Έφαγε ο σκύλος μου ξύλο από σουβλάκι.


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Και αν, δηλαδή, ειχε όντως καταπιεί καλαμάκι το παιδι, τι επρεπε να κάνετε;
Αν δεν το έβγαζε με εμετό ή με κόπρανα και μας έδειχνε πόνο ή δυσφορία, θα τρέχαμε για επέμβαση.
Αλλά, όπως μας είπαν 3 ακτινολόγοι και 2 παιδίατροι, στις ακτινογραφίες (όσον αφορά ανθρώπους, γιατί για τα σκυλιά δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο) δε φαίνεται κάποιο υλικό πέραν του μετάλλου. (Εκτός και αν χρησιμοποιηθεί βάριο ίσως).
 
  • Like
Reactions: vas


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Θα επαναφέρω το θέμα, καθώς ντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα και πλέον έχω αγχωθεί πολύ. Έχω μία λαμπραντορινα 3,5 μηνών. Ως χαζοκούταβο που σέβεται τον εαυτό του, εχει μανία να δγκώνει το πλαστικό προστατευτικό πλέγμα του μπαλκονιού. Τις περισσότερες φορές την έχω προλάβει, αλλά με κάποιον τρόπο πάντα καταφέρνει και βρίσκω κομματάκια στα poop της. Σήμερα το πρωί έκανε διάρροια. Είχαμε προγραμματισμένο ραντεβού συμπτωματικά με τον κτηνίατρο για εμβόλιο. Μου σύστησε να της δώσω πολλά μικρά γεύματα (ουσιαστικά να χωρίσω τα 3 σε μικρότερα) και νερό μόνο μετά από το γεύμα, κι αν συνεχίσει να τον καλέσω αύριο. Ωστόσο, έχω διαβάσει ένα σωρό όλη μέρα και έχω τρομοκρατηθεί γιατί η διάρροια επιμένει μέχρι και τώρα χωρίς βέβαια κάποιο άλλο σύμπτωμα.

Ξέρω πως φυσικά δεν μπορείτε να κάνετε διάγνωση αλλά... να συνεχίσω να πανικοβάλλομαι ή είναι κάτι που συμβαίνει και ίσως ξεπεραστεί χωρίς εγχείριση κλπ;
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Θα επαναφέρω το θέμα, καθώς ντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα και πλέον έχω αγχωθεί πολύ. Έχω μία λαμπραντορινα 3,5 μηνών. Ως χαζοκούταβο που σέβεται τον εαυτό του, εχει μανία να δγκώνει το πλαστικό προστατευτικό πλέγμα του μπαλκονιού. Τις περισσότερες φορές την έχω προλάβει, αλλά με κάποιον τρόπο πάντα καταφέρνει και βρίσκω κομματάκια στα poop της. Σήμερα το πρωί έκανε διάρροια. Είχαμε προγραμματισμένο ραντεβού συμπτωματικά με τον κτηνίατρο για εμβόλιο. Μου σύστησε να της δώσω πολλά μικρά γεύματα (ουσιαστικά να χωρίσω τα 3 σε μικρότερα) και νερό μόνο μετά από το γεύμα, κι αν συνεχίσει να τον καλέσω αύριο. Ωστόσο, έχω διαβάσει ένα σωρό όλη μέρα και έχω τρομοκρατηθεί γιατί η διάρροια επιμένει μέχρι και τώρα χωρίς βέβαια κάποιο άλλο σύμπτωμα.

Ξέρω πως φυσικά δεν μπορείτε να κάνετε διάγνωση αλλά... να συνεχίσω να πανικοβάλλομαι ή είναι κάτι που συμβαίνει και ίσως ξεπεραστεί χωρίς εγχείριση κλπ;
Πώς είστε;
Πόσο δίχτυ έφαγε; Η διάρροια οφείλεται σίγουρα στο δίχτυ;
Μη λυπάσαι τον κτηνίατρο, τηλεφώνα του.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Το δίχτυ το ετρωγε σε....δοσεις... το μασουλουσε συνηθως την προλαβαινα, αλλα καποιες φρς απο οτι φαινεται με προλαβαινε αυτη...
πήγαμε σήμερα, κάναμε υπέρηχο..το στομαχάκι της είναι πολυ ερεθισμένο, δυστυχως δεν μπορεσαμε να δουμε καθαρα καθώς δεν ηταν νυστικη. Στο εντερακι της επισης εχει αρκετα υγρα και μου ειπε για κολίτιδα... Ευτυχώς δεν φάνηκε κάτι που να φράσσει το έντερο και από ότι μου είπε ο γιατρός αν μιλούσαμε για απόφραξη θα έκανε απανωτούς εμετούς πιθανότατα και οχι διάρροιες...

Μου είπε πως θα το αντιμετωπίσουμε συντηρητικά και πήραμε μία τροφή φαρμακευτική royal για προβλήματα γαστρεντερικού.

Απλά διάβασα εδώ μέχρι και για ένα κουταβάκι που έφυγε από κατάποση ξύλου κι έχω τρομοκρατηθεί... Βέβαια μου είπε πως η κολίτιδα δεν είναι απειλητική για τη ζωή και με τη σωστή διατροφή αντιμετωπίζεται...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Θα επαναφέρω το θέμα, καθώς ντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα και πλέον έχω αγχωθεί πολύ. Έχω μία λαμπραντορινα 3,5 μηνών. Ως χαζοκούταβο που σέβεται τον εαυτό του, εχει μανία να δγκώνει το πλαστικό προστατευτικό πλέγμα του μπαλκονιού. Τις περισσότερες φορές την έχω προλάβει, αλλά με κάποιον τρόπο πάντα καταφέρνει και βρίσκω κομματάκια στα poop της. Σήμερα το πρωί έκανε διάρροια. Είχαμε προγραμματισμένο ραντεβού συμπτωματικά με τον κτηνίατρο για εμβόλιο. Μου σύστησε να της δώσω πολλά μικρά γεύματα (ουσιαστικά να χωρίσω τα 3 σε μικρότερα) και νερό μόνο μετά από το γεύμα, κι αν συνεχίσει να τον καλέσω αύριο. Ωστόσο, έχω διαβάσει ένα σωρό όλη μέρα και έχω τρομοκρατηθεί γιατί η διάρροια επιμένει μέχρι και τώρα χωρίς βέβαια κάποιο άλλο σύμπτωμα.

Ξέρω πως φυσικά δεν μπορείτε να κάνετε διάγνωση αλλά... να συνεχίσω να πανικοβάλλομαι ή είναι κάτι που συμβαίνει και ίσως ξεπεραστεί χωρίς εγχείριση κλπ;
Πέρα από τη θεραπεία, πέτα το πλαστικό πλέγμα και βάλε το συρμάτινο (π.χ. https://www.portokalakisperifraxeis.gr/Πλεγμα-γαλβανιζε-πονταριστο-5Χ5-ρολο) που δεν μπορεί να μασηθεί και είναι αθάνατο.
 
  • Like
Reactions: stefanosk


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Ναι, βασικα σκεφτηκα και να το βγαλω τελειως, αλλωστε πλεον δεν χωράει καν... αλλα κι αυτη ειναι καλή λύση. Πάντως η ατιμη λες και το εχει καταλάβει, δεν το έχει ξαναπλησιάσει!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf