«Ιεροτελεστία» της αφόδευσης

Γιατί κάνουν κύκλους γύρω απο τον εαυτό τους...

  • Παίρνουν στάση για να βολευτούν

    Votes: 19 50,0%
  • Δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος

    Votes: 0 0,0%
  • Είναι ιεροτελεστία της αφόδευσης

    Votes: 8 21,1%
  • Άλλος συγκεκριμένος λόγος

    Votes: 1 2,6%
  • Δεν ξέρω

    Votes: 2 5,3%
  • Μυρίζουν και σημαδεουν

    Votes: 6 15,8%
  • Απο ένστικτο

    Votes: 6 15,8%

  • Total voters
    38

Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Σχεδόν όλα τα σκυλιά κάνουν σβούρες γύρω από τον εαυτό τους όταν πρόκειται να αφοδεύσουν (έχει παρατηρηθεί κυρίως σε αρσενικά – όταν είναι ελεύθερα χωρίς λουρί)...

Γιατί τα σκυλιά κάνουν «σβούρες» όταν πρόκειται να λερώσουν;;

Ποιοι μπορεί να είναι οι λόγοι…
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γιατί μπορούν...
Ψάχνουν για την καλύτερη δυνατή θέση.
Δεν περιορίζονται από ένα...κάθισμα. Οπότε, κάθονται μόλις δουν και βολεύονται.
Υψιστη πολυτέλεια :D

Οι δικοί μου, με κοιτάνε και στα μάτια με λατρεία εκείνη την ώρα. Ακόμη και όταν τύχει, να έχουν την πλάτη γυρισμένη. Η...μήπως με...συγκατάβαση, ξέροντας ότι μετά εγώ είμαι που θα μαζέψω ότι κάνουν :rolleyes:

Αρχηγός αγέλης να σου πετύχει...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δεν με έχουν απασχολήσει τέτοιες τεχνικές λεπτομέρειες να σου πω την αλήθεια...χαχαχα!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Οι δικοί μου, με κοιτάνε και στα μάτια με λατρεία εκείνη την ώρα. Ακόμη και όταν τύχει, να έχουν την πλάτη γυρισμένη. Η...μήπως με...συγκατάβαση, ξέροντας ότι μετά εγώ είμαι που θα μαζέψω ότι κάνουν :rolleyes:
A ναι, αυτό το κοίταγμα της χαμηλοβλεπούσας. Εγώ το εκλαμβάνω ως "εεε? μια χαρά δεν τα κάνω εδώ? καλό το σημείο που διάλεξα, ναι?"
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τους έχει μείνει από παλιά... για να χαμηλώσουν τα χόρτα, να δουν αν το μέρος είναι ασφαλές (από έντομα, φίδια,...) και συγχρόνως ελέγχουν αν δεν υπάρχει εχθρός τριγύρω τους.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
wow!!!

Οτι θα υπήρχε λογική εξήγηση σ'αυτό, δεν το φανταζόμουν καν.
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Πω πω εχετε δικιο!κανουν κυκλους ενω εχουν ηδη εχουν χαμηλωσει τον κωλαρικο και σφιγγονται...Και τα αυτια πισω και σε κοιταζουν με εκεινο το κουταβισιο βλεμμα...Μα τι γελοιο θεαμα!Εγω νομιζα οτι μιζεριαζουν...τους γαργαλαει τον ποπο κανενα χορταρακι,πατανε κανενα πετραδακι και τους ενοχλει..η θελουν να εχουν την καλυτερη δυνατη θεα την ωρα του..ξαλαφρωματος!!(και εμεις δεν διαβαζουμε επιγραφες απο σαμπουαν,απορρυπαντικα κλπ.εκεινη την στιγμη??);)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
καποια φαση θα σας δειξω εναν σκυλο που δεν κανει τιποτα απο ολα αυτα κ θα πεθανετε στο γελιο....ο τυπος χεζει ορθιος με το ποδι σηκωμενο σαν να κατουραει!!!ενα παγκ ενος φιλου ειναι!!!βλημα εντελως!!!!
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Αυτό το έχει κάνει και ο μούσιας! Το σύνηθες του όμως είναι να ρίχνει τις γυροβολιές του και να τα κάνει πάντα, πάνω σε ένα λουλούδι, ένα θάμνο... μια πρασινάδα βρε αδερφε! Όσο πιο ψηλή είναι η πρασινάδα και μπορεί να τη φτάσει φυσικά, τόσο το καλύτερο για αυτόν!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εντάξει...υπάρχουν συνδυασμοί...
Εμείς κάνουμε κύκλους-οχτάρια σύριζα στο δέντρο....σηκώνουμε το ποδαράκι και πατάμε στο δέντρο σαν μπαλαρίνες...πλησιάζουμε στον κορμό...και πλάφ! Χέσε ψηλά κι αγνάντευε :cuniaoo:
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
κι εμενα μου έχει τύχει αυτό με τον μικρό σε δέντρο-σηκωμένο πόδι και χέσιμο...
τουλάχιστον όταν μετά κάνει απόπειρα να τα σκορπίσει έχει ήδη φύγει στο 1 metro
και δεν με τρώνε ποτε τα σκάγια...
ο bobby ο συγχωρεμένος πάντα πήγαινε σε δέντρο και έστηνε ποπό
και ο oscar πάντα μέσα στην μέση του δρόμου...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
καποια φαση θα σας δειξω εναν σκυλο που δεν κανει τιποτα απο ολα αυτα κ θα πεθανετε στο γελιο....ο τυπος χεζει ορθιος με το ποδι σηκωμενο σαν να κατουραει!!!ενα παγκ ενος φιλου ειναι!!!βλημα εντελως!!!!
Το χω live καθημερινά... Κι ο δικός μου ο μπουχέσας μια απ'τα ίδια. Το συζητούσα και προχθές με τον πατέρα μου. "Πρώτη φορά στη ζωή μου" μου λέει "βλέπω σκύλο να χέζει όπως κατουράει". Άσε που και ψηλά τα κάνει, και θέλει να κρύβεται όσο πιο πολύ μπορεί και πάει και κολλάει τον κώλο σε θάμνους, λουλούδια και κορμούς δέντρων. Περιττό να πω ότι για να τα μαζέψω σέρνομαι κάτω από χεσμένα θαμνόφυλλα να ανακαλύψω τη συνέχεια του έργου του.. Καθαρίζουμε και φυλλαράκια ενίοτε άμα ήμασταν πιο υδαρείς και αφήσαμε ίχνη στο θάμνο.. Τραγωδία! :p

(Το Πάσχα θα προσπαθήσω να το τραβήξω βίντεο)

Aλλά οι γυροβολιές γυροβολιές. Έτσι για να χωθούμε και πιο μέσα στο θάμνο και να μαστε κρυμμένοι καλά.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τους έχει μείνει από παλιά... για να χαμηλώσουν τα χόρτα, να δουν αν το μέρος είναι ασφαλές (από έντομα, φίδια,...) και συγχρόνως ελέγχουν αν δεν υπάρχει εχθρός τριγύρω τους.
Ακριβώς και το ίδιο όταν κάνουν κύκλους πριν ξαπλώσουν.
 




underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
ερώτηση!
αν εχει περασει ωρα και δεν... αμα κανεις το σκυλο γυρω γυρω με το λουρί του ρχονταί; :p
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Επισης εχω παρατηρησει οτι οταν στριφογυρισει αρκετα -ειδικα στο πρωινο @$#%&- καταφερνει να κανει περισσοτερα κακα επειδη κινει το εντερο του πιο πολυ με διπλωμενη προς τα μεσα την κοιλια του. Αν δεν στριφογυρισει πολυ κανει λιγοτερα. Αυτο εχω προσεξει στον Λανς που επισης τα κανει καποιες φορες με ενα ποδι σηκωμενο και ολο στεφτομαι, τωρα θα λερωθει και θα εχω να πλενω τα ποδια μεχρι επανω. Ευτυχως ως τωρα δεν το καταφερε.

Ο αλλος δεν στριφογυρναει καθολου, εκει που περπαταει σκυβει και ξεκιναει τη δουλεια. Σε κοντα χορτα παντα.

ερώτηση!
αν εχει περασει ωρα και δεν... αμα κανεις το σκυλο γυρω γυρω με το λουρί του ρχονταί;
αχαχαχα!!! Δεν νομιζω. Κουφο μου φαινεται! Γιατι βιαζεσαι για να τελειωνει και να φυγετε? :p
 


komismitakons

Member
25 Μαρτίου 2013
12
0
Η Puff πάλι δεν έχει πρόβλημα, όπως λάχει.Προχωράμε; εν κινήσει, είμαστε σε χώμα; περπατάει χαμηλώνει και τα ρίχνει.Ούτε που ασχολείται μετά, δεν μυρίζει δεν κάνει τίποτα απλά την αμολάει και φεύγει.Με το ζορι την κρατάω να μαζέψω...
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Ο γεράκος μου στο χωριό μετά από ατύχημα που είχε δεν μπορεί να κάτσει, να "πάρει θέση". Πλέον κατουράει σαν κορίτσι και για τα κακά του έχει βρει μια πλάγια θέση που τον βολεύει.. Τον πρώτο καιρό μετά το ατύχημα ο κακομοίρης κρατιόταν μέχρι που τα έκανε πάνω του. Τον σηκώναμε στην αγκαλιά όρθιο και έκανε το ψιλό του ( τι ανακούφιση ο δόλιος) αλλά για τα κακά δεν μπορούσαμε να τον βοηθήσουμε.
Οι κοκόνες κλασικά κάνουν τις γύρες τους και ψάχνουν το καλύτερο μέρος.