Φολα (?)


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το ζησαμε κ αυτο λοιπον...

Έρχεται η Ηρα μέσα το πρωι μετα τα πρωινα τσισακακια...δε μπορω να σας το εξηγήσω,δεν ηταν συγκεκριμενο...απλα εβλεπα το παιδι μου αποδιοργανωμενο...παει να κατεβει την σκαλα για να φάει πρωινο,κ πηρε μια περιεργη φορα που νόμισα θα μετρησει τα σκαλια ενα ενα με τον κωλο...δεν τρώει...λεω οκ,κανει τσαλιμια...την ξαναπαω για υπνο μιας κ το ετερον ήμισυ ακομη κοιμοταν,στο δεκαλεπτο ακουω φωνες...ειχε ξεράσει,ετρεμε,φαινόταν αλλού...τα χρειαζομαι λιγο,κανω τα αδιαψευστο τεστ...παριζακι...παει να το παρει...το φτύνει...ΩΧ!
Παίρνω στα καπακια τον κτηνιατρο...στην Ιστιαία...μονο αυτός υπαρχει,1 ωρα μακρια αλλά τι να κανουμε?κλειστος...του λεω το κ το απο τηλεφωνου,1/5 φιλταλον λεει στα καπακια ατροπινη κ ξαναπαρε με...πριν φυγουμε,γιατι φιλταλον δεν είχα,αμολαει κατι ξερατα οπως ποτε άλλοτε,μιλαμε για ποσοτητα...φευγω,τα παίρνω,σταματαμε σε ενα παρκινγκ στο χωριο,της χορηγω τις ενεσεις...καταρρέει...κατσαμε καμια ωρα μέχρι να σταματησει το τρεμουλο κ οι απανωτοι εμετοί...πλήρης αδυναμία,ουτε να σηκωθεί πια...φτανουμε πισω στο σπίτι,καταρρει παλι στον κηπο,ξαναπαιρνω τον κτηνιατρο,οκ μου λεει ξανακαντης ατροπινη κ μετα απο κανα τεταρτο άλλη μια...πράγματι ετσι κανω...της ελεγα να παμε σπιτι,να ξαπλωσει στα μαλακα στο κρεββατι της...τιποτα...σα να μην με άκουγε...τουλαχιστον ειχε σταματησει το εντονο τρεμουλο...τους αφηνω μαζι στον κηπο να μπαινω εγω να μαζέψω μεσα που ειχε ξερασει...κ εκει,μεσα στα νερά,στα στομαχικα υγρα κ στην διαλυμένη ξηρα το ειδα...κατι σαν καμμενο μπιφτέκι,σαν πετσα,δε ξερω πως να το εξηγησω...κ στη μεση κατι σα τριμμένο τυρί...
Α)νομίζω η λαιμαργία της,που δεν μασάει μα καταπινει,εσωσε λιγο την κατασταση κ βοηθησε κ μενα καπως να καταλαβω τι συνέβη...
Β)οτι ξερασε μονη της,τετοια ποσοτητα,κ υποθέτω τοσο γρηγορα,την εσωσε!
Γ)μεχρι να βρεθεις στο σημείο να βαρας ενεσεις στο υπο καταρρευση σκυλι σου...δεν εχεις ιδεα
Δ)κρατατε φαρμακειο,τα παντα ολα κ ας ειναι αχρειαστα...η το δηλητηριο δεν ηταν αρκετα δυνατό ή εμεις πηραμε χαμπάρι αρκετα γρηγορα...αλλα σε χειροτερη περίπτωση αυτα τα 5-10 λεπτα που μας πηρε να φτασουμε στο φαρμακειο θα ηταν καθοριστικά!
Ε)οποιος μενει στην επαρχία κ δεν υποψιαστει ή το περασει στο ντουκου,γιατι επαναλαμβανω αρχικα φαινοταν απλα λιγο περιεργη,κ παρει τφ κ δεν του το σηκωσουν,εμενα παλι καλα το σηκωσε,εαν 1002 τεσπα....πεθαινει το σκυλι του σα το σκυλι σταμπελι...ωραιο εε?

Αυτη τη στιγμη ειναι στο κρεββατι της,χωμα...με το ζόρι ανοιγει τα ματια της...την παρακολουθουμε απλα που αναπνέει...που κ που παμε κοντα της...εχει κουραγιο τουλαχιστον κ κουναει την ουριτσα της,σηκωνει το κεφαλακι της...
Ειπε ο κτηνιατρος για κανα 3-4ωρο τουλαχιστον να μην της δωσω ουτε νερο ουτε φαι,απλα να την αφήσω να ξεκουραστει...λεω απλα να της δωσω λιγο νερο αργοτερα ταπογευμα κ να την παρακολουθώ για σημερα...
Όποιος γνωριζει τι μπορω να κάνω,να την κανω να αισθανθει πιο βολικα,εαν υπαρχει κάτι,ειτε βιταμινη,ειτε φαγητο να της φτιαξω...οτιδηποτε που θα την ηρεμησει κ καταπραΰνει...εαν πρέπει να κανω κατι περαιτέρω,εαν πρεπει να κοιταξω κατι συγκεκριμενο...καθε συμβουλη καλοδεχουμενη!

Αυτα τα χαΐρια μας...
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Περαστικά σας...εύχομαι να περάσατε τα χειρότερα...!Δυστυχώς με λαίμαργα σκυλιά που αρπάζουν στην βόλτα απο κάτω πρέπει να τα περιμένουμε όλα και να είμαστε προετοιμασμένοι όσο το δυνατόν!
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Περαστικά σας. και να γίνει γρήγορα καλά. Για νερό/φαγητό ακολούθα ό,τι σου είπε ο γιατρός και ίσως να πρέπει να της δώσεις κάτι ελαφρύ να φάει, λίγο ρυζάκι πχ με λίγο κοτοπουλάκι ή ζωμό κοτόπουλο σε πολλά και μικρά γεύματα στην αρχή. Για καλό και για κακό έχε την σήμερα το νου σου. Μπράβο που ενεργήσατε ταχύτατα. Σε αυτές τις περιπτώσεις, και το παραμικρό λεπτό μετράει. Και πάλι περαστικά σας
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Περαστικά! @Μαρια&Ηρα επειδή έχεις πει πως μένεις σε σπίτι με μεγάλο χωράφι, σου πέταξαν λες φόλα στο οικόπεδο σου???
Ο γιατρός θα τη δει ή δεν το κρίνει απαραίτητο??
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ειναι 6 στρέμματα παναθεμα τα...
Οταν γυρισαμε προσπαθησαμε να κανουμε μια γύρα να ελεγξουμε
Στάθηκε αδύνατο...τα χώματα απτις βροχες πουχαν γινει λασπη κ βουλιαζαμε,όλη η πισω μάντρα φουλ στα λιγουστρα...βεβαια για την Ηρα ειναι πανευκολο να παει παντου...
Παντως σιγουρα εγω μπιφτεκ-οειδες (τι σκατα ηταν αυτο) δεν της έδωσα...ειμαι 90% σιγουρη οτι ηταν φόλα που την πέταξαν μεσα...ναι.
Ο κτηνιατρος...δεν ειπε κατι...ετσι κ αλλιώς καθε Τεταρτη ερχεται πια μονο...γιαυτο ειπα προηγουμενως...
Θα τον ξαναπαρω το απογευμα,να του αναφερω,να δουμε τι θα πει!

Ειμακ αισιοδοξη...θεωρω την σκαπουλαραμε...παρατριχα αλλα την σκαπουλαραμε!

Το θεμα ειναι οτι όποιος το κανε θα το ξανακανει...την εκταση ειναι αδυνατο να την ελεγχω πληρως...οποτε απο δω κ περα παντα με συνοδεια κ δυστυχως εφτασε 5 χρονώ για να φορέσει τωρα φίμωτρο,για οποτε θα χρειαζεται να μενει μόνη της!
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Περαστικά σας!
Δοκίμασε να της βάλεις λίγη αλόη στο νερό. Θα της μαλακώσει το στομάχι.

Ίσως θα έπρεπε να κρατήσεις το μπιφτεκοειδές, να το πας για ανάλυση να δείτε τι είχε μέσα.
Και στην θεραπεία θα βοηθήσει και πιθανόν να βοηθήσει να βρείτε τον δράστη.

ΥΓ.Να έχετε το νου σας για πιθανούς μπουκαδόρους τις επόμενες μέρες.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Τι λες ρε παιδι μου... Ελπίζω να αναθαρρήσει σύντομα ρε κορίτσι.

Εντωμεταξύ άνθρακα δε σου πε να της δώσεις; Ενεργό άνθρακα, να τα τραβήξει; Ρώτα, νομίζω επιβάλλεται.
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τοσα χρονια ειχα αλόη,ειχε γινει ενα τερας,κ απλα την κοιταγα...φετος που μου την εκαψε ο χιονιας εε?θα παω να παρω μια...

