Άλλοι τύποι ελληνικών ποιμενικών σκύλων


Status
Κλειδωμένο θέμα

tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Το πρότυπο του Carpathian όμως υπάρχει από το 1934, και αναθεωρήθηκε το 1982, χρονιά που εμφανίζεται το πρότυπο του Bukovina.
.
δεν είπα κάτι άλλο!!!
η διαφορα του τύπου δεv είχε σαν αποτέλεσμα τον διαχωρισμό
και την <<εμφάνιση>> του Bukovina
ως το τοτε όλα τα θεωρούσαν Carpatin αναπαράγονταν σε μίξη.
και τωρα το ένα είναι στην ομάδα 2 και το άλλο στην 1.
 
Last edited:


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με 3 φυλές που απέχουν πολύ όλες τους από τη σταθεροποίηση.
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
και ποια η διαφορα ???
ας ηταν και 13
Είναι 3 φυλές και δεν έχουν σταθεροποιηθεί.
Για φαντάσου που ο ΟΦΕΠ που υποστηρίζει ότι οι 3 πιο πάνω
είναι 1 με διαφορους τύπους,και συνεχίζει να περνάει αναγνώριση
σκύλους όλων των τύπων από την στιγμή που τους θεωρει μια φυλή.....................................
 
Last edited:


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Πάντως οι Έλληνες είναι σαν τους Αριστερούς.
Φατρίες, υποομάδες...
Εγώ ψάχνοντας για Μ.Η. μπήκα σε site με αρκετά διαφορετικά σκυλιά, ενώ ένα προωθεί το matiff της Ηπείρου σαν ομάδα που έχει απορροφηθεί από τον Μολοσσό!!!
Απο την μία ο ΟΦΕΠ θέλει να τα χωρέσει όλα στον ΕΠ και απο την άλλη κάθε ένας εκτρέφει την δική του ράτσα!!!
 


STAMOSCHIOS

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2009
58
1
CHIOS
Παρεμπιπτόντως οι Σαρακατσάνοι είναι ελληνοπρεπείς και ελληνόφρονες άνευ αμφιβολίας, αλλά όχι ελληνόφωνοι.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Χτες το πρωί, πηγαίνοντας για Θεσαλλονίκη, έκανα μια μεγάλη παράκαμψη για να περάσω από Καλαμπάκα, να δω τους Μολοσσούς του Χρήστου Χατζή.
Καλός και ωραίος ο δικός μου, καλά και ωραία τα ΕΠ κλπ, αλλά....
ΨΑΡΩΣΑ!!!
Τα σκυλιά του είναι άλλο πράγμα σε όγκο, στήσιμο και αναλογίες.
Ίσως σε μερικούς (πχ στην γυναίκα μου), να μην αρέσουν τόσο βαρυκόκαλα (μπουνταλάδικα) σκυλιά, αλλά η δουλειά που κάνει ο συγκεκριμένος εκτροφέας έχει συγκεκριμένα αποτελέσματα, προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις.
Μακάρι και οι υπόλοιποι (δεν ξέρω) που ασχολούνται με ελληνικές φυλές να είναι τόσο μερακλήδες...
 


elenib

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2011
105
0
Σπετσες
Χτες το πρωί, πηγαίνοντας για Θεσαλλονίκη, έκανα μια μεγάλη παράκαμψη για να περάσω από Καλαμπάκα, να δω τους Μολοσσούς του Χρήστου Χατζή.
Καλός και ωραίος ο δικός μου, καλά και ωραία τα ΕΠ κλπ, αλλά....
ΨΑΡΩΣΑ!!!
Τα σκυλιά του είναι άλλο πράγμα σε όγκο, στήσιμο και αναλογίες.
Ίσως σε μερικούς (πχ στην γυναίκα μου), να μην αρέσουν τόσο βαρυκόκαλα (μπουνταλάδικα) σκυλιά, αλλά η δουλειά που κάνει ο συγκεκριμένος εκτροφέας έχει συγκεκριμένα αποτελέσματα, προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις.
TΜακάρι και οι υπόλοιποι (δεν ξέρω) που ασχολούνται με ελληνικές φυλές να είναι τόσο μερακλήδες...
Ti διαφορετικο ειχαν?
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το μπόι τους είναι ίδιο με έναν καλό ΕΠ.
Είναι στην πλειονότητα κοντότριχα.
Η μεγάλη διαφορά είναι στα κόκαλα. Κεφάλι, αρθρώσεις, πατούσες είναι σαν να ανήκουν σε σκύλο μεγαλύτερης κλίμακας.
Και επίσης οι mastiff αναλογίες του κεφαλιού, και τα κρεμαστά μάτια.
Δεν νομίζω οτι θα μπορούσε να τα χαρακτηρίσει κανείς όμορφα όπως π.χ. την Αρτέμιδα, αλλά αν δεις αυτό το πράμα πίσω από φράχτη, ότι ιδέες είχες, πάνε περίπατο....

@GRDANE
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.Αναφέρομαι σε Μολοσσούς Ηπείρου!
 
Last edited by a moderator:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
eidika emena να μπερδεψες με μολοσσους ηπειρου...
επρεπε να εστελνες χαιρετισματα στον χρηστο χατζη....
:)

απο τον πετρο απο πατρα....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κάποια μικρά σχόλια....

Οι περισσότερες γέννες Μολοσσών τόσο σε εκτροφείς, όσο και σε βοσκούς στο βουνό, που γνωρίζω, και μιλάω κυρίως για γέννες μέχρι και πριν καμιά 10αριά μήνες πάνω κάτω που είχα χρόνο να ασχοληθώ, ήταν γέννες με ιδιαίτερα μεγάλο αριθμό κουταβιών....συνήθως πάνω από 10!

Το ζήτημα του προτύπου τους και της αλλαγής πάλι είναι μεγάλη κι αβέβαιη ως προς την κατάληξή της ιστορία....

Τέλος το μέγεθος των εκθεσιακών δειγμάτων ακολουθεί, δυστυχώς ή ευτυχώς, την πορεία που έχει ακολουθήσει το μέγεθος όλων των ορεινών ποιμενικών που περνάνε από τα βουνά και τις πεδιάδες στους στίβους....Εως ένα βαθμό είναι λογική μια κάποια αύξηση....
Αρκεί να μην δούμε υπερβολές στο μέλλον όπως έχουμε δει κι αλλού....
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
ειδικά απο τον χρήστο χατζη εναν εκτροφεα μολοσσων που ψαχνει κι εχει αρσενικα απο το βουνο 10-12 χρονων και με αυτα προσπαθει να αναβιώσει την φυλή... που επιδιωκει την ομοιομορφια και συνεχεια, στα σκυλια του βουνού με τα κουταβια του...
η μονη παρακλιση που θα δεις σχετικα με το προτυπο πιστευω ειναι η γυριστή ουρα και το χρωμα....
κι ομως τα σκυλια του, ίσως ειναι τα μονα που μοιαζουν στα σκυλια σε φωτο προ 25-30 χρονων αλλα και με τα σκυλια απο αγαλματα απο τα αρχαιο ελληνικα χρονια...
ακόμα δεν τον εχουν φαει οι εκθεσεις παρ'ολο που περναει αναγνωρισεις... ολα τα σκυλια του...
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Παρεμπιπτόντως οι Σαρακατσάνοι είναι ελληνοπρεπείς και ελληνόφρονες άνευ αμφιβολίας, αλλά όχι ελληνόφωνοι.
Τι ειναι αυτα που λες; Οι Σαρακατσανοι ημασταν και ειμαστε αποκλειστηκα και μονο Ελληνοφωνοι! Και φυσικα Ελληνοπρεπεις και Ελληνοφρονες, μιας και ειμαστε ο γνησιοτερος Ελληνικος πληθυσμος.
Εσυ και το ποστ σου αυτο, εισαι ο λογος που πρωτογραφτηκα σε αυτο το φορουμ...ειπα να μην ανεβασω πιεση παλι σημερα αλλα ατυχησα...
Ισως μπερδευεις ή συγχεεις τους Σαρακατσανους με τους βλαχους (οι οποιοι ειναι λατινοφωνοι) με τους οποιους δεν εχουμε απολυτως καμια σχεση, ουτε φυλετικα ουτε εθνολογικα, λαογραφικα κτλ

Ενα κομματι των Σαρακατσαναιων κατα την διαρκεια των διωγμων του αλη πασα, εφυγε απο τα Αγραφα και ανεβηκε στην κεντρικη μακεδονια. Στην συνεχεια διασπαστηκαν εκ νεου σε αυτους που παρεμειναν στην μακεδονια (οπως η οικογενεια μου) και σε αυτους που πηγαν στην ροδοπη. Αυτοι που πηγαν στην ροδοπη ξεχειμωνιαζαν στον καμπο του σλίβεν της σημερινης βουλγαριας (φυσικα την εποχη εκεινη δεν υπηρχε βουλγαρικο κρατος).
Με το τελος των βαλκανικων πολεμων και το κλεισιμο των συνορων, οι περισσοτεροι Σαρακατσανοι της θρακης, εγκλωβιστηκαν μεσα στο εχθρικο βουλγαρικο εδαφος μαζι με τα τεραστια κοπαδια τους.
Για πολλες δεκαετιες παρεμειναν απομωνομενοι και συχνα διωκομενοι απο τους "γουρουνομυτες", ωσπου το 1958 το κ.κ βουλγαριας τους δημευσε τα κοπαδια και τους υποχρεωσε να εγκστασταθουν σε πολεις για να εκβουλγαριστουν (κατι που ευτυχβς απετυχε).
Το βουλγαρικο κρατος ομως οταν δημευσε τα προβατα, δεν ασχοληθηκε αρχικα καθολου με τα σκυλια!
Λιγο καιρο αργοτερα, τα "ειδε" ως απειλη και ξεκινησε την περισυλλογη και την θανατωση τους...
Τελικα απο τα λιγοστα ποιμενικα που διεσωσαν οι Σαρακατσαναιοι τοτε, σωθηκε η φυλη.
Βεβαια το "σωθηκε" ειναι σχετικο, καθως η μολοσσικη Ηπειρωτικη αυτη παναρχαια φυλη , σημερα εχει αναγνωριστει ως "βουλγαρικος ποιμενικος". Οι βουλγαροι εκλεψαν την Ελληνικοτατη και παναρχαια καθαροαιμη αυτη φυλη και την αναγνωρισαν ως δικη τους. Μαλιστα τα τελευταια χρονια εχουν αρχισει και λενε το παραμυθι οτι "το βουλγαρικο ποιμενικο καρακατσαν ντογκ, δημιουργηθηκε απο την επιμιξια των σαρακατσανικων σκυλων με ενα παλιο βουλγαρικο ποιμενικο"...

Μεγα ψεμμα!!!!
1) το Σαρακατσανικο ποιμενικο δεν δημιουργηθηκε απο καμια επιμιξεια. Ειναι αυτοχθον μολοσσικη Ελληνικη φυλη της Πινδου και το εκτρεφαν οι Σαρακατσανοι και οι προγονοι τους, οι αρχαιοι Ελλοπεις

2) οι βουλγαροι οταν εισεβαλαν στην βαλκανικη τον 6 μ.Χ αιωνα δεν ειχαν μαζι τους ουτε σκυλια, ουτε προβατα. Ειχαν μονο αλογα!

3)η βουλγαρια ειναι η μοναδικη βαλκανικη χωρα που δεν ειχε, δεν εχει και δεν θα εχει ΠΟΤΕ σχεση με κτηνοτροφια. Ακομα και οταν δημευσαν το 1958 τα εκατονταδες χιλιαδες προβατα των Σαρακατσαναιων, αντι να τα αξιοποιησουν- επειδη ηταν ΤΟΥΒΛΑ- ουτε μπορεσαν να τα αξιοποιησουν αλλα και τα πιο πολλα τα ψωφησαν. Για τετοια τουβλα μιλαμε
 
Last edited:
  • Like
Reactions: AGRIAN










kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Βλάχικο ή μήπως Σαρακατσάνικο;

Σαρακατσανος ο χαλκιας αποτι θυμαμαι. Παιζει να κανω κ λαθος ομως. Δεν το ακουσα βεβαια. Δεν εχω μβ

Ερωτηση...υπαρχει δυνατοτητα στο φορουμ να κανω "μπλοκ" καποιον ωστε να μην τον βλεπω κ να μην με βλεπει;

Λαθος. Τιποτα απ τα δυο δεν ηταν. Ηπειρωτης ηταν λεει το γκουγκλ. Αλλον ειχα στο μυαλο μου. Ακυρο
 
Last edited by a moderator:


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ερωτηση...υπαρχει δυνατοτητα στο φορουμ να κανω "μπλοκ" καποιον ωστε να μην τον βλεπω κ να μην με βλεπει;

Υπάρχει και αν θες μπορείς να μας κανείς όλους "μπλοκ"
και να παίζεις μόνος σου μπαλα:D

Εγω όσους Σαρακατσάνους εχω γνωρίσει ειναι και δηλώνουν
δίγλωσσοι εκτός απο την Ελληνικην ομιλούν και την Σλαβικήν:)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
:LOL::LOL::LOL:

Ακομη δεν ηρθες αρχισες τα μπλοκ?
(Βλεπεις δε σου λεω για "δυο χρόνια" κλπ -μαλλον κοιταξε το προφιλ σου το μέλος που το γραψε κ ειδε οτι εισαι εγγεγραμμένος απτο 2013 [αιντε ολα νιανια πρεπει να σας τα κανω...]-)

Υπαρχει σαν επιλογη...ναι...
αλλα ειναι καπως παιδιαστικο δε βρισκεις?
 
  • Like
Reactions: epial and Orilis


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Υπάρχει και αν θες μπορείς να μας κανείς όλους "μπλοκ"
και να παίζεις μόνος σου μπαλα:D

Εγω όσους Σαρακατσάνους εχω γνωρίσει ειναι και δηλώνουν
δίγλωσσοι εκτός απο την Ελληνικην ομιλούν και την Σλαβικήν:)
Τρολαρεις προφανως!!!

Οι σαρακατσανοι ειμαστε ολοι αποκλειστηκα και μονο Ελληνοφωνοι.

Εκτος απο καποιους παππουδες στο κορδελιο θεσσαλονικης που γνωριζουν και σερβικα επειδη ειχαν αποκλειστει στην σερβια και γυρησαν στην Ελλαδα πριν μερικες δεκαετιες!

Ισως μπερδευεις τους σαρακατσανους με τους βλαχους που ειναι λατινοφωνοι ή τους αρβανιτες που ειναι αλβανοφωνοι. Σαρακατσανος σλαβοφωνος δεν υπαρχει ουτε υπηρξε ποτε. Σλαβοφωνος ειναι αυτος που εχει μητρικη του γλωσσα τα σερβικα. Οχι αυτος που εμαθε και σερβικα επειδη εζησε στην σερβια...καταλαβαινεις την διαφορα φανταζομαι

:LOL::LOL::LOL:

Ακομη δεν ηρθες αρχισες τα μπλοκ?
(Βλεπεις δε σου λεω για "δυο χρόνια" κλπ -μαλλον κοιταξε το προφιλ σου το μέλος που το γραψε κ ειδε οτι εισαι εγγεγραμμένος απτο 2013 [αιντε ολα νιανια πρεπει να σας τα κανω...]-)

Υπαρχει σαν επιλογη...ναι...
αλλα ειναι καπως παιδιαστικο δε βρισκεις?
Χρησιμη επιλογη. Εχω κατα νου εναν ενοχλητικο τυπο που μου θυμιζει κατι ξερολες gay που εχουν την ταση να ειρωνευονται τους παντες εκ του ασφαλους...
Ακομα δεν μου εκανε κατι, αλλα σκεφτομαι να τον μπλοκαρω προκαταβολικα για να μην μου ανεβασει την πιεση καμια μερα χαχαχα
 
Last edited by a moderator:


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3