Boston Terrier


jimmy_3gr

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
65
24
33
Καλησπερα κοιταω τον τελευταιο καιρο καποιες ρατσες σκυλων και τελικα αποφασισα πως με την φροντιδα ,το σπιτι που διαθετω, τον ελευθερο χρονο που μπορω να εχω εγω με την κοπελα μου και γενικα η ζωη μου και της κοπελας μου μπορει να ανταπεξελθει στις αναγκες των boston terrier .Διαβασα τα περισσοτερα αν οχι ολα αρθρα που εχετε κανει αλλα τα περισσοτερα βλεπω ειναι αρκετα παλια που δεν υπηρχαν καν εκτροφεια στην Ελλαδα για τα συγκεκριμενα αλλα και απο τις 10 σελιδες που περιμενα να διαβασω για τα boston οι 7 ελεγαν πραγματα ασχετα με την ρατσα αυτη. Βρηκα 2 εκτροφεια στην Ελλαδα εν τελει. θα ηθελα οσοι στελνουν παρακαλω να απαντανε επι του θεματος και οχι να παρεκκλινουν σε αλλες συζητησεις.Τα ερωτηματα μου αφορουν αυτους που εχουν ηδη μποστον απο ποιο εκτροφειο τα πηραν ..ποσο κοστιζουν ,την καθημερινοτητα τους γενικα , τις δουλειες που εχουν οι ιδιοι και οταν τα αφηνουν σπιτι μονα τους τι πρεπει να κανουν,αν ειναι συνηθισμενες οι ασθενειες που εχουν τα boston ακομα και απο αγορα απο εκτροφειο και γενικα πληροφοριες επι της ουσιας για την ρατσα αυτη και ΜΟΝΟ ...ευχαριστω
 
  • Like
Reactions: alexxela




jimmy_3gr

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
65
24
33
Ναι το εχω διαβασει γι αυτο και θελω αυτην την φυλη .απο εκει και περα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ολα σαν τα προτυπα οποτε ψαχνω για οσο το δυνατον πιο κοντα στη φυλη αυτη με εκτροφεα. γνωριζεις τιποτα απο τους εκτροφεις στην Ελλαδα για τα boston ?αν κανουν καλη δουλεια ή αν προτιμουν να τα παιρνουν απο το εξωτερικο ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Τι ακριβώς εννοείς με τα δύο παρακάτω σχόλια;

...απο εκει και περα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ολα σαν τα προτυπα οποτε ψαχνω για οσο το δυνατον πιο κοντα στη φυλη αυτη με εκτροφεα. ..
Οι εκτροφείς βάσει προτύπου εκτρέφουν.

...προτιμουν να τα παιρνουν απο το εξωτερικο ?
Δεν υπάρχει εκτροφέας, που ψωνίζει από αλλού, για να πουλήσει.
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Ναι το εχω διαβασει γι αυτο και θελω αυτην την φυλη .απο εκει και περα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ολα σαν τα προτυπα οποτε ψαχνω για οσο το δυνατον πιο κοντα στη φυλη αυτη με εκτροφεα. γνωριζεις τιποτα απο τους εκτροφεις στην Ελλαδα για τα boston ?αν κανουν καλη δουλεια ή αν προτιμουν να τα παιρνουν απο το εξωτερικο ?
Μεσάζοντες υπάρχουν αλά μακριά πολυ μακριά όμως.. . .Μονο με εκτροφείο μιλάς στην Ελλάδα η το εξωτερικό.
 




alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Οι εκτροφείς βάσει προτύπου εκτρέφουν.
Αυτό Θέλουμε ναι αλλά δεν το πλησιάζει η εκτροφή πάντα. Αποκλίσεις υπάρχουν συχνά καθώς και μόδες. Για αυτό καλό είναι οι γεννήτορες να έχουν περάσει από εκθέσεις και σε αγώνες εργασίας σε όσες φυλές χρειάζεται και να έχουν πάρει τις πιστοποιήσεις τους.!

@jimmy_3gr μπορείς να στείλεις email στον KΟΕ ζητώντας του την λίστα με τα εκτροφεία. Θα κοιτάξω το βράδυ να δώ και ποιά έχω και να σου τα στείλω.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@jimmy_3gr με τα δύο εκτροφεία που βρήκες, έχεις συζητήσει; είναι εκτροφεία αποκλειστικά για Boston; επιτρέπεται να τα αναφέρεις, αν θες...

@jimmy_3gr μπορείς να στείλεις email στον KΟΕ ζητώντας του την λίστα με τα εκτροφεία. Θα κοιτάξω το βράδυ να δώ και ποιά έχω και να σου τα στείλω.
Ναι ,στείλε την λίστα του ΚΟΕ που έχει και την γέννα του Μήτσου και του Κούλη,που έβαλαν τα pedigrατα τους σκυλιά να ζευγαρώσουν, χωρίς καμία εξέταση, χωρίς καμία συμμετοχή σε έκθεση, για να κονομήσουν €λάκια... :cool:
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Το να ζητήσει κάποιος να ενημερωθεί από τον ΚΟΕ για το ποιός εκτροφέας έχει γέννα η τελοσπαντων ποια είναι τα εκτροφεία της φυλής του, θεωρώ ότι είναι η βάση της αναζήτησης κάποιου που θέλει να αποκτήσει ένα καθαρόαιμο κουτάβι. Αν δεν ειπωθεί και αυτό, η βάση κατεβαίνει στο επίπεδο των πετ σοπ . Το θέλουμε ;
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Όχι δεν θέλουμε τα pet shop. Το έχουμε συζητήσει όμως πολλές φορές ότι και η λίστα του ΚΟΕ από μόνη της ,δεν είναι η χρυσή βίβλος. Το "πάρε τηλ τον ΚΟΕ" -σκέτο- είναι και αυτό λάθος. Δεν χρειάζεται ανάλυση και πάλι, το έχουμε σκίσει το θέμα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ναι ,στείλε την λίστα του ΚΟΕ που έχει και την γέννα του Μήτσου και του Κούλη,που έβαλαν τα pedigrατα τους σκυλιά να ζευγαρώσουν, χωρίς καμία εξέταση, χωρίς καμία συμμετοχή σε έκθεση, για να κονομήσουν €λάκια... :cool:
Με τέτοια σχόλια, χρειάζεται υπερανάλυση, κάθε φορά και με κάθε ευκαιρία.
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Με τέτοια σχόλια, χρειάζεται υπερανάλυση, κάθε φορά και με κάθε ευκαιρία.
Αν έχεις εσύ χρόνο και διάθεση να υπεραναλύεις κάθε φορά, ελεύθερα...
Εγώ δεν έχω. Οπότε όταν θα βλέπω περί λίστας ΚΟΕ -σκέτο- , εγώ θα λέω ότι είναι λάθος.
Επειδή εσύ τα θυμάσαι όλα, σίγουρα θυμάσαι και το σχετικά πρόσφατο θέμα που το είχαμε συζητήσει επί κάμποσες σελίδες, αν θες βάλε το link με την υπεραναλυση, να το διαβάσει ο ενδιαφερόμενος.
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Αυτές ήταν οι συμμετοχές στο τελευταίο 3ήμερο εκθέσεων.
Σημειώνω ότι επειδή το OCR δεν είναι και τέλειο ίσως υπάρχει και κάποιο λάθος..


ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΣΚΥΛΩΝ 22-24/6/2018 INTERNATIONAL DOG SHOW
ΜΠΟΣΤΟΝ ΤΕΡΙΕ BOSTON TERRIER - ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ PARTICIPATION

ΑΡΡΕΝ MALE
INTERMEDIATE
ROCHARIS MAGIC FLUTE
CH.GR, H.Γ- DOB 19/11/2016, Πατέρας Father: DREAMS COME TRUE STANO SIEME
DJINIMO Μητέρα-MOther: ROCHARIS CASTA DIVA Eκ.-B. ΣΩΧΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Ιδ. Own:ΣΩΧΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ & ΛΕΒΕΝΤΑΚΗ ΧΡ. & ΚΑΝΙΝΙΑΣ Γ.

ΘΗΛΥ FEMALE
CHAMPION
ALMADINAKS GRAN BRILLIANTA
CH.RUSH. DoB 19/3/2015, Πατέρας Father, LITTER BOMOND LUCHSHIY
Μητέρα-Mother: ALMADINAKS AMERIKANKA Εκ SYSOEVA T.I. Ιδ. Own: LUTKOVA N.

APPEN MALE
TACO PANNON YAKITORI
H.T- DOB 25/9/2017, Father: BLACKHEAD BOSTON CHENNO, Mother
YAKI-TORI ELECTRA EK.-Br.: PETROVAN MONIKA IO.-Own: PETROVAN MONIKA

APPEN MALE
PUPPY
TACO PANNON YAKI-TORI
H.T DOB 25/9/2017, Father: BLACKBEAD BOSTON CHENNO, Mother: YAKI-TORI ELECTRA EK.-Br.: PETROVAN MONIKA Own:pETROVAN MONIKA

INTERMEDIATE
CORLEONE ADORABLE GANG
CH.GR,CY., GRAND CH.GR,CY.,JCH.GR.,GRW'16-H.T- DOB 31/1/2015, Father:
BROOKLYN OF ADORABLE GANG, Mother: GIVE ME A KISS BEAUTY GREMLINS
Εκ.-Br.: ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Ιδ.-Own:ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

FEMALE
JUNIOR
JOAN BAEZ ADORABLE GANG
DOB 8/9/2017, Father: CORLEONE ADORABLE GANG MOTĖG-Mother:
ELEANOR RIGBY OF ADORABLE GANG Eκ. Βr.: ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
Ιδ.-Own:ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

ΘΗΛΥ FEMALE
INTERMEDIATE
GONE WITH THE WIND OF ADORABLE GANG
JCH.GR.-H.Γ- DoB 10/11/2016, Πατέρας Father: CORLEONE ADORABLE GANG
Μητέρα-Mother: BILLIE JEAN OF ADORABLE GANG Eκ. -Βr.: ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
Ιδ.-Own:ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

ALMADINAKS GRAN BRILLIANTA
CH.RUSH. DOB 19/3/2015, Father: LITER BOMONT LUCHSHIY
Μητέρα-Mother: ALMADINAKS AMERIKANCA Br.: SYSOEVA.I. Ιδ.-Own: LUTKOVA N.


@Haris Drazen , επειδή εμένα διορθώνεις, θα μπορούσες να γράψεις περισσότερο προσθετικά και να γλυτώσουμε μερικά μηνύματα πχ αντί για:
Ναι ,στείλε την λίστα του ΚΟΕ που έχει και την γέννα του Μήτσου και του Κούλη,που έβαλαν τα pedigrατα τους σκυλιά να ζευγαρώσουν, χωρίς καμία εξέταση, χωρίς καμία συμμετοχή σε έκθεση, για να κονομήσουν €λάκια... :cool:
να το έγραφες:
Να προσέχεις όμως την λίστα του ΚΟΕ που έχει και την γέννα του Μήτσου και του Κούλη,που έβαλαν τα pedigrατα τους σκυλιά να ζευγαρώσουν, χωρίς καμία εξέταση, χωρίς καμία συμμετοχή σε έκθεση, για να κονομήσουν €λάκια
Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου, η λίστα του ΚΟΕ δεν είναι πανάκεια, ειδικά όταν ο ίδιος ο ΚΟΕ δεν εφαρμόζει το τρίπτυχο Υ-Σ-Μ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Επειδή εσύ τα θυμάσαι όλα, σίγουρα θυμάσαι και το σχετικά πρόσφατο θέμα που το είχαμε συζητήσει επί κάμποσες σελίδες, αν θες βάλε το link με την υπεραναλυση, να το διαβάσει ο ενδιαφερόμενος.
Δεν ξέρω ποιό θέμα εννοείς. Δεν θυμάμαι κανένα πρόσφατο, που να έχει ιδιαίτερη αξία.
Κυρίως, δεν ποστάρω κατά βούληση άλλου.
Βρες εσύ όποιο link θεωρείς χρήσιμο, και κότσαρέ το.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Haris Drazen , επειδή εμένα διορθώνεις, θα μπορούσες να γράψεις περισσότερο προσθετικά και να γλυτώσουμε μερικά μηνύματα πχ αντί για:
Ναι ,στείλε την λίστα του ΚΟΕ που έχει και την γέννα του Μήτσου και του Κούλη,που έβαλαν τα pedigrατα τους σκυλιά να ζευγαρώσουν, χωρίς καμία εξέταση, χωρίς καμία συμμετοχή σε έκθεση, για να κονομήσουν €λάκια... :cool:
να το έγραφες:
Να προσέχεις όμως την λίστα του ΚΟΕ που έχει και την γέννα του Μήτσου και του Κούλη,που έβαλαν τα pedigrατα τους σκυλιά να ζευγαρώσουν, χωρίς καμία εξέταση, χωρίς καμία συμμετοχή σε έκθεση, για να κονομήσουν €λάκια
Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου, η λίστα του ΚΟΕ δεν είναι πανάκεια, ειδικά όταν ο ίδιος ο ΚΟΕ δεν εφαρμόζει το τρίπτυχο Υ-Σ-Μ.
δεν διορθωνω εσενα προσωπικα :)
Εχεις δικιο οτι θα μπορουσα να το γραψω ετσι, αλλα οπως εξηγησα και παραπανω δεν εχω την διαθεση και τον χρονο να επαναλαμβανομαι. Το εχω (εχουμε) υπεραναλυσει προσφατα αλλωστε. Με την ιδια λογικη παντως και αφου συμφωνεις κι εσυ οτι η λιστα του ΚΟΕ δεν ειναι ιερη Βιβλος, μπορουσες εξ αρχης να προσθεσεις απο μονη σου το "Να προσέχεις όμως την λίστα του ΚΟΕ που έχει και την γέννα του Μήτσου και του Κούλη,που έβαλαν τα pedigrατα τους σκυλιά να ζευγαρώσουν, χωρίς καμία εξέταση, χωρίς καμία συμμετοχή σε έκθεση, για να κονομήσουν €λάκια", για να μην κανουμε τους ιδιους διαλογους και να εδινες κατευθειαν σωστη κατευθυνση στον ενδιαφερομενο. Οχι ημιτελη.

Δεν ξέρω ποιό θέμα εννοείς. Δεν θυμάμαι κανένα πρόσφατο, που να έχει ιδιαίτερη αξία.
Κυρίως, δεν ποστάρω κατά βούληση άλλου.
Βρες εσύ όποιο link θεωρείς χρήσιμο, και κότσαρέ το.
Αν το θυμομουν, ποιο θεμα ηταν αυτο που εγινε η συγκεκριμενη συζητηση, θα το εβαζα.
Χαρακτηριστικο θεμα ομως με συγκεκριμενο case, το οποιο εβγαλε στην επιφανεια πολλα, σχετικα με ΚΟΕ και εκτροφεα (που ειναι στην λιστα του και οχι μονο), ειναι φυσικα εκεινο με το κακομοιρο ακιτα και την εκτροφεα-δικηγορο...μη μου πεις οτι δεν εχει ιδιαιτερη αξια, ή οτι δεν το θυμασαι...ε,ε;;;)
Καλα κανεις και δεν ποσταρεις κατα βουληση αλλου, αλλα υπεραναλυση δεν σε βλεπω να κανεις...μονη σου το ειπες. :ROFLMAO:
 


jimmy_3gr

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
65
24
33
Παιδια ξεφευγει η συζητηση .σας παρακαλω μεινετε στο θεμα μας .Απο εκει και περα οχι δεν εχω μιλησει ακομα με τον εκτροφεα.μου εδωσε βεβαια το τηλεφωνο του και μου ειπε να τον παρω τηλεφωνο.απλα επειδη θα μετακομισω σε λιγες μερες το καθυστερω και μεχρι τοτε θελω να μαθαινω για τα boston .η αληθεια ειναι οτι δεν βλεπω και πολλα boston .ισως να μην εχω δει και ποτε μου εγω συγκεκριμενα.σε οσους τα εδειξα βεβαια δεν ειπαν και τα καλυτερα για την εμφανιση τους αλλα η αληθεια ειναι οτι εγω κοιταξα πρωτα χαρακτηρα που να κανει για μας και μετα ειδα την εμφανιση του και πλεον εχω κολλησει μαζι του και μου φαινεται ομορφο.ειμαι ο μονος βεβαια που κολλησα.ακομα και η κοπελα μου προτιμαει κατι αλλο αλλα θεωρω οτι μπορω να την πεισω στο τελος οταν τα δουμε απο κοντα.Τα χαρακτηριστικα που μου αρεσαν λοιπον ειναι τα εξης : να βγαζει λιγοτερη τριχα απο τις αλλες φυλες , να μπορει να μεινει 3-4 ωρες μονο του , να ειναι μεσαιο μεγεθος και κατω ωστε να ειναι ευκολο για μεταφορες , να μην θελει τρομερη ασκηση ,να ειναι καλος με τα παιδια(οχι οτι οι αλλοι δεν ειναι ) και να ειναι για διαμερισμα .
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Τα χαρακτηριστικα που μου αρεσαν λοιπον ειναι τα εξης : να βγαζει λιγοτερη τριχα απο τις αλλες φυλες , να μπορει να μεινει 3-4 ωρες μονο του , να ειναι μεσαιο μεγεθος και κατω ωστε να ειναι ευκολο για μεταφορες , να μην θελει τρομερη ασκηση ,να ειναι καλος με τα παιδια(οχι οτι οι αλλοι δεν ειναι ) και να ειναι για διαμερισμα .
Νομίζω ότι είσαι καλυμμένος σε αυτά που ζητάς αλλά να σου τονίσω αυτά:
- Οι περισσότεροι αν όχι όλοι οι σκύλοι μπορούν να μείνουν 3-4 ωρες μόνοι τους, αυτό είναι κάτι που μαθαίνεται.
- Για διαμέρισμα είναι όλοι οι σκύλοι εφόσον βγαίνουν τις βόλτες τους και καλύπτεις τις ανάγκες τους!
 
  • Like
Reactions: Eroe and medusa


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Παιδια ξεφευγει η συζητηση .σας παρακαλω μεινετε στο θεμα μας .Απο εκει και περα οχι δεν εχω μιλησει ακομα με τον εκτροφεα.
Στο θεμα σου ειμαστε, δεν ξεφευγουμε,πιστεψε με. Το βασικοτερο που πρεπει να σε απασχολει, ειναι απο που θα παρεις τον σκυλο σου. Βρες το σωστο εκτροφεα και τα υπολοιπα ειναι λεπτομερειες, αν φυσικα εισαι αποφασισμενος για Boston. Παντως μην ξεγελιεσαι απο το μικρο μεγεθος. Ως terrier, ειναι διαολια και θελουν κανονικα και την εκπαιδευση τους και την εκτονωση τους. Γνωμη μου παντα...
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


jimmy_3gr

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
65
24
33
Ναι σιγουρα.να φανταστω δεν ειναι κανεις στο forum που να αγορασε boston απο εκτροφεα για να μας βοηθησει ?
 
  • Like
Reactions: Konmac


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf