Boston Terrier


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
@Nizinny σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση .θα ηθελα πολυ να μαθω απο καποιον που εχει και μετα απο εκτροφεα .ελπιζω να απαντησει καποιος που εχει !!
Εδώ μέσα δε νομίζω ότι έχει κάποιος, τουλάχιστον όχι ενεργό μέλος. Ξένα φόρουμ για boston terrier θα σε βοηθήσουν. Εγώ τουλάχιστον για τα γαλλάκια σε ξένα φόρουμ ξεστραβώθηκα, έστω και κατόπιν απόκτησης.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
το λογο που τα θελω σε σχεση με καποιο ημιαιμα οπως επισης μια σημαντθκη διαφορα με τα γαλλακια ειναι η τριχα που βγαζουν ολο το χρονο.
Ποιος το λεει???

Και συγγνωμη που απαντω- και δεν εχω Μποστον- αλλα εχω φιλο που εχει μποστον- και σε διαβεβαιώνω οτι μαδανε το ιδιο- ισως και περισσοτερα!
 
  • Like
Reactions: Nizinny


jimmy_3gr

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
65
24
33
Το εχω διαβασει σε ξενο forum που τα εχουν συγκρινει .. απο εκει και περα οτι διαβαζω λεω και εγω παιδια
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Το πως εκτονώνει κανείς ένα βραχυκέφαλο σε μια χώρα με θερμό κλίμα το μισό χρόνο είναι κάτι που πολύ θα ήθελα να μάθω.
Aπ'όσο τα έχω παρατηρήσει στο δρόμο η πιο ελαφριά κατασκευή τους ή το μικρότερο κεφάλι τους δεν τα κάνει να λαχανιάζουν τόσο ούτε να αναπνέουν τόσο βαριά όσο τα μπουλντογκς που βλέπω.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz and mareco


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Aπ'όσο τα έχω παρατηρήσει στο δρόμο η πιο ελαφριά κατασκευή τους ή το μικρότερο κεφάλι τους δεν τα κάνει να λαχανιάζουν τόσο ούτε να αναπνέουν τόσο βαριά όσο τα μπουλντογκς που βλέπω.
Εδώ όπως και σε άλλα sites το σύνδρομο βραχυκεφάλου είναι στα top θέματα:
https://www.bostonterrierforums.com/health-diet
Μπορεί να πέτυχες κάποια πιο τυχερά. Η ελαφριά κατασκευή βοηθάει σε όλα τα σκυλιά έτσι κι αλλιώς αλλά στα βραχυκέφαλα τη ζημιά την κάνει η ανατομία σε κεφάλι και λαιμό. Γεγονός είναι ότι ανήκουν στις βραχυκέφαλες φυλές με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αναπνευστικό κανονικού σκύλου πάντως δεν έχουν.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Εδώ όπως και σε άλλα sites το σύνδρομο βραχυκεφάλου είναι στα top θέματα:
https://www.bostonterrierforums.com/health-diet
Μπορεί να πέτυχες κάποια πιο τυχερά. Η ελαφριά κατασκευή βοηθάει σε όλα τα σκυλιά έτσι κι αλλιώς αλλά στα βραχυκέφαλα τη ζημιά την κάνει η ανατομία σε κεφάλι και λαιμό. Γεγονός είναι ότι ανήκουν στις βραχυκέφαλες φυλές με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αναπνευστικό κανονικού σκύλου πάντως δεν έχουν.
Τα μπόξερ επίσης βραχυκέφαλα δεν είναι? Δεν τα λες όμως και τόσο ευαίσθητα όσο τα μπουλντογκς. Σίγουρα παίζει ρόλο και η γραμμή τους.
 
  • Like
Reactions: alexxela


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Τα μπόξερ επίσης βραχυκέφαλα δεν είναι? Δεν τα λες όμως και τόσο ευαίσθητα όσο τα μπουλντογκς. Σίγουρα παίζει ρόλο και η γραμμή τους.
Σε καλύτερη μοίρα αλλά και πάλι με ρίσκο. Ξέρω 2 μπόξερ που είναι χάλια και οι δικές μου μπροστά τους μοιάζουν με μαλινουά. Το πρόβλημα στο βραχυκέφαλο είναι η ανατομία στο κεφάλι και στον ανύπαρκτο λαιμό - δεν έχει να κάνει με τον κορμό. Εξίσου προβληματική θεωρώ πάντως μια φυλή με πατικομούρικο κεφάλι αλλά με σώμα απαιτητικό σε εκτόνωση, γιατί το σώμα μεν θέλει αλλά το κεφάλι δεν μπορεί.

Πάντως στην πανεπιστημιακή κλινική στη Λειψία, που ερευνούν και ειδικεύονται στο σύνδρομο βραχυκεφάλου, η κύρια πελατεία τους (που προέρχεται από όλη την Ευρώπη) είναι κατά δήλωσή τους παγκ, αγλικά/γαλλικά μπουλντόγκ, μπόξερ, μπόστον και περσικές γάτες.

Όταν παίρνεις βραχυκέφαλο είσαι από πριν προετοιμασμένος για το ότι το παίζεις κορώνα-γράμματα με το αναπνευστικό (και κατά συνέπεια και με την καρδιά αν σου προκύψει πρόβλημα).
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Σε καλύτερη μοίρα αλλά και πάλι με ρίσκο. Ξέρω 2 μπόξερ που είναι χάλια και οι δικές μου μπροστά τους μοιάζουν με μαλινουά. Το πρόβλημα στο βραχυκέφαλο είναι η ανατομία στο κεφάλι και στον ανύπαρκτο λαιμό - δεν έχει να κάνει με τον κορμό. Εξίσου προβληματική θεωρώ πάντως μια φυλή με πατικομούρικο κεφάλι αλλά με σώμα απαιτητικό σε εκτόνωση, γιατί το σώμα μεν θέλει αλλά το κεφάλι δεν μπορεί.

Πάντως στην πανεπιστημιακή κλινική στη Λειψία, που ερευνούν και ειδικεύονται στο σύνδρομο βραχυκεφάλου, η κύρια πελατεία τους (που προέρχεται από όλη την Ευρώπη) είναι κατά δήλωσή τους παγκ, αγλικά/γαλλικά μπουλντόγκ, μπόξερ, μπόστον και περσικές γάτες.

Όταν παίρνεις βραχυκέφαλο είσαι από πριν προετοιμασμένος για το ότι το παίζεις κορώνα-γράμματα με το αναπνευστικό (και κατά συνέπεια και με την καρδιά αν σου προκύψει πρόβλημα).
Δίκιο έχεις αλά κάποιος πρέπει να τα πάρει και αυτά. ..
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Δίκιο έχεις αλά κάποιος πρέπει να τα πάρει και αυτά. ..
Η ζητηση φερνει την προσφορα. Ισως καλυτερα να μην γεννιουνται εξαρχης .
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Η ζητηση φερνει την προσφορα. Ισως καλυτερα να μην γεννιουνται εξαρχης .
Λίγο σκληρό αυτό αλά κάπου εκεί στο βάθος μπορεί και να συμφωνήσω.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Λίγο σκληρό αυτό αλά κάπου εκεί στο βάθος μπορεί και να συμφωνήσω.
Γιατι ειναι σκληρο? Σκληρο μου φαινεται να αναπαραγουμε ζωα με θεματα υγειας για εγωιστικους λογους. Η φυση πιθανα θα ειχε φροντισει να εχουν αλλη εξελιξη ή ακομα και να εχουν εξαφανιστει ως ρατσα.
Εαν δεν υπηρχε ζητηση για παγκ και γαλλικα δε θα εβλεπες και τοσα ζωακια με θεματα υγειας, η πλειοψηφια επίσης ειναι απο πετσοπ και Puppy mills αρα ειναι σε χειροτερη μοιρα απο αποψη υγειας.
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Γιατι ειναι σκληρο? Σκληρο μου φαινεται να αναπαραγουμε ζωα με θεματα υγειας για εγωιστικους λογους. Η φυση πιθανα θα ειχε φροντισει να εχουν αλλη εξελιξη ή ακομα και να εχουν εξαφανιστει ως ρατσα.
Εαν δεν υπηρχε ζητηση για παγκ και γαλλικα δε θα εβλεπες και τοσα ζωακια με θεματα υγειας, η πλειοψηφια επίσης ειναι απο πετσοπ και Puppy mills αρα ειναι σε χειροτερη μοιρα απο αποψη υγειας.
Ίσως η λογική αυτή θα έπρεπε να υπήρχε πολλά χρόνια πριν. Τότε που η φύση ήξερε. Τώρα όμως υπάρχουν και αρέσουν σε κόσμο. Πρέπει να σεβαστούμε αυτους που τα έχουν και αυτους που τα θέλουν.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Τώρα όμως υπάρχουν και αρέσουν σε κόσμο. Πρέπει να σεβαστούμε αυτους που τα έχουν και αυτους που τα θέλουν.
Γιατί δηλαδή θα πρέπει να τους σεβαστώ;
Κανένας σεβασμός σε κάποιον που παίρνει έναν σκύλο απλά και μόνο για την εμφάνιση του ενώ ξέρει ότι έχει προβλήματα υγείας. Να πάρει λουτρινο. Ούτως ή άλλως κάπως έτσι το βλέπει.
Κανένας σεβασμός στους εκτροφείς που τα εκτρέφουν απλά και μόνο για να καλύπτουν την ζήτηση και να γεμίζει το πορτοφόλι τους.
Πολλές φυλές (οι περισσότερες) δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και δεν πρόκειται να στεναχωρηθω αν σταματήσουν να υπάρχουν.
Πολλοί που έχουν σκύλο σήμερα (η πλειοψηφία ) δεν θα έπρεπε να έχει σκύλο.
Απλά πράγματα :)
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Γιατί δηλαδή θα πρέπει να τους σεβαστώ;
Κανένας σεβασμός σε κάποιον που παίρνει έναν σκύλο απλά και μόνο για την εμφάνιση του ενώ ξέρει ότι έχει προβλήματα υγείας. Να πάρει λουτρινο. Ούτως ή άλλως κάπως έτσι το βλέπει.
Κανένας σεβασμός στους εκτροφείς που τα εκτρέφουν απλά και μόνο για να καλύπτουν την ζήτηση και να γεμίζει το πορτοφόλι τους.
Πολλές φυλές (οι περισσότερες) δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και δεν πρόκειται να στεναχωρηθω αν σταματήσουν να υπάρχουν.
Πολλοί που έχουν σκύλο σήμερα (η πλειοψηφία ) δεν θα έπρεπε να έχει σκύλο.
Απλά πράγματα :)
Απλά φαίνονται, απλά δεν είναι..
 
  • Like
Reactions: Hiraeth