Έφαγε ο σκύλος μου ξύλο από σουβλάκι.


devstation7

Member
13 Ιουνίου 2016
13
6
31
Καλημέρα παιδιά, έχω ένα κανισάκι είναι 4 χρονών και το έχω εδώ και 3 χρόνια, εχθές ψήναμαι ένα σουβλάκι έπεσε κάτω και το πρόλαβε. τα 2/3 απο το ξυλάκι τα βρήκα στο πάτωμα, αλλά μάσησε και έφαγε τη μύτη και διάβασα περιστατικό που πέθανε σκυλάκι από παρόμοια ιστορία και χέστηκα επάνω μου από τον φόβο. Σήμερα το πρωί έκανε εμετό, λίγο βέβαια και δεν έβγαλε τίποτα. Από την στιγμή που έφαγε το σουβλάκι δεν τον έδωσα τίποτα άλλο να φάει απλά νερό, τι κάνω;
 




devstation7

Member
13 Ιουνίου 2016
13
6
31
Θα πάρω τηλέφωνο σε κάνα μισάωρο που ανοίγει, αν μου πει να παω απο εκεί θα παω. Απλά φαίνεται μια χαρά έκανε και εχθες και σήμερα στερεά κακάκια, αν και σήμερα έκανε λιγα γιατι δεν τον τάισα απο εχθές με φόβο μην του βαρύνω το στομάχι και περίμενα να μιλήσω με το γιατρό πρώτα.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Είναι πολύ πιθανόν ο σκύλος σου να έχει κατι αιχμηρό μεσα στο στομάχι ή κάπου αλλού μεσα στο σώμα του. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως είναι επικίνδυνη η κατάσταση. Επίσης και το νερό δε ξέρω κατα ποσο βοηθάει.
 
  • Like
Reactions: mareco


devstation7

Member
13 Ιουνίου 2016
13
6
31
Το γνωρίζω γι αυτό θα συμβουλευτώ τον κτηνίατρο και δε του δίνω να τρώει αβέρτα, απλά και να έχει κάτι αιχμηρό πιστεύω δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω και πρέπει να κάνει εγχείρηση. Γι αυτό ρωτάω και εδώ μπας και πέρασε κανείς τα ίδια.
 


devstation7

Member
13 Ιουνίου 2016
13
6
31
Όμως ρε παιδιά εμένα με λούζει κρύος ιδρώτας και αυτός χαλαρός γλύφει τα προσωπικά του δίπλα μου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Δεν θα δείξει άμεσα το πρόβλημα ο σκύλος. Μπορεί να μη γίνει τίποτα και αν το βγάλει με τα κακά του κανονικά ή να υπάρξει μεγάλο θέμα.
 
  • Like
Reactions: vek




devstation7

Member
13 Ιουνίου 2016
13
6
31
Ok μολις γυρησα απο κτηνιατρο, η κλινικη κατασταση του σκυλου τελεια (για την ωρα) λεει αν ειναι να φανει κατι φαινεται το πρωτο 48ωρο θα ξαναπαμε αυριο. Παλι καλα π δεν τον ταισα λεει γτ πρεπει να φαει ριζακι λαπα οχι βαριες τροφες.
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Κάπου είχε γράψει η @vrmode ένα ωραίο tip, για τέτοιες καταστάσεις, μισό...

Για την περίπτωση που αντιληφθούμε ότι ο σκύλος έχει καταπιεί τέτοιες βλακείες, έχουμε πάντα καβάντζα ένα βάζο ξινό λάχανο. Το ξινό λάχανο (αυτό που τρώνε στις μπυραρίες με τα λουκάνικα...) έχει την ιδιότητα να μην χωνεύεται, αλλά να τυλίγεται (σαν τυλιγμένος φιδές είναι) γύρω από τα κομματάκια που έχει καταπιεί ο σκύλος. Τα κομματάκια π.χ. του πλαστικού γλιστράνε πια πιο εύκολα στο έντερο αφού αφοδεύονται "τυλιγμένα".

Προσοχή η κατάποση αντικειμένων μπορεί να προκαλέσει χοντρή ζημιά - το ξινό λάχανο απλά διευκολύνει την κατάσταση αλλά δεν αντικαθιστά το γιατρό αν το συμβάν είναι σοβαρό ή με μεγάλα αντικείμενα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Μόλις χθες, είχα αυτή την κουβέντα με μια φίλη. Εφαγε ο σκύλος της το καλαμάκι και όλοι της έλεγαν να περιμένει, να το χέσει. Ευτυχώς εκείνη τρωγόταν, γιατί είναι έμπειρη σκυλού και πήγε τρέχοντας στον γιατρό, πριν βγάλει τον σκύλο της για τρεξιματάκι όπως συνήθιζε. Είχε καρφωθεί σε τέτοιο σημείο, που θα του άνοιγε τρύπα στα πνευμόνια. Και βέβαια έκανε άμεσα χειρουργείο και το αφαίρεσε.
 


devstation7

Member
13 Ιουνίου 2016
13
6
31
Εμας τον εξετασε παντου λαιμο στομαχι παντου και επειτε το πηρε τον σφιγμο και ακροαστικα και μου λεει ειναι σε τελεια κατασταση αλλα ξανα ελα αυριο η αμα δεις καποια αλλαγη πχ αιμα η κι αλλο εμετο
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Αυτό ρε παιδί μου, μια ακτινογραφία, έναν υπέρηχο, κάτι...
Μπορεί ο σκύλος, να συνεχίσει να έχει καλή κλινική εικόνα, μέχρι...να μην έχει πια, γιατί ίσως, θα έχει γίνει και η σοβαρή ζημιά. Δεν ξέρω...
 


devstation7

Member
13 Ιουνίου 2016
13
6
31
οχι, υποθετω αφου τον εξετασε με στηθοσκοπια και τα λοιπα εκρινε οτι δεν χρειαζεται.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
πρέπει να κάνεις ακτινογραφία. Εμένα είχε φάει ξυλάκι απο καλαμάκι και χοροπήδαγε. Φάνηκε στην ακτινογραφία ότι το ξύλο κόντευε να τρυπήσει το στομάχι και μπήκε χειρουργείο. Και αυτό γιατί δεν προλαβαίναμε καν για υπέρηχο. Δεν είχα καταλάβει τη σοβαρότητα της κατάστασης. Είναι επικίνδυνο να τον αφήσεις έτσι πάντως. Πόσες ώρες πέρασαν από όταν το κατάπιε;
 








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
ακτινογραφια η υπερηχο,αλλιως ρισκαρεις...
Κι εγώ αυτό θα έλεγα...Τι θα πει ο γιατρός εξέτασε το στομάχι του; Έχει ακτίνες Χ στα μάτια; Όχι φαντάζομαι..ζήτα ακτινογραφία και μη ρισκάρεις φίλε μου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki