Άρνηση βόλτας


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Το αρσενικό σκυλί μου αρνείται να βγεί το απόγευμα για βόλτα.

Δείχνει να φοβάται. Με το που βγαίνουμε απτην πόρτα την πολυκατοικίας σηκώνει την μουσουδάρα του μυρίζει τον αέρα, αυτιά πίσω και ουρά χαμηλά και βουρ ξανά μέσα. Μόλις μπαίνουμε χαιρεται "Ουφ! την γλιτώσαμε και σήμερα!".
Έχω δοκιμάσει με το καλό: "Έλα γλυκέ μου! Μπαλάκι, φαγάκι" κτλ.
Αρνείται
Έχω δοκιμάσει με το "άγριο": Τον έσυρα μέχρι το πάρκο μπήκαμε μέσα προχώραγε κανονικά αλλά ούτε τις ανάγκες του να κάνει δεν ήθελε και ξανά σπίτι.

Είναι κροτοφοβικός και συνήθως αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα το Πάσχα όπου πέφτουν συνέχεια κροτίδες.
Αλλά το κάνει και σε άσχετες εποχές, που δεν ακούγονται μπουμ, 6-7 φορές το χρόνο περίπου.

Φέτος όμως συνεχίζει μέχρι τώρα (έχει βγει 6-7 φορές μόνο) να αρνείται να βγει απτην πολυκατοικία.
Το βράδι μετά τις 11 βγαίνουμε (σχεδόν) κανονικά (μερικές φορές αρνείται να μπει στο πάρκο).


Μπορώ άραγε να τον πείσω ότι δεν θα μας συμβεί κάτι το απόγευμα?
Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Μου φαίνεται ότι τα γραψα λίγο μπερδεμένα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πολύ περίεργο!
Μήπως έχουν αφήσει πολλά αρσενικά μυρωδιές στην περιοχή και ο δικός σου, όντας υποτακτικός, φοβάται να μπει στην "απαγορευμένη" κατ' αυτόν ζώνη?
Σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα θα λυθεί αν βρει 2-3 μόνιμα σημεία να αφήνει τη μυρωδιά του...
Δεν ξέρω κιόλας, υποθέσεις κάνω.

Μήπως του έχει συμβεί στη βόλτα κάτι? Κάποια επίθεση? Μήπως τον παρα-πιέζεις και αισθάνεται απειλή?

Το πρόβλημα θα το λύσεις μόνο αν καταλάβεις πού οφείλεται!
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Αντίθετα. Είναι εξαιρετικά κυριαρχικό ζώο και ειδικά το πάρκο είναι σίγουρος ότι είναι δικό του.

Στη βόλτα δεν του έχει συμβεί κάτι. Τους τσαμπουκάδες έτσι κι αλλιώς αυτός θέλει να τους προκαλεί. Η στριμένη μάνα (εγώ) βέβαια δεν τον αφήνει να τσακώνεται. Επίσης στειρώθηκε πρίν 3 χρόνια. Εγώ τον έχω 4 χρόνια και είναι 7-8 χρονών τώρα.

Εκτός από τη μία και μοναδική φορά που τον έσυρα μέχρι το πάρκο δεν θεωρώ ότι τον καταπιέζω. Όταν αρνείται απλά γυρνάμε πίσω.

Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω τι φοβάται.

Γενικά έχει περάσει δύσκολη ζωή (αδέσποτος, δεσποζόμενος από πολλούς και διάφορους, κακοποιημένος) αλλά δείχνει να έχει ξεπεράσει τα περισσότερα προβλήματα του. Είναι εξαιρετικά κοινωνικός και χαρούμενος με τους ανθρώπους ενώ παλιά έπεφτε ξερός και μόνο να τον κοίταγε κάποιος άντρας.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
δοκιμασε να αλλαξετε διαδρομη ,μην τον πας καν στο παρκο,αλλα σε μερη με "ευχαριστες" εμπειριες ..καμια φορα κατι τους σφηνωνεται στο μυαλο(εγω δεν μπορω τωρα να ξερω ,δικος σου ειναι ο σκυλος) και χρειαζεται να τους το ξεκολλησεις με κατι εξισου δυνατο,αλλα ευχαριστο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Είναι γεράκος πια ο σκυλος σου irma και όσο περνάει ο καιρός θα βγάζει και άλλες «παραξενιές»…
Συζήτησε το πρόβλημα με τον κτηνίατρο σου. Ίσως χρειαστεί να του δώσεις τροποποιητικά συμπεριφοράς.
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Chloe said:
7 χρονών ΓΕΡΟΣ????????????
Καθίστε ρε παιδιά μην υπερβάλετε!!!!!!!!!!!
:shock: :shock: :shock: :shock:
Πρόκειται για μεγαλόσωμο σκύλο 8 χρόνων και μην ξεχνάς ότι το συγκεκριμένο σκυλί έχει ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα. Δεν ήταν από την αρχή της ζωής του καλοζωισμένο. Που είναι το περίεργο?

Ένας φίλος μου έχει ένα κροτοφοβικο λυκοσκυλοειδες το οποίο πάντα φοβόταν τη βροχή, τα μπουμπουνητά και τις αστραπές. Στα καλά καθούμενα, ο σκύλος (8,5 χρόνων) σταμάτησε να φοβάται το νερό της βροχής και να τρομάζει με τα μπουμπουνητά και κάθε φορά που έβρεχε ήθελε να βγει στο μπαλκόνι…. :roll:
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Καλημερα σας..(για να μην ανοιξω αλλο topic)
Απο τη Κυριακη ξεκινησαμε να βγαζουμε και εμεις την μικρη μιας και τελειωσαμε με τα εμβολια.
Τη πηγαινουμε στη πυλωτη για να αρχισει να συνηθιζει..ομως οταν τη κατεβαζουμε καθεται σχεδον ακινητη..κανει πολυ αργα και μικρα βηματακια..ουτε συζητηση να τη τραβηξω με το λουρι..μπαμ καθεται και δεν σηκωνεται..
Μονο οταν περναει κανα αλλο σκυλακι σηκωνεται και πηγαινει προς το μερος του να το μυρισει..
Θεωρω οτι καπως ετσι θα ειναι σε ολους οι πρωτες μερες..ετσι δεν ειναι?
Σκεφτομαι να παιρνω μαζι καμια λιχουδια μπας και βοηθησει γιατι με τα παιχνιδια της δε καταφεραμε κατι..
Τωρα τα απογευματα θα παιρνω και το καφε μου κατω για να περναει η ωρα..χαχαχα!!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ROTTIE said:
Πρόκειται για μεγαλόσωμο σκύλο 8 χρόνων και μην ξεχνάς ότι το συγκεκριμένο σκυλί έχει ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα. Δεν ήταν από την αρχή της ζωής του καλοζωισμένο. Που είναι το περίεργο?
Δεν έχεις άδικο. Πάντως γνωρίζω σκύλο, αδέσποτο, 14ων χρονών που έχει περάσει πάαααρα πολλά στη ζωή του (καλαζάρ + του έσπασαν και τα 2 πίσω πόδια + τον δαγκώνουν συχνά άλλα σκυλιά). Αυτός τι είναι? Μαθουσάλας?
Μάλλον ναι...
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
:D Γριά λέω φέτος τη σκύλα μου που είναι 11 χρονών.

7-8 χρ. το αγόρι μου είναι νιάτο ακόμη.

Κι εγώ το χω σκεφτεί ότι όσο γερνάει θα παραξενεύει αλλά από τώρα?

Δεν γίνεται να αλλάξω τη διαδρομή γιατί όταν μουλαρώνει δεν κάνει βήμα ούτε δεξιά ούτε αριστερά ούτε πουθενά.

Ναι να τα σκίσεις τα διπλώματα σου.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μήπως να πάρω εγώ το τροποποιητικό συμπεριφοράς? Δεν με βλέπω και πολύ καλά αν συνεχίσουμε έτσι!!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η δική σου περίπτωση είναι άλλη puzzle!
Διάβασε αυτό το θεμα:Παμε βολτα?????? :D

@Irma, γιατί δεν συζητάς το θεμα με τον κτηνίατρο σου? Εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα. :wink:
 


Stelios-GS

Well-Known Member
13 Μαϊου 2008
54
0
Βουλιαγμένη
Irma .
Μάλλον ο σκύλος σου βαριέται την διαδρομή.
Μου θυμίζει την Ιρις όταν την πήγαινα βόλτα στο βουνό σταμάταγε στα 2 βήμα και ήθελε να πάει πίσω σπίτι,και με γυρνάει για να πάμε βόλτα στο δρόμο να δούμε γατούλες σκυλάκια κτλ...

Ενα ενδεχόμενο είναι τώρα με την ζέστη ο σκύλος σου να ζεσταίνετε και να μην θέλει να βγει βόλτα ,και γι αυτό να προτιμάει την βόλτα στης 11.
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
@puzzle και εμενα ετσι εκανε στην αρχη ο μικρος,μεχρι που πηρα μπισκοτακια και καθε φορα που καθοταν το εβλεπε και σηκωνοταν να το αρπαξει.Ετσι τον οδηγησα μεχρι το παρκο την πρωτη-δευτερη μερα και μετα σιγα-σιγα πηγαινε μονος του.

Να ξερεις οταν καθεται κατω το χειροτερο που μπορεις να κανεις ειναι να τραβηξεις το λουρι.Ετσι ο δικος μου πεισμωνε ακομα περισσοτερο.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
To σκυλί βγαίνει μόνο μια φορά την ημέρα για βόλτα; Πριν πόσο καιρό άρχισε να γίνετε έντονο το πρόβλημα; Υπήρξε κάτι που έγινε στην βόλτα και δεν του έδωσες τόση σημασία αλλά μπορεί να τον επηρέασε; Έχεις δοκιμάσει να τον βγάλεις βόλτα μαζί με τον άλλο σου σκύλο; Μιλάς για νύχτα την ημέρα βγαίνει έξω χωρίς φόβο;
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Το σκυλί βγαίνει το πρωί μια ώρα βόλτα και το απόγευμα μισή με τρία τέταρτα. Και στις δύο βόλτες κάνουμε περίπατο και παίζουμε μπαλάκι.

Το πρόβλημα έγινε έντονο μετά το Πάσχα. Αφού σταματήσαν οι κροτίδες βγήκε μερικές φορές κανονικά το απόγευμα και από τότε αρνείται πεισματικά.

Εκτός απτα μπουμ δεν έγινε κάτι φοβερό στη βόλτα. Είμαστε εντελώς ρουτινιάρηδες και δεν μας συμβαίνουν διάφορα.

Δεν τον βγάζω μαζί με το κορίτσι γιατί εξαγριώνεται όταν μας πλησιάσει άλλο αρσενικό ακόμα κι αν είναι φίλος του.

Μόνο στην πρώτη πρωινή βόλτα βγαίνει άνετα έξω. Εχω δοκιμάσει και μεσημέρι αλλά δεν θέλει.

Προφανώς δεν τον φοβίζει η νύχτα αφου η δεύτερη βόλτα μας γίνεται πλέον μετά τις 11 το βράδι.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
irma το μυαλό μου πήγε σε κάποια πάθηση στα μάτια γιατι κατάλαβα ότι φοβάται να βγει μόνο στο σκοτάδι αφού αυτό μου το αποκλείεις και βάση της ηλικίας τους σκύλου έχεις δύο επιλογές η πρώτη αν δεν σε ενοχλεί αυτή η κατάσταση την αποδέχεσαι και συνεχίζεις με αυτό τον τρόπο και η δεύτερη ίσως κάποια ήπια τροποποιητικά συμπεριφοράς που θα συστήσει ο κτηνίατρός σου για τις παράλογες φοβίες ή ακόμα για αρχή ανθοιάματα του Bach.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Είχα ήδη παραγγείλει φάρμακο αν και το βρίσκω παρανοϊκό να δίνω ψυχοφάρμακα στο σκυλί για να βγει να κάνει το πιο απλό πράγμα στο κόσμο, δηλ τσίσα του. Τελοσπάντων.

Ζήτω η αγιουβέρδα!!!
Λοιπόν από Δευτέρα απόγευμα ξεκινήσαμε τροποποιητικό συμπεριφοράς. Υποτίθεται ότι είναι 100% φυτικό χωρίς παρενέργειες και ότι μπορεί να το παίρνει εφ'όρου ζωής.
Από Τετάρτη απόγευμα το σκυλί βγαίνει κανονικά!!!

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη βέβαια ότι λειτούργησε το ψυχοφάρμακο ή το ξεπέρασε μόνος του.
Σκοπεύω σε 2-4 βδομάδες να το σταματήσω και μετά βλέποντας και κάνοντας.