Boston Terrier




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Όπως έγραψαν πιο πάνω ο ΚΟΕ είναι ένα σημείο εκκίνησης, αλλά πρέπει να ξεσκαρτάρεις γιατί ό,τι είναι εκεί μέσα δεν είναι χρυσός. Πολύ πιθανόν να χρειαστεί να απευθυνθείς και στο εξωτερικό. Για να μάθεις τη φυλή θα σου πρότεινα να μπεις σε φόρουμ του εξωτερικού για boston terriers, και να ξεσκονίσεις την ενότητα περί υγείας - εκεί θα μάθεις πολλές αλήθειες. Για τις οποίες αλήθειες θα πρέπει να ανακρίνεις τον εκτροφέα και να ζητήσεις τα αντίστοιχα πιστοποιητικά εξετάσεων υγείας των γονέων.

Με ένα πρώτο ψάξιμο βλέπω ότι έχουν προβλήματα όμοια με αυτά των γαλλικών μπουλντόγκ όπως το σύνδρομο βραχυκεφάλου, σπονδυλική στήλη, εξάρθρωση επιγονατίδας, αλλεργίες, μάτια κλπ.

Προσωπικά θα επέλεγα ένα μικρόσωμο ημιαιμοαδεσποτάκι για να 'χω περισσότερες πιθανότητες να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 
  • Like
Reactions: Eroe


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Το να ψάξεις και σε website του εξωτερικού είναι πολύ καλή συμβουλή αλλά να προσέξεις να μιλάνε για σκύλους της FCI καθώς Αγγλία, Αμερική, Αυστραλία είναι άλλα club. Οι όποιες ασθένειες δεν είναι απαραίτητα κοινές. Οι εκτροφείς γνωρίζουν και αν οι όποιες ασθένειες είναι συνηθισμένες στις γραμμές τους. Από τους ντόπιους μπορείς να ζητήσεις να δείς και σκύλους τους.
 


jimmy_3gr

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
65
24
33
ΣΥγγνωμη για την ερωτηση αλλα εμαθα οτι κλανουν αυτα τα σκυλια σαν τα γαλλικα .ισχυει ??
 




sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Δηλαδή τι σε τράβηξαν τόσο πολύ στα BOSTON terrier που το λες και το ξανά λες για τα Χαρακτηριστικά του? Θέλω να πω, τι το ιδιαίτερο έχουν που σε κάνει να πιστεύεις ότι σου ταιριάζει τόσο πολύ? Μήπως είναι απλά η εμφάνιση που σε τραβάει τόσο?

Δεν ρωτάω με ύφος η κάπως έτσι απλά θέλω να καταλάβω τι το ιδιαίτερο έχει ένα BOSTON terrier που το αναφέρεις και ξανά αναφέρεις τό πόσο σου ταιριάζει ?
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ολα τα μπουλντογκοειδη κλανουν λιγο παραπανω γιατι εχουν ευαισθητο γαστρεντερικο. Γενικα θελει μεγαλη προσοχη η διατροφη τους.

Επισης τα σκυλια βγαζουν σαλια, χεζουν κατουρανε αφηνουν τριχα, πηδανε μαξιλαρια οταν εχουν ορμες, η και για πλακα. Κανουν εμετο, ροχαλιζουν, γαβγιζουν, κλαινε, τρωνε σκατα, κυλιουνται στις λασπες, μυριζουν κωλους αλλων σκυλων, και υστερα γλειφουν τους ανθρωπους με τις απαισιες γλωσσες τους...
Μπλιαξ... :sick::sick::sick:
 


jimmy_3gr

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
65
24
33
Εχω απαντησει στο για ποιο λογο μου αρεσαν οπως επισης οτι πρωτα ειδα τα χαρακτηριστικα και μετα την εμφανιση τους .εγραψα σε προηγουμςνο ποστ τον λογο που μου αρεσαν .επισης γλειφουν κατουρανε γαυγιζουν κτλ ? Πωωωω πωωωω ευχαριστω που μου το ειπες
 
  • Like
Reactions: Konmac




sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Εχω απαντησει στο για ποιο λογο μου αρεσαν οπως επισης οτι πρωτα ειδα τα χαρακτηριστικα και μετα την εμφανιση τους .εγραψα σε προηγουμςνο ποστ τον λογο που μου αρεσαν .επισης γλειφουν κατουρανε γαυγιζουν κτλ ? Πωωωω πωωωω ευχαριστω που μου το ειπες
Επειδη διάβασα όλα τα ποστ δεν έχεις γράψει πουθενά μου αρέσουν γιαυτό.... Θέλω BOSTON για αυτό ... Κτλπ
Απλά δεν τη ξέρω τη φυλή και σε ρωτάω να καταλάβω τι σΕ τράβηξε... Ποια η διαφορά δηλαδη με ένα γαλλακι? Η απλά με ένα σκυλάκι ημιαμο στα κιλά του BOSTON?
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Ολα τα μπουλντογκοειδη κλανουν λιγο παραπανω γιατι εχουν ευαισθητο γαστρεντερικο. Γενικα θελει μεγαλη προσοχη η διατροφη τους.

Επισης τα σκυλια βγαζουν σαλια, χεζουν κατουρανε αφηνουν τριχα, πηδανε μαξιλαρια οταν εχουν ορμες, η και για πλακα. Κανουν εμετο, ροχαλιζουν, γαβγιζουν, κλαινε, τρωνε σκατα, κυλιουνται στις λασπες, μυριζουν κωλους αλλων σκυλων, και υστερα γλειφουν τους ανθρωπους με τις απαισιες γλωσσες τους...
Μπλιαξ... :sick::sick::sick:
Δώσε πόνο.. Χα χα χα!
 
  • Like
Reactions: Eroe


jimmy_3gr

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
65
24
33
Θελεις να μου πεις τη διαφορα του θελω το μποστον και του μου αρεσει το μποστον γιατι δεν την καταλαβαινω...??? Και σου εχω γραψει το λογο που τα θελω σε σχεση με καποιο ημιαιμα οπως επισης μια σημαντθκη διαφορα με τα γαλλακια ειναι η τριχα που βγαζουν ολο το χρονο.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
ΣΥγγνωμη για την ερωτηση αλλα εμαθα οτι κλανουν αυτα τα σκυλια σαν τα γαλλικα .ισχυει ??
Oχι τα Μπόστον τεριέ κλάνουν και μυρίζει earl grey με νότες βανίλιας.
Τα γαλλικά μπουλντόγκ όταν κλάνουν μυρίζει αγιοκλημα με νότες από πατσουλι.
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Γνωμη μου ειναι να ψαξεις να γνωρισεις απο κοντα μερικα μποστον και τους ιδιοκτητες/εκτροφεις τους. Απο τωρα, οχι οταν θα εισαι "ετοιμος" να αποκτησεις σκυλο, γιατι τοτε θα βιαζεσαι να παρεις ενα κουταβι αγκαλια!

Ηδη πιο πανω υπαρχει μια λιστα.
Μπορει να μην ειναι τελικα οπως τα φανταζεσαι διαβαζοντας μια περιγραφη "χαρακτηριστικων".

https://www.dogforum.gr/community/threads/Θέλω-ένα-σκυλάκι-για-παρέα-τι-μου-προτείνετε.31398/
 


jimmy_3gr

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
65
24
33
Ψαχνω σκυλι που να κλανει και να μυριζει ωραια.γι αυτο κατεληξα εδω .οκ τωρα ? επισης αμα θελω ημιαιμο θα παρω ημιαιμο .δεν χρειαζεται να μου προτεινεις τι να παρω.δεν ρωτησα κατι τετοιο.το ποστ το εκανα για συγκεκριμενο λογο και συνεχιζουν και υπαρχουν ατομα που θα πουνε οτι τους ..υλωσει ! Οποιος δεν θελει να βλεπει αυτα που ρωταω να μην μπαινει στο ποστ .
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Θελεις να μου πεις τη διαφορα του θελω το μποστον και του μου αρεσει το μποστον γιατι δεν την καταλαβαινω...??? Και σου εχω γραψει το λογο που τα θελω σε σχεση με καποιο ημιαιμα οπως επισης μια σημαντθκη διαφορα με τα γαλλακια ειναι η τριχα που βγαζουν ολο το χρονο.
Θελ
Ψαχνω σκυλι που να κλανει και να μυριζει ωραια.γι αυτο κατεληξα εδω .οκ τωρα ? επισης αμα θελω ημιαιμο θα παρω ημιαιμο .δεν χρειαζεται να μου προτεινεις τι να παρω.δεν ρωτησα κατι τετοιο.το ποστ το εκανα για συγκεκριμενο λογο και συνεχιζουν και υπαρχουν ατομα που θα πουνε οτι τους ..υλωσει ! Οποιος δεν θελει να βλεπει αυτα που ρωταω να μην μπαινει στο ποστ .
Τωρα οκ.

Σημασία δεν έχει η απάντηση αλλά η ερώτηση
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Πώς θυμάμαι ότι είχαμε έναν στο φόρουμ που είχε φέρει ένα ζευγάρι κι είχε ξεκινήσει εκτροφή? Αν θυμάται κανένα μέλος το όνομά του θα βοηθούσε ίσως. Ίσως το μέλος @boston terrier ? Το έβαλα δοκιμαστικά πατώντας την καταχώρηση ονόματος. Εδώ πάντως στο Βανκούβερ είναι γεμάτος ο τόπος, τα μισά σκυλιά είναι boston και τα άλλα μισά πουντλς σε όλα τα μεγέθη. Α! Και γκολντεντούντλς που έχουν πληρώσει πάνω απο 4.000 δολάρια :rolleyes: για να πάρουν ημίαιμα. Έχουν απίθανη ενέργεια τα μπόστον να ξέρεις και θέλουν αρκετή εκτόνωση, είναι κάτι σαν μπόξερ μινιατούρες.
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Έχουν απίθανη ενέργεια τα μπόστον να ξέρεις και θέλουν αρκετή εκτόνωση, είναι κάτι σαν μπόξερ μινιατούρες.
Το πως εκτονώνει κανείς ένα βραχυκέφαλο σε μια χώρα με θερμό κλίμα το μισό χρόνο είναι κάτι που πολύ θα ήθελα να μάθω.
 


jimmy_3gr

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
65
24
33
@Nizinny σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση .θα ηθελα πολυ να μαθω απο καποιον που εχει και μετα απο εκτροφεα .ελπιζω να απαντησει καποιος που εχει !!
 
  • Like
Reactions: Nizinny


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Το πως εκτονώνει κανείς ένα βραχυκέφαλο σε μια χώρα με θερμό κλίμα το μισό χρόνο είναι κάτι που πολύ θα ήθελα να μάθω.
Ελα ντέ. .. Πες μου και εμένα που έχω τον άλλον με το aircondition όλη μέρα στο κεφάλι.
 
  • Like
Reactions: vrmode