Τι δραστη να βρουμε?εδω βρισκουν τα παντα ολοι...επαρχία γαρ...οσο για σκατοψυχους?βρίθει η περιοχη...

@Estranged για τον ανθρακα το διαβασα,τώρα που καπως ειμαι πιο ηρεμη κ κάνω τις διαδικτυακες έρευνές μου...ο κτηνιατρος δεν μου ανεφερε τίποτα...

Πάντως οσα κ να ξέρεις...θεωρητικα...εκεινη την στιγμη,κενό...απλα τρέμεις κ εισαι σε πανικο...τα ειχα διαβασει απειρες φορες,τι να έχεις,τι να κανεις...μου λεγε ο κτηνίατρος τις δοσολογιες κ τον ρωτησα καμια δεκαριά φορές,δεν μπορουσα να συγκρατήσω πληροφοριες!
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Τι λες τώρα... Και μόνο που κατάφερες τις ενέσεις μονη σου εγω σε θαυμάζω! Αλλο η θεωρία αλλο να κάνεις ένεση στο σκυλί σου όσο σπαρταραει... Φιλιά να της δίνεις της χαζης που ήθελε και μπιφτέκια!
Όσο για τον δράστη θεωρώ αυτό που είπε η @elpinor πιο πιθανό. Έχετε το νου σας.
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Από την αλόη μόνο το μέσα υγρό, μην το ξεχάσεις :)
Αλλιώς από το φαρμακείο.

Επειδή επικεντρώθηκες στην φόλα που είναι και το πιθανότερο, σκέψου και τα πιο απίθανα.
1. ψοφίμι άρρωστο ή φολιασμένο. (αρουραίος, γάτα, περιστέρι; )
2. κάποιο δηλητηριώδες αγριόχορτο που φύτρωσε με τις βροχές.
3. κάποιο φυτοφάρμακο που παρασύρθηκε από τα νερά και τις λάσπες.

Τα ρίγη σταμάτησαν;
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Πω πω ρε κορίτσι μου.
Μπράβο για τη δράση σου και το τσαγανό και ας μην το βλέπεις εσύ
Ευχαριστώ(ούμε) πάρα πολύ που το μοιράστηκες αυτό

Εγώ θα πλάκωνα τα μασαζάκια, και για να τη χαλαρώσω αλλά και να χαλαρώσω και γω από την επαφή
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Για την Ήρα ειμαι ικανή κ χειρουργείο να μάθω να κάνω...
δεν έχεις κ πολλές επιλογές εδω...
ενα πραμα,"σκασε κ κολυμπα"
Κ πρεπει να την προλαβα στο τσακ γιατι μια που της εκανα την πρωτη φιλταλον κ μια που κατέρρευσε...
αμα εχανε τις αισθησεις της...
δεν υπήρχε γυρισμός!


Η Ήρα δεν τρωει ψοφιμια...κυνηγάει μεν,αλλά δεν ξερει ουτε να δαγκώσει (ποσο να σκοτωσει) ουτε να φαει τετοια πραγματα...δλδ κ κανα μπουτακι κοτοπουλου που της δινω που κ που ωμο,εγω της το κραταω γιατι αυτη καθεται κ το γλυφει...
Δλδ μετα την φόλα (πριν τα ευρηματα) ο νους μου πηγε σε φιδι...σε καμια περιπτωση σε οσα ανεφερες


Τα ρίγη σταματησαν εδω κ ωρα,ειναι ήρεμη,κουρασμενη μεν αλλα ήρεμη...
που κ που σηκωνεται,ξυνεται,μασουλαει τα πατουσια της,μας κανει χαρουλες οποτε παμε κοντα της,
Κ εμεις φευγουμε με βαρδιες ακομη κ για τουαλετα...
Εχει ξηροστομια,κ φαινεται οτι την ενοχλει (απτις ατροπινες),οι κορες των ματιων της ειναι ακομη φανερα διεσταλμενες,το τριτο της βλεφαρο ειναι πιο ερυθρο (οχι αυτο το ροζουλι),απτο ζορι μουπε ο κτηνιατρος με τους εμετους,τιποτα το ανησυχητικο,κατα την διαρκεια των εμετων πρεπει να της φυγαν κ λιγο,γιατί την καθαριζα με μωρομαντηλα κ ειδα υπολείμματα,φαινεται ακόμη κάπως ζαβλακωμενη,αλλα ειναι σαφως πιο ζωηρη,αντιλαμβανεται καλυτερα...
Τωρα θελω να ξεκουραστεί καλα,κ να σηκωθει να την δω να περπαταει...αυτο το πραγμα να την βλεπεις να τρεκλιζει,αλλου να παταει κ αλλου να βρισκεται...
μακριά παιδια,ουτε στον χειροτερο εχθρο μου
 




zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Μου δίπλωσε το στομάχι μόνο που το διάβασα...φρίκη! Καλή ανάρρωση να έχει το κορίτσι σου και μπράβο σου ειλικρινά! Ασχημο που δεν έχεις εύκαιρο γιατρό εκεί κοντά γμτ
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Η αλήθεια είναι ότι όταν λες σε άλλους ότι ο μεγάλος σου φόβος είναι ότι θα σου πετάξουν φόλα στην αυλή σου σε κοιτάνε λίγο σαν να είσαι ούφο, σε θεωρούν τουλάχιστον υπερβολική... Στα χωριά όμως δεν είναι κάτι το τόσο ασυνήθιστο τελικά, νόμιζα ότι μόνο εδώ το κάνουν αλλά δυστυχώς ισχύει και αλλού δυστυχώς...

Δεν ξέρω αν ήσασταν πολύ τυχεροί ή γρήγοροι ή και τα δύο, το κορίτσι σας είχε άγγελο πάντως! Μπράβο σας και περαστικά στην κοπελιά!! Ρύζι, κοτοπουλάκι, ξεκούραση και χάδια νομίζω είναι ό,τι χρειάζεται.
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ριχνουν φόλες κ μαζικά κιόλας...τις προαλλες παλι αυτο δε συζηταγαμε σε αλλο θέμα?
Ειχα καπως επαναπαυτει εγω η ξυπνια ομως,γιατι ελεγα τοσα χρονια τιποτα (κ που ξερω αμα δεν την προλαβαινε καμιά έρμη γάτα ας πουμε?),η Ηρα ειναι ψυλομυτα δεν τρώει μαλακιες απο κατω,και και και...
Καλα κρασια!

Τίποτα παιδια...προσοχη κ παλι προσοχη...κ να εκτιμαμε τον λιγοστο χρονο που εχουμε μαζι τους,γενικά που εχουμε με ολους...γιατι δε ξέρεις τι σου ξημερώνει!

Σας θερμό ευχαριστω όλους κ για τις ευχες σας κ για τις συμβουλες σας κ για ολα!
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Β)οτι ξερασε μονη της,τετοια ποσοτητα,κ υποθέτω τοσο γρηγορα,την εσωσε!
Βασικά, αυτό!

Καταλαβαίνω τον πανικό σου εκείνη τη στιγμή, μιας και δυστυχώς... Τα είχαμε περάσει και εμείς.

Ο γιατρός μου είχε πει πως οι διεσταλμένες κόρες είναι αποτέλεσμα της ατροπίνης, καθώς αυτή ανεβάζει τους καρδιακούς ρυθμούς. Και έχω τη μικρή εντύπωση πως πρέπει να είχα δώσει παραπάνω ποσότητα από αυτό που έπρεπε, τότε. Ίσως έπρεπε να είχα μειώσει τη δόση, επειδή έκανε τόσο εμετό? Ποιος ξέρει. Ο γιατρός, που πήγαμε, αργότερα, ακροάστηκε τη καρδούλα της και είπε πως είχε ταχυπαλμίες. Εμφάνισε επίσης ακαμψία στα άκρα. Αλλά δεν θυμάμαι αν της χορήγησε και τίποτα άλλο. Αν θεωρείς πως έχει ταχυπαλμίες, πρόσεξέ το.

Ενεργό άνθρακα μου είχε πει και εμένα να δώσω, και έδωσα το ίδιο βράδυ.

Άστην να ξεκουραστεί, μπορεί να θέλει να κοιμάται μέχρι αύριο, οκ. Αφού επικοινωνεί, είσαστε σε ανάρρωση. Σε σκύλο που έκανε τόσο εμετό, εγώ θα σκεφτόμουν να κάνω ίσως ορό, ο υποδόριος δεν είναι τόσο δύσκολος και ενδεχομένως να μπορείς να κάνεις λίγο με οδηγίες από το γιατρό σου.

Περαστικά στη κούκλα!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf