Έφαγε χοιρινή με ένα μικρό κοκκαλάκι


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Να μοιραστω κ εγω οτι γνωσεις εχω πανω στα κρεατα απο τη δουλεια μου.
Μοσχαρι (βοδινο) , αρνι , κατσικι κ κυνηγια μπορουν να φαγωθουν κ απο τον ανθρωπο σε οποιαδηποτε κατασταση ψησιματος (κ ωμα) χωρις κανενα προβλημα εφ'όσων ηταν υγιες το ζωο οσο ζουσε.
Κοτοπουλο κ χοιρινο δεν ρωτας ποτέ ποσο μαγειρεμενο να ειναι γιατι τρωγονται μονο καλοψημενα.
Η θερμοκρασια στο κεντρο τους πρεπει να εχει φτασει τουλαχιστον τους 75 βαθμους Κελσιου.
Οι περισσοτεροι ιοι που μπορει να υπαρχουν στα κρεατα καταστελλονται στους -18 κ σκοτωνονται σε βαθια καταψυξη -40 βαθμους Κελσιου κ μετα απο ενα χρονικο διαστημα τουλαχιστον 2 εβδομαδων. Ακομα κ ετσι ομως κοτοπουλο κ χοιρινο παλι δεν τρωγονται "μετρια". Η σαλμονελα που εχει το κοτοπουλο λανθασμενα πιστευουν πολλοι οτι δεν προσβαλλει τον σκυλο, απλα ο σκυλος νοσει πολυ πιο light απο τον ανθρωπο. το πολυ πολυ να κανει μαλακα κακα κ να εχει μια δυο μερες αδιαθεσια! Το χοιρινο παλι περα απο νοστιμια κουβαλαει κ 1 εκατομμυριο αρρωστιες για σκυλους κ ανθρωπους! Donzouan κ τα κοτοπουλα κ τα αυγα απο μεγαλες παραγωγικες μοναδες ειναι σαλμονελα free (ετσι λενε τουλαχιστον) αλλα αν ειχα πιασει ενα με γυμνα χερια κ εφτιαχνα μια σαλατα μετα θα την ετρωγες τη σαλατα? Εγω οχι παντως!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κοτοπουλο κ χοιρινο δεν ρωτας ποτέ ποσο μαγειρεμενο να ειναι γιατι τρωγονται μονο καλοψημενα.
Αυτο ισχυει για ελλαδα?
Στην γερμανια παντος τρωνε ωμο χοιρινο κιμα- σαν πολυ δημοφιλες εδεσμα ( Mett, Hackepeter)
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Αυτο ισχυει για ελλαδα?
Στην γερμανια παντος τρωνε ωμο χοιρινο κιμα- σαν πολυ δημοφιλες εδεσμα ( Mett, Hackepeter)
:shock:
Πρωτη φορα το ειδα αυτο! Πιστευα κιολας οτι θα ειναι παστό η λιαστό τουλαχιστον, δηλαδη οχι ωμο! Οχι frenchie ισχυει για σχεδον ολο τον κοσμο(δεν εχω εργασθει στο εξωτερικο ακομα τουλαχιστον για να γνωρισω απο "μεσα" τις κουζινες τους)! Εννοω οτι υπαρχουν λαοι που τρωνε οτι να'ναι γενικοτερα (μη δωσω παραδειγματα κ αηδιασουμε) οποτε αν φανε ωμο χοιρινο δεν θα ειναι κ κατορθωμα! Αλλα ακομα κ οι Αγγλοι που γουσταρουν να τρωνε σχεδον ολα τα κρεατα ωμα (στην πορεια βγηκε το υπονοουμενο :p ) το χοιρινο κ το κοτοπουλο ειναι παντα well done! Με μια συντομη αναζητηση παντως που εκανα κ με τα ελαχιστα Γερμανικα που μπορει να γνωριζω κ φυσικα με τη βοηθεια του γκουγκλ τρανσλειτ ειδα οτι πρεπει να καταναλωνεται σε μικρες ποσοτητες γιατι ειναι ανθυγιεινο! Τωρα γιατι το τρωνε δεν ξερω!
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω φάει και νόμιζα ότι είναι καπνιστό ή κάπως επεξεργασμένο - όταν έμαθα ότι είναι ωμό φρίκαρα (αφού το είχα φάει).
Και η άλλη αλήθεια είναι ότι είναι ...γαμάτο!
Ollandos13 μάθε συνταγή, βάλτο στο μενού κι ερχόμαστε! :D
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
ψάξτε και για άλλα όμορφα πράγματα , αφού κάποιοι γενναίοι τρώτε και ωμά , και επομένως περνάμε στις ζωοανθρωπονόσους , και κατα συνέπεια σε θέματα Δημόσιας Υγείας .

Εσεις οι γενναίοι λοιπόν , ψάξτε για το θέμα τριχινέλλα και τοξόπλασμα ...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και η άλλη αλήθεια είναι ότι είναι ...γαμάτο!
Ollandos13 μάθε συνταγή, βάλτο στο μενού κι ερχόμαστε! :D
Τι συνταγη να μαθει- το χοιρινο κοβεται στο Cutter κατα προτιμιση σε χαμηλη θερμοκρασια ( 2βαθμους)- και η χρηση παγου απαγορευεται!
Μετα μπαινει απλά αλατοπιπερο- καμια φορα και μιξη μπαχαρικων με μπουκοβο, κοκκινο πιπερι κλπ.( λεγεται μετα Jaeger Mett/του κυνηγου) και ετοιμο!
Το Mett πρεπει να πουλειται την ιδια μερα, μην πω ωρα, για αυτο κατασκευαζουν μονο μικρες ποσοτητες στα κρεοπολεια.

Τι καλα που εμεις δεν παθαινουμε Aujetzki!!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ψάξτε και για άλλα όμορφα πράγματα , αφού κάποιοι γενναίοι τρώτε και ωμά , και επομένως περνάμε στις ζωοανθρωπονόσους , και κατα συνέπεια σε θέματα Δημόσιας Υγείας .

Εσεις οι γενναίοι λοιπόν , ψάξτε για το θέμα τριχινέλλα και τοξόπλασμα ...
Ειμαι 47 και κατι ετων- εχω φαει κιλα ολοκληρα ωμο χοιρινου στην ζωη μου ( μονο τωρα τα χριστουγεννα πρεπει να ηταν 2 κιλα σιγουρα, αφου εφαγα καθε μερα για πρωινο) και δεν εχω παθει ΠΟΤΕ τιποτα.
Αλλα ομολογω, οτι στην ελλαδα δεν θα ετρωγα ωμο, επειδη δεν εμπιστευομαι καθολου τους ελεγχους!
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
ψάξτε και για άλλα όμορφα πράγματα , αφού κάποιοι γενναίοι τρώτε και ωμά , και επομένως περνάμε στις ζωοανθρωπονόσους , και κατα συνέπεια σε θέματα Δημόσιας Υγείας .

Εσεις οι γενναίοι λοιπόν , ψάξτε για το θέμα τριχινέλλα και τοξόπλασμα ...
Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα ούτε που το ακουμπάς - έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει εδώ, αλλά και αν υπήρχε... μακριά! Στη Γερμανία εμπιστεύεσαι πιο εύκολα και όπως είπε και η FrencieFan έχει συγκεκριμένη διαδικασία παραγωγής και πώλησης/κατανάλωσης.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
μήπως εμπλέκεται και το γνωστό ελληνικό ιδεώδες "οτιδήποτε ξένο είναι καλύτερο απο το ελληνικό" ;
ας μην ξεχνάμε οτι απο την πολιτισμένη Ευρώπη ξεκίνησαν διαχρονικά , όλα τα γνωστά διατροφικά σκάνδαλα .
Εκτως αυτού , για την ιστορία , το τοξόπλασμα είναι ενα παράσιτο που στα σφαγεία δεν το βρίσκει ο κτηνίατρος κατα τον έλεγχο απλά κόβοντας και κοιτάζοντας το σφάγιο .
Διεθνώς , η αντιμετώπιση της κατάστασης αυτής είναι μια .
Πρόληψη μόλυνσης τον κρεάτων ( πολυ απλά , δεν έχεις κοντά στα σφαγεία.κρεοπωλεία/κουζίνα ζώα -σαρκοφάγα- να κάνουν βόλτες στα κρέατα ) , και αποφυγή κατανάλωσης άψητου ή ατελώς ψημένου κρέατος .

Επίσης η Γαλλία είναι η #1 χώρα (τουλάχιστον εμφανώς) στα μαζικά κρούσματα Βρουκέλλωσης ανθρώπων .
Και αυτό , επειδή εκεί τρώνε ενα σωρό τυριά που δεν έχουν ωριμάσει (κάτω απο 3 μήνες ) και απο μη παστεριωμένα γάλατα .

Ίσως λίγο άσχετο το απράδειγμα για κάποιους , αλλά θέλω να τονίσω πως ο όρος έλεγχος και "εκει τα ελέγχουν" είναι υποκειμενικός , όταν εμπλέκονται και άλλοι επικίνδυνοι για την υγεία ψευτογκουρμέ παράγοντες .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
μήπως εμπλέκεται και το γνωστό ελληνικό ιδεώδες "οτιδήποτε ξένο είναι καλύτερο απο το ελληνικό" ;
Αναφορικά με κάποιες χώρες ναι. Λυπάμαι που στη χώρα μου έχω λιγότερη εμπιστοσύνη αλλά έτσι είναι και δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά. Δεν φταίω εγώ που λαδώνονται όλοι οι κρίκοι της αλυσίδας μέχρι να φτάσει το φαγητό στο πιάτο μου.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
μήπως εμπλέκεται και το γνωστό ελληνικό ιδεώδες "οτιδήποτε ξένο είναι καλύτερο απο το ελληνικό" ;
ας μην ξεχνάμε οτι απο την πολιτισμένη Ευρώπη ξεκίνησαν διαχρονικά , όλα τα γνωστά διατροφικά σκάνδαλα .
Εκτως αυτού , για την ιστορία , το τοξόπλασμα είναι ενα παράσιτο που στα σφαγεία δεν το βρίσκει ο κτηνίατρος κατα τον έλεγχο απλά κόβοντας και κοιτάζοντας το σφάγιο .
Διεθνώς , η αντιμετώπιση της κατάστασης αυτής είναι μια .
Πρόληψη μόλυνσης τον κρεάτων ( πολυ απλά , δεν έχεις κοντά στα σφαγεία.κρεοπωλεία/κουζίνα ζώα -σαρκοφάγα- να κάνουν βόλτες στα κρέατα ) , και αποφυγή κατανάλωσης άψητου ή ατελώς ψημένου κρέατος .

Επίσης η Γαλλία είναι η #1 χώρα (τουλάχιστον εμφανώς) στα μαζικά κρούσματα Βρουκέλλωσης ανθρώπων .
Και αυτό , επειδή εκεί τρώνε ενα σωρό τυριά που δεν έχουν ωριμάσει (κάτω απο 3 μήνες ) και απο μη παστεριωμένα γάλατα .

Ίσως λίγο άσχετο το απράδειγμα για κάποιους , αλλά θέλω να τονίσω πως ο όρος έλεγχος και "εκει τα ελέγχουν" είναι υποκειμενικός , όταν εμπλέκονται και άλλοι επικίνδυνοι για την υγεία ψευτογκουρμέ παράγοντες .
Για φαντασου! Παρολα οτι ελεγχονται σχολαστικα???

Αλλα ευτυχος που στην ελλαδα τα ελεγχουν ολα παρα πολυ καλα και ακομα και πιο σχολαστικα, ωστε να μην υπαρχει ο παραμικρος κινδυνος να φτασει χοιρινο με Aujetzki στα κρεοπολεια, οπος ειπες και εσυ μερικες σελιδες πριν!

και κατι ακομα : Η τοξοπλασμοση στον ανθρωπο περναει σε 90% των περιπτοσεων σε ατομα με υγιες ανοσοποιητικο χωρις κανενα συμπτομα. Οταν μολυνθει ο οργανισμος, αποκτα αντισωματα, που τον κανουν ανθεκτικο σε επαναμολυνσεις. Κινδυνος υπαρχει μονο κατα την εγγυμοσυνη.
Οταν εμεινα εγγυος, μου εκαναν και τεστ για αντισωματα τοξοπλασματος. Και παρολα που εχω φαει κιλα ολοκληρα ωμο χοιρινο, ζουσα μια ζωη με γατες - δεν ειχα.

Ι τριχινελλα εχει περιοριστει κατα πολυ τα τελευταια χρονια και ειναι γενικος καλα ανιχνευσιμο. Αρα- ουτε εκει δεν διατρεχει κανεις τοσο μεγαλο κινδυνο.
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω φάει και νόμιζα ότι είναι καπνιστό ή κάπως επεξεργασμένο - όταν έμαθα ότι είναι ωμό φρίκαρα (αφού το είχα φάει).
Και η άλλη αλήθεια είναι ότι είναι ...γαμάτο!
Ollandos13 μάθε συνταγή, βάλτο στο μενού κι ερχόμαστε! :D
Χαχαχαχχα! Κριμα φετος εχω κανονισει σε εστιατοριο με ψαρια για τη σεζον! Απο χειμωνα κατι κανουμε!

Ειμαι 47 και κατι ετων- εχω φαει κιλα ολοκληρα ωμο χοιρινου στην ζωη μου ( μονο τωρα τα χριστουγεννα πρεπει να ηταν 2 κιλα σιγουρα, αφου εφαγα καθε μερα για πρωινο) και δεν εχω παθει ΠΟΤΕ τιποτα.
Αλλα ομολογω, οτι στην ελλαδα δεν θα ετρωγα ωμο, επειδη δεν εμπιστευομαι καθολου τους ελεγχους!
Νομιζω οτι στην Ελλαδα ο μονος λογος που δεν παρασκευαζεται-καταναλωνεται αφου ειναι τοσο ωραιο (επιβεβαιωμενο κ απο τους 2 σας κ ανυπομονω να δοκιμασω κ εγω τωρα!) ειναι η ξεροκεφαλια κ η στενομυαλοσυνη(αποκλειεται να υπαρχει η λεξη) που εχουμε σαν λαος! Εδω μαγειρευω καμια Κυριακη που μαζευομαστε φιλαρακια κ οσο κ να προσπαθω να τους πεισω οτι το μοσχαρι τρωγεται στη χειροτερη ροζ ξενερωνουν κ δεν δοκιμαζουν καν αν δεν το ψησω παραπανω! Μιλαμε για τραγικη διαφορα! εγω τρωω ενα ζουμερο κρεας κ οι υπολοιποι κατι λαστιχοειδες κ τους αρεσει κιολας!

μήπως εμπλέκεται και το γνωστό ελληνικό ιδεώδες "οτιδήποτε ξένο είναι καλύτερο απο το ελληνικό" ;
ας μην ξεχνάμε οτι απο την πολιτισμένη Ευρώπη ξεκίνησαν διαχρονικά , όλα τα γνωστά διατροφικά σκάνδαλα .
Εκτως αυτού , για την ιστορία , το τοξόπλασμα είναι ενα παράσιτο που στα σφαγεία δεν το βρίσκει ο κτηνίατρος κατα τον έλεγχο απλά κόβοντας και κοιτάζοντας το σφάγιο .
Διεθνώς , η αντιμετώπιση της κατάστασης αυτής είναι μια .
Πρόληψη μόλυνσης τον κρεάτων ( πολυ απλά , δεν έχεις κοντά στα σφαγεία.κρεοπωλεία/κουζίνα ζώα -σαρκοφάγα- να κάνουν βόλτες στα κρέατα ) , και αποφυγή κατανάλωσης άψητου ή ατελώς ψημένου κρέατος .

Επίσης η Γαλλία είναι η #1 χώρα (τουλάχιστον εμφανώς) στα μαζικά κρούσματα Βρουκέλλωσης ανθρώπων .
Και αυτό , επειδή εκεί τρώνε ενα σωρό τυριά που δεν έχουν ωριμάσει (κάτω απο 3 μήνες ) και απο μη παστεριωμένα γάλατα .

Ίσως λίγο άσχετο το απράδειγμα για κάποιους , αλλά θέλω να τονίσω πως ο όρος έλεγχος και "εκει τα ελέγχουν" είναι υποκειμενικός , όταν εμπλέκονται και άλλοι επικίνδυνοι για την υγεία ψευτογκουρμέ παράγοντες .
Donzouan οι ελεγχοι στην Ελλαδα παρακαμπτωνται ουκ ολιγες φορες σε ολους τους τομεις! Ισως εκει να κολλανε κ τα παιδια! Τωρα για τα ψευτογκουρμε που λες, κανενα σοβαρο εστιατοριο κ κανενας σοβαρος μαγειρας-σεφ δεν θα θεσει σε κινδυνο την υγεια σου κ τη θεση του τρεχοντας σε δικαστηρια να αποδειξει διαφορα! Οποτε μπες λιγο στον κοπο κ δοκιμασε καμια γκουρμεδια να ανοιξουν οι γευστικοι σου οριζοντες! Κ εγω γουσταρω παϊδακια κ κοψιδια αλλα δεν σταματαω εκει!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Ollandos13 αυτό το έδεσμα μέ το ωμό χοιρινό πάντως δεν το βρίσκεις σε "γκουρμεδάδικα" - είναι "λαϊκό" σάντουιτς που πουλιέται π.χ. σε μαγαζιά τύπου "meat-shop" που έχουν και έτοιμα σάντουιτς.

Πάντως κι εγώ "καμμένα" τα τρώω τα κρέατα και δεν τρώω καν ωμά θαλασσινά και άλλα τέτοια σπλάτερ - αλλά στο συγκεκριμένο παρανόμησα!

(Πσσστ.... δες κι αυτό το αλλαντικούλι εδώ German Food Guide & Directory )

Το κάψαμε το θέμα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Εμμ θα τα καταφέρω να βγω off topic στο off topic αλλά δεν κρατιέμαι...Στην Ελλάδα οι έλεγχοι είναι αστείοι αλλά τα μολυσμένα κρέατα άρρωστων αλόγων δεν ήταν ελληνικά αν δεν κάνω λάθος...
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Ollandos13 αυτό το έδεσμα μέ το ωμό χοιρινό πάντως δεν το βρίσκεις σε "γκουρμεδάδικα" - είναι "λαϊκό" σάντουιτς που πουλιέται π.χ. σε μαγαζιά τύπου "meat-shop" που έχουν και έτοιμα σάντουιτς.

Πάντως κι εγώ "καμμένα" τα τρώω τα κρέατα και δεν τρώω καν ωμά θαλασσινά και άλλα τέτοια σπλάτερ - αλλά στο συγκεκριμένο παρανόμησα!

(Πσσστ.... δες κι αυτό το αλλαντικούλι εδώ German Food Guide & Directory )

Το κάψαμε το θέμα!
Mαυρο λουκανικο που φτιαχνεται μονο απο αιμα συνοδευεται με πρετσελ κ gewurst curry ketchup?
Αγαπημενο! off topic εντελως! Σταματαω εδω κ συγγνωμη!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Mαυρο λουκανικο που φτιαχνεται μονο απο αιμα συνοδευεται με πρετσελ κ gewurst curry ketchup?
Αγαπημενο! off topic εντελως! Σταματαω εδω κ συγγνωμη!
Αυτο το λεμε 'Bratwurst" και με Curry σος- γινεται Currywurst!

To Blutwurst- μαρεσει πααρα πολυ τηγανητο με puree πατατας και καραμελομενα κρεμυδια.

Και τερμα το ΟΤ τωρα, οντος!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Εμμ θα τα καταφέρω να βγω off topic στο off topic αλλά δεν κρατιέμαι...Στην Ελλάδα οι έλεγχοι είναι αστείοι αλλά τα μολυσμένα κρέατα άρρωστων αλόγων δεν ήταν ελληνικά αν δεν κάνω λάθος...
Παντού υπάρχουν σκάνδαλα. Απλά εδώ είμαστε πιο επιρρεπείς στους χαλαρούς ελέγχους έτσι κι αλλιώς. Οπότε έχουμε να αντιμετωπίσουμε και τα μεγάλα σκάνδαλα και αυτά που δεν μαθαίνουμε ποτέ.

Εγώ πάντως δεν πείθομαι να δώσω ωμό χοιρινό στα σκυλιά - κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε. Μια χαρά διατροφή μπορούν να κάνουν με όλα τα υπόλοιπα κρέατα - δεν υπάρχει λόγος να το παίξω λόττο αν θα μας πετύχει ο ιός ή όχι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη