Άσχημες συνήθειες.....


Status
Κλειδωμένο θέμα


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
Αληθεια???? Ισχυει αυτο ή πλάκα κανεις??
Δεν κάνω πλάκα....!!!....είναι πιο σύνθετο το θέμα απ'οτι σύντομα τοποθετήθηκα.....καλύτερα όμως να στο αναλύσει ένας ειδικός.!
 


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
Σκεφτομαι να κανω αυτο που μου ειπε φιλος ερασιτεχνης εκπαιδευτης.... Δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω... Θελει λιγο αισχρη φαντασια.... Αυτος μου ειπε οτι θα δουλεψει 10000%. Δεν ξερω τι λετε?

Πές μας κιόλας τι σου πρότεινε ο ειδήμων...:p
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τελικα θα δουλεψεις με τον τροπο που ειπαμε ή θα τους πεις ολους να φορανε καθαρο βρακι προτου ερθουν σπιτι σου?
α! και μην ξεχνας να φορας καθαρο κι εσυ!!! :D
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Σκεφτομαι να κανω αυτο που μου ειπε φιλος ερασιτεχνης εκπαιδευτης.... Δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω... Θελει λιγο αισχρη φαντασια.... Αυτος μου ειπε οτι θα δουλεψει 10000%. Δεν ξερω τι λετε?
Εγω δεν εχω καταλαβει. Για πες και θα σου πω την γνωμη μου.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Γεια σας και παλι.
Οι πιο παλαιοι εδω θα με θυμαστε.
εγω σε θυμαμαι πολυ καλα... ισως με θυμασαι κι εσυ... ειχα γινει δυσαρεστος κι αντιπαθης για οσα ειχα πει τοτε... ισως συνεχισω να σου ειμαι αντιπαθης αλλα πολλες φορες η αληθεια ειναι πικρη...
Οπως ξερετε εχω ενα μαλινουα ενος χρονου. Δεν εχω προβλήματα με αυτον τον σκυλο, αν εξαιρεσεις καποιες συνηθειες που εχει οι οποιες με φερνουν σε αμηχανία.:-#

δυστυχως εμφανιζεσαι οταν εχεις προβλημα.. και οταν προσπαθουμε να σε βοηθησουμε εκνευριζεσαι και την κανεις... ενω θα μπορουσες να παραμεινεις... διαβασεις διαφορα θεματα περι εκπαιδευσης και συμπεριφορας και να ειχες αποφυγει ορισμενα θεματα....
Λοιπόν:
Αυτος ο σκυλος εχει την ασχημη συνηθεια να μυρίζει τα απόκρυφα σημεία των ανθρώπων. Τι εννοώ... Αν καποιος μπει στο σπιτι (καλεσμενος), του κλεινει την εισοδο στην πορτα οτι και να του κανω εγω του σκυλου για να τον διωξω, και αν δεν τον μυρισει στα γενητικα του οργανα (κατι φορες πετάει και γλώσσα!). Αν στο μεταξυ ο καλεσμενος κανει να τον προσπεράσει του βγαζει δοντια! Ετοιμος για βουτηγμα. Μολις τον μυρισει (απο όλες τις παντες εκει γυρω), και περασει κανα 2λεπτο, τοτε φευγει και τον αφηνει να μπει.

απο την περιγραφη... ο σκυλος ελεγχει ποιος μπαινει στο σπιτι και μετα τον ελεγχο του επιτρεπει να μπει... αλλοιως του γρυλλιζει...
αυτος ειναι το αφεντικο κι εσενα σε γραφει κανονικα...
Δεν θελω να τον μαλωσω σε καμια περιπτωση, και ετσι τον αφ
ηνω και το κανει.

αυτο ειναι λαθος... απο την στιγμη που κανει κατι που δεν σου αρεσει γιατι δεν θελεις να τον μαλωσεις?
η πιο διπλωματικα... γιατι του επιτρεπεις?

Το αποτελεσμα ομως ειναι να μην ερχονται πλεον φιλοι μου στο σπιτι...:mad:
τι πιο λογικο....

Δεύτερον, του αρεσει να μυριζει και εμενα αλλα και την γυναικα μου οταν καθομαστε το βραδυ στον καναπε και βλεπουμε TV. Μυριζει και εκστασιαζεται τοσο πολυ που αν δεν τον αποσπασω με κατι άλλο, θα αρχισει να γλυφει... Το έχει κάνει μια φορα σε μενα οταν με πηρε ο υπνος στον καναπε....!!!!

Έχει καποιος αντιμετωπισει αντιστοιχο προβλημα?? Τι κανουμε σε αυτην την κουλη περιπτωση???
Help ρε παιδια...... Κατι πρεπει να κανω....
ο εκπαιδευτης σου τι λεει επ'αυτου?

Επρεπε να έχει ήδη μάθει να μένει στην θέση του, όταν έρχεται κόσμος στο σπίτι και να μην σηκώνεται αν δεν του το πεις.
Αν χρησιμοποιείς crate, τον αφήνεις εκεί, μέχρι να μπει ο κόσμος ή μέχρι να σταματήσει να γίνεται ενοχλητικός.
Αν δεν έχεις crate, κλείστον κάπου που δεν θα έχει πρόσβαση στους καλεσμένους. Πάλι μέχρι να μάθει μέχρι ποιού ορίου είναι επιτρεπτή η συμπεριφορά του. Πρέπει όμως απαραίτητα, να του διδάξεις αυτά τα όρια. Αλλιώς πως θα καταλάβει; Δεν υπάρχει το "...του κλεινει την εισοδο στην πορτα οτι και να του κανω εγω του σκυλου για να τον διωξω" . Το θεωρώ απαράδεκτο. Εχεις πολλούς τρόπους για να το πετύχεις αυτό.
αυτα δυστυχως επρεπε να τα ξερεις ηδη απο την διαδικασια της εκπαιδευσης...
και οχι μονο... ετσι ωστε να μπορεις να χειριζεσαι τον σκύλο σου σε καθε περισταση...

Δεν ξερω τι εννοεις.... Παντως το σκυλι με ακουει στις εντολες δεν μπορω να πω. Και κατα τα αλλα ειναι μια χαρα. Μονο αυτο δεν μπορω να φτιαξω.
Τι εννοεις τα χειροτερα ερχονται??? Θα με καβαλίσει?????
βασικη υπακοη δεν ειναι μονο να λες στον σκυλο κατσε και να καθεται....
ειναι να μπορεις να του επιβληθεις σε καθε περισταση...
ειχαμε πει και στο παρελθον... ο εκπαιδευτης δεν εκπαιδευει τον σκυλο... εκπαιδευει τον ιδιοκτητη ωστε εκεινος να εκπαιδευσει τον σκυλο...

Με Μπερδέψατε. Και ανχωθηκα....
ελπιζω να τα βλεπεις με μια λογικη σειρα τωρα και να ξεαγχωνεσαι...

Μήπως εκει κολλάει και το γεγονος οτι στην βολτα μου δαγκωνει το λουρι και το τραβαει με μανια και αγριαδα???
Επίσης μήπως ειναι και σχετικο οτι οταν βασταω ενα πχ μπαλακι στα χερια μου μου ορμαει και αν δεν του το δωσω γαυγιζει εντονα??
αλλο ενα δειγμα... οτι ο σκυλος δεν σε βλεπει αρχηγο και σε αμφισβητει... επισης μου δειχνει οτι ο εκπαιδευτης ενω χρησιμοποιησε το μπαλακι για εκπαιδευση στον σκυλο... εσυ δεν ξερεις να παιξεις με τον σκυλο και το μπαλακι...

Τι αλλο να σου πω ρε μαρεκο?? Αυτο που σου ειπα κανει. Δεν μπορω να πω κατι αλλο...
Ακυρο Δεν ειδα την παραθεση.
Εχω κανει βασικη υπακοη. Μια χαρα τα παει μολις του δωσω εντολη απλα δεν του δινω, τον αφηνω να μυριζει και να ειναι ξεγνοιαστος. Μονο σε αναγκη του λεω "παμε".
χμ... ειμαι πολυξερος...? ισως... παω στοιχημα οτι η βασικη εκπαιδευση εγινε στον σκυλο απο τον εκπαιδευτη και πηγες μετα να τον παραλαβεις... τοτε σου ειπε κι εσενα ο εκπαιδευτης πως να τον χειριζεσαι...
Τι ειναι το κυναθλημα? τον εκτονωνω ολο βολτες τον παω. ΣΥνολικα 2 ωρες την ημερα. Τις υπολοιπες ωρες στο κενελ ή στο σπιτι ελευθερος.
ελπιζω αυτη την φορα να θελεις να μαθεις... οποτε να παραμεινεις , να αρχισεις να διαβαζεις περι εκπαιδευσης και συμπεριφορας... και να εισαι προθυμος να ακολουθησεις τις συμβουλες...
καλη επιτυχια...
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
sfinas αντί να προσπαθήσω να σου πώ τι να κάνεις, θα σου πώ για τον δικό μου σκύλο.

Ο μικρός, λοιπόν, ξέρει όλες τις βασικές εντολές, αλλά εκτελεί κατά το δοκούν ή...δεν εκτελεί. Άρα δεν μπορώ καν να ισχυριστώ ότι έχει βασική υπακοή (Β.Υ.).
Είναι κι ολίγον τί κυριαρχικός... Και κάποια στιγμή είχε και την (εκνευριστικότατη, ομολογώ) συνήθεια που έχει κι ο δικός σου.
Να φανταστείς ότι πολλές φορές έλεγα ότι δεν είμαι άνθρωπος (δίποδο ον) αλλά έντομο (εξάποδο ον). Δεν με μύριζε απλά, προχωρούσε πίσω μου με τη μουσούδα του κολλημένη στο πατελόνι μου. Μύριζε και τους επισκέπτες ενοχλητικά.. Και ήταν και πολύ επίμονος κιόλας. Απλά, πολύ απλά, εγώ ήμουν πιό επίμονη (αλλωστε είμαι και λιγάκι ξεροκέφαλη).

Από τη στιγμή που δεν μου άρεσε αυτή η συμπεριφορά κι ενοχλούσε και τους φίλους μου, έδειξα στο σκυλί μου ότι δεν το ανέχομαι. Του έκανα διόρθωση κάθε, μα κάθε φορά. Τον έδιωχνα μακρυά από'μένα ή του φώναζα ένα ηχηρό (κι εκνευριστικό) ΕεΕ. Από τους επισκέπτες τον απομάκρυνα άμεσα κρατόντας τον από το περιλαίμιο, βλέπεις εγώ ήθελα να συνεχίσω να δέχομαι τους φίλους μου στο σπίτι.

Όλες,μα όλες οι διορθώσεις μου φαινόταν αποτυχημένες κι ότι έπεφταν στο βρόντο, κι όμως, εγώ εκεί, συνέχιζα να διορθώνω βάζοντας κόντρα στην επιμονή του με τη δική μου επιμονή. Και στο τέλος, μετά από μερικούς μήνες, τον νίκησα στο συγκεκριμένο θέμα! :D

Τώρα βαριέται την όλη διαδικασία οπότε, συνήθως, προτιμά να μην μυρίσει..

Όμως αν αντιμετωπίζεις κι άλλα θέματα, μάλλον πρέπει να δεις τη συνολική σου στάση απέναντι στο σκύλο σου, που δεν έχεις πιάσει το νόημα της εκπαίδευσης ή που έχουν γίνει τα λάθη. Δηλαδή να δείς πως θα καταπολεμίσεις την αιτία κι όχι τα συμπτώματα...

Άκου τους παραπάνω που προσπαθούν να σε συμβουλέψουν. Δεν έχει κανείς σκοπό να σε προσβάλει, αλλά να σου διευκολύνει τη ζωή σου και τη ζωή του σκύλου σου
 
  • Like
Reactions: Gkount


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
φιλε,μαλινουα ηθελες τωρα μπορεις να τα λουστεις!
1)ποσο κοινωνικοποιημενο ειναι το σκυλι?
2)ποσο κοινωνικοποιημενοι ειναι οι γονεις?
3)ποσο κοινωνικοποιημενος εισαι εσυ?
4)ποσο κοινωνικοποιημενοι ειναι οι φιλοι σου?
5)τι ηλικια εχει?
6)με ποια μεθοδο εγινε η εκπαιδευση?
7)τι ηλικια εχει?
8)τι ηλικια εχεις εσυ?
9)τι ηλικια εχουν οι φιλοι σου?
 
Last edited:


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
φιλε,μαλινουα ηθελες τωρα μπορεις να τα λουστεις!
1)ποσο κοινωνικοποιημενο ειναι το σκυλι?
2)ποσο κοινωνικοποιημενοι ειναι οι γονεις?
3)ποσο κοινωνικοποιημενος εισαι εσυ?
4)ποσο κοινωνικοποιημενοι ειναι οι φιλοι σου?
5)τι ηλικια εχει?
6)με ποια μεθοδο εγινε η εκπαιδευση?
7)τι ηλικια εχει?
8)τι ηλικια εχεις εσυ?
9)τι ηλικια εχουν οι φιλοι σου?
Γιατί του βάζεις δύσκολα και τον αποκαρδιώνεις..???:confused::eek::p:p:eek:
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Kritikopoula πολυ καλα τα λες αλλα κακως μου λες τι να κανω με τους παραπανω.... Φιλικα παντα.
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
φιλε,μαλινουα ηθελες τωρα μπορεις να τα λουστεις!
1)ποσο κοινωνικοποιημενο ειναι το σκυλι?
2)ποσο κοινωνικοποιημενοι ειναι οι γονεις?
3)ποσο κοινωνικοποιημενος εισαι εσυ?
4)ποσο κοινωνικοποιημενοι ειναι οι φιλοι σου?
5)τι ηλικια εχει?
6)με ποια μεθοδο εγινε η εκπαιδευση?
7)τι ηλικια εχει?
8)τι ηλικια εχεις εσυ?
9)τι ηλικια εχουν οι φιλοι σου?
1) Τι σημαινει κοινωνικοποιηση???
2)Παπαρια μεντολες... Και αυτο στο υπογραφω.....!!!! χαχααχαχαχ
3)Α καλα.... Πηγαινε παιξε τζοκερ καλυτερα....
4)Και εγω που θες να ξερω????????
5)402 ημερων ειναι
6)Με την μεθοδο το ξυλο βγηκε απο τον παραδεισο!
7)Ειπαμε 402 ημερων
8) Πολλων ημερων. Βαλε το 402 επι 29
10) βαρεθηκα να γραφω αντε πηγαινε απο δω.... Νομιζω οτι παιζεις με την νοημοσυνη μου.....
 
  • Angry
Reactions: TheBestBoi


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.849
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981