Άρνηση για εμβόλιο


Status
Κλειδωμένο θέμα

MakMers

New Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
2
0
48
Καλημέρα,
έχω ένα ροτβαιλερ αρσενικό 4 ετών. Το σκυλί δεν έχει κανένα πρόβλημα επιθετικότητας με ανθρώπους και με σκυλιά ,μόνο αρσενικά, βγάζει όπως ειναι φυσικό ένστικτο επικράτησης.
Το πρόβλημα μου είναι οτι μέχρι πέρσι τα εμβόλια του γινόταν κανονικά με μερική νάρκωση. Απο την τελευταία φορά όμως που ο κτηνίατρος τον ζόρισε στριμώχνοντάς στον σε κάγκελα για να κάνει το εμβόλιο, το σκυλί έχει αλλάξει τελείως και δεν δέχεται με τίποτα εμβόλιο. Μόλις μπει " σε διαδικάσία" γιατρού γίνεται επιφυλακτικός ,μπαίνει σε άμυνα και αν κάνει ο γιατρός κίνηση για ένεση γρυλίζει με πρόθεση φυσικά να δαγκώσει κιόλας.

Έχω πάει και σε εκπαιδευτή ο οποίος όμως εξαρχής τον φοβήθηκε, αν και το αρνήθηκε ο ίδιος, και αφου μου κράτησε το σκυλί για δύο μήνες εκει, τελικά μου το παρέδωσε πίσω γιατί δεν μπορούσε λέει να κάνει τίποτα γιατί "εχω δύσκολο σκυλί". Το δύσκολο σκυλί είναι οτι ο ίδιος δεν κέρδισε την εμπιστοσύνη του. όσοι έχουν ροτι θα καταλάβουν τι λεω.

Εχω απελπιστεί κι οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη
οποιαδήποτε συμβουλη
οποιαδήποτε πληροφορία για κτηνίατρο θεσσαλονίκη που να εχει εμπειρία με άγρια ζώα
ή με εκπαιδευτή ππου εχει δουλέψει κάτι ανάλογο
η καποιον αλλον τρόπο για εμβόλιο

SOS
Ευχαριστώ
 




MakMers

New Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
2
0
48
Ναι εχω δοκιμάσει και με το φίμωτρο δεν έχει θέμα. Αλλά ακόμα κι οταν βάλω φίμωτρο, μόλις φτάσει στην διαδικασία του εμβολίου το φίμωτρο δεν αλλάζει κάτι
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
δυο λυσεις...

1)μαθαινεις να ελεγχεις τον σκυλο σου πληρως...

2)βαζεις φιμωτρο απ το σπιτι ,οπως σου πε η αρχοντια και τον πατε στον κτηνιατρο δυο τρεις μαντραχαδες και τον κρατατε ακινητο μεχρι να τελειωσει ο κτηνιατρος...
 




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Το πρόβλημα μου είναι οτι μέχρι πέρσι τα εμβόλια του γινόταν κανονικά με μερική νάρκωση.
Δεν έχω και ροτ και άρα μάλλον δεν καταλαβαίνω, αλλά.... ντόινγκ!?!
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Το σκυλι δεν έχει πρόβλημα επιθετικότητας, αλλα δεν ανέχεται αρσενικά σκυλιά, θέλει να δαγκώσει τον κτηνίατρο, δεν μπορει να εμβολιαστεί ούτε με φίμωτρο, χρειάζεται νάρκωση και ουτε αυτό δεν γίνεται πλέον και ο εκπαιδευτής δεν μπορεί να το κουμαντάρει; Δε νομίζω ότι φταίει η ράτσα, αλλού ψάξε...
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Το σκυλι δεν έχει πρόβλημα επιθετικότητας, αλλα δεν ανέχεται αρσενικά σκυλιά, θέλει να δαγκώσει τον κτηνίατρο, δεν μπορει να εμβολιαστεί ούτε με φίμωτρο, χρειάζεται νάρκωση και ουτε αυτό δεν γίνεται πλέον και ο εκπαιδευτής δεν μπορεί να το κουμαντάρει; Δε νομίζω ότι φταίει η ράτσα, αλλού ψάξε...

αχαχααχα
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Που τον βρήκες τον "εκπαιδευτή"? Εχω κάτι σκυλάκια για πέταμα, να ξέρω που να καλέσω..:p

Εμένα δε, με ξεπερνάει το ότι εμπιστευτηκες σε "εκπαιδευτή" το σκυλι σου για δυο μήνες...Προσωπικά ΟΎΤΕ να το διανοηθώ να αφήσω τον σκυλο ΜΟΥ σε χέρια ξένου ανθρώπου επί 2 μήνες για τάχα "εκπαιδευση"...Ποιος ξέρει τι πέρασε το ζώο και μήπως επιδεινώθηκε κιόλας η επιθετικοτητα του... Εγώ ειμαι της αποψης ότι έχει να μάθει ο εκπαιδευτής στο σκύλο μου να το κάνει εν παρουσια μου και υπό ελεγχόμενο μέρος, όχι πακετάκι για αλλού...

Με μπερδεύει πάντως γενικά το θρεντ σου. Η λύση είναι το φίμωτρο, τι εννοείς πως χαλάνε όλα όταν φτάσετε στο κτηνιατρείο ακόμη και με το φιμωτρο;
Απλά ανησυχώ πως αυτή είναι μια "επιφανειακη" λυση για το θέμα σου...προφανώς ο σκύλος είναι επιθετικός και πρέπει να το κοιτάξεις αυτό ευρύτερα..
Εκπαιδεύτηκε επαρκώς σε κοινωνικοποίηση στην κουταβοηλικια?
Διόρθωσε αν κάνω λάθος, αλλά από τότε που έβγαλε επιθετικότητα προς αλλα αρσενικά εσυ δεν το διορθωσες γιατί είναι "φυσικό ένστικτο επικρατησης"?
Γιατί άλλο να μην δέχεται πχ συγκατοίκηση με άλλο αρσενικό επειδή είναι κυριαρχικος και άλλο στη βόλτα να σε σέρνει και να λυσσαει για να δαγκώσει/ φοβερισει κλπ οποίο αρσενικό δει..

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεσαι Εκπαιδευτή με Ε κεφάλαιο και όχι "εκπαιδευτή" πρώτον για να μάθεις να κοντρολαρεις το σκυλι σου σε πάσα κατάσταση και υπό όποιες συνθήκες και δεύτερον για να δεις τι παίζει με τη συμπεριφορά του...
 






epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγω συμφωνώ ότι το 1) που έγραψες, είναι το πιο κρίσιμο και σε τελική το 2) σε περίπτωση αδυναμίας επιβολής, είναι η προσωρινή λύση αν μιλάμε για μαντραχαλάδες.

Για τους μαντραχάδες δεν ξέρω...Δεν μου βγάζει κάτι και το google...:p
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Καλημέρα,
έχω ένα ροτβαιλερ αρσενικό 4 ετών. Το σκυλί δεν έχει κανένα πρόβλημα επιθετικότητας με ανθρώπους και με σκυλιά ,μόνο αρσενικά, βγάζει όπως ειναι φυσικό ένστικτο επικράτησης.
Το πρόβλημα μου είναι οτι μέχρι πέρσι τα εμβόλια του γινόταν κανονικά με μερική νάρκωση. Απο την τελευταία φορά όμως που ο κτηνίατρος τον ζόρισε στριμώχνοντάς στον σε κάγκελα για να κάνει το εμβόλιο, το σκυλί έχει αλλάξει τελείως και δεν δέχεται με τίποτα εμβόλιο. Μόλις μπει " σε διαδικάσία" γιατρού γίνεται επιφυλακτικός ,μπαίνει σε άμυνα και αν κάνει ο γιατρός κίνηση για ένεση γρυλίζει με πρόθεση φυσικά να δαγκώσει κιόλας.

Έχω πάει και σε εκπαιδευτή ο οποίος όμως εξαρχής τον φοβήθηκε, αν και το αρνήθηκε ο ίδιος, και αφου μου κράτησε το σκυλί για δύο μήνες εκει, τελικά μου το παρέδωσε πίσω γιατί δεν μπορούσε λέει να κάνει τίποτα γιατί "εχω δύσκολο σκυλί". Το δύσκολο σκυλί είναι οτι ο ίδιος δεν κέρδισε την εμπιστοσύνη του. όσοι έχουν ροτι θα καταλάβουν τι λεω.

