Έλλάδα ή Εξωτερικό???????


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πού είναι τώρα το θηλυκό αυτό, το ''πρώτης επιλογής'' ?? :lol: :lol: :lol:

... παίρνω από γέννες που έχει τώρα δλδ με 600 ευρώ πολύ καλό σκυλί ??

Περίεργο ... :lol: :lol: :lol: φάσκεις και αντιφάσκεις λίγο ... μιά δεν ήθελε να δώσει το πολύ καλό 1500 μία έδωσε το πολύ καλο με 600 ... :-k
 


















ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
DASTY said:
Έχεις άδικο di ότι έχει πουλήσει στην Ελλάδα σε πολύ λογική τιμή καλο σκύλο(σκύλος το "JOHNSPIKE")


Απο τον crni lotos δεν θα έπαιρνα γιατί ακούει Ελληνας και νομίζει ότι έπιασε τον Παπά από τ %$#^%$ α και δεν μ'αρέσουν αυτά ...
θεωρείς 10000 ευρώ λογική τιμή για μια θυληκιά χωρίς τίτλο?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
asli said:
DASTY said:
Δηλαδή τι είναι αυτό που έψαχνες και δεν το βρήκες στην Ελλάδα???

και εσυ τεκνο βρουτε???

ψαχνω ενα ωραιο dobermann με καλα αιματα για εκτροφη και εκθεση
ευρωπαικου επιπεδου :shock:
και δεν το βρίσκεις??

μάλλον έχεις περίεργες απαιτήσεις.

ΚΑΝΕΝΟΣ έλληνα τα σκυλιά δεν σου αρέσουν???????
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σου είπα ΟΤΑΝ ΨΩΝΙΖΕΙ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ είναι αλλιώς ... εκτροφή με σκυλί άλλου θέλει πολλά α$%$^&α και καθαρο μυαλό ... αν πιστεύεις ότι μπορείς να πάρεις σκυλί ΚΑΛΥΤΕΡΟ με καλύτερα αίματα έξω, προχώρα, έχεις δίκιο ...

Αυτό που παρουσιάζεις ΔΕΝ είναι υψηλές απαιτήσεις ΙΔΙΩΤΗ είναι υψηλές απαιτήσεις ΠΟΛΥ συνειδητποιημένου κιόλας ''επαγγελματία'' ...

Γι αυτό μας μπερδεύεις ... :wink:
 






GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
ΜΑΚΗΣ said:
με αφορμή άλλες συζητήσεις


ο Χ ΄εξωτερικός΄ εκτροφέας με μέσο μισθό τα 2000 ευρώ ζητάει 1500 (μην σου χαλάσω το χατήρι) το κουτάβι.

ο Χ Ελληνας εκτροφέας με μέσο μισθό τα 1000 ευρώ ζητάει 1000 ευρά το κουτάβι

ο ΄εξωτερικός΄ έχει λιγότερα έξοδα από τον έλληνα (εκπαίδευση - εκθέσεις - ζευγαρώματα)

γιατί το σκυλί του Έλληνα είναι ακριβό και του ξένου φυσιολογικό (τόσο πουλιώντε φιλαράκο)
Καλησπέρα forum,

Μου φαίνεται ότι το θέμα έχει τεθεί λάθος (συγνώμη ΜΑΚΗ). Δεν βλέπω μεγάλη (ήθελα να πω καμία αλλά είναι υπερβολή) σχέση μεταξύ της εθνότητας/τοποθεσίας* του εκτροφέα** και της τιμής των κουταβιών του. Αλλού είναι ο συσχετισμός και όχι στο μισθό που παίρνει.

Τα κουτάβια αξίζουν, αν αποδεικτέα αξίζουν οι γονείς ΚΑΙ αν "δουλεύει" και το ζευγάρωμα. Το δεύτερο σκέλος είναι στο χέρι του αγοραστή να το υπολογίσει, το πρώτο στα χέρια του εκτροφέα να το αποδείξει. Υπάρχουν παντού ευκαιρίες αν ξέρεις να τις δεις και πολύ πιό πολλές παγίδες αν αγνοείς βασικά πράγματα. Βέβαια, παίζει και πολύ δυνατά και το τι σκοπεύεις να κάνεις με την εκτροφή σου... Λεφτά ή ΕΚΤΡΟΦΗ.....

Αν σκοπεύεις σε λεφτά τότε όλα είναι ακριβά όταν τα αγοράζεις και όλα φθηνά όταν στα ζητάνε.....

Αν γνωρίζεις, αποδέχεσαι κατευθείαν την αξία ή απορρίπτεις ακόμα πιό γρήγορα τη μετριότητα που φέρει απλώς brandname (όποιο και αν αυτό είναι).

Άρα, το πιό στοχευμένο ερώτημα είναι αν ο Χ εκτροφέας δικαιολογείται να πουλά σε κάποια τιμή τα κουτάβια του ή όχι....



*Φυσικά υφίσταται μία ξενομανία αλλά δεν ευθύνεται μόνο αυτή.

**Σοβαροί εκτροφείς βέβαια που βρίσκονται στη κεντρική Ευρώπη έχουν πολύ πιό κοντά τους πολύ περισσότερες εκθέσεις, αλλά όχι και πιό πολλές ευκαιρίες, γιατί οι εκθέσεις έχουν περισσότερες συμμετοχές και ενίοτε ανταγωνισμό)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
να προτείνω :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k

ίσως ναι ίσως όχι

αυτό που δεν έχω καταλάβει όμως είναι ΤΙ ΖΗΤΑΣ.

εκθεσιακό σκυλί?

εκτροφικό σκυλί?

και τα δύο?

γιατί?

πόσες πιθανότητες έχεις ΕΣΥ να πάρεις ένα καλό σκυλί από το εξωτερικό και πόσες από Ελλάδα???

εκεί μάλλον μπερδεύεσε
 


Frago1

Member
31 Ιανουαρίου 2008
22
0
Εξαρτάται από τι σκυλί ψάχνεις και πόσοι εκτροφείς υπάρχουν στην Ελλάδα.
Πιστεύω ότι οσο λιγότεροι, τόσο ανεβάζουν την τιμή γιατί δεν υπάρχει ανταγωνισμός.
Εγώ ψάχνω Μαλτέζ, ο ΚΟΕ μου έδωσε τα τηλ 2 μόνο εκτροφείων στην Ελλάδα.
Η μια ήθελε 1300 ευρώ, συγνώμη αλλά εμένα μου φαίνονται πολλά για Μαλτέζ, εννοώντας οτι δεν είναι δα και καμιά ράτσα σπάνια που δεν την βρίσκουμε εύκολα, και ο δεύτερος δεν είπε τιμή, ανάλογα με το πόσα κιλά λεει θα βγούν τα σκυλιά. Με το κιλό τα πουλάνε δηλαδή?
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU