Έλεος επιτέλους με τους άσχετους στην βόλτα


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Όχι παίδες. Το σκυλάκι δεν μου φταίει, να το δαγκώσει η σκύλα μου.

Σημειωτέον πως είναι 11 μηνών και δε θέλω τέτοια ανατροφή (να τρέχω μετά)......άσε που ήδη έχει αρπάξει-τινάξει τσαμπουκαλού μπουλντογκίτσα και δε γουστάρω ξανά τέτοια σχέδια στα 100 μέτρα από το σπίτι μου με τον κάθε μλκ.

Θα δέσω σκύλο. Κάτσε - μείνε και μετά θα αρχίσω να τον πηδάω εγώ και να τον αγκαλιάζω. Αν σηκώσει χέρι θα το μετανιώσει........

Και ας σταματήσει ο επιλεκτικός σκυλορατσιμός από υστερικές κυράτσες με κανισογκριφόν λυτά και αστείρωτα.

Μεγάλο και μαύρο = φονιάς.

έλεος...................έχουμε γίνει βρικόλακες να βγαίνουμε βραδινή βόλτα μετά τις 01.00 την τρέλλα μου.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Και ας σταματήσει ο επιλεκτικός σκυλορατσιμός από υστερικές κυράτσες με κανισογκριφόν λυτά και αστείρωτα.

Μεγάλο και μαύρο = φονιάς.

έλεος...................έχουμε γίνει βρικόλακες να βγαίνουμε βραδινή βόλτα μετά τις 01.00 την τρέλλα μου.
Βέβαια αυτό που λες ισχύει και αντίθετα... εγώ που κάλλιστα από κάποιους ανεγκέφαλους ιδιοκτήτες με σκυλιά δυναμικών φυλών σνομπάρομαι με το "ποντίκι" μου τι να πω...?? Εγώ για αυτούς είμαι μάλλον η κυράτσα με το τσέπης, ασχέτως αν η μικρή είναι πιο εκπαιδευμένη από τα περισσότερα μεγαλόσωμα που κυκλοφορούν (και προς Θεού δεν το λέω για σενα μη παρεξηγηθώ).
Εμένα το δικό μου σκυλί δεν χρειάζεται κοινωνικοποίηση κατ' αυτούς, ούτε βόλτα στην τελική και φυσικά πετάω τα λεφτά μου έως καταντάω γραφική που εκπαιδεύω το δείγμα σκύλου.

Περιττό δε να σου πω ότι κυριοι με μεγαλώσομα που ενδιαφέρονται να κοινωνικοποιήσουν τα σκυλιά τους στη βόλτα θεωρούν το δικό μου σκύλο ανάξιο επαφών ή γελάνε με το υφάκι "Δεν θα το πειράξει μα θα τα κάνει πάνω του αν πλησιάσει ο δικός μου..." (σημειωτέον ότι αυτός που το είπε είχε ένα κατά τη γνώμη του γερμανικό ποιμενικό καραμπάμ ημίαιμο ο οποίος με το που πήγε η δικιά μου κουνάμενη σεινάμενη να τον προυπαντήσει οπισθοχώρησε και άρχησε να τραβάει κόντρα το λουρί μη ξέροντας πως να χειριστεί το ... θηρίο!).
 


milgr

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
163
9
Θεσσαλονίκη
Βλέπεις κάτι κοπελίτσες 30 κιλά να προσπαθούν να κουμαντάρουν ένα μεγαλόσωμο , και φυσικά δεν τα καταφέρνουν και ύστερα….. εγώ δεν ξέρω από σκυλιά?????????
Πλακά με κανείς????
Χτες βραδύ ….μετά από την βόλτα μας λεμέ ας πάμε πάλι στο κλειστό σκυλοπαρκο της παραλίας μπας και παίξουμε …μέσα 2-3 σκυλιά, ρωτώ είναι κανένα αρσενικό μέσα??? 2 θύλακα και ένα αρσενικό (φίλος μας) μας άπαντα ένα παλικάρι….. οκ
Είναι μια κοπελιά με ένα θηλυκό ΠΙΤ μακριά κτλ πριν προλάβουμε να μπούμε αντιλαμβάνομαι σκυλοκαβγά… κοιτώ από την περίφραξη … η Πιτμπουλινα άρπαξε το αρσενικό Golden …. Κτλ…Αχ πάλι μάλωσε …. Δεν μιλώ…. Γιατί βρε μαλώνεις????..... Δεν μιλώ… Παίζουμε με τον δικό μου , κάποια στιγμή εμφανίζεται κάποιος με έναν υπέροχο Μολοσσό , ρωτάει έχει κανένα αρσενικό μέσα γιατί ο δικός μου μαλώνει???
Απάντηση της κοπελιάς με το ΠΙΤ, όχι…όχι μπες μόνο θηλυκά είναι μέσα ( να θυμίσω 1 θηλυκό το δικό της και 2 αρσενικά)
Συγγνώμη κοπελιά….. έχει και αλλά 2 που είναι αρσενικά μέσα….
Απάντηση: Εγώ θα φύγω βρείτε τα ….
Πλάκα Με Κάνεις!!!!!!!
 
Last edited:


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Βλέπεις κάτι κοπελίτσες 30 κιλά να προσπαθούν να κουμαντάρουν ένα μεγαλόσωμο , και φυσικά δεν τα καταφέρνουν και ύστερα….. εγώ δεν ξέρω από σκυλιά?????????
Πλακά με κανείς????
Χτες βραδύ ….μετά από την βόλτα μας λεμέ ας πάμε πάλι στο κλειστό σκυλοπαρκο της παραλίας μπας και παίξουμε …μέσα 2-3 σκυλιά, ρωτώ είναι κανένα αρσενικό μέσα??? 2 θύλακα και ένα αρσενικό (φίλος μας) μας άπαντα ένα παλικάρι….. οκ
Είναι μια κοπελιά με ένα θηλυκό ΠΙΤ μακριά κτλ πριν προλάβουμε να μπούμε αντιλαμβάνομαι σκυλοκαβγά… κοιτώ από την περίφραξη … η Πιτμπουλινα άρπαξε το αρσενικό Golden …. Κτλ…Αχ πάλι μάλωσε …. Δεν μιλώ…. Γιατί βρε μαλώνεις????..... Δεν μιλώ… Παίζουμε με τον δικό μου , κάποια στιγμή εμφανίζεται κάποιος με έναν υπέροχο Μολοσσό , ρωτάει έχει κανένα αρσενικό μέσα γιατί ο δικός μου μαλώνει???
Απάντηση της κοπελιάς με το ΠΙΤ, όχι…όχι μπες μόνο θηλυκά είναι μέσα ( να θυμίσω 1 θηλυκό το δικό της και 2 αρσενικά)
Συγγνώμη κοπελιά….. έχει και αλλά 2 που είναι αρσενικά μέσα….
Απάντηση: Εγώ θα φύγω βρείτε τα ….
Πλάκα Με Κάνεις!!!!!!!
Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι ότι και οι κοπελίτσες των 30 κιλών μπορούν να κουμαντάρουν μεγαλόσωμα αρκεί να γνωρίζουν τι κάνουν και να έχουν μία στοιχειώδη γνώση πάνω στο θέμα εκπαίδευσης σκύλων. Κατά τα άλλα σαν κι αυτή που περιγράφεις πόσες τέτοιες κυκλοφορούν ...??
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Του λες παρε τον σκυλο σου απο'δω γιατι θα γινει μεζες,αν δεν καταλαβαινει χωνεις 1 κλωτσια στον σκυλο και ασε το αφεντικο μετα να κλαιγεται...
δεν μπορει να το λες σοβαρα αυτο...τι σου φταιει το σκυλι; τον ιδιοκτητη κλωτσα.
 


milgr

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
163
9
Θεσσαλονίκη
Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι ότι και οι κοπελίτσες των 30 κιλών μπορούν να κουμαντάρουν μεγαλόσωμα αρκεί να γνωρίζουν τι κάνουν και να έχουν μία στοιχειώδη γνώση πάνω στο θέμα εκπαίδευσης σκύλων. Κατά τα άλλα σαν κι αυτή που περιγράφεις πόσες τέτοιες κυκλοφορούν ...??
Χρυσουλα, μιλω για αυτες που δεν εχουν μία στοιχειώδη γνώση πάνω στο θέμα εκπαίδευσης σκύλων, αλλα ουτε προσπαθουν, ουτε ο σκυλος εχει την στοιχειώδη εκπαιδευση για να μπορουν να τον κουμανταρουν, οποτε καταλαβαινεις!!!!!!
Αντε πηραμε σκυλο και ολα οκ
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Οι κοπελίτσες των 30 κιλών καταρχήν δεν έχουν σκυλιά για να κουμαντάρουν, γιατί αυτό είναι βάρος ανθρώπου ανορεκτικού (ή χειρότερα) σε τελικό στάδιο και σε κρεβάτι νοσοκομείο με ορό στο μπράτσο.
Κατά τα άλλα από πότε ο έλεγχος του σκύλου έχει να κάνει με τη σωματική δύναμη?
Προκατάληψη το λέω αυτό.
γιατί milgr...
δεν διάβασα για ανθρώπους γενικά χωρίς στοιχειώδεις γνώσεις εκπαίδευσης...
διάβασα για ανθρώπους συγκεκριμένου φύλου, ηλικίας, βάρους. :rolleyes:
 


milgr

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
163
9
Θεσσαλονίκη
Βέβαια αυτό που λες ισχύει και αντίθετα... εγώ που κάλλιστα από κάποιους ανεγκέφαλους ιδιοκτήτες με σκυλιά δυναμικών φυλών σνομπάρομαι με το "ποντίκι" μου τι να πω...?? Εγώ για αυτούς είμαι μάλλον η κυράτσα με το τσέπης, ασχέτως αν η μικρή είναι πιο εκπαιδευμένη από τα περισσότερα μεγαλόσωμα που κυκλοφορούν (και προς Θεού δεν το λέω για σενα μη παρεξηγηθώ).
Εμένα το δικό μου σκυλί δεν χρειάζεται κοινωνικοποίηση κατ' αυτούς, ούτε βόλτα στην τελική και φυσικά πετάω τα λεφτά μου έως καταντάω γραφική που εκπαιδεύω το δείγμα σκύλου.

Περιττό δε να σου πω ότι κυριοι με μεγαλώσομα που ενδιαφέρονται να κοινωνικοποιήσουν τα σκυλιά τους στη βόλτα θεωρούν το δικό μου σκύλο ανάξιο επαφών ή γελάνε με το υφάκι "Δεν θα το πειράξει μα θα τα κάνει πάνω του αν πλησιάσει ο δικός μου..." (σημειωτέον ότι αυτός που το είπε είχε ένα κατά τη γνώμη του γερμανικό ποιμενικό καραμπάμ ημίαιμο ο οποίος με το που πήγε η δικιά μου κουνάμενη σεινάμενη να τον προυπαντήσει οπισθοχώρησε και άρχησε να τραβάει κόντρα το λουρί μη ξέροντας πως να χειριστεί το ... θηρίο!).
Και σε αυτο θα συμφωνισω μαζι σου ... οσοι εχουν μεγαλα σκυλια την βλεπουν καπως την κατασταση...
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Nαι καλέ, κατάλαβα τυπικά τι ήθελες να πεις, απλά ένιωσα την ανάγκη να κάνω τη διευκρίνηση... κατά τα άλλα όπως είπα και συμφώνησα μαζί σου είναι πααααααααααααρα πολλές αυτές που χρησιμοποιούν το σκύλο ως δήθεν ασπίδα προστασίας ή σύμβολο ανεξαρτησίας και δυναμικότητας (βλέπεις και εμείς οι γυναίκες κουβαλάμε αρκετά σύνδρομα δεν είναι μόνοη προέκταση του εγώ κ.λπ. στους άντρες!) χωρίς να ξέρουν που παν τα τέσσερα... βουρ στο δρόμο και όποιον πάρει ο χάρος!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
έλεος...................έχουμε γίνει βρικόλακες να βγαίνουμε βραδινή βόλτα μετά τις 01.00 την τρέλλα μου.
Δεν έρχεστε να βγαίνουμε παρέα; Κι εμείς τέτοιες ώρες τριγυρνάμε. Κι εμείς σαν τους βρυκόλακες. Ασε που δεν τα καλοβλέπω μέσα στο σκοτάδι. Εχω και τον νου μου γύρω-γύρω. Θρίλερ...:rolleyes:
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Πάμε προάλλες βόλτα με την μικρή μου (31 κιλά) στο συνηθισμένο μέρος μας και βλέπω λίγο πριν απο μένα να παρκάρει ένα αμάξι.
Μπά λέω ποιος είναι αυτός μέσα στην ερημιά και τσουπ κατεβαίνουν 2 κοπέλες με ένα μεγαλόσωμο αρσενικό, εγώ μένω στο αμάξι
μέχρι να απομακρυνθούν λίγο και μετά να βγούμε αλλά αργούσαν πολύ οπότε κατεβαίνουμε και εμείς.
Ο αρσενικός χωρίς λουρί, βγαίνουμε απο το αμάξι η Αυρα στο λουρί της και χρονοτριβώ μπας και τον δέσει και η κοπέλα αφού μας είδε πια, αλλά τίποτα αυτή. Ο δικός της άρχισε να αγριεύει και η δικιά μου να είναι φανερά εκνευρισμένη, αυτός όλο και πιο πολύ να πλησιάζει αλλά με άγριες διαθέσεις. Τις φωνάζω "καλά δεν θα το δέσεις ? " και μου απαντάει "μην φοβάσαι δεν κάνει τίποτα απλός γαβγίζει".
Με το που φτάνει στα 2 μέτρα η δικιά μου έχει χαμηλώσει και είναι έτοιμη να ορμήξει και γαβγίζει οπότε τεντώνω το λουρί όσο γίνετε πιο κοντά μου για να προλάβω την επίθεση, με το που κάνει απόπειρα η δικιά μου ο άλλος εξαφανίζεται με την ουρά κάτω απο τα σκέλια.
Εκείνη την ώρα περνάει και μια κύρια που συναντάμε στην βόλτα σιχνά και τις τραβάει ενα χ...ιμο που έχει το σκυλί της λυτό και να πάρει παράδειγμα απο το άλλο το πόσο υπάκου είναι (η δικιά μου) και φεύγει.
Στο τέλος η δικιά μου κατέληξε να παίζει με τον δικό της άλλα με τέτοια περιστατικά δεν είναι και πολύ δύσκολο να κατηγορηθούν όλοι όσοι πάνε με τα σκυλιά τους βόλτα.
Στο σημείο εκείνο που πάμε βόλτα εγώ είμαι σχεδόν πάντα με το λουρί και την λύνω μόνο όταν εχω οπτικό πεδίο αρκετά μεγάλο όστε με το που θα δώ κάποιον αμέσως να την βάλω στο λουρί, κάτι που το έμαθε και δεν ενοχλείτε πια. Δύο μέρες μετά απο εκείνη την φάση προχωράμε την έχω λύσει και οπός επιστρέφαμε βλέπω απο μακριά ένα κεφαλή οπότε φωνάζω την Αύρα να έρθει και την δένω αλλά ακούω μια κοπέλα να φωνάζει.
Λέω μέσα μου χάζεψε αφού το σκυλί μου είναι δεμένο και περπατάει ήρεμο διπλά μου, και να σου απο την γωνιά 7 λυτά σκυλιά (τα δικά της) να τρέχουν κατά πάνω μας, εκί τα χρειάστηκα να πω την αλήθεια, η Αύρα αστραπιαία τσιτώνει και εγώ να σηκώνω χέρια και ποδιά για να τα αποτρέψω και να μην γίνει χαμός.
Ευτυχώς κάναν πίσω, αλλά την άλλη δεν την άκουγαν με τίποτα, απο τότε μόνο κυάλια δεν κουβαλάω για να την προλάβω να μην ξανατρακαριστουμε.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
δεν μπορει να το λες σοβαρα αυτο...τι σου φταιει το σκυλι; τον ιδιοκτητη κλωτσα.
Δεν λεμε να το χτυπησεις ασχημα,να το σπρωξεις εστω με το ποδι μπας και συγκινηθει ο ιδιοκτητης και το μαζεψει.Οχι κλωτσια σε μικρο ειδικα σκυλο που θα του κανει ζημια.Αν εχεις μαζι σου τον σκυλο πως θα τσακωθεις με το αφεντικο?Μαλλον ο σκυλος σου θα τον τσακωσει και θα τρεχεις στα δικαστηρια...Κατι δεν πρεπει να κανεις αν ο αλλος ειναι στοκος?
 


milgr

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
163
9
Θεσσαλονίκη
Οι κοπελίτσες των 30 κιλών καταρχήν δεν έχουν σκυλιά για να κουμαντάρουν, γιατί αυτό είναι βάρος ανθρώπου ανορεκτικού (ή χειρότερα) σε τελικό στάδιο και σε κρεβάτι νοσοκομείο με ορό στο μπράτσο.
Κατά τα άλλα από πότε ο έλεγχος του σκύλου έχει να κάνει με τη σωματική δύναμη?
Προκατάληψη το λέω αυτό.
γιατί milgr...
δεν διάβασα για ανθρώπους γενικά χωρίς στοιχειώδεις γνώσεις εκπαίδευσης...
διάβασα για ανθρώπους συγκεκριμένου φύλου, ηλικίας, βάρους. :rolleyes:
Ήταν τυχαίο το παράδειγμα επειδή αυτό συνάντησα.όχι 30 κιλά, που λεει ο λόγος
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ήταν τυχαίο το παράδειγμα επειδή αυτό συνάντησα.όχι 30 κιλά, που λεει ο λόγος
αλλά πόσο; 40; 50; 60; Ποιά είναι για 'σενα η λογική αναλογία βάρους; Δεν είμαι γυμνασμένος, τουλάχιστον δεν είμαι κανένα τέρας που βραδιάζεται στα βάρη, να σου χρησιμοποιήσω δυο διαφορετικά παραδείγματα. Πολλές φορές τα σκυλιά μου τα βγάζω μαζί βόλτα και είναι 20 και 22 κιλά αντίστοιχα. Παράδειγμα δεύτερο: η μικρή μου μηχανή είναι 195 κιλά, το σκούτερ που είχα για τη δουλειά είναι 225 και η μεγάλη μου μηχανή είναι 240 κιλά. Θεωρείς ότι δε μου έχουν πέσει ποτέ εν στάσει; Και στα δύο παραδείγματα το σημείο αναφοράς είναι κοινό, εγώ που είμαι 58 κιλά.
Έχει να κάνει με τον τρόπο, την εξοικείωση, τη συστηματικότητα. Το βάρος θα λειτουργήσει ανασταλτικά αν είσαι άπειρος, αδιάφορος, ή τραυματισμένος.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Και στην τελική βρε παιδιά......Δεν θέλει κόπο...θέλει τρόπο.....ή όπως λέει και ένας (σοφός) φίλος μου...."η τεχνική μετράει...", οπότε κάλλιστα ένας μικρόσωμος άνθρωπος μπορεί να κουμαντάρει ένα μεγαλόσωμο σκύλο...(αρκεί να πληρούνται οι παραπάνω προϋποθέσεις...)
 


Ria Cookie

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2011
63
0
Athens
- Τι εκπαιδεύει χελονονιτζάκια? ????
Εσκασα στο γελιο με την ατακα σου!

Επι του θεματος, το μονο που εχω να σου πω ειναι πως το να προσπαθεις να επικοινωνησεις με ηλιθιους ειναι σαν να αναβεις δαδα για τυφλους..
Οποτε βασικα δεν επρεπε να χαλασεις ουτε τη δικη σου διαθεση ουτε και του Alfie και να τραβηξεις σε καποιο αλλο παρκο..
Ως γνωστον τετοιοι ιδιοκτητες θα υπαρχουν και θα συνεχισουν να υπαρχουν και το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μεινεις μακρια τους!
 


Moby

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2010
68
0
Βολος
Xαιρομαι που βρισκω ανθρωπους που δεν θα με θεωρησουν τρελη επειδη εχω δεμενο το σκυλακο μου οταν παμε βολτα στο παρκο !!! Σ ενα παρκο αρκετα μεγαλο που ειναι μπολικα σκυλακια κ παιδακια ξαμολλυμενα..... Καποιο βραδυ μαλιστα πηγαινοντας για το σπιτι μετα απο μεγαλη βολτα λιγο σ ενα σημειο του παρκου πριν βγουμε στον δρομο ειναι μαζεμενοι διαφοροι με τα σκυλια τους ελευθερα (100 μετρα πιο περα παιδακια τρεχουν κ απο την αλλη πλευρα ο κεντρικος δρομος) Κ δεν μιλαμε για μικροσωμα σκυλια. Τα συγκεκριμενα σκυλια τα ξερουμε κ εχουν παιξει με τον δικο μου στον παρελθον. Εκεινο το βραδυ ομως ο δικος ή ειχε κουραστει κ δεν ειχε πολλα κεφια ή του κοπηκε τελειως ο τσαμπουκας βλεποντας 7 μεγαλοσωμα σκυλια να τρεχουν γυρω του. Το πηρα σιγα-σιγα κ ηρεμα να παμε σπιτι. Μας ακολουθησε ενα Ροτβαιλερ που ηθελε να παιξει μαζι του, αλλα εγω ηρεμα κ γλυκα προσπαθουσα να μαζεψω τον δικο μου να φυγουμε. Καποια στιγμη κ λιγο πριν βγουμε στον δρομο πηγε το ροτβαιλερ να μου δαγκωσει το χερι που κρατουσα το λουρι. Δεν μου φανηκε επιθετικο κ δεν φοβηθηκα εκεινη την ωρα, αν κ πριν χοροπηδησε απανω μου κανα 2 φορες, κ ξερω οτι δεν θα εκανε κακο γιατι ειναι καλα εκπαιδευμενο κ ο δικος μου δεν προκαλουσε. Αυτο που με εκνευρισε ομως απιστευτα ειναι που οι ιδιοκτητες ηταν αρκετα μετρα πιο μακρια, κ οταν ο ενας ειδε την κινηση να μου δαγκωσει το χερι ειπε " Ειναι επειδη τον εχεις δεμενο" Γυρισε το ματι μου....κ του απαντησα "ειναι επειδη ΕΣΥ ΔΕΝ τον εχεις δεμενο" Οσο καλα κ αν ειναι εκπαιδευμενα τα σκυλια πως μπορεις να εχεις τον πληρη ελεγχο 5 σκυλιων (ο ενας ιδιοκτητης εχει κ τα 5) συγχρονως σ ενα παρκο γεματο κοσμο κ κινηση ????
 


milgr

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
163
9
Θεσσαλονίκη
αλλά πόσο; 40; 50; 60; Ποιά είναι για 'σενα η λογική αναλογία βάρους; Δεν είμαι γυμνασμένος, τουλάχιστον δεν είμαι κανένα τέρας που βραδιάζεται στα βάρη, να σου χρησιμοποιήσω δυο διαφορετικά παραδείγματα. Πολλές φορές τα σκυλιά μου τα βγάζω μαζί βόλτα και είναι 20 και 22 κιλά αντίστοιχα. Παράδειγμα δεύτερο: η μικρή μου μηχανή είναι 195 κιλά, το σκούτερ που είχα για τη δουλειά είναι 225 και η μεγάλη μου μηχανή είναι 240 κιλά. Θεωρείς ότι δε μου έχουν πέσει ποτέ εν στάσει; Και στα δύο παραδείγματα το σημείο αναφοράς είναι κοινό, εγώ που είμαι 58 κιλά.
Έχει να κάνει με τον τρόπο, την εξοικείωση, τη συστηματικότητα. Το βάρος θα λειτουργήσει ανασταλτικά αν είσαι άπειρος, αδιάφορος, ή τραυματισμένος.
μάλλον παρεξηγηθηκαν αυτα πού έγραψα καί εξηγούμαι:30-40-100-300 κιλά δεν έχει σημασία,αν είσαι άσχετος με τα σκυλιά, δε πάει να έισαι καί ο Τσακ Νόρις,αν είσαι ανιδαιος φτάνει
 
Last edited:




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Η παρακατω ιστορια δεν εχει σχεση με του σκυλους μου... ευτυχως..

Στην πλατεια του Αγιο παυλου, μεταξουργειο.. 2 ξανθιες ομορφες κοπελιτσες κυκλοφορουσαν με ενα ροτ δεν προσεξα θυληκο η αρσενικο... αλλα φορουσε κικκονο κολαρο... περιγραφω γιατι μου την εδωσαν στα νευρα!!!
Καθομασταν μεσα στο μαγαζι...και βλεπω το ροτ να τρεχει να προσπαθει να πιασει κατι... το πιανει και στα καπακια του ξαναφευγει.. βλεπω απαθεια απο τις ηλιθιες!! σηκωνομαι και βλεπω το σκυλο να κυνηγαει ενα περιστερι.. το οποιο ειχε τσακωσει πριν και του ειχε τσακισει την φτερουγα... πεταγομαι τσιριζοντας!!!!!
και τοτε θυμηθηκαν αυτες να ανχωθουν!!!
λεω αν με δαγκωσει με δαγκωσε.. μπαινω αναμεσα στο σκυλι και το πουλι προσπαθωντας να το απομακρυνω.. το τσακωνω το καυμενο το πουλακι... και ταχα και καλα η βλαμενη.. ερχεται και πιανει τον σκυλο..ουτε που γυρισε να ρωτησει ή να ενδιαφερθει για το περιστερι.. λιγα μετρα μετα ξαναμολαει τον σκυλο της... σα να μη τρχει τιποτα..

δεν καθισα να τσακωθω - αν και θα το θελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ- αλλα οι λογοι ηταν αλλοι που δεν μου το επετρεψαν...

Αι στο καλο τους!! μη πω τπτ χειροτερο!!