Έφαγε χοιρινή με ένα μικρό κοκκαλάκι


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ξέρουμε τα συμπτώματα αυτής της ασθένειας? Μπορεί να είναι καταληκτική για τον σκύλο?
Πως εντοπίζεται? Με τις γενικές αίματος?
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η νόσος Aujeszky δεν είναι μύθος, είναι γεγονός.

Δεν δίνουμε ποτέ ωμό χοιρινό κρέας!!! ΠΟΤΕ!!

Εδώ μπορείτε να δείτε φωτό και υπάρχει και βιντεάκι, για όσους αντέχουν

Aujeckijeva bolest pasa - prikaz slu

Εδώ για την ασθένεια στα Αγγλικά)

Pseudorabies - Wikipedia, the free encyclopedia
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ήθελα να πω (και δυστυχως για άλλη μια φορά δυστυχως δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω σωστά το Internet καθως είναι δύσκολο να δείξεις τον άλλο τί και πως εννοείς αυτό που θες να πείς , σορρυ :/ ) πως αν είχε Aujezsjy το γουρούνι και εφόσον δεν θεραπευόταν , ουδέποτε θα έφτανε πιο πέρα απο το σφαγείο (πόσο μάλλον σε κρεοπωλείο) το συγκεκριμένο γουρούνι . Πόσο μάλλον , η μπριζόλα που ήταν να την ψήσει ο/η φίλος/η , να προέρχεται απο εκτροφή με Aujezsky .

:)
Πλάκα κάνεις τωρα?
Που στα μισά μέρη ακόμα και κρεοπωλεία παίρνουν κρέας από χωρια? Που τα ζώα σφάζονται σε ενα υπόστεγο χωρις προηγούμενη κτηνιατρική εξέταση και επιβλεψη? Και καλύτερα να επηρεαζονται και να το ψάξουν λιγο, παρά να ειναι αμεριμνοι και να πάθουν καμια νίλα επειδη τελικα ως δια μαγείας εφτασε άρρωστο ζώο στο σφαγείο---> κρεοπωλείο.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Λοιπον , μια σούμα για να λευκάνει το πράγμα .

Ο ιός αυτός , προσβάλλει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ τα χοιρινά . Εκδηλώνεται κυρίως με αναπνευστικά συμπτώματα . Άπαξ και το ζώο πάει στο σφαγείο , σαφως και ελέγχεται κατα τον κρεοσκοπικό έλεγχο απο τον Κτηνίατρο . Ανάλογα τις αλλοιώσεις και την έκτασή τους , το σφάγιο είτε αποσύρεται είτε προχωρά άφοβα για κατανάλωση , αφού πρώτα σαφως απορριφθούν και καταστραφούν τα ακατάλληλα μέρη .

Για να "κολήσσει" ενα άλλο γουρούνι , άλογο ή μηρυκαστικό , πρέπει αυτό το ζώο να ζει και να κυκλοφορεί μέσα σε εκτροφή με γουρούνια τα οποία έχουν τον ιό . Αυτός ο ιός μεταδίδεται με τις εκκρίσεις απο το αναπνευστικό , με τα σάλια και με τις εκκρίσεις του γεννητικού συστήματος των ΗΔΗ μολυσμένων ζώων . Που σημαίνει οτι πρέπει ο όποιος άλλος χοίρος ή άλογο , να πάει και να κάνει αγκαλίτσες με γουρούνια . Επίσης μεταδίδεται με τον αέρα σε μικρή απόσταση όμως , και υπο την προϋπόθεση οτι στην περιοχή βρίσκονται παρα πολλοί μολυσμένοι χοίροι.
Το κρέας απο μηρυκαστικά που κόλησσαν τον ιο απορρίπτεται διότι έχει πολλές αλλοιώσεις . Επίσης στα χοιρινά , η απόρριψη εξαρτάται απο την έκταση των αλλοιώσεων στο κρέας και τα όργανα.
Για να ηρεμήσετε , επίσης ο ιος δεν είναι παθογόνος για τον άνθρωπο , οπότε λήξη συναγερμού .

Αποκεί και πέρα αν θέλετε να συζητήσουμε για το θέμα σφαγεία και κρέατα , ευχαρίστως .

Αλλά θα ήθελα αν γίνεται απο την αρχή να μου πείτε , πόσοι έχετε δουλέψει ως κτηνίατροι ή έστω έχετε επαφή με τον τομέα κρεοσκοπικός έλεγχος , έλεγχος εκτροφών , σφαγεία ,
και πόσοι μιλάτε υποθετικά με βάση εικασίες , υποθέσεις , αυτά που ακούτε γύρω σας ή με βάση τις εικασίες σας επηρεασμένοι ελληνική πραγματικότητα .

Για να ξέρω αν είναι και εγω , να δίνω υποθετικές απαντήσεις ή σοβαρές απαντήσεις .

Καταλαβαίνουμε όλοι πως το Internet υποκαθιστά τον προφορικό λόγο και δεν καταλαβαίνεις το ύφος αυτού που μιλάς μαζί του , ειδικά απο τη στιγμή που δεν ξέρεις τον άλλον .
Για αυτό ας προσπαθήσουμε να γράφουμε όσο γίνεται πιο ξεκάθαρα , προς αποφυγή παρεξηγήσεων .

Εγω είμαι Κτηνίατρος και έχω ασχοληθεί με παραγωγικά ζώα και με τα σφαγεία . Ωστόσο στεναχωριέμαι να διαβάζω αφορητικές απαντήσεις και εδραιωμένες απόψεις χωρις τα άτομα που τις εκφράζουν να έχουν εστω κάποιες γνώσεις του αντικειμένου , έστω να έχουν επισκεφτει ενα σφαγείο ή έστω να έχουν ασχοληθεί με την υγεία των παραγωγικών ζώων .
Ειναι σαν να μιλάω εγω για νομικά θέματα, και να εκφράζω γνώμη με αυτοπεποίθηση και σιγουριά , χωρις καν να είμαι δικηγόρος , στηριζόμενος απλά σε " φήμες λένε " και " μου είπαν οτι " .

:( :( :(
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Donzouan εσύ νιώθεις δηλαδή ασφαλής να δώσεις στο σκύλο σου ωμό χοιρινό με τη βεβαιότητα ότι είναι 100% aujzeszki free?
Να θυμίσω ότι μέχρι προχθές τρώγαμε και τρώμε όλοι ακόμη άλογο... κι αυτό από έλεγχο πέρασε;
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Προσωπικά δεν δίνω ωμό κρέας σε κανέναν σκύλο διότι διαφωνώ με την ωμοφαγία .
Αποκεί και πέρα , κτηνοτροφική επιχείρηση με Aujeszky προσπαθεί να προστατέψει τα υπόλοιπά της ζώα απο τον ιό και όχι να τα θεραπεύσει , διότι πλέον αυτομάτως είναι και δύσκολη αλλά και ανούσια ή όποια προσπάθεια θεραπείας , μιας και μιλάμε για ιό . Επίσης μιλάμε για επιχείρηση , άρα έσοδα και έξοδα τα οποία πρέπει να εκτιμηθούν καταλλήλως .
Αν καταφέρουν και πάνε στο σφαγείο , τα σφάγια που είναι ακατάλληλα , προφανώς απορρίπτονται και οδηγούνταισ ε καταστροφή (θάψιμο/αποτέφρωση) διότι ενα αλλοιωμένο κρέας κανένας κρεοπώλης δεν θα το αγοράσει διότι κανένας πολίτης δεν θα το αγοράσει . Απλό είναι .

Σχετικά με το άλογο , το όποιο "σκάνδαλο" σχετίζεται με το γεγονός της νοθείας και της ιχνηλασιμότητας . Οτι δηλαδή λέγανε οτι τα λουκάνικα είναι απο 70% μοσχαρίσιο , ενω ήταν 40% + 30% ίππειο κρέας .
Προσωπικά δεν βρίσκω κακό , κατακριτέο , απαγορευμένο κλπ το να φάω άλογο . Μάλιστα πρόπερσι εν γνώση μου παράγγειλα και έφαγα σε μαγαζί αλογίσιο κρέας . Αρκεί αν γίνεται εις γνώσην σου .

Και όπως είδαμε , έπεσε η υποψία για νοθεία κρέατος και , έστω και καθυστερημένα , έγιναν οι έλεγχοι και οι αποσύρσεις .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Donzuan το πρόβλημα με τον ιο αυτό είναι ότι δεν προκαλεί βλάβη στον άνθρωπο. Και επιπλέον σκοτώνεται και στους 60 βαθμούς. Επομένως είναι "πολυτέλεια" και "περιττό" να ψάχνει κανείς για τον ιό αυτό στα κρέατα που προορίζονται για ανθρώπινη κατανάλωση. Έχει-δεν έχει τον ιό το κρέας, κανείς δεν θα πάθει τίποτα και δεν θα μαθευτεί τίποτα!

Αυτός είναι κι ο λόγος που ειδικά σε αυτό τον ιό, οι έλεγχοι μπορούν να είναι πιο χαλαροί.

Προσωπικά δεν δίνω ωμό χοιρινό - αν δώσω, τότε μόνο μαγειρεμένο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Εγω είμαι Κτηνίατρος και έχω ασχοληθεί με παραγωγικά ζώα και με τα σφαγεία . Ωστόσο στεναχωριέμαι να διαβάζω αφορητικές απαντήσεις και εδραιωμένες απόψεις χωρις τα άτομα που τις εκφράζουν να έχουν εστω κάποιες γνώσεις του αντικειμένου , έστω να έχουν επισκεφτει ενα σφαγείο ή έστω να έχουν ασχοληθεί με την υγεία των παραγωγικών ζώων .
Εμένα, αυτή σου η θέση με ενοχλεί πολύ. Δεν χρειάζεται να είσαι κτηνίατρος, για να έχεις άποψη για κάποια πράγματα. Πόσο μάλλον, όταν αυτοί που εκφράζουν με σιγουριά κάποιες θεωρίες, είναι τέτοια η ενασχόλησή τους με το αντικείμενο "σκύλος", καθώς και η θητεία τους στο φόρουμ, που επιτρέπουν αυτούς τους σχολιασμούς εκ μέρους τους. Εσύ, ως κτηνίατρος που λες ότι είσαι, δεν είσαι σε θέση να κρίνεις, αν αυτός που γράφει κάτι, ξέρει τι λέει; Οσο ακραίο κι αν είναι αυτό; Η μήπως, θα έπρεπε κι εγώ, να σου ζητήσω να μου στείλεις το πτυχίο σου, για να ξέρω αν θα εκλάβω με σοβαρότητα τα λόγια σου; Πως θα σου φαινόταν; Γιατί να πρέπει να δεχθώ τα δικά σου λόγια, ως σωστά; Που ξέρω ότι είσαι, αυτό που λες;

Κι επειδή τελευταία, το κάνεις συχνά αυτό, είναι σίγουρα πολύτιμη η συμβολή σου σε κάποια θέματα, αλλά εμένα προσωπικά, θα μου επιτρέψεις να δείχνω την ίδια, μη σου πω και περισσότερη, εμπιστοσύνη και σε άτομα που δεν δηλώνουν κτηνίατροι, αλλά είναι επιβεβαιωμένο, ότι ξέρουν τι λένε και γιατί.

Αν μου επιτρέπεις λοιπόν, μην ασχολείσαι με το να προσπαθείς να ακυρώσεις κάποια από αυτά που ακούς. Ασχολήσου περισσότερο, με το να τα ενισχύσεις, με τις έξτρα [όχι μοναδικές] γνώσεις σου.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σχετικά με το άλογο , το όποιο "σκάνδαλο" σχετίζεται με το γεγονός της νοθείας και της ιχνηλασιμότητας . Οτι δηλαδή λέγανε οτι τα λουκάνικα είναι απο 70% μοσχαρίσιο , ενω ήταν 40% + 30% ίππειο κρέας .
Προσωπικά δεν βρίσκω κακό , κατακριτέο , απαγορευμένο κλπ το να φάω άλογο . Μάλιστα πρόπερσι εν γνώση μου παράγγειλα και έφαγα σε μαγαζί αλογίσιο κρέας . Αρκεί αν γίνεται εις γνώσην σου .
To οτι η αγελαδα χλιμντριζε πριν γινει κιμας, ουτε εμενα δεν με απασχολει παρα πολυ, ισα ισα που το αλογισιο κρεας ειναι και πιο καθαρο και πουλεται και πιο ακριβο ( τουλαχιστον στην Ελβετια, Γερμανια)- αλλα το κακο ειναι, οτι το αλογισιο κρεας που κατεληξε στα Λαζανια και κεφτεδακια δεν ηταν απο αυτο το "καλο" αλλα απο αλογα αμφιβολης προελευσης- και σφαγης, χωρις ελεγχο. Εκει εντοπιζεται το σκανδαλο και το κατακριτεο!
Και δεν ηταν και το μονο σκανδαλο, οπου εφτασαν καποια "μολισμενα" κομματια κρεατος στα πιατα των καταναλοτων- και για αυτο δεν με πειθουν ουτε στο ελαχιστο τα επιχειρηματα σου περι ελεγχω στα σφαγεια.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
To οτι η αγελαδα χλιμντριζε πριν γινει κιμας, ουτε εμενα δεν με απασχολει παρα πολυ, ισα ισα που το αλογισιο κρεας ειναι και πιο καθαρο και πουλεται και πιο ακριβο ( τουλαχιστον στην Ελβετια, Γερμανια)- αλλα το κακο ειναι, οτι το αλογισιο κρεας που κατεληξε στα Λαζανια και κεφτεδακια δεν ηταν απο αυτο το "καλο" αλλα απο αλογα αμφιβολης προελευσης- και σφαγης, χωρις ελεγχο. Εκει εντοπιζεται το σκανδαλο και το κατακριτεο!
Και δεν ηταν και το μονο σκανδαλο, οπου εφτασαν καποια "μολισμενα" κομματια κρεατος στα πιατα των καταναλοτων- και για αυτο δεν με πειθουν ουτε στο ελαχιστο τα επιχειρηματα σου περι ελεγχω στα σφαγεια.
Ακριβως.Ηταν αλογα αρρωστα,ηλικιωμενα με καμια "χρησιμοτητα" πια.. τα οποια αντι να σταλουν για ευθανασια,μπηκαν σε μηχαη για κιμα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εμένα, αυτή σου η θέση με ενοχλεί πολύ. Δεν χρειάζεται να είσαι κτηνίατρος, για να έχεις άποψη για κάποια πράγματα. Πόσο μάλλον, όταν αυτοί που εκφράζουν με σιγουριά κάποιες θεωρίες, είναι τέτοια η ενασχόλησή τους με το αντικείμενο "σκύλος", καθώς και η θητεία τους στο φόρουμ, που επιτρέπουν αυτούς τους σχολιασμούς εκ μέρους τους.
Συμφωνώ με αυτό που λες γενικά. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να προσέχουμε τον τρόπο και το χρόνο που λέμε κάτι γιατί είναι άλλο η ενημέρωση και άλλο η πρόκληση πανικού.
Όταν διάβασα στο πρώτο ποστ της Αλεξίας για πιθανή μόλυνση από αυτόν τον ιό που πρώτη φορά άκουσα χωρίς κανένα άλλο σχόλιο, το έψαξα και το πρώτο που είδα ήταν για φρικτό και άμεσο θάνατο κλπ.
Μετά έψαξα για τρόπους μετάδοσης και διάβασα όλα αυτά που αναφέρει ο Δον Ζουάν. Ότι τελικά δεν είναι και τόσο πιθανή η μόλυνση.
Όταν αναφερόμαστε σε κάτι τόσο σοβαρό, καλό θα ήταν να γίνεται με περισσότερη προσοχή.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν ξέρω πόσο πιθανή είναι η μόλυνση, αφότου άκουσα πως 2 σκυλιά στην περιοχή μου νόσησαν και πέθαναν από τη νόσο αυτή μετά από κατανάλωση ωμού χοιρινού κρέατος.

Καλό είναι να προσέχουμε και να έχουμε τα μάτια μας 14 που αφήνουμε οτιδήποτε που μπορεί να κάνει κακό στο σκύλο μας (ή που αφήνουμε τον ίδιο το σκύλο μας).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Συμφωνώ με αυτό που λες γενικά. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να προσέχουμε τον τρόπο και το χρόνο που λέμε κάτι γιατί είναι άλλο η ενημέρωση και άλλο η πρόκληση πανικού.
Όταν διάβασα στο πρώτο ποστ της Αλεξίας για πιθανή μόλυνση από αυτόν τον ιό που πρώτη φορά άκουσα χωρίς κανένα άλλο σχόλιο, το έψαξα και το πρώτο που είδα ήταν για φρικτό και άμεσο θάνατο κλπ.
Μετά έψαξα για τρόπους μετάδοσης και διάβασα όλα αυτά που αναφέρει ο Δον Ζουάν. Ότι τελικά δεν είναι και τόσο πιθανή η μόλυνση.
Όταν αναφερόμαστε σε κάτι τόσο σοβαρό, καλό θα ήταν να γίνεται με περισσότερη προσοχή.
Εγώ, άλλα κατάλαβα από τις αναλύσεις.
Ασε που...προτιμώ να πανικοβληθώ, παρά να ρισκάρω την ζωή του σκύλου μου.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Παντως ακομα και σε αλυσιδα εστιατοριων αμερικανικου στυλ, παρολο που ολα τα κρεατα σε ρωτανε ποσο θες να ειναι ψημενα, στο χοιρινο δεν επιτρεπεται και το ψησιμο γινεται κανονικα για λογους ασφαλειας αποτι μου παν.

Ουτε εγω θα το διακινδυνευα παντως :)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Που την είδατε την τρομοκρατία ή την πρόκληση πανικού; Απλή αναφορά έγινε.

Donzouan, τόσες μπούρδες διαβάζει ο κόσμος στο ιντερνετ γενικά και στο συγκεκριμένο φόρουμ, μια απλή ενημέρωση σε ενόχλησε για κάτι που όντως ισχύει: αν σπάσει ο διάολος το πόδι του και φάει το σκυλί χοιρινό μολυσμένο με τον ιό θα πεθάνει.

Επίσης, είσαι τόσο σίγουρος ότι στην Ελλάδα τηρούνται όλοι οι κανόνες υγιεινής και ότι όλα τα κρέατα έχουν περάσει από επίσημα σφαγεία;
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
δονζουαν στον ΑΣΤΑΚΟ τα γουρουνια κοβουν βολτες κατα αγελες στην παρανομη χωματερη της πολης και τα εξαφανιζουν ολα,, σε καποια καταστηματα διαφημιζουν,, χοιρινα ελευθερας βοσκης,,, ειναι σοκ να βλεπει τι τρωνε και ματα να σερβιρονται στο εστιατοριο του ιδιοκτητη τους... ποια σφαγεια και ποιος ελεγχος,,,,, εντω ινε ελλαντα ==)) το διαδυκτιο ειναι γεματο με φωτογραφιες,,,
//..
ΞΕΦΤΙΛΑ ΣΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΟ ΔΕΛΦΩΝ-ΒΙΝΤΕΟ ΣΟΚ - YouTube
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Ο άνθρωπος δεν πρότεινε σε κανέναν να ταίσει ωμό χοιρινό τον σκύλο του, είπε την ψύχραιμη κι επιστημονική του άποψη , προσθέτοντας ότι πρέπει να αποφεύγουμε τους αφορισμούς , ειδικά αν αν δεν αφορούν το επιστημονικό μας αντικείμενο. Ας μην τον αποτρέπουμε να λέει σε τέτοια θέματα την τόσο τεκμηριωμένη άποψή του, εμείς θα χάσουμε. Ο καθένας μπορεί να κρατήσει όσα κρίνει από την κάθε εκφραζόμενη άποψη, ας έχουμε και την δική του λοιπόν
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αυτο με τους "αφορισμους" πραγματικά δεν το καταλαβαίνω καθόλου....
Υπάρχει αυτος ο ιος στο χοιρινό ως πιθανότητα? ΝΑΙ
Τι κατάληξει εχει το σκυλι που θα νοσήσει από την "πιθανότητα"? ΘΑΝΑΤΟ
Υπάρχει σοβαρος ελεγχος σε ΚΑΘΕ σφάγιο? ΟΧΙ (γιατι δεν πανε ολα τα σφάγια στα σφαγεία... και από εκει στα κρεοπωλεία)

Απο εκει και περα κάποιοι προτιμούμε να "φρικάρουμε" δέκα φορές, παρά να την πατήσουμε μια. Οπότε για μένα χιλιες φορές να ειναι κάποιος υποψιασμένος, και να το ψάξει και μόνος του, παρά να μιλάμε και να λέμε ότι "εδω οοοοολα ειναι καλα, οοοοοοοολα ελεγχονται και πουθενα δεν υπάρχει αρρωστο σφάγιο να φτάσει στο κρεοπωλείο"
Ποιοι αφορισμοί λοιπον?
Αν πω εγώ οτι η Δικαιοσύνη στην Ελλαδα ειναι αμεροληπτη και θα βρει το δικιο του οποιος καταθέσει μια εγκληση (μηνυση) και αρα σκάσει 250 ευρω... τι θα κάνεις? θα σε πιάσουν τα γελια... Το οτι ο καθένας μας ειναι σε διαφορετικό τομέα επαγγελματικό, δεν σημαίνει οτι δεν εχουμε κριση να διαβάσουμε, να κρινουμε, να ρωτησουμε.
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Δεν είπε κανείς να μην διαβάσεις και να μην κρίνεις μόνη σου, απλά να μην αποθαρρύνονται και οι άλλες απόψεις , πόσο μάλλον από πιο ειδικούς σε αυτά τα θέματα.Όλοι στο τέλος επιλέγουμε τί θα πιστέψουμε και ποιά είναι η πιο ασφαλής επιλογή. Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη