)ωραια αναμονη ομως
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Τ ι να πω ευχαριστω τοσο πολυυυ για το ποσο κατατοπιστικος εισαι...............Μηπως θυμασαι τις ακριβεις διαστασεις του box ????γιατι στην Aegean μου ειπαν οτι δεν πρεπει να ειναι και πολυ μεγαλο γιατι λεει μπορει να χτυπησει με τις αναταραξεις αν ειναι αρκετα μεγαλο και φοβαμαι μη δε μου επιτρεψουν να το μεταφερω .....η εκτροφεας φανταζομαι θα ξερει το σωστο μεγεθος ......ναι θα της το πω να μου το αγορασει πολυ βολικοτερο .....ναι εχω κλεισει στην Aegean θεση για το κουταβι αμεσως αφοτου εκανα τη δικη μου κρατηση ...........το μπουθ εννοεις το counter της aegean εκεινη που κανεις check in???παιδαριωδης ερωτηση μαλλον αλλα εχω καιρο να ταξιδεψω και τα εχω λιγο ξεχασει ........Α, σε ποιους πρεπει να πω οτι υπαρχει κουταβι στο αεροπλανο ετσι ωστε να ενεργοποιησουν οξυγονο και οτι αλλο κανουν σε αυτες τις περιπτωσεις >???σε ποιυς το τονισες ???αεροσυνοδους μαλλον το ειπες σε καποιον αλλο???
ps κλαιω με το crossfit ......xaxaxaxax
και η κοριτσαρα σου κρατιοταν για ωρες ε παροτι το νεαρο της ηλικιας ???
και εμενα μου λεει οτι παρολλο που ειναι 2 μιση μηνων ειναι ηδη σχεδον τελεια εκπαιδευμενο σε αυτο το θεμα ...του εχει μαθει και 3 εντολες και του μαθαινει να περπαταει στο λουρι και φυσικα πολυ πολυ καλη κοινωνικοποιηση !!!!!!!!
Παρακαλώ :) Ναι το counter , καθόλου παιδαριώδη , πιθανόν να το λεω εγω λάθος κ ΕΣΥ σωστά :) ναι η εκτροφέας θα ξερει!! 90 μήκος 70 ύψος 60 πλάτος .....δεν νομίζω να εχεις θέμα κ με μεγαλύτερο , απλα εγω θα σου προτεινα να μην παρεις μεγαλύτερο για το βάρος !!! Να εχεις περιθώριο και 2-3 κιλά για την μικρη , σε περίπτωση που ειναι 15 ας πουμε !!

image.png
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Να της το παρει 20 μέρες πριν κ να την βάζει σε εκείνο μέσα για να το μάθει !! Θα σου κανει την ζωή εύκολη !!!
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Τελεια μαλλον και σε μενα κατι τετοιο μεγεθος θα θελει αφου περιπου τα ιδια κιλα με τη μικρη σου θα ειναι !!!!!Και ενημερωσες τις αεροσυνοδους οτι υπαρχει σκυλος στο αμπαρι ???
ευχαριστω πολυ για ολη τη βοηθεια και παλι !!!!!!:):):)
ps η σκυλιτσα σου δε θελει κολλαρο θελει ενα περιλαιμιο με σκορδα τοσο ομορφη που ειναι !!
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Τι ομορφη συζήτηση.ενδιαφερον απο την μια με πολλές συμβουλές.λαχταρα για το κουτάβι και ενθουσιασμός απο την άλλη.μπραβο σας τέλεια συνεργασία.JIM GAR και ripper2.1(y)(y)(y)
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
εγω ειμαι πραγματικα ευγνωμων προς το forum , τον ripper και ολα τα members γενικα που ανταποκριθηκαν με τοση ανιδιοτελια και ειλικρινη χαρα σε οτι και αν μοιραστηκα μαζι του ς ........(y)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf