Άλογο και ιππασία






Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Στην Ιταλία απ' όσο ξέρω οργανώνονται προγράμματα ελεύθερης ιππασίας και για αρχάριους.
Συχνά σε τουριστικά μέρη μπορείς να κάνεις βόλτα με άλογο χωρίς να ξέρεις ιππασία. Τα άλογα που μεταχειρίζονται ακολουθούν την αγέλη. Αυτό όμως δεν είναι ιππασία και κατά τη γνώμη μου ανεύθυνο. Ζώο φυγής είναι και άμα τρομάξει πρέπει να μπορείς να το κοντρολάρεις.
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Οι σέλλες western χρησιμοποιούνται κατά κόρον σε άλογα που διατηρούν άνθρωποι σε τουριστικούς προορισμούς για τους λάτρεις της "φυσικής- ελέυθερης" ιππασίας ώστε ακόμα και αρχάριος να μπορεί να κάνει βόλτα στην εξοχή χωρίς τον κίνδυνο τούμπας αν το άλογο σκύψει απότομα .
Οι σέλες western κατασκευάστηκαν για εργασία και όχι για αναψυχή. Έτσι τις κάναν άνετες διότι ο ιππέας την χρησιμοποιούσε πάνω απο 10 ώρες την ημέρα.
Επειδή στην Ελλάδα ο καθένας ανεβαίνει πάνω στην πλάτη ενoς αλόγου χωρίς να έχει ιδέα απο ιππασία, όπως όλοι βλέπουμε, χρησιμοποιούν σέλες western επειδή είναι άνετες και προσφέρουν ασφάλεια.
Οποίος ξέρει ιππασία θέλει να μην τον χωρίζει τίποτα απο την πλάτη του αλόγου.

Στην Ελλάδα λοιπόν δεν την χρησιμοποιούν μόνο οι καομπόιδες.
Αλλά και οι άσχετοι.

το μαστίγιο χρησιμοποιείται επίσης και στην φυσική ιππασία αλλά όχι πάντα, γιατί οι απαιτήσεις δεν είναι μόνο να σε ανέχεται στην πλάτη του
αλλά να περνάει και μέσα από ποτάμια, δύσβατα μονοπάτια κλπ.
Όταν ένα άλογο ξέρει πολύ καλά τι να κάνει και δεν θέλει να το κάνει του το υπενθυμίζουμε με το μαστίγιο.
Όταν ένα άλογο δεν περνάει ένα ποτάμι, το κάνει επειδή φοβάται. Όταν κάποιος φοβάται να κάνει κάτι δεν τον χτυπάμε. Τον παίρνουμε απο το χέρι και του δείχνουμε οτι δεν έχει κάτι να φοβάται και οτι κανένας δεν θα του κάνει κακό.
Αυτό λέγετε εμπιστοσύνη. Και είναι η βάση της ιππικής τέχνης.
Έτσι λοιπόν όποιος χτυπάει ένα άλογο επειδή φοβάται να περάσει το ποτάμι είναι ηλίθιος και επικινδύνως.

και χαιρετώ από αυτό το τόπικ, η εμμονή σε ορισμούς από ανθρώπους απόλυτους δεν προσφέρει τίποτα ούτε στα άλογα, ούτε στους σκύλους ούτε στους ανθρώπους.
Τα σέβη μου...
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Κι εγώ το θεωρώ ανεύθυνο ν' ανεβαίνεις στο άλογο χωρίς να ξέρεις να το μαζέψεις...
Ακόμα κι αν ακολουθεί την αγέλη...
Εγώ έχω δει αρκετές φορές στον όμιλο, ιδιόκτητα άλογα, από φόβο να καλπάζουν και να μη φτάνουν...
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Όταν ένα άλογο ξέρει πολύ καλά τι να κάνει και δεν θέλει να το κάνει του το υπενθυμίζουμε με το μαστίγιο.
κράτα αυτό όσον αφορά το μαστίγιο. τα υπόλοιπα δεν με αφορούν.
 




Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Παιδιά!παιδιά! Έβαλα το θέμα για να γνωριστούμε και κάποια στιγμή να πηγαίνουμε όλοι μαζί βόλτα με τα άλογα μας ...όχι για να ψυχραθούμε!:mad:
Please ειρηνικά και ας είμαστε όλοι μαζί σαν παρέα :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Όταν ένα άλογο δεν περνάει ένα ποτάμι, το κάνει επειδή φοβάται. Όταν κάποιος φοβάται να κάνει κάτι δεν τον χτυπάμε. Τον παίρνουμε απο το χέρι και του δείχνουμε οτι δεν έχει κάτι να φοβάται και οτι κανένας δεν θα του κάνει κακό.
Αυτό λέγετε εμπιστοσύνη. Και είναι η βάση της ιππικής τέχνης.
Έτσι λοιπόν όποιος χτυπάει ένα άλογο επειδή φοβάται να περάσει το ποτάμι είναι ηλίθιος και επικινδύνως.
Δηλαδή επειδή δεν ασπάζομαι την μέθοδο του "χτυπάω με το μαστίγιο για να περάσει το ποτάμι επειδή φοβάται"

ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΣ? ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ?

Φυσικά και θα αποχωρούσα ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΠΕΜΕΝΕΣ να μου προσάπτεις ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ και πράξεις που ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
με εμένα που δεν εχω ανέβει ποτε σε αλογο παρα μόνο μια φορα σε γαιδουρι και εβαλα τα κλάμματα :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops: γίνετε τίποτα ??????? :D:D:D:D:D
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Δηλαδή επειδή δεν ασπάζομαι την μέθοδο του "χτυπάω με το μαστίγιο για να περάσει το ποτάμι επειδή φοβάται"

ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΣ? ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ?
Τι λες; διάβασε προσεκτικά σε παρακαλώ τι γράφω. Μήπως μπερδεύεσαι;
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Παιδιά!παιδιά! Έβαλα το θέμα για να γνωριστούμε και κάποια στιγμή να πηγαίνουμε όλοι μαζί βόλτα με τα άλογα μας ...όχι για να ψυχραθούμε!:mad:
Please ειρηνικά και ας είμαστε όλοι μαζί σαν παρέα :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 










silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Ποια αψιμαχία;
Αλλά λεω γω άλλα καταλαβαίνει ο/η silk
Πρόβλημα επικοινωνίας υπάρχει.
Η silk.

Και ναι υπάρχει πρόβλημα επικοινώνιας και κυρίως ελλειπή διάθεση επικοινωνίας.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Διαβάζοντας τα παρακάτω μπορείτε να καταλάβετε τι είναι η ελεύθερη ιππασία και τους όρους - προυποθέσεις που γίνεται.

Ελεύθερη την αναφέρει :rolleyes:

Τα μαθήματα ιππασίας στον Ιππικό Όμιλο ***** είναι ένας συνδυασμός αθλητισμού και ψυχαγωγίας, και απευθύνονται σε παιδία από 4 ετών και σε ενήλικες. Για την βασική εκπαίδευσή απαιτούνται περίπου 10 μαθήματα. Μετά την ολοκλήρωσή του πρώτου κύκλου βασικής εκπαίδευσής, ο αναβάτης μπορεί να συμμετάσχει σε βόλτες ελεύθερης ιππασίας. Συνήθως μετά από τα αρχικά μαθήματα, οι μαθητές συμμετέχουν σε ομαδικά μαθήματα μαζί με άλλους αναβάτες του ίδιου επιπέδου και ηλικίας.
Ο εξοπλισμός ασφαλείας παρέχεται από τον Ιππικό Όμιλο, αλλά πάντα συνιστούμε ο κάθε μαθητής να αγοράζει τουλάχιστον το κράνος ιππασίας του.
Αθλητική Ιππασία

Μετά τα βασικά μαθήματα ιππασίας ο αναβάτης μπορεί να συνεχίσει κάνοντας αθλητική ιππασία. Οι δύο βασικές μορφές αθλητικής ιππασίας είναι η υπερπήδηση εμποδίων (showjumping) και η ιππική δεξιοτεχνία (dressage). Και τα δύο αθλήματα είναι ιδιαίτερα απαιτητικά για τους αθλητές και για τα άλογα, ειδικά όταν οι αθλητές αποφασίσουν να μπουν στην αγωνιστική ομάδα του Ιππικού Ομίλου *****, και να συμμετάσχουν σε αγώνες στην Αθήνα και σε άλλα σημεία της Ελλάδας. Για όσους δεν ενδιαφέρονται για την αθλητική πλευρά της ιππασίας, μπορούν να ασχοληθούν με την ελεύθερη ιππασία .


Στον Ιππικό Όμιλο ***** οργανώνουμε αρκετές εκδρομές ιππασίας με άλογα στην περιοχή του ***, αλλά και σε άλλα σημεία της ****. Ολες της εκδρομές τις συνοδεύουν έμπειροι trekking leaders και trekking leaders assistants.
Τα άλογα του Ιππικού Ομίλου **** για την ελεύθερη ιππασία είναι ειδικά εκπαιδευμένα για να σας βοηθήσουν να τα ιππεύσετε και να περάσετε μια ευχάριστη εμπειρία μαζί τους.
Τον εξοπλισμό ασφαλείας θα σας τον παρέχουμε εμείς, αλλά είστε ευπρόσδεκτοι να φέρετε δικό σας εξοπλισμό για την εκδρομή ελεύθερης ιππασίας που θα συμμετάσχετε.
Εάν δεν έχετε ξαναϊππεύσει, και θέλετε να μάθετε ιππασία, μπορείτε να παρακολουθήσετε μαθήματα ιππασίας πριν ξεκινήσετε τις εξορμήσεις της ελεύθερης ιππασίας.

εδιτ. έσβησα τα λινκ για λόγους διαφήμισης.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Κατά την άποψη μου θα έπρεπε τα μαθήματα να είναι υποχρεωτικά μέχρι κάποιο επίπεδο. Μετά από 10 μαθήματα δεν είσαι σε θέση να βγεις βόλτα με το άλογο. Δεν λέω ότι πρέπει να είσαι πρωταθλητής για να βγεις βόλτα, απλά πρέπει να μπορείς να αντιμετωπίσεις ορισμένα εμπόδια και απρόβλεπτες καταστάσεις.
Μου έχει τύχει σε βόλτες να χρειαστεί να περάσουμε δύσκολα σημεία που αν δεν είχα την ανάλογη εμπειρία θα βρισκόμουν σε δύσκολη και επικίνδυνη θέση για μένα και το άλογο.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Κατά την άποψη μου θα έπρεπε τα μαθήματα να είναι υποχρεωτικά μέχρι κάποιο επίπεδο. Μετά από 10 μαθήματα δεν είσαι σε θέση να βγεις βόλτα με το άλογο. Δεν λέω ότι πρέπει να είσαι πρωταθλητής για να βγεις βόλτα, απλά πρέπει να μπορείς να αντιμετωπίσεις ορισμένα εμπόδια και απρόβλεπτες καταστάσεις.
Μου έχει τύχει σε βόλτες να χρειαστεί να περάσουμε δύσκολα σημεία που αν δεν είχα την ανάλογη εμπειρία θα βρισκόμουν σε δύσκολη και επικίνδυνη θέση για μένα και το άλογο.
αλεχια μην κολλάς στο νούμερο το οποίο είναι ενδεικτικό σε τέτοιες περιπώσεις και αφορά κυρίως το ελάχιστο.
Αν κάποιος μετά από 10 μαθήματα δεν είναι κατάλληλος να ιππεύσει έξω δεν νομίζω οτι θα τον αφήσουν. Δεν είναι προς το συμφέρον κανενός να τραυματιστεί το άλογο ή ο αναβάτης.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf