west highland white terrier


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Οι πραγματικες απαντησεις βρισκονται στα βιβλια που κυκλοφορουν στο εμποριο καποια απο αυτα ειναι west highland white terrier εκδοση Βασδεκης και εκδοση Καρακωτσογλου..,και στα link για την ρατσα οπου καποια απο αυτα εχουν δοθει ηδη στο φορουμ..,διαβασε και πες μας εσυ τι συμπερασμα βγαζεις..;)
 
Last edited:


ering john

Active Member
16 Μαϊου 2009
31
0
κέρκυρα
kαλημερα σε ολους
μετα απο πολυ μα πολυ κοπο καταφερα επιτελους να βρω που πρεπει να γραψω για ενα γουεστι που εχουμε.
(βεβαια δεν ξερω αν επρεπε να παω καπου για καλοσορισμα )
λοιπον τη σκυλιτσα μας τη λενα λουσι.
σημερα ειναι 14 μηνων πρεπει να ειναι το πιο καλο σκυλι το πιο παιχνιδιαρικο χαρουμενο μεχρι αηδιας.
αν ερθη ξενος στο σπιτι κανη σαν τρελο για να το χαιδεψη με αποτελεσμα να νιμιζης αν δεν το ξερεις να νομιζης οτι θα επιτεθη. (ετσι το μαθαμε ε )
πριν λιγες μερες το πηγαμε και για κουρεμα (δεν ειχε ξανα κουρευτη μεχρι σημερα)
απο χτενισμα καθε οποτε μπορουσε η κορη μου (δικο της ειναι) με αποτελεσμα να την δει η κομμωτρια και να τρομαξη απο τους κομπους.κλεινουμε ραντεβου παμε βλεπει εκει και κατι αλλα σκυλακια τρελλο απο χαρα το ζωο να νομιζουν ολοι οτι θα δαγκωση οτι βρει. μπαινουμε μεσα εκει που θα κουρευοταν, η κομμοτρια ηθελε βοηθεια ακι λεει φερτε και ενα φιμοτρο. τομ ακουω τη να το κανεις ρωτω να λεει η ρατσα δεν ειναι και απο τα πιο φρονημα σκυλια, και ετσι οπως κανη αυτο το σκυλι να εχουμε το νου μας. λοιπον λεω ελατε οπλοι κοντα να την χαιδεψετε γιατι αλλιως δεν προκειτε να καθηση ουτε λεπτο. το τι γλυψιμο και γελιο επεσε δεν μπορω να το περιγραψω. ασε που λεγαμε μην παει και στεναχωρηθει το σκυλι μετα το κουρεμα. αυτο εγινε πιο χαρουμενο ακομα.μαλον εμεις στεναχωριθηκαμε πιο πολυ ποθ την ειχαμε σαν φουσκα γιατι τωρα ειναι σαν κουνελακι
αυτα για πρωτη φορα
συγνωμη για την πολλυλογια
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τα west highland white terriers δεν κουρεύονται, στριπάρονται κάθε 2 - 3 μήνες.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tι εννοείς το κούρεψαν?

Δες τις προηγούμενες σελίδες σε αυτό το topic, διάβασε αν θέλεις τα links που έχουμε παραθέσει..
και δες και εδώ τι πρέπει να προσέχουμε στα κομμωτήρια..:

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=820&highlight=εμπειριες+κομμωτηρια

Το ιδανικό για τα westie λόγο της φύσης του αλλα και της δομής της τρίχας του αν είναι όπως πρέπει και ειδικά αν ζούνε και στις συνθήκες αλλα και για τις συνθήκες που εκτράφηκαν.., να κυνηγάνε ασβούς και να χώνονται μέσα σε φωλιές προστατεύοντας τους απο γδαρσιματα, ο εξωτερικός μανδύας..,
Τα westie πρέπει να στριπαρονται..

Αυτό όμως είναι ένα τεράστιο κομμάτι και ίσως πικρη σελίδα για τις γνώσεις της Ελλάδας..

Οι περισσότερες κομμώτριες η δεν ξέρουν, η ξέρουν αλλα δεν έχουν τεχνική..
Αν το stripping γίνει πριν την ώρα του ενδέχεται να πονέσει..
Για να ξεχωρίσεις ποτε είναι αυτή η ώρα θέλει εμπειρία.., όπως επίσης θέλει εμπειρία να μπορέσεις να ξεχωρίσεις ποτε ένα westie έχει Stripping Coat η whooly Coat όπου και δεν
ενδείκνυται το stripping.

Aν αποφασίσεις να κανεις stripping δεν πρέπει (η μάλλον καλο είναι), να μην κουρευτεί με μηχανή.

και πρέπει να το αρχίσεις νωρίς περίπου από 2.5-3 μηνών για να συνηθίσει..
 


ering john

Active Member
16 Μαϊου 2009
31
0
κέρκυρα
μας ειχαν πει οτι το σκυλι να μην κουρευτει πριν τον πρωτο χρονο
επρεπε να το χτενιζουμε τακτικα να μην κανει κομπους
δεν το χτενιζαμε ομως οπως επρεπε και οχι τοσο συχνα
αποτελεσμα οσοι την εβλεπαν ενα ελεγαν κουρεμα μεχρι κατω εντελως
η κομμωτρια δεν ξερω αν ξερει το stripping παντως απο φοτο που ειχε στο μαγαζι απο αλλα γουεστι ηταν κουρεμενα τελεια σαν μπομπονιερες
παντως απο την τριτη εως σημερα εχει μεγαλωση κατι χιλιοστα η τριχα

και να ξερετε ειναι πανφαγο τρωει φραουλες αχλαδια καρπουζια τρανταφυλλα χορτα
και ολα μα ολα τα λουλουδια και τα φυλλα και πριν το πει κανεις δεν εχει προβλημα με το στομαχι
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Παιδια ψαχνω εδω και λιγο καιρο groomer για να κανει stripping στο westie μου αλλα οι περισσοτεροι μου λενε οτι κανουν μονο κουρεμα και οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρω. Μου εχουν πει οτι καποιος κανει στον Πειραια αλλα μια και πεφτει λιγακι μακρια ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε εσεις καποιον καπου πιο κεντρικα.

Επισης ψαχνοντας βρηκα αυτο http://www.downsouthwesties.com/grooming.htm . Ξερετε εσεις αυτο το coat king που λεει; Μπορει να το χρησιμοποιησει και καποιος ασχετος οπως εγω;

Ευχαριστω!:)
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Γειά σας!εγώ θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα γουέστι αν αληθεύει το οτι δεν μαδάνε..
μαθαίνουν εύκολα το που πρέπει να κάνουν την ανάγκη τους?
γαβγίζουν χωρίς λόγο?δλδ το βράδυ θα μπορούμε να κοιμηθούμε?
η θα αρχίσουμε να τρώμε μυνήσεις απ τους γείτονες?
γενικά είναι ήσυχο σκυλί ή θα ξεσικώνει τους πάντες με την φασαρία τ?(μιλάω για γαβγισμα περισσοτερο..)μια φίλη μου είχε ένα πεκινουά το οποίο δν σε άφηνε σε ησυχία..γάβγιζε σαν τρελό..να φοβάμαι πως κάπως έτσι θα είναι κ το γουέστι?!?!?
Ειναι εύκολο να του κάνεις μονος σ stripping?αφού φυσικά σ δείξει πρώτα ο ειδικός!

επεισης σύμφωνα με αυτά π διάβασα για την συγκεκριμένη φυλή έλεγε πως μπορούν να παρουσιάσουν εκ γενετής καρδιακή ανεπάρκεια,καταρράκτη κ δερματικές αλλεργίες αυτο ισχύει?!?!?
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γειά σας!εγώ θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα γουέστι αν αληθεύει το οτι δεν μαδάνε..
Nαι είναι από τα σκυλια που θεωρείτε ότι δεν μαδάνε..

μαθαίνουν εύκολα το που πρέπει να κάνουν την ανάγκη τους?
Δεν πάει με την φυλη αυτό..
Αυτό έχει να κάνει με εμάς..
Οσο πιο σωστά εσύ το κανεις κατανοητό, τόσο πιο εύκολα θα το μάθει..

Αν με ρωτάς αν τα westie είναι έξυπνα σκυλιά, τότε σου απαντάω πως αν πέσεις σε σωστή εκτροφή, τότε ναι είναι πανέξυπνα..
Αλλα κάθε κάθε σπόρος θέλει την σωστή διεργασία για να ανθίσει..;)
γαβγίζουν χωρίς λόγο?δλδ το βράδυ θα μπορούμε να κοιμηθούμε?
η θα αρχίσουμε να τρώμε μυνήσεις απ τους γείτονες?
Nαι είναι ομιλητικά σκυλιά.., είναι πάντα σε υπερδιέργερση..
είναι πολύ περίεργα σκυλια.., αλλα σε ελεγχόμενο σημείο..
Aλλα μπορείς να τους μάθεις το μιλα.., η το μην γαυγίσεις..
Oλα θέμα εκπαίδευσης είναι..

γενικά είναι ήσυχο σκυλί ή θα ξεσικώνει τους πάντες με την φασαρία τ?(μιλάω για γαβγισμα περισσοτερο..)μια φίλη μου είχε ένα πεκινουά το οποίο δν σε άφηνε σε ησυχία..γάβγιζε σαν τρελό..να φοβάμαι πως κάπως έτσι θα είναι κ το γουέστι?!?!?

Oλα τα σκυλιά γαυγίζουν.., όπως εσύ μιλάς η τραγουδάς..και οι γατες νιαουρίζουν..
Είναι σκυλί που θα γαυγίσει και θα κάνει ότι κάνουν όλοι οι σκύλοι..

Ολα τα σκυλιά είναι μοναδικά..
Με τις φυλές έχουμε την βάση των χαρακτηριστικών αλλα όχι του χαρακτήρα..
ο χαρακτήρας εξαρτάται από παρα πολλά πράγματα και το πιο σημαντικό είναι το περιβάλλον του..

Μην συγκρίνεις ούτε του γείτονα, ούτε της φιλής σου..
Οπως είναι ξεχωριστή η φιλη σου.., έτσι είσαι και εσύ..
Παρόμοια και στα σκυλιά..

Το κάθε ένα είναι μοναδικό, όπως και τα περιβάλλοντα που τα διαμορφώνουν..
Από εσένα εξαρτώνται όλα το πως θα εξελιχθούν...

Ειναι εύκολο να του κάνεις μονος σ stripping?αφού φυσικά σ δείξει πρώτα ο ειδικός!
Όχι δεν είναι εύκολο..
θέλει εμπειρία για να αποκτήσεις την τεχνική και να μπορείς να καταλαβαίνεις την ωριμότητα της τρίχας..
Αν θέλεις να κανεις το σκυλί σου πειραματόζωο στην αρχη είναι εύκολο με τον ρίσκο πως η απειρία σου θα το πονέσει..

Η άλλη λύση είναι να βρείς μια καλή groomer και να σου κάνει αυτή..
επεισης σύμφωνα με αυτά π διάβασα για την συγκεκριμένη φυλή έλεγε πως μπορούν να παρουσιάσουν εκ γενετής καρδιακή ανεπάρκεια,καταρράκτη κ δερματικές αλλεργίες αυτο ισχύει?!?!?

Διάβασες απλα τις ευπάθειες της φυλής..
ναι είναι αλήθεια.., όλες οι φυλές έχουν ευπάθειες..;):)
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
φυσικα ότι είπε η Kango απλά να διαφωνήσω λιγάκι στο θέμα stripping-

εάν σου δείξει ειδικός πως πρέπει να γίνει ,

μπορείς να το κάνεις μόνο σου και με ελάχιστα λάθη -και εάν γίνεται σιγά σιγά

και από πολυ μικρό δεν πονάει καθόλου-

τα θετικά από το να τον στριπαρεις μονος σου είναι αρκετα ..

-για το γαυγισμα όσο αφορα τον δικο μου σκυλο όταν γαυγίζει ανοιγουμε

σαμπανιες...γενικα είναι πολυ καλοβολα σκυλια,δεν είναι νευρόσπαστα αλλά

φυσικά όλα αυτά έχουν να κάνουν όπως είπε η Kango από που το πήρες

.πόσο έμεινε με την μητέρα και τα αδέρφια του και φυσικά το περιβάλλον

που ζει τώρα και πως το έχεις μάθει-εκπαιδεύσει
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!:)
Σχετικά όμως με τις ασθένειες άμα δλδ έχει εκ γενετής καρδιακή ανεπάρκεια δν το βλέπει ο γιατρός?θα στο δώσει έτσι ο εκτροφέας?
Ο καταρράκτης πως παρουσιάζεται?έχει σχέση με το οτι τα μαλλιά τ είναι μπροστά?άμα τ τα κόβεις μπορείς να το αποφύγεις?
Οι δερματικές αλλεργίες να υποθέσω πως εμφανίζονται άμα δν έχει την σωστή περιποίηση το τρίχωμά τ?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!:)
Σχετικά όμως με τις ασθένειες άμα δλδ έχει εκ γενετής καρδιακή ανεπάρκεια δν το βλέπει ο γιατρός?θα στο δώσει έτσι ο εκτροφέας?
Ο καταρράκτης πως παρουσιάζεται?έχει σχέση με το οτι τα μαλλιά τ είναι μπροστά?άμα τ τα κόβεις μπορείς να το αποφύγεις?
Οι δερματικές αλλεργίες να υποθέσω πως εμφανίζονται άμα δν έχει την σωστή περιποίηση το τρίχωμά τ?
Καρδιακή ανεπάρκεια δεν είναι χαρακτηριστική για τη φυλή.
Ο καταρράκτης είναι κληρονομικός και παρουσιάζεται σε μικρή ηλικία.

Αλλεργίες συνήθως εμφανίζονται από ψύλλους, διατροφή η κακή περιποίηση του μανδύα.

Αν πάρεις όμως westie από καλό εκτροφείο, οι πιθανότητες να παρουσιάσει τέτοιου είδους ασθένεια είναι μικρές. Την Toya πχ δεν μπορούσα να την πάρω πριν κάνει οφθαλμολογικές εξετάσεις.

Τα δικά μου πάνε μια φορά το χρόνο στον κτηνίατρο για εμβόλια. :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αρχικό μήνυμα απο cathy93 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Σχετικά όμως με τις ασθένειες άμα δλδ έχει εκ γενετής καρδιακή ανεπάρκεια δν το βλέπει ο γιατρός?θα στο δώσει έτσι ο εκτροφέας?
Ο καταρράκτης πως παρουσιάζεται?έχει σχέση με το οτι τα μαλλιά τ είναι μπροστά?άμα τ τα κόβεις μπορείς να το αποφύγεις?
Οι δερματικές αλλεργίες να υποθέσω πως εμφανίζονται άμα δν έχει την σωστή περιποίηση το τρίχωμά τ?

Οι ευπάθειες της φυλής οι οποιες προκύπτουν από κληρονομικά προβλήματα είναι οι εξης:

Οι δερματοπάθειες, αλλεργίες, κρανίο-γναθιαία οστεοπάθεια, ασθένεια legg-perthes, εξαρθρωματική επιγονατιδα, ξηροφθαλμία.


Εκ γενετης καρδιακα προβληματα οχι δεν εχει η φυλη, οπως ειναι στα βραχυκεφαλα, καμια σχεση..

Καταράκτης μπορει να ειναι κληρονομικος η λογο ηλικιας.., μπορει να εκδηλωθει οταν θα ειναι ηλικιωμένο.

Ολα τα σκυλιά έχουν ευπάθειες..

Αλλα περισσότερο αλλα λιγότερο..;)

Αν πάρεις από καλο εκτροφέα όπως σου είπε η alexia έχεις πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να πάρεις ένα σκυλί υγιές.:)
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
ναι καταλαβαίνω σας ευχαριστώ!!!
θα το ψάξω οσο περισσότερο μπορώ πριν πάρω το κουτάβι απ τον εκτροφέα..
κ θα μιλήσω κ με αλλους αν ειναι!!

Alexia Kango1 μπορείτε να μ στείλετε αν θέλετε με πμ κάποιο τηλ. ή ιστοσελίδα απο τα εκτροφεία π τα πήρατε εσείς?αν γίνεται φυσικά..:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Mάλλον θα σου πει η alexia γιατί εγώ τον βρήκα στον δρόμο..:)

Για ελληνικά εκτροφεία θα απευθυνθείς στον ΚΟΕ.

http://www.koe.gr/
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Στην Ελλάδα απ ότι ξέρω ένα έχει στη Χίο: http://www.mitsiter-westies.com/index1.html

Δεν λειτουργεί καλά η ιστοσελίδα, αλλά τα στοιχεία επικοινωνίας θα τα βρεις.
Πήγαινε στη επόμενη έκθεση και σίγουρα θα την δεις.

Τα δικά μου σκυλιά είναι από Ολλανδία. Αν χρειαστείς βοήθεια για να αγοράσεις από το εξωτερικό, μπορώ να σε φέρω σε επαφή με μερικά καλά εκτροφεία της Ολλανδίας.

Έχει και σε άλλες χώρες (Αγγλία, Πολωνία, Ισπανία, Γαλλία, ...) καλά, αλλά εκεί θα πρέπει να το ψάξεις μόνη σου.
 




Foteinoula

Member
1 Οκτωβρίου 2009
20
0
Το δικο μου Γουεστι, που ειναι τριων μηνων, χρειαζεται stripping? Ειναι λιγο απιθανο να βρω καλο κομμωτη εδω στην Ευβοια. Ακουσα οτι θελει μπανιο μονο μια φορα το μηνα, τι αλλο θα μπορουσα να κανω για να μυριζει ομορφα, γιατι τωρα μυριζει εντονα σκυλιλα. Μπορει καποιος να μου στειλει πμ για το stripping? Pleaaaaseeee....
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aυτή η σκυλιλα που μυρίζεις τώρα, σε λίγο καιρό θα σου είναι απαραίτητη..

Τι το ταΐζεις?
Επίσης συχνό βούρτσισμα και περιποίηση οπωσδήποτε.