Έλλάδα ή Εξωτερικό???????


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
το να πάρεις σκύλο από εξωτερικό δεν σημαίνει ότι θα πάρεις απαραίτητα άριστο δείγμα τις οποιας φίλης .
Σίγουρα.

σίγουρα θα αγοράσεις pedigree,τίτλους k εργασιακές εξετάσεις
Ναι. Αυτά μαζί με την μορφολογία των προγόνων και του ίδιου του σκύλου είναι η εκτροφή.

την ίδια στιγμή ο σκύλος να είναι σκιά του pedigree του
Σε pedigree που πιάνει 100 στα 100 ειναι και το πιθανότερο. Αν είναι μέτριο pedigree, ενας λιγο πιο καλός πό το μέτριο σκύλος είναι επιτυχία.

σίγουρα για κάποιον ο οποιος δεν έχει παρουσία στον "κινολογικο" χορό,είτε ως εκτροφέας είτε ως κάτοχος σκύλων,θα είναι πιο δύσκολο να του εμπιστευθεί ένας σοβαρός εκτροφέας ένα πολλά υποσχόμενο κουτάβι.ο εκτροφέας πιστεύω θα δώσει ένα πολλά υποσχόμενο κουτάβι σε κάποιον που θα το αναδείξει,ίσος σε κάποιον άλλον εκτροφέα.
Σίγουρα. Και από μία τέτοια γέννα δεν θα δώσει όλα τα κουτάβια.

σίγουρα παίζει ρολο ο τρόπος που θα προσεγγίσεις τον εκτροφέα,να ξέρεις τι θέλεις,να έχεις υπομονή να περιμένεις,να σεβαστείς τα αποτελέσματα τις εκτροφής του
Ναι, παίζει. Αρα δεν μπορεί να το κάνει ιδιώτης εύκολα.

k όχι να πας k να ρωτάς σαν να είσαι σε μανάβικο ''ποσο πάει το μεγάλο''?.
Αν κάτι πωλείται ρωτάς πόσο έχει.

από την άλλη πάλι γιατί κάποιος να μην πάρει από εξωτερικό όταν βλέπει ότι οι εκτροφείς κάνουν οι ίδιοι εισαγωγές σκύλων,k τις περισσότερες φορες οι ίδιοι αυτοί που κατακρίνουν αυτόν που παίρνει σκύλο από "εξτερικο",περνούν δεύτερη k τρίτη διαλογή σκυλιά
Απαντάς μόνος σου παραπάνω. Γιατί θα πάρει 23η διαλογή, όχι τρίτη.

πολύ δύσκολα ο γερμανός θα δώσει πολλά υποσχόμενο koutavi.to λέω από προσωπική k όχι μονο πείρα.
Ενώ ο Βαλκάνιος δίνει? Και αν ναι, πάλι κάτι σημαίνει αυτό. Προτιμώ 3η του Γερμανού παρά πρώτη του Σλοβένου.

ώστε να περνούν τις πρώτες επιλογές από μια καλή γεννα στην γερμανία
Δεν υπάρχει πουθενά αυτό παγκοσμίως. 1η επιλογή από πολύ καλή γέννα μένει στην Γερμανία. 2η μπορεί.

αλλιώς όλο θα κοιτάμε στα εκτροφεία στο εξωτερικό η θα αγοράζουμε έτοιμα σκυλιά.
Εννοειται ότι θα κοιτάμε στο εξωτερικό. Αρκετά κοιτάγαμε τα σκυλάκια μας.
Ετοιμα σκυλιά αγοράζουν όλοι.

Εκτροφή είναι γεννετική βαση και pedigree ... δεν είναι ψωνίζουμε από όπου μας συμφέρει και μπορούμε να πάρουμε έναν καλό σκύλο. Που και αυτό εγώ προσωπικά το αμφισβητώ, μπορούμε να μιλήσουμε βέβαια και με ονόματα.
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Οι ...χωρες δεν εχουν σχεση, αλλα τα πεντιγκρι και το επιπεδο επιλογης.
Προσωπικα ειχα πρωτη επιλογη απο γεννα με πατερα ΙDC sieger, μητερα 2η στην κατηγορια της στο IDC, και οι δυο γονεις με ΖΤΡ (ιταλια), ο 2η επιλογη ηρθε 3os στο ΙDC. Eπισης αλλο ενα απο γεννα -οχι διασημη-που τη θεωρω πιθανη για γενετικο μπαμ, και το δειγμα ειναι θαυμασιο μεχρι τωρα.
Θελω καποια αρσενικα εδω που αφου πανε για ΖΤP να βοηθησουν το linebreeding που κανω.Δεν ηταν φτηνα. Το Citone kουταβι μου επισης πρωτη επιλογη πριν αρκετα χρονια ηταν αναλογικα φτηνοτερο.
 


DASTY

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2007
770
0
Thessaloniki
www.scarvasstrand.com
Denis wrote

Ενώ ο Βαλκάνιος δίνει? Και αν ναι, πάλι κάτι σημαίνει αυτό. Προτιμώ 3η του Γερμανού παρά πρώτη του Σλοβένου.

-----------------------------------------------------------------------------------

E αν είχες πρώτη επιλογή Srbija και τρίτη Γερμανία ?

μιλάμε για top εκτροφεία με καλά αποτελέσματα στο ADRK siger εδώ και χρονια?


Από Slovenia είναι αλητεία ότι δεν έχεις και πολλές επιλογές :wink: [/quote]
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ανάλογα την περίπτωση ... αν θές πές μου ονόματα να σου πώ ... ΜΑΛΛΟΝ Γερμανία ... και ο λόγος ειναι απλός ... στο pedigree του γερμανικού σκύλου, αν είναι κακής μορφολογίας υπάρχει περίπτωση να βρώ τί έφταιξε ... στου άλλου αν είναι άριστης μορφολογίας, ΜΠΟΡΕΙ να μην βρίσκω γιατί ... :lol: :lol: :wink:

Δεν υπάρχει εκτροφείο στην Σερβία που να μην βάζει Γερμανούς επιβήτορες στην εκτροφή του, έτσι κι αλλιώς ...

Επίσης όσοι έχουν καλά αποτελέσματα στα sieger έχουν ΚΑΙ άριστες σχέσεις με Γερμανούς, ΚΑΙ Γερμανικά αίματα στα pedigree τους, και το ξέρεις πολύ καλά ...

Μην μου πείς πάλι για crni lotos ... η δουλειά του είναι γνωστή και πολύ σεβαστή ... αυτή τη στιγμή όλες του οι σκύλες είναι αγαπητικές του ''μικρού'' από τον Οberpfalzerwald ... και τα μισά κουτάβια τους αυτουνού ...

Τσακωνόμαστε εμείς οι ''έξυπνοι'' στα πόδια των ''χαζών'' ... θα έλεγα εγώ ...
 




marug

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2007
68
0
Να πω και εγώ την μικρή μου εμπειρία.

Πρώτα από όλα υποστηρίζω τα σκυλιά ελληνικής εκτροφής.

Για κάποιους λόγους όμως κοιτούσα για σκύλο από το εξωτερικό.
Είχα κλείσει αρσενικό κουτάβι και είχα να διαλέξω από δύο.
Τελικά δεν μπόρεσα να πάω να το πάρω και το ακύρωσα.

Τα κουτάβια τα πήραν δύο εκτροφείς.
Το ένα είναι πρωταθλητής στην χώρα του και το άλλο έχει πολλά V1 επιβήτορας και αυτός που πουλάει και κατεψυγμένο.

Δεν μετάνιωσα που δεν πήρα κάποιο από αυτά.
Γιατί οι άνθρωποι τα τρέξανε και τα αναδείξανε.
Σε μένα θα μέναν ανεκμετάλλευτα.
 


DASTY

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2007
770
0
Thessaloniki
www.scarvasstrand.com
Denis
αν είναι κακής μορφολογίας υπάρχει περίπτωση να βρώ τί έφταιξε ...

Και τι έγινε αν το βρείς πρέπει να βελτιώνεις όσο ότι τίποτε άλλο

Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι κατάρα εμπορικό
Εξηγούμε να μην παρεξηγούμε πάντα έχει μεγαλύτερο κύρος μια γεννα από ADRK σκύλους

Σε δεύτερη τρίτη γενιά η σκυλί που θα κρατήσουμε τα είναι απόγονοι τον ADRK σκύλων άρα σε τι τα διαφέρουν από καλά Σερβικα.

Η μονη διαφορα είναι ότι αυτό που προσπαθείς να κανεις κάποιος το έκανε λίγα χρονια πριν :wink:


Δεν μαλώνουμε και το ξέρεις απλά προσπαθώ να κάνουμε μια εποικοδομητική κουβέντα :wink:

Μπορεί η χάζι να καταλάβουν και κάθι από αυτά που λέμε :wink: :lol:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Και τι έγινε αν το βρείς πρέπει να βελτιώνεις όσο ότι τίποτε άλλο
Εγινε, έγινε :D

Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι κατάρα εμπορικό
Εξηγούμε να μην παρεξηγούμε πάντα έχει μεγαλύτερο κύρος μια γεννα από ADRK σκύλους
Ναι, και αυτό παίζει ... Γιατί όμως ?? :wink:

Σε δεύτερη τρίτη γενιά η σκυλί που θα κρατήσουμε τα είναι απόγονοι τον ADRK σκύλων άρα σε τι τα διαφέρουν από καλά Σερβικα.
Θα είναι δικά μας ... λέμε τώρα ...

Η μονη διαφορα είναι ότι αυτό που προσπαθείς να κανεις κάποιος το έκανε λίγα χρονια πριν
Ναι, οκ ... και έχει κάνει και λάθη και σωστά ... να κάνω τα δικά μου, και βάζω τον αρσενικό του άμα είναι ...

Κανείς μας δεν γίνεται να γίνει Meixner ...
ΙΣΩΣ να μπορούμε όμως να γίνουμε Mihajlovic :wink:
:lol: :lol: :lol: :lol:
 


Johnspike

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2007
56
0
www.geocities.com
από την στιγμή που οι σέρβοι πχ,έχουν τόσα γερμανικά αίματα ,γιατί να μην πάρο από αυτούς πρώτη επιλογή,αν μπορέσω k να πάρο από γερμανία δεύτερη k τρίτη?ποσο κοστίζει ένα κουτάβι από γερμανό εκτροφέα?
τα τελευταία χρονια στο klubsieger πολλά rottweiler εκτος γερμανίας διακρίνονται.
το θέμα είναι ότι αλλιώς διαφημίζεις κάποιος την γεννα με σκυλιά από γερμανία k αλλιώς αν είναι από σερβία ρωσία κτλ.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Mπα, η Ρωσσία και η Σερβία πουλάει καλύτερα ... :wink:
Ξέρω τί σου λέω ... και καλύτερα απ'όλα η λέξη γιγαντόσωμα :lol: :lol:
Μην συζητησουμε τώρα τί πουλάει καλύτερα ...

Γιατί να μην πάρεις??
Γιατί δεν είναι full γερμανικά αίματα, δεν έχουν επόπτες γέννας , ztp, korung, έχουν πρόβλημα στις δυσπλασίες, στον χαρακτήρα μερικοί ..

Επίσης η επιλογή συζητιέται σοβαρά τώρα ή κάνουμε πλάκα ?? ](*,)
Μάθαμε και τις επιλογές ρε παιδιά και τσακωνόμαστε και ποιός θα πάρει την πρώτη ??? :lol: :lol: :lol: Βάλε μου το χέρι στην φωτιά για το ποιό είναι το καλύτερο κουτάβι σε μιά γέννα, επίσης ΠΟΙΑΝΟΥ πρώτη επιλογή εννοείς, δικιά σου ή του εκτροφέα? Επίσης πόσα κουτάβια έχει η γέννα του Σέρβου, του Γερμανού ξέρω σίγουρα, εσύ ξέρεις ??

Φυσικά διακρίνονται γιατί έχουν πολύ καλή μορφολογία, δεν διαφώνησε κανείς σε αυτό ... αλλά και ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ... :wink:
 


Johnspike

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2007
56
0
www.geocities.com
εδώ μάθαμε πια αίματα ταιριάζουν με ποιανού,μάθαμε την δυσπλασία,μάθαμε τι θα πει ztp k ανάγνωση ενός pedigree k δεν θα μάθουμε τις επιλογές??υπάρχει κανεις που να ικανοποιείται κάτι λιγότερο από το καλύτερο?
όταν εννοώ επιλογή εννοώ να διαλέξω εγώ,όχι να μου δώσει ο άλλος οποιο emeine.esi διάλεξες στον γερμανό η στο έδωσε αυτός?k ποσο πλήρωσες αν επιτρέπεται?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Mάθαμε τα πάντα, ναι, ακόμα και τα ζευγαρώματα μεταξύ αδερφών και μάνας γιού, με ψεύτικα χαρτιά ... :lol: :lol: :-$

Ολοι οι εκτροφείς στον κόσμο ικανοποιούνται με αυτό που δεν ικανοποιήσε εσύ ... πολύ περίεργο ... ακόμα και ο εκτροφέας σου ...

Προτιμώ να μην μιλάω για τον εαυτό μου εδώ μέσα, ακόμα και αν μου γίνεται προσωπική επίθεση :wink:

So ... δεν επιτρέπεται, πόσο πλήρωσα, όχι ... :wink: :lol: :lol:
 


Johnspike

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2007
56
0
www.geocities.com
μα δεν γίνεται προσωπική επίθεση.συζήτηση κάνουμε.άλλωστε k σκύλο από γερμανία είχα,από κροατία k τώρα από σερβία.για τα ψεύτικα χαρτιά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.το θέμα είναι να μην τρώμε το χαρτί k πετάμε την σοκολάτα.
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Προφανως 1η επιλογη σημαινει βλεπω ολη τη γεννα και διαλεγω εγω-αλλιως πως;
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kι εγώ συζήτηση προσπαθώ να κάνω ... όχι, το θέμα είναι να μην πλακώνουμε τις σοκολάτες, γιατί βλάπτουν ... ειδικά χωρίς να διαβάσουμε το χαρτί απ'έξω ...
 




Johnspike

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2007
56
0
www.geocities.com
είναι το ελληνικό pedigree σαν το γερμανικό?αν θελήσω να πάρο σκύλο από ελλάδα θα μπορέσω βάση του pedigree του να καταλάβω από που ήρθε το οποιο μειονέκτημα στο σκύλο?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αν αρχίζει από Γερμανικά σκυλιά και τα επόμενα δεν βόσκουν σε κανένα χωράφι, ναι ... φυσικά θα χάνει, όπως οποιοδήποτε άλλο Βαλκανικό η μή ... σε διάφορα σημεία ... αν είσαι εκτροφέας ΙΣΩΣ δεν σου κάνει τότε ...
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22