Άσχημες συνήθειες.....


Status
Κλειδωμένο θέμα

sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Γεια σας και παλι.
Οι πιο παλαιοι εδω θα με θυμαστε. Οπως ξερετε εχω ενα μαλινουα ενος χρονου. Δεν εχω προβλήματα με αυτον τον σκυλο, αν εξαιρεσεις καποιες συνηθειες που εχει οι οποιες με φερνουν σε αμηχανία.:-#
Λοιπόν:
Αυτος ο σκυλος εχει την ασχημη συνηθεια να μυρίζει τα απόκρυφα σημεία των ανθρώπων. Τι εννοώ... Αν καποιος μπει στο σπιτι (καλεσμενος), του κλεινει την εισοδο στην πορτα οτι και να του κανω εγω του σκυλου για να τον διωξω, και αν δεν τον μυρισει στα γενητικα του οργανα (κατι φορες πετάει και γλώσσα!). Αν στο μεταξυ ο καλεσμενος κανει να τον προσπεράσει του βγαζει δοντια! Ετοιμος για βουτηγμα. Μολις τον μυρισει (απο όλες τις παντες εκει γυρω), και περασει κανα 2λεπτο, τοτε φευγει και τον αφηνει να μπει. Δεν θελω να τον μαλωσω σε καμια περιπτωση, και ετσι τον αφηνω και το κανει. Το αποτελεσμα ομως ειναι να μην ερχονται πλεον φιλοι μου στο σπιτι...:mad:

Δεύτερον, του αρεσει να μυριζει και εμενα αλλα και την γυναικα μου οταν καθομαστε το βραδυ στον καναπε και βλεπουμε TV. Μυριζει και εκστασιαζεται τοσο πολυ που αν δεν τον αποσπασω με κατι άλλο, θα αρχισει να γλυφει... Το έχει κάνει μια φορα σε μενα οταν με πηρε ο υπνος στον καναπε....!!!!

Έχει καποιος αντιμετωπισει αντιστοιχο προβλημα?? Τι κανουμε σε αυτην την κουλη περιπτωση???
Help ρε παιδια...... Κατι πρεπει να κανω....
 


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
χαχαχα δε γνωριζω πολλα για αυτη τη ρατσα ομως ολα τα σκυλια αναγνωριζουν την μυρωδια απο αυτο το σημειο και ετσι γινετε η γνωριμια μεταξυ σκυλων κυριως... ο σκυλοσ σου μαλλον ετσι περναει απο ελεγχο οποιον μπαινει στο χωρο του... το θεωρω φυσιολογικο ομως αν το κανει κ σε εσας συνεχεια τοτε δειξ΄ του πως σας ενοχλει με τη σταση σας
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Σιγουρα με ενοχλει... Αλλα πως να του το δειξω??
Δεν ερχονται πλεον οι φιλοι μου στο σπίτι, και εκτος αυτού φοβαμαι μηπως ο σκυλος μου ειναι ομοφυλόφιλος! Γιατι να γλειφει εμενα και οχι πχ την γυναικα μου???
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Επρεπε να έχει ήδη μάθει να μένει στην θέση του, όταν έρχεται κόσμος στο σπίτι και να μην σηκώνεται αν δεν του το πεις.
Αν χρησιμοποιείς crate, τον αφήνεις εκεί, μέχρι να μπει ο κόσμος ή μέχρι να σταματήσει να γίνεται ενοχλητικός.
Αν δεν έχεις crate, κλείστον κάπου που δεν θα έχει πρόσβαση στους καλεσμένους. Πάλι μέχρι να μάθει μέχρι ποιού ορίου είναι επιτρεπτή η συμπεριφορά του. Πρέπει όμως απαραίτητα, να του διδάξεις αυτά τα όρια. Αλλιώς πως θα καταλάβει; Δεν υπάρχει το "...του κλεινει την εισοδο στην πορτα οτι και να του κανω εγω του σκυλου για να τον διωξω" . Το θεωρώ απαράδεκτο. Εχεις πολλούς τρόπους για να το πετύχεις αυτό.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Σιγουρα με ενοχλει... Αλλα πως να του το δειξω??
Με τους τρόπους που σου είπα παραπάνω, ή αν δεν μπορείς εσύ, με εκπαιδευτή.

... και εκτος αυτού φοβαμαι μηπως ο σκυλος μου ειναι ομοφυλόφιλος! Γιατι να γλειφει εμενα και οχι πχ την γυναικα μου???
Αυτό το λες μάλλον για να γελάσουμε έτσι; :confused:
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Τον ειχα βαλει μια φορα στο crate οταν ηρθε ενας φιλος και εφαγε τα σιδερα.... Δεν εχεις ιδεα ομως πως εκανε... Ε... αναγκαστικα τον εβγαλα και τον μυρισε. Οσο και να του φώναζα δεν σταματαγε. Οποτε παει και αυτο...

Mareco δεν ειμαι χιουμοριστας.... Γιατι δεν παιζει αυτο το σεναριο??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Εχεις ασχοληθεί με την εκπαίδευση του σκύλου σου;
Δεν σε ρωτάω επειδή είναι μαλινουά. Και τσιουάουα να ήταν, θα ίσχυε η ερώτηση.
Προφανώς έχει ανεπιθύμητες συμπεριφορές οι οποίες πρέπει να εξαλειφθούν. Επρεπε ήδη να έχει δουλευτεί πάνω σ'αυτό.
Δεν είναι δυνατόν να περνάει πάντα το καπρίτσιο του σκύλου σου. Αν αυτό το μύνημα εισπράττει, σε κάθε μεταξύ σας "διάλογο", τότε πολύ σωστά πράττει και σε αγνοεί. Κι εγώ στην θέση του το ίδιο θα έκανα. Σου έχει επιβληθεί και τα χειρότερα έρχονται, όσο μεγαλώνει.
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Δεν ξερω τι εννοεις.... Παντως το σκυλι με ακουει στις εντολες δεν μπορω να πω. Και κατα τα αλλα ειναι μια χαρα. Μονο αυτο δεν μπορω να φτιαξω.
Τι εννοεις τα χειροτερα ερχονται??? Θα με καβαλίσει?????
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Με αλλα λογια εγω καταλαβαινω ο σκυλος κανει κουμαντο στο σπιτι σας αφου αυτος ελεγχει την πορτα-εισοδο/εξοδο. Ολοι οι υπολοιποι θεωρει πως ειστε κατω απο αυτον ιεραρχικα αφου δεν του εχετε δωσει να καταλαβει ποια τα ορια του και η θεση του. Και ειναι λογικο να μην θελει καποιος φιλος σας να περναει απο εξεταση του σκυλου πριν μπει μεσα, προσωπικα κι εμενα θα με ενοχλουσε.

Οσο για τα περι ομοφυλοφιλιας του σκυλου δεν υπαρχει λογος να πουμε τιποτα. Δεν παιζει αυτο που λες, ετσι λειτουργουν οι σκυλοι, ειναι το τελετουργικο της αναγνωρισης ! ;) Τα σκυλια δεν κανουν σεξ. Μην το ανθρωποποιεις και του προσαπτεις ανθρωπινες συμπεριφορες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Τι εννοεις τα χειροτερα ερχονται??? Θα με καβαλίσει?????
Εχεις κολλήσει σ'αυτό εσύ ε; :p
Θα σε καβαλλήσει ναι, αλλά με την ευρύτερη έννοια ;)
Του έχεις κάνει βασική υπακοή; Απ'όσα λες, μάλλον όχι, ή τουλάχιστον όχι με επιτυχία :rolleyes:
Επίσης, από κει και πέρα, ξέρεις πολύ καλά, ότι τα μαλινουά απαιτούν διαρκή και έντονη αποφόρτιση ενέργειας.
Του το προσφέρεις αυτό; Το έχει πολύ μεγάλη ανάγκη και θα βοηθήσει στην γενικότερη συμπεριφορά του.
Τον απασχολείς σε κάποιο κυνάθλημα;
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Γεια σου και παλι Δημητρη!

Η συμπεριφορα του σκυλου είναι (θεωρειται) φυσιολογικη.
Η μαρεκο απαντησε επαρκεστατα στο τι πρεπει να κανεις.
Το καλυτερο είναι να μαθει την εντολη place και να τον στελνεις εκει κάθε φορα πριν μπουν μεσα οι επισκεπτες.
Το place όμως προϋποθετει να είναι ηδη επαρκης
στην ΒΥ.
Μπορεις όμως και να τον βαλεις να κατσει παραδιπλα μεχρι να μπουν και να καθησουν και να τον διορθωνεις (τουλαχιστον λεκτικα) κάθε φορα που παει να σπασει την εντολη ή να παει να τους μυρισει.

Εμενα με απασχολει άλλο. Ο σκυλος (μιλαμε για μαλινουά ενός ετους – μικρος ακομα αλλά όχι μωρο) επιτρεπει ετσι ευκολα και με χαρα να μπαινει επισκεπτης στο σπιτι?
Εγω θα περιμενα να ακουσω αλλου ειδους προβλημα και όχι ότι παει να τους μυρισει.

Θα περιμενα να ερθεις και να πεις ότι εχεις προβλημα ελεγχου του σκυλου επειδη όταν ερχεται επισκεπτης γινεται ο κακος χαμος και θελει να τον αρπαξει.
Ασχετα αν ο επισκεπτης είναι φιλος ή ξενος.

Και φυσικα παλι θα λεγαμε τα ιδια. Ή crate ή να τον στελνεις με εντολη (στην αρχη με την βοηθεια του λουριου) σε ένα σημειο και να περιμενει.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μήπως υπερβάλλεις βρε Άρη? Δηλαδή αν ο επισκέπτης δεν φύγει με κανένα χέρι-πόδι λιγότερο ο σκύλος δεν είναι μαλινουά?
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Eίχα διαβάσει (δυστυχώς δεν θυμάμαι την πηγή, αλλα την είχα κρίνει ως σοβαρή) ότι υπάρχει περίπτωση κάποια σκυλιά, κυρίως προερχόμενα από αυτά που αποσπάστηκαν υπερβολικά νωρίς από την οικογένειά τους, να ταυτιστούν ως είδος με τους ανθρώπους με αποτέλεσμα να έλκονται σεξουαλικά από αυτούς.
Εάν ισχύει αυτό στο δικό σου σκυλί, επειδή πρόκειται περί ενστίκτου έστω και προς λάθος κατεύθυνση, είναι μάλλον δύσκολο να του το κόψεις και θα έλεγα να αποτανθείς σε κάποιον καλό εκπαιδευτή να σε καθοδηγήσει. ( σε αυτή την περίπτωση, ίσως η στείρωση να είναι λυση, αλλά αυτό θα σου το πεί κάποιος ειδικός)
Επίσης η ομοφυλοφιλία είναι διαδεδομένη στο ζωικό βασίλειο, δεν γνωρίζω σε τι ποσοστα υπάρχει στα σκυλιά, αλλά υπάρχει φανταζομαι πάντα ώς πιθανότητα έστω και μικρή.
Τώρα αν σου έτυχε σκύλος που νομίζει ότι είναι άνθρωπος και είναι και ομοφυλόφυλος... μήν παίζεις ποτέ τυχερά παιχνίδια.
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μήπως υπερβάλλεις βρε Άρη? Δηλαδή αν ο επισκέπτης δεν φύγει με κανένα χέρι-πόδι λιγότερο ο σκύλος δεν είναι μαλινουά?
Ειρηνη,
Ενταξει, υπερβαλω λιγουλακι :D
με σκοπο ομως να τονισω αυτο που με προβληματιζει. Και με προβληματιζει σοβαρα.

Τοσο πολυ πια υπερκοινωνικοποιηθηκε ο σκυλος?

Στην ηλικια αυτη, που δεν εχει ωριμασει ακομα (δεν εχει εκπαιδευτει και επαρκως), δεν θα επρεπε να εχει περιπου την συμπεριφορα που περιγραφω?

Αν ηταν δικος μου, θα ειχα ανησυχησει σοβαροτατα και εκτος απο κοινωνικοποιηση θα κοιτουσα και αλλα πραγματα.

Πότε θα πρεπει να "πονηρεψει"? Οταν θα γινει τριων? Μετα παει, χαθηκε το παιχνιδι.

Θα μου πεις τωρα τι ειναι αυτα που λεω. Εδω δεν μπορουμε να τον ελεγξουμε ωστε να μην μυριζει τα γεννητικα οργανα των επισκεπτων, θα μπορεσουμε να τον ελεγξουμε αν προσπαθει να τους αρπαξει?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εγώ πάλι την έντονη ανάγκη του σκύλου για το μύρισμα του επισκέπτη τη βλέπω σαν άγχος και πιθανή ανασφάλεια.....
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Θα μου πεις τωρα τι ειναι αυτα που λεω. Εδω δεν μπορουμε να τον ελεγξουμε ωστε να μην μυριζει τα γεννητικα οργανα των επισκεπτων, θα μπορεσουμε να τον ελεγξουμε αν προσπαθει να τους αρπαξει?
Ναι, αυτό θα σου πω. :D
Αλλά χαίρομαι που τα λες εσύ γιατί είμαι ακόμα χωρίς καφεϊνη και επομένως όχι για πολλή ανάλυση, οπότε με βγάζεις από τον κόπο :p

Edit: Με το υπόλοιπο ποστ σου δεν συμφωνώ τόσο, αλλά περισσότερα σχόλια μετά τον καφέ. :)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ειρηνη, ΟΚ θα περιμενω τον καφε:D Εγω ειμαι ηδη στον δευτερο.

Μαργαριτα, σοβαρο αυτο που λες. Μπορεις σε παρακαλω να το αναλυσεις λιγο?

edit. Θα με ενδιεφερε πολυ η γνωμη του Superman στο θεμα.
(το τονιζω για να το δει)
 
Last edited:


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Γεια σας και παλι.
Οι πιο παλαιοι εδω θα με θυμαστε. Οπως ξερετε εχω ενα μαλινουα ενος χρονου. Δεν εχω προβλήματα με αυτον τον σκυλο, αν εξαιρεσεις καποιες συνηθειες που εχει οι οποιες με φερνουν σε αμηχανία.:-#

Αυτος ο σκυλος εχει την ασχημη συνηθεια να μυρίζει τα απόκρυφα σημεία των ανθρώπων.
Δεύτερον, του αρεσει να μυριζει και εμενα αλλα και την γυναικα μου...!!!!

..... Κατι πρεπει να κανω....
Αν θυμάμαι καλά τον είχες εκπαιδεύσει σε σχολή στην Κόρινθο. Σωστά θυμάμαι?

Σχετικά με τις κακές συνήθειες, τις προκαλεί ο ιδιοκτήτης με την άγουρη και ανοχική του συμπεριφορά,

Βάλε του φρένο...

Όταν τον βγάζεις έξω κάνει το ίδιο?
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Μήπως υπερβάλλεις βρε Άρη? Δηλαδή αν ο επισκέπτης δεν φύγει με κανένα χέρι-πόδι λιγότερο ο σκύλος δεν είναι μαλινουά?
Εμένα γτ μου φαίνεται κ αυτο μια μορφή επίθεσης; Κ επιβολής κυριαρχίας ίσως. Δν ξέρω από μαλινουά ειδικά - εκτός από την ρήση του Σουπερμαν οτι αυτό κ το χταπόδι όσο το χτυπάς, απλώνει! - αλλά έχω παρατηρήσει στα σκυλιά ότι συνήθως όταν πρωτογνωρίζονται, ο πιο κυριαρχικός επιμένει να το κάνει αυτό κ να μην αφήνει τον άλλον σε ησυχία.

Τώρα για το πώς του το κόβεις... Ααααν έχω δίκιο, θεωρεί τον εαυτό του πιο ψηλά στην ιεραρχία από το αφεντικό του sfina -κάποιος το είπε κ πιο πάνω νομίζω- κ πιστεύει ότι αυτός πρέπει να ελέγξει τις προθέσεις αυτών που μπαίνουν μέσα. Οπως είπε η mareco απομάκρυνέ τον. Αλλά είμαι της άποψης να του δείξεις πρώτα γτ τον απομακρύνεις κ μετά να τον περιορίσεις. Δοκίμασε το κ ξεκίνα από σένα αφού το κάνει κ σε σενα. Οταν πάει να το κάνει -υποθέτω ότι θα σπάσει την εντολή "κάτσε"-πες του όχι, αν επιμείνει, απομάκρυνέ τον για λίγο κ μετά άστον πάλι. Αν το ξανακάνει, πάλι στο κρέιτ κ επανέλαβε όσες φορές χρειαστεί μέχρι να καταλάβει τι δν είναι αποδεκτό πρώτα για σένα κ μετά για τους άλλους.

Κ να σου πω την αλήθεια, ούτε γω θα σε επισκεπτόμουν συχνά αν μου έκανε τέτοια!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το σπίτι ανήκει στο σκυλί οπότε αυτό τα καλωσορίζει, αυτό αποφασίζει ποιός θα μπει και αν κάποιος κάποια στιγμή προσπαθήσει να κάνει κάτι διαφορετικό απο οτι έχει συνηθήσει ο σκύλος μπορεί να συμβεί κάτι κακό.

Παράδειγμα αν μπει ένα παιδί και καθώς βλέπει το σκυλί να πλησιάζει τον απωθήσει τι νομίζετε ότι μπορεί να συμβεί?

Για να βελτιωθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να δεις και τις άλλες του συμπεριφορές. Το γράφω αυτό γιατί πολλές φορές τονίζουμε μια συμπεριφορά που μας ενοχλεί αλλά στην πραγματικότητα φταίνε πολλές συμπεριφορές.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU