Επιλογή κουταβιού


Johnp11

New Member
16 Οκτωβρίου 2018
4
0
29
Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Είμαι 24 ετών και ζω σε ένα μεγάλο διαμέρισμα 130τμ στην Αθήνα.Υστερα από πολυ σκέψη και από ακόμα περισσότερη μελέτη κατέληξα ανάμεσα σε γερμανικό ποιμενικό,λαμπραντορ,μποξέρ και ροτβαιλερ(όλες οι ράτσες σκύλων που μου αρέσουν) στο μποξερ καθώς ταιριάζει απόλυτα στο χαρακτήρα μου αλλά και γιατί σαν πιο «άπειρος» ιδιοκτήτης θα τα έβρισκα σκούρα σε ένα ροτ πχ...Όποτε είμαι πλέον έτοιμος για την αγορά του κουταβιού μου ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ από εκτροφείο καθώς ξέρω και έχω διαβάζει τους λόγους που δεν πρέπει ποτέ από πουθενά άλλου..Θα ήθελα λοιπόν να μαθω την τιμή που θα κοστίσει η αγορά του από εκτροφείο(έχω ήδη ψάξει για τα εκτροφεία Αττικής και έχω ήδη σχεδιάσει να πάω να τα επισκεφτώ αυτό το μήνα και να ρωτήσω για γέννες αλλά και να μιλήσω προσωπικά με τους ιδιοκτήτες για επιπλέον πληροφορίες,παρόλα αυτά αν δεν ικανοποιηθώ πληρως θα πάω και σε αλλεσ Πόλεις..Όποτε ποσό κοστίζει αν ξέρετε;

Επιπλέον,θα μου προτείνατε θυληκο η Αρσενικό και γιατί;Εγω θα προτιμούσα αρσενικό αλλά όλες οι γνώμες είναι προφανώς ευπρόσδεκτες και καλοδεχούμενες.

Ποσό είναι περίπου τα μηνιαία έξοδα του και ποια είναι;

Ρωτάω για να προγραμματίσω καλύτερα το προγραμμα μου,αλλά μπορώ να το συντηρήσω οικονομικά.Επισης εννοεται ότι θα του παρέχω τον απαιτούμενο χρόνο καθημερινά που χρειάζεται(και ακόμα παραπάνω) αλλά και την απειρη αγαπη που θα του δίνω..

Σας ευχαριστώ πολυ όλους για τις συμβουλές σας και το χρόνο σας!!
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλώς όρισες!

Ο πιο αρμόδιος για να απαντήσει στην ερώτηση κόστους είναι ο εκτροφέας... :)

Δηλαδή, δεν υπάρχει μια φιξαρισμένη τιμή από το Υπ. Εμπορίου π.χ. μα ο κάθε εκτροφέας, για δικούς του λόγους, αξιολογεί κάπως την τιμή που θα δώσει κάθε κουτάβι του. Πολλές φορές, ακόμα και από την ίδια γέννα τα κουτάβια δίνονται με διαφορά στην τιμή ή και δωρεάν και αυτό όχι διότι έχουν κάτι αυτά που δίνονται φθηνότερα ή είναι σκάρτα αυτά που δίνονται χωρίς χρηματικό αντίτιμο. Η διαφορά έχει να κάνει με το πως αξιολογείται ο μελλοντικός ιδιοκτήτης και πολλά άλλα.

Μπορεί, επίσης, να υπάρχει κάποιος σκύλος, λίγο μεγαλύτερος σε ηλικία (7-8 μηνών) π.χ. που για κάποιους λόγους δίνεται και να είναι ο ιδανικός για εσένα. Για να μην φλυαρώ, πολλές οι παράμετροι. Κάνε τις επισκέψεις σου (πολύ προτιμότερες από ένα τηλέφωνο ή ένα μήνυμα) και θα μάθεις αρκετά για διάφορα.

Οι φυλές που έχεις στο μυαλό σου πολύ διαφορετικές σε ιδιοσυγκρασία και ποιος ξέρει τι να σου ταιριάζει περισσότερο. Άλλο ένα θέμα που θα σε βοηθήσουν οι επισκέψεις στους εκτροφείς. Βέβαια, όλα τα παραπάνω (τα περί βοήθειας από τους εκτροφείς) δεν πρέπει να θεωρούνται δεδομένα και ότι όποιος αυτοαποκαλείται "εκτροφέας" δεν είναι απαραίτητα και ικανός να σε βοηθήσει. Για αυτό ξεκινάς με το να βοηθήσεις εσύ τον εαυτό σου με ενημέρωση, υπομονή (δε βιάζεσαι να πάρεις σκύλο) και επιμονή.

Στο θέμα φύλου, προσωπικά θα έλεγα θηλυκό αλλά και αυτό είναι πολύ σχετικό...

Τα έξοδα είναι, επίσης, σχετικά... Τα δικά μου, για 2 σκυλάκια 15 περίπου κιλών έκαστο, ανέρχονται στα 60-80 ευρώ το μήνα (διαιρώντας τα πάντα με το 12... Από το καθημερινό φαγητό μέχρι το ένα στρώμα κάθε 3 χρόνια που αγοράζω π.χ.) και άλλος με ένα σκυλάκι 5 κιλών μπορεί να ξοδεύει 200€ το μήνα.

Δεν είναι ανάγκη να είσαι πλούσιος για να έχεις σκύλο αλλά είναι πιθανό να βρεθείς αντιμέτωπος και με πολλά έξοδα.

...και τίποτα δεν εννοείται, όλα κρίνονται μετά... :)

Καλή επιτυχία!
 
  • Like
Reactions: Nizinny


Johnp11

New Member
16 Οκτωβρίου 2018
4
0
29
@medusa Σε ευχαριστώ πολυ,πάω να δω τα λινκ που μυ έστειλες


@canis Κατάλαβα τι εννοείς,έχεις δίκιο..Μήπως θα μπορούσες να μου εξηγησεις γιατί προτείνεις θυληκο(απλά δεν ξέρω για αυτο ρωτάω;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Μήπως θα έπρεπε να καταλήξεις σε μια φυλή και μετά να συνεχίσεις την έρευνα επικεντρωμένος σ' αυτή ;

Ενδεικτικά για λαμπραντόρ έχε στο νου σου 1.000€ χωρίς να λέει κάτι συγκεκριμένο το νούμερο, άλλωστε δεν είναι ( για εμένα ) από τα σημαντικά κριτήρια.

Δες και αυτό Σωστός τρόπος απόκτησης κουταβιού!!

Υπάρχει πρόσφατο θέμα σχετικά με Γερμανικό Ποιμενικό

Τα φώτα σας για απόκτηση γερμανικού ποιμενικού
 


Johnp11

New Member
16 Οκτωβρίου 2018
4
0
29
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ ευχαριστώ πολυ, έχω καταλήξει σε μποξερ απλά ρωτάω γνώμες για θυληκο η αρσενικό τιμή αγοράς και έξοδα συντήρησης
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ ευχαριστώ πολυ, έχω καταλήξει σε μποξερ απλά ρωτάω γνώμες για θυληκο η αρσενικό τιμή αγοράς και έξοδα συντήρησης
Γιατί θα έρθει η ώρα μετά απο καναδυό χρόνια που θα βαρεθείς τη ζωή σου με το κάθε τρία μέτρα κατούρημα. :D Γιατί τα θηλυκά είναι λίγο πιο ήπιοι χαρακτήρες (χωρίς αυτό να είναι κανόνας) και γιατί πολλά αρσενικά μένουν κουτάβια στο μυαλό μέχρι να γεράσουν.
 


Johnp11

New Member
16 Οκτωβρίου 2018
4
0
29
Γιατί θα έρθει η ώρα μετά απο καναδυό χρόνια που θα βαρεθείς τη ζωή σου με το κάθε τρία μέτρα κατούρημα. :D Γιατί τα θηλυκά είναι λίγο πιο ήπιοι χαρακτήρες (χωρίς αυτό να είναι κανόνας) και γιατί πολλά αρσενικά μένουν κουτάβια στο μυαλό μέχρι να γεράσουν.
Ωχ κατάλαβα χαχαχαχα o_O..Ευχαριστώ πολυ,θα λάβω υπόψη μου την γνώμη σου
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf