Έφαγε ο σκύλος μου ξύλο από σουβλάκι.




devstation7

Member
13 Ιουνίου 2016
13
6
31
Παιδια μιλησα με τον κτηνιατρο γιατι με τρομαξατε πολυ και μου ειπε θα σου προτεινα αχτινογραφια αλλα το ξυλακι δε προκειται να φανει. Ακομα και σε υπερηχο πολυ δυσκολα, ειναι το υλικο τετοιο λεει.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
εμένα άρχισε να δείχνει μικρά σημάδια μετά από περίπου 8-9 ώρες. Λίγο ακόμα και θα χε πάθει διάτρηση. Άρα περίπου 10-12 ώρες πέρασαν από όταν το κατάπιε στην περίπτωσή σου. Τι να σου πω..καλές πιθανότητες έχεις να την έχει γλιτώσει αλλά δε ξέρεις που θα μπορούσε να του έχει κάνει ζημιά. Εγω θα τον πήγαινα για υπέρηχο άμεσα.
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Τι σημαδια παρουσαισε εσενα;
Μέχρι κάποιες ώρες αφού το έφαγε ήταν μια χαρά. Πήγε βόλτα, έφαγε κανονικά και χοροπήδαγε. Όταν γύρισα αργά το βράδυ απο τη δουλειά ήρθε να με υποδεχτεί αλλά όχι με πολύ ζωντάνια. Μου είπαν όμως ότι μέχρι εκείνη την ώρα ήταν νορμάλ. Μετά πήγαινε και κρυβόταν κάτω απο το κρεβάτι και έτρεμε. Πήρα τη γιατρό και μου πε βουρ χειρουργείο. Βλέπεις έφαγε και με την τροφή προφανώς μειώθηκε ο χώρος στο στομάχι. Όταν βγήκε έξω προς τη γιατρό, πάλι χοροπήδαγε. Αλλά την πιέζαμε στο στομάχι και πονούσε. Ευτυχώς το προλάβαμε. Εγω πάντως, δε θα το άφηνα έτσι.
 








devstation7

Member
13 Ιουνίου 2016
13
6
31
ΟΚ σε λιγο γυρναω σπιτι και θα τον παω οπου βρω για υπερηχο, για να μην μουπιασουν τον κωλο μπορειτε να μου πειτε τιμες;
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Δεν ξέρω αν είσαι κοντά αλλά αν θέλεις κάνε και εδώ μια ερώτηση....
http://www.agiosmodestos.gr/#intro
Μια φορά χρειάσθηκε και τους επισκεφτηκα και έμεινα ευχαριστημένος απο την εξυπηρέτησή τους .
Από τιμές δεν ξέρω να σου πω πανω στο θέμα σου, αλλά για την περιπτωση μας την θεώρησα φυσιολογική.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δεν ξέρω αν είσαι κοντά αλλά αν θέλεις κάνε και εδώ μια ερώτηση....
http://www.agiosmodestos.gr/#intro
Μια φορά χρειάσθηκε και τους επισκεφτηκα και έμεινα ευχαριστημένος απο την εξυπηρέτησή τους .
Από τιμές δεν ξέρω να σου πω πανω στο θέμα σου, αλλά για την περιπτωση μας την θεώρησα φυσιολογική.
και εγω τους προτεινω, πολυ καλοί, έκαναν και τις 2 επεμβάσεις στη Barbie
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Το τρικ που είχα αναφέρει είναι το ξινό λάχανο (σε βάζο) το βρίσκουμε σε αρκετά μεγάλα σουπερμάρκετ πλέον, στα ράφια με τα τουρσιά ή τα ξένα ντελικατέσεν. Προφανώς δεν αποτελεί εγγύηση αλλά διεκολύνει να βγουν τα "σκουπίδια" που έφαγε ο σκύλος (κομμάτια πλαστικά κλπ.) τυλιγμένα σαν καταίφι. Το λάχανο αυτό δεν χωνεύεται οπότε θα αφοδευτεί έχοντας πιθανόν "σαρώσει" τα σκουπίδια από όπου πέρασε.



Από εκεί και πέρα εγώ θα έκανα υπέρηχο ή/και ακτινογραφία.

Σχετικά με τον υπέρηχο επειδή με απασχόλησε κι εμένα σήμερα το θέμα, καθώς έχω να κάνω προληπτικό έλεγχο κοιλίας στις δικές μου και αναρωτιόμουν που να πάω να τον κάνω:

Για τον καλό και σωστό υπέρηχο δεν απαιτούνται απλά μηχανήματα. Απαιτείται καλός εξοπλισμός και να μπορεί ο κτηνίατρος να τον διαβάσει σωστά. Μετά από δύο άσχημα περιστατικά για τα οποία άκουσα σήμερα με λάθος διαγνώσεις, εγώ αποφάσισα να πάω σε αυτόν που πήγαινα πάντα - καλός αν και αλμυρός (Αττική).
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Υπέρηχο έχουν πολλοί ιδιώτες κτηνίατροι στη Θεσ/νίκη. Το θέμα είναι το καλό μηχάνημα και να ξέρουν και να τον κάνουν σωστά και κυρίως να τον διαβάζουν σωστά που λέει και η @vrmode. Θα παιρνα στο Μηνά Μινασιάν και στον Κυριάκο Αγαθαγγελίδη να δω αν έχουν μηχανημα (λογικά θα έχουν) γιατί έχουν και καλή φήμη ως γιατροί (δεν έχω πάει, δεν ξέρω). Ίδια καλή φήμη έχει και ο Άγιος Μοδέστος που σου είπαν πιο πάνω. Οι κλινικές (του ΑΠΘ ή ο Ψυχογιός στην Πυλαία) επίσης λογικά έχουν μηχάνημα (ο Ψυχογιός ξέρω σίγουρα ότι έχει) αλλά πρέπει να πετύχεις να είναι και γιατρός εκεί που ξέρει να τον διαβάζει, γιατί εναλλάσονται με βάρδιες οι γιατροί εκεί. Και οι τρεις τελευταίοι (αγ. μοδέστος, απθ, ψυχογιός) εξυπηρετούν επείγοντα 24 ώρες το 24ωρο.

Επίσης υπάρχει ένα κέντρο, νομίζω λέγεται κτηνιατρικό κέντρο δυτικής θεσσαλονίκης, αλλά θα σε γελάσω, κάπου στην περιοχή σχετικά κοντά στο στρατόπεδο π. μελά που έχει σίγουρα ακτινες, λογικά και υπέρηχο. Έχω κάνει ακτινογραφία σε επείγον περιστατικό εκεί, αλλά μέχρι εκεί, δεν ξέρω παραπάνω για να στους προτείνω.

Πρέπει οπωσδήποτε να πας να κάνει υπέρηχο ή ακτινογραφία. Ή και τα 2. Οπωσδήποτε. Αμεσότατα.
 


Shelly

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2016
67
73
Αυτόν θα πρότεινα κ ΄γω.Τον Αγαθαγγελίδη,είναι εξαρετικά πολύ καλός,ξερει τα μηχανήματα του,το προσωπικό του είναι επίσης πολύ καλό. εμένα είχε φάει η δικιά μου πλαστικό ολόκληρο κομμάτι σχεδόν στο μέγεθος της μπουνιάς κ πήγαμε Κυριακή βράδυ που όλοι ήταν off,ενώ την είχα πάει πρώτα στην Κτηνιατρική κ βγήκε μετά από ένα τέτατο μια τύπισσα λες κ τη ξύπνησα,σίγουρα τη ξύπνησα,χασμουριόταν κιόλας.μου είπαν δεν έχουμε ακτινολογικό,δεν έχουμε ακτινολόγο,δεν μπορούμε να κάνουμε εξετάσεις,η επίσκεψη είναι 100 ευρώ κ αν θέλετε κάνουμε κατευθείαν εγχείρηση.χωρίς εξέταση,δε πάμε καλά παιδιά.το έχουν χάσει.ΕΦΥΓΑ ΚΑΤΕΥΘΕΊΑΝ.ευτυχώς έμαθα για τον Αγαθαγγελίδη κ την πήγα εκεί κατευθείαν.εξυπηρετεί 24/7.Δυστυχώς έφαγα παπά κ για τη στείρωση της δικιάς μου πήγα αλλού..Μετανιώνω αλλά δε γυρνάει πίσω. Καλό ψάξιμο παιδιά με τους κτηνιάτρους.
Υπάρχουν κτηνίατροι με @@ κ @@ κτηνίατροι.....
 


Shelly

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2016
67
73
Δεν κατηγορώ την Κτηνιατρική.σε καμιά περίπτωση.Απλά δεν τους εμπιστεύομαι. Έχω όμως φίλη που πηγαίνει το σκύλο του εκεί κ είναι ικανοποιημένη. Τί να πω, οι απόψεις διίστανται.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το τρικ που είχα αναφέρει είναι το ξινό λάχανο (σε βάζο) το βρίσκουμε σε αρκετά μεγάλα σουπερμάρκετ πλέον, στα ράφια με τα τουρσιά ή τα ξένα ντελικατέσεν.
Και ποια σκυλιά το τρώνε αυτό το πράμα?
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Δε ξέρω αν είναι το ίδιο ή αν διαφέρει στα σκυλιά, αλλά θα το πω.
Πριν λίγες μέρες φοβηθήκαμε οτι το ένα από τα δίδυμα που προσέχω έχει καταπιεί κάτι.
Παιδίατρος και 3 ακτινολόγοι μας είπαν οτι δεν έχει νόημα να κάνουμε ακτινογραφία ή υπέρηχο εκτός και αν είμαστε σίγουροι οτι κατάπιε κάτι μεταλλικό. Ειδάλλως, μας είπαν οτι οποιοδήποτε άλλο υλικό δε θα φανεί σε κανένα από τα δύο.
Την ακτινογραφία την κάναμε ούτως ή άλλως και δεν έδειξε κάτι.
 
  • Like
Reactions: LaCat




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δε ξέρω αν είναι το ίδιο ή αν διαφέρει στα σκυλιά, αλλά θα το πω.
Πριν λίγες μέρες φοβηθήκαμε οτι το ένα από τα δίδυμα που προσέχω έχει καταπιεί κάτι.
Παιδίατρος και 3 ακτινολόγοι μας είπαν οτι δεν έχει νόημα να κάνουμε ακτινογραφία ή υπέρηχο εκτός και αν είμαστε σίγουροι οτι κατάπιε κάτι μεταλλικό. Ειδάλλως, μας είπαν οτι οποιοδήποτε άλλο υλικό δε θα φανεί σε κανένα από τα δύο.
Την ακτινογραφία την κάναμε ούτως ή άλλως και δεν έδειξε κάτι.
Και αν, δηλαδή, ειχε όντως καταπιεί καλαμάκι το παιδι, τι επρεπε να κάνετε;