Άσχημες συνήθειες.....


Status
Κλειδωμένο θέμα


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Σου έχει επιβληθεί και τα χειρότερα έρχονται, όσο μεγαλώνει.

Με αλλα λογια εγω καταλαβαινω ο σκυλος κανει κουμαντο στο σπιτι σας αφου αυτος ελεγχει την πορτα-εισοδο/εξοδο. Ολοι οι υπολοιποι θεωρει πως ειστε κατω απο αυτον ιεραρχικα αφου δεν του εχετε δωσει να καταλαβει ποια τα ορια του και η θεση του.
υπάρχει περίπτωση κάποια σκυλιά, κυρίως προερχόμενα από αυτά που αποσπάστηκαν υπερβολικά νωρίς από την οικογένειά τους, να ταυτιστούν ως είδος με τους ανθρώπους με αποτέλεσμα να έλκονται σεξουαλικά από αυτούς.
Εάν ισχύει αυτό στο δικό σου σκυλί, επειδή πρόκειται περί ενστίκτου έστω και προς λάθος κατεύθυνση, είναι μάλλον δύσκολο να του το κόψεις και θα έλεγα να αποτανθείς σε κάποιον καλό εκπαιδευτή να σε καθοδηγήσει. ( σε αυτή την περίπτωση, ίσως η στείρωση να είναι λυση, αλλά αυτό θα σου το πεί κάποιος ειδικός)
Επίσης η ομοφυλοφιλία είναι διαδεδομένη στο ζωικό βασίλειο, δεν γνωρίζω σε τι ποσοστα υπάρχει στα σκυλιά, αλλά υπάρχει φανταζομαι πάντα ώς πιθανότητα έστω και μικρή.
Τώρα αν σου έτυχε σκύλος που νομίζει ότι είναι άνθρωπος και είναι και ομοφυλόφυλος... μήν παίζεις ποτέ τυχερά παιχνίδια.


εγώ πάλι την έντονη ανάγκη του σκύλου για το μύρισμα του επισκέπτη τη βλέπω σαν άγχος και πιθανή ανασφάλεια.....


Εμένα γτ μου φαίνεται κ αυτο μια μορφή επίθεσης; Κ επιβολής κυριαρχίας ίσως.
Μήπως εκει κολλάει και το γεγονος οτι στην βολτα μου δαγκωνει το λουρι και το τραβαει με μανια και αγριαδα???
Επίσης μήπως ειναι και σχετικο οτι οταν βασταω ενα πχ μπαλακι στα χερια μου μου ορμαει και αν δεν του το δωσω γαυγιζει εντονα??
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Θα σου πω το εξής: εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, αλλά είχα άλλο πάλι με τους επισκέπτες. Όποτε ερχόταν κάποιος στο σπίτι η μικρή χαλούσε κυριολεκτικά τον κόσμο και δεν μπορούσε να την κάνει καλά κανείς! Αρχικά έβαζα τους φίλους μου να της δίνουν από μια λιχουδιά όταν έρχονταν για να μην φωνάζει και έπιασε, αλλά μετά σκέφτηκα πως δεν θέλω το σκυλί να μάθει να παίρνει φαγητό από όποιον να ΄ναι και το κοψα. Αυτό που έκανα και έπιασε ήταν πως όποτε ερχόταν κάποιος και έκανε σαν κατσίκι της ζητούσα να κάτσει ή να κάνει ησυχία. Δεν το έκανε.Όταν όμως είδε πως έπαιζε λιχουδιά άρχισε να το σκέφτεται αλλιώς. Η εκπαίδευσή της ως προς αυτό δεν έχει ολοκληρωθεί (λείπω έξω για σπουδές και επειδή ησχολούμην έχει παγώσει η κατάσταση). Πριν φύγω όμως ήμασταν σε πολύ καλό δρόμο. Δοκίμασέ το και καλή επιτυχία γενικά!
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Μήπως εκει κολλάει και το γεγονος οτι στην βολτα μου δαγκωνει το λουρι και το τραβαει με μανια και αγριαδα???
Επίσης μήπως ειναι και σχετικο οτι οταν βασταω ενα πχ μπαλακι στα χερια μου μου ορμαει και αν δεν του το δωσω γαυγιζει εντονα??
Χμμμ... Αρα δν είναι κτ που κάνει μεμονωμένα, είναι γενικότερα η συμπεριφορά του το θέμα... Ολα είναι αλληλένδετα να ξέρεις. Απλώς κάποια τα βρίσκεις πιο ενοχλητικά γι'αυτό κάνουν μπαμ...
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Χμμμ... Αρα δν είναι κτ που κάνει μεμονωμένα, είναι γενικότερα η συμπεριφορά του το θέμα... Ολα είναι αλληλένδετα να ξέρεις. Απλώς κάποια τα βρίσκεις πιο ενοχλητικά γι'αυτό κάνουν μπαμ...
Και με τα παραπανω δηλαδη την κυριαρχια του μου επιβαλλει?? Το ειχα σκεφτει αλλα εγω νομιζα πως ισως επειδη ειναι πολυ ενεργητικο κοπροσκυλο....
Συμφωνουν και αλλοι με αυτο? Mareco??
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Βαλε στα σημεια που μυριζει και γλυφει κατι καυτερο(κοκκινο πιπερι , καγιεν , μπουκοβο)και αστον να μυρισει η να γλυψει.:p
Κανε το και μετα απο 1-2 φορες θα το σκεφτει να το ξανακανει.;)
Μολις το κανει , διορθωση λεκτικη.Τι διαολο θα σκεφτει(εδω καιει ασχημα και μου το λεει , κατι θα ξερει , ας τον ακουσω):)
Προσοχη μην περασει το πιπερι προς τα μεσα και μετα τρεχεις και συ.:D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Του έχεις κάνει βασική υπακοή; Απ'όσα λες, μάλλον όχι, ή τουλάχιστον όχι με επιτυχία :rolleyes:
Επίσης, από κει και πέρα, ξέρεις πολύ καλά, ότι τα μαλινουά απαιτούν διαρκή και έντονη αποφόρτιση ενέργειας.
Του το προσφέρεις αυτό; Το έχει πολύ μεγάλη ανάγκη και θα βοηθήσει στην γενικότερη συμπεριφορά του.
Τον απασχολείς σε κάποιο κυνάθλημα;
Πες μου και δυό κουβέντες πάνω σ'αυτά, μήπως καταλάβουμε μερικά πράγματα παραπάνω, αλλά έτσι κι αλλιώς μην εκλαμβάνεις ως θέσφατο, τουλάχιστον την δική μου άποψη. Δεν το κατέχω και επαγγελματικά. Την προσωπική μου άποψη εκφράζω :)
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Τι αλλο να σου πω ρε μαρεκο?? Αυτο που σου ειπα κανει. Δεν μπορω να πω κατι αλλο...
Ακυρο Δεν ειδα την παραθεση.
Εχω κανει βασικη υπακοη. Μια χαρα τα παει μολις του δωσω εντολη απλα δεν του δινω, τον αφηνω να μυριζει και να ειναι ξεγνοιαστος. Μονο σε αναγκη του λεω "παμε".
Τι ειναι το κυναθλημα? τον εκτονωνω ολο βολτες τον παω. ΣΥνολικα 2 ωρες την ημερα. Τις υπολοιπες ωρες στο κενελ ή στο σπιτι ελευθερος.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Βρε συ, συγκεκριμένα πράγματα σε ρωτάω:

1) Εχει κάνει βασική υπακοή; Αν ναι, μόνος σου την έχεις κάνει ή με εκπαιδευτή;
2) Συνεχίζεις ή σκοπεύεις να του συνεχίσεις κάτι παραπέρα; Κάποιο κυνάθλημα;

Αν οι απαντήσεις στα προηγούμενα είναι αρνητικές, θα περάσεις πάρα πολύ δύσκολα τα υπόλοιπα χρόνια της συγκατοίκησής σας.
Και θα είναι δική σου "ευθύνη", γιατί διάλεξες την συγκεκριμένη ράτσα ενώ δεν σκόπευες να ασχοληθείς μαζί του, με τον τρόπο που απαιτείται. Και η μόνη λύση στα προβλήματά σας, θα είναι να ξεκινήσεις να ασχολείσαι πολύ πιο εντατικά...προχθές...;)
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Βαλε στα σημεια που μυριζει και γλυφει κατι καυτερο(κοκκινο πιπερι , καγιεν , μπουκοβο)και αστον να μυρισει η να γλυψει.:p
Κανε το και μετα απο 1-2 φορες θα το σκεφτει να το ξανακανει.;)
Μολις το κανει , διορθωση λεκτικη.Τι διαολο θα σκεφτει(εδω καιει ασχημα και μου το λεει , κατι θα ξερει , ας τον ακουσω):)
Προσοχη μην περασει το πιπερι προς τα μεσα και μετα τρεχεις και συ.:D
Εχω σκεφτει κατι παρομοιο που μου ειπε να κανω ενα παιδι που ερασιτεχνικα εκπαιδευει σκυλια στο σπιτι, αλλα ντρεπομαι να το πω.....!! χιχιχι.....
 




mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
εαν ,με αυστηρο τροπο του πει ΜΗ οποτε παει να κανει αυτη την συνηθεια ?
πριν μου την πεσετε , δεν μιλαω εκπαιδευτικα , αλλα οταν θελω συνηθειες να κοψουν τα σκυλια μου ,που ενοχλουν , συνηθως αναλαμβανει ο ανδρας μου , που τους επιβαλλεται και λογω ογκου ,και λογω φωνης
 




sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Μαρια οσο και να του φωναξω δεν νιωθει....
Σουπερμαν, ξεφυσαει ρε φιλε... ασχημα ομως.... Σημαινει κατι αυτο???
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Σκεφτομαι να κανω αυτο που μου ειπε φιλος ερασιτεχνης εκπαιδευτης.... Δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω... Θελει λιγο αισχρη φαντασια.... Αυτος μου ειπε οτι θα δουλεψει 10000%. Δεν ξερω τι λετε?
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Μαρια οσο και να του φωναξω δεν νιωθει....
Σουπερμαν, ξεφυσαει ρε φιλε... ασχημα ομως.... Σημαινει κατι αυτο???
ναι σημαινει!
οτι ο σκυλος σου δεν ειναι γκει,
αλλα οι φιλοι σου πρεπει να αλλαζουν σωβρακο!!!
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Ρε φιλε πλακα μου κανεις??? Παιζεις με τον πονο μου?? Εκτος αν μιλας σοβαρα βεβαια. Ισχυει κατι τετοιο?? Και εμενα γιατι θελει να με γλυφει?? (Μην ακουσω μ@λ@κια εδω....)
 




sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Ναι του δινω αμελετητα. Μαγειρεμενα ομως. κανα διλεπτο μυριζει.
 


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
αλλα οι φιλοι σου πρεπει να αλλαζουν σωβρακο!!!

Είσαι απίθανος.:p..αυτό ήθελα να του γράψω και εγώ.;)...(όταν μυρίζει αντιλαμβάνεται....όταν ξεφυσάει....απωθεί δυσάρεστες οσμές).
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.851
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981