Εχω απελπιστεί κι οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη
οποιαδήποτε συμβουλη
οποιαδήποτε πληροφορία για κτηνίατρο θεσσαλονίκη που να εχει εμπειρία με άγρια ζώα
ή με εκπαιδευτή ππου εχει δουλέψει κάτι ανάλογο
η καποιον αλλον τρόπο για εμβόλιο

SOS
Ευχαριστώ
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Εγω συμφωνώ ότι το 1) που έγραψες, είναι το πιο κρίσιμο και σε τελική το 2) σε περίπτωση αδυναμίας επιβολής, είναι η προσωρινή λύση αν μιλάμε για μαντραχαλάδες.

Για τους μαντραχάδες δεν ξέρω...Δεν μου βγάζει κάτι και το google...:p

ορθως...

το 1 γραφτηκε καθαρα για ακαδημαικους λογους ως η σωστη αντιμετωπιση,γενικα και το 2 για πρακτικους που ταιριαζουν γαντι στην συγκεκριμενη...
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe and epial


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Καλημέρα,
έχω ένα ροτβαιλερ αρσενικό 4 ετών. Το σκυλί δεν έχει κανένα πρόβλημα επιθετικότητας με ανθρώπους και με σκυλιά ,μόνο αρσενικά, βγάζει όπως ειναι φυσικό ένστικτο επικράτησης.
Το πρόβλημα μου είναι οτι μέχρι πέρσι τα εμβόλια του γινόταν κανονικά με μερική νάρκωση. Απο την τελευταία φορά όμως που ο κτηνίατρος τον ζόρισε στριμώχνοντάς στον σε κάγκελα για να κάνει το εμβόλιο, το σκυλί έχει αλλάξει τελείως και δεν δέχεται με τίποτα εμβόλιο. Μόλις μπει " σε διαδικάσία" γιατρού γίνεται επιφυλακτικός ,μπαίνει σε άμυνα και αν κάνει ο γιατρός κίνηση για ένεση γρυλίζει με πρόθεση φυσικά να δαγκώσει κιόλας.

Έχω πάει και σε εκπαιδευτή ο οποίος όμως εξαρχής τον φοβήθηκε, αν και το αρνήθηκε ο ίδιος, και αφου μου κράτησε το σκυλί για δύο μήνες εκει, τελικά μου το παρέδωσε πίσω γιατί δεν μπορούσε λέει να κάνει τίποτα γιατί "εχω δύσκολο σκυλί". Το δύσκολο σκυλί είναι οτι ο ίδιος δεν κέρδισε την εμπιστοσύνη του. όσοι έχουν ροτι θα καταλάβουν τι λεω.

Εχω απελπιστεί κι οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη
οποιαδήποτε συμβουλη
οποιαδήποτε πληροφορία για κτηνίατρο θεσσαλονίκη που να εχει εμπειρία με άγρια ζώα
ή με εκπαιδευτή ππου εχει δουλέψει κάτι ανάλογο
η καποιον αλλον τρόπο για εμβόλιο

SOS
Ευχαριστώ
Φιλε μου καταρχην να σου πω εχεις στα χερια σου "χρυσαφι" καο να μην το χασεις..τωρα πως ετυχε να ειναι ροτβαιλερ αυτο ειναο αλλο κεφαλαιο..
Δευτερον μην προσπαθησεις να αλλαξει το χαρακτηρα του σκυλου ειτε με "εκπαιδευτες" ειτε απο αλλες παραινεσεις..
Υπαρχουν τρεις τροποι να του κανεις εμβολιο..
Α)φιμωτρο δερματινο τριων σημειων , στριμωγμα απο τρεις μαντραχαλους και γρηγορο βελονισμα..
Β)υπνωτικο και τον πας σηκωτο στον κτηνιατρο γρηγορα γρηγορα..
Γ)εγκλωβισμος σε κλουβι (με φιμωτρο) και του κανεις εσυ το εμβολιο...

Ετσι εκανα εγω στο καυκασιο..
 












Